Gerede Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler


Gerede Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler

Gerede ilçesi, ülkenin Karadeniz Bölgesinde yer alan Bolu iline bağlıdır. Bolu il merkezine yaklaşık 53 kilometre uzaklıkta bulunan bu ilçeye, ilçeler arası otobüsler ile veya özel araçla 1 saatte ulaşmak mümkündür.

Bölgede yaşayan medeniyetlerin birçoğu burada tarihi yapılar inşa etmişlerdir fakat yaşanan sel ve deprem gibi doğal afetler sonucu bu yapıların hemen hepsi yok olmuştur.

Günümüze kadar ulaşan yapıların çoğu Osmanlı ve Bizans devletlerinden kalan eserlerdir. Bu eserler, yapılan onarımlar sayesinde hâlâ ayakta kalmaktadır.

Osmanlı Dönemi’nde, Yıldırım Bayezid tarafından yapılan ve günümüzde kullanılmaya devam eden Yıldırım Bayezid Camii bu ilçededir.

İlçede, efsanelere dayanan hikayeleri ile ünlenmiş iki tane tarihi kale bulunur. Bunlardan bir tanesi Asar Kalesi, diğeri ise Gerede Keçi Kalesi’dir. Bu kaleler, bölgeye gelen turistlerin görmeden gitmemesi gereken yapılar arasındadır.

İlçe, konumu sayesinde birçok yeşil alana sahiptir. Buna rağmen piknik ve kamp gibi aktivitelerin yapılabileceği alanların sayısı fazla değildir. Genellikle kış turizminin gelişmiş olduğu bu ilçede kış sporları çok ilgi görmektedir.

İlçeye gelen yerli ve yabancı turistler, piknik, kamp, trekking ve çeşitli aktiviteleri yapmak istediklerinde Gerede Esentepe Mesire Alanını ya da Urumşah yaylasını tercih etmektedir.

Kış sporlarına merakı olan turistler ise bu ilçede bulunan Arkut Dağı’na gitmektedirler. Bu dağda kayak ve kızak gibi daha birçok kış sporu gerçekleştirilebilir.

Yıldırım Bayezid Camii’nin Sağlamlığını İnceleyin

Gerede’nin merkezinde bulunan bu tarihi camiye yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir.

1382 tarihinde Yıldırım Bayezid tarafından ahşap olarak inşa ettirilen bu cami günümüze kadar birçok defa onarılmak zorunda kalmıştır. İlk yapıldığı dönemlerde çıkan bir yangın sonucu yapı, fazlasıyla hasar almıştır.

Cami, 1899 tarihinde tek kubbeli şekilde yeniden inşa edilmiştir ve 1944 yılında yaşanan deprem nedeniyle yeniden büyük hasar almıştır.

Caminin son onarımında kesme taş kullanılmıştır. 2 katlı inşa edilmiş olan bu caminin alt katı depo olarak kullanılmaktadır, üst katı ise ibadet etme amaçlı kullanılır ve cemaatin toplandığı alan buradadır.

Caminin ziyaretçilerinden ücret alınmaz.

Asar Kalesine Tırmanın

İlçe merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan bir yapıdır. Taksi tutarak ya da özel aracınız ile 20 25 dakikada ulaşım sağlanabilir. Eğer köy otobüsleri ile gitmeyi tercih edenler olursa, Gerede’den otobüse binerek Akçabey yolunda inmeleri gerekir.

Kale, çevreye hâkim bir tepede konumlandırılmıştır ve yüksekliği sayesinde harika bir manzaraya sahiptir. Kale surlarının büyük bir kısmı doğal surdur ve oradaki kayalardan oluşmaktadır. Tepenin batı tarafındaki kayalıklar sur olarak kullanılmış ve diğer bölümlerine taş duvarlar örülmüştür.

Günümüzde birçok tarihi yapı meraklısı turistin ilgisini çekmekte olan bu kaleye ulaşmak için doğ yolunda yükseğe doğru çıkmak gerekir.

Kaleyi gezmek için ücret alınmamaktadır.

Gerede Keçi Kalesi’nin Değişik Yapısını İnceleyin

İlçe merkezinden yaklaşık 3 kilometre kuzeyde bulunan bir yapıdır ve yüksek bir konumu vardır. Buraya özel araç ile ya da taksi kullanarak Atatürk Bulvarı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kalenin kuşbakışı görünüşü büyük bir D harfine benzetilmektedir ve kalenin içi çok geniştir. Bu kalenin yapılış tarihi bilinmemektedir fakat yapılan çalışmalar sonucunda Bitinyalılar’dan kaldığı öğrenilmiştir.

Yüksek konumu ile eşsiz bir manzaraya ve bolca temiz havaya sahiptir. Dünyanın her yanından bu kaleyi incelemeye gelen tarih ve mimari meraklıları vardır.

Kalenin giriş ücreti yoktur.

Gerede Esentepe Mesire Alanında Piknik Yapın

İlçe merkezine yaklaşık 1,2 kilometre uzaklıktaki bu mesire alanına yürüyerek 20 dakikada gidilebilir. Özel araç, taksi ya da otobüs ile gitmek isteyenler ise yaklaşık 5 dakikada ulaşım sağlayabilir.

Burada ailecek ve arkadaşlarınız ile rahatça piknik yapabileceğiniz geniş alanlar mevcuttur. Sabah kahvaltısı için malzemelerinizi alarak gelebilir ya da buradaki mekanlardan yiyecek ve içecek alarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Temiz havanın bolca bulunduğu bu alanda yerli yabancı birçok insan piknik yapmaya gelmektedir. Ayrıca yürüyüş, koşu gibi sporları gerçekleştirebileceğiniz alanlarda bulunmaktadır.

Giriş ücreti yoktur ve çocuklar ile birlikte rahatça gelinebilir.

Urumşah Yaylası’nda Kamp Yapın

Gerede ilçesinin yaklaşık 7 kilometre kuzeyinde bulunan bir yayladır ve B. Sabancı Caddesi üzerinden 15 dakikada gidilebilir. Ulaşımı sağlamak için taksi ya da özel araç tercih edilebilir.

Yeşil ve geniş bir alan olan Urumşah Yaylası’nda her mevsim hava serindir. Yayla turizmine ilgili olan ve temiz hava arayan herkesin gidebileceği bir yerdir.

Bu yaylada piknik, trekking, kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılık gibi birçok faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Birçok aktivitenin yanında burada en sık yapılan aktivite kampçılıktır.

Şehirden uzak ve doğanın içinde bir yer arayan veya yaz sıcağından kaçmak için serin bir yer arayan kampçıların ve piknik severlerin sıkça tercih ettiği bir alandır.

Giriş ücreti yoktur.

Arkut Dağı’nda Kayak Yapın

Gerede ilçesinin yaklaşık 9 kilometre uzaklığında bulunur. Özel araç ya da taksi ile B. Sabancı Caddesi üzerinden 20 dakikada gidilebilir.

Bu dağ, bölgedeki en önemli kayak merkezleri arasındadır. Bu yüksek dağın eşi benzeri olmayan bir manzarası vardır ve ilçenin büyük bir kısmını bu dağdan izleyebilirsiniz.

Burada rahatça spor yapmak için geniş alanlar mevcuttur. Kış sporlarına merakı olan birçok kişi ekipmanlarını alarak buraya gitmektedir.

Buraya günübirlik veya uzun süreli tatiller için gidilebilir. Kayak merkezine gelerek bir günden fazla kalmak isteyenler için konaklama hizmeti sunan işletmeler mevcuttur.

Gerede'deki konaklama seçeneklerine göz atmak için Gerede Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.