Gerede Nerededir Nasıl Gidilir?


Gerede Nerededir Nasıl Gidilir?

Gerede ilçesi, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan şehrimiz Bolu’ya bağlıdır. Şehir merkezi ile ilçe arasında yaklaşık 53 kilometre bulunur. Bu ulaşımı gerçekleştirmek için ilçeler arası otobüsler veya özel araç tercih edilebilir. D100 yolu üzerinden giderek yaklaşık 1 saatte ulaşım sağlamak mümkündür.

Tarihi süreci ve tarihi yapıları sayesinde her sene binlerce turisti misafir etmekte olan bir ilçedir.

Gerede’ye Nasıl Gidilir?

Gerede’ye gelen seyahatçilerin en sık tercih ettiği yol kara yoludur. İlçe içerisinden geçen bir otoyol bulunur. Ayrıca birçok ilden aktarmasız olarak Gerede’ye otobüs bulmak mümkündür. Bu sebeple kara yolu sıkça tercih edilir.

Demir yolu ile ulaşım gerçekleştirmek isteyenlerin ise ilk olarak Ankara’ya gitmeleri gerekir. İlçeye en yakın tren garı Ankara’da bulunur ve Ankara’ya geldikten sonra otobüs ile Gerede’ye gidilebilir.

Hava yolu ile gelmek isteyenlerde ilk olarak Ankara’ya gelmelidirler. Bolu’da havalimanı bulunmamakta olduğu için Ankara’dan otobüs ile aktarma yaparak Gerede’ye gidilmesi gerekir.

Gerede Otelleri arasından seçiminizi yaparak tercihinize ve ulaşım detaylarına göre konaklama yapacağınız otele karar verebilirsiniz.

Gerede’ye Otobüs ile Ulaşım

Gerede ilçesine otobüs ile ulaşım sağlamak sıkça tercih edilen bir yoldur. Gerede ilçe merkezinde bir otobüs terminali bulunur ve bu sayede birçok şehirden Gerede’ye aktarmasız olarak gidilebilir.

Hava ve tren yollarında aktarma yaparak gitmek yerine tek seferde ve tek bilette giderek hem zamandan hem de paradan tasarruf edilmiş olur. Eğer yola çıkacağınız şehirden Gerede’ye direkt otobüs bulamazsanız, Bolu Otogarı’na ya da Mengen Otogarı’na giderek oradan ilçeler arası otobüsler ile Gerede’ye ulaşabilirsiniz.

Gerede’ye Özel Araç ile Ulaşım

Ülke içinden yola çıkarak Gerede’ye gidecek olanların tercih ettiği bir ulaşım türüdür. İlçe içerisinden geçen D100 otoyolu, çevredeki birçok yol ve şehir ile bağlantılıdır. D750, E80, E89 yolları D100 ile bağlantılıdır ve bu sebeple özel araç ile gelmek isteyenler zorluk çekmezler.

Gerede’nin içerisinde otoyol devam etmektedir ve bu nedenle ilçe merkezine gitmek isteyenler ara yolları kullanmak zorunda kalmaz.

Gerede’ye Hava Yolu ile Ulaşım

İlçeye ulaşımı en kolay olan ve en yakın olan havalimanı Ankara Esenboğa Havaalanı’dır. Uçak ile gitmeyi tercih edenlerin ilk olarak bu havaalanına gitmeleri gerekir. Daha sonra buradan şehirler arası otobüsleri kullanarak Gerede’ye gidilebilir.

Ankara’dan Gerede’ye yaklaşık 160 kilometrelik bir yol vardır. Otobüs ile 2 3 saatlik bir sürede Ankara’dan Gerede’ye ulaşılabilir. Zahmetli ve daha pahalı olduğu için sıkça tercih edilen bir yol değildir. Genellikle ülke dışından gelecek olan turistler bu ulaşım türünü tercih etmektedirler.

Gerede’ye Tren ile Ulaşım

İlçe de tren istasyonu bulunmamaktadır. İlçeye en yakın tren istasyonu Karabük’te bulunur fakat buraya yapılan tren seferlerinin geneli ülkenin doğusundan gelmektedir. Ülkenin doğu tarafından Gerede’ye gidecek olanlar Karabük Tren Garı’na gelerek buradan Gerede’ye otobüs ile gidebilirler.

Karabük’ten Gerede’ye yaklaşık 83 kilometrelik bir mesafe bulunur. Karabük’e trenle geldikten sonra otobüs ile 2 3 saat arası bir sürede Gerede’ye ulaşılabilir.

Ülkenin batı tarafından Gerede’ye gidecek olan kişiler Ankara Tren Garı’nı tercih edebilirler. Ankara’ya trenle gidip oradan otobüs ile Gerede’ye ulaşılabilir. Ankara’ya geldikten sonra otobüse binerek ortalama 4 saatte Gerede’ye ulaşılabilir.

Ankara’dan Gerede’ye Ulaşım

Ankara’dan Gerede’ye ulaşım için özel araç ve otobüs tercih edilen yollardandır. Hava ve kara yolu ile ulaşım sağlamak mümkün değildir. Bu sebeple kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Ankara’dan özel araç ile Gerede’ye gidecek olan yolcular Anadolu Otoyolu, O-4 yolu ve E89 yolunu kullanabilirler. Bu yollar üzerinde ücretli geçişler bulunur ve yaklaşık mesafe 145 kilometredir. Bu yollar üzerinden 1 saat 30 dakikada Gerede’ye ulaşmak mümkündür.

Otobüs ile yolculuk yapmayı tercih edenler ise Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden otobüse binerek yaklaşık 4 5 saatlik bir yolculuk sonrasında Gerede’ye ulaşabilirler. Ankara Gerede arası otobüs bileti fiyatları 40 TL ile 60 TL arasında değişmektedir.

İstanbul’dan Gerede’ye Ulaşım

İstanbul’dan yola çıkarak Gerede’ye gidecek olan gezginlerin en çok tercih ettiği ulaşım türü otobüstür. İstanbul’dan Gerede’ye direkt otobüs seferleri sıkça bulunur. İstanbul’dan Gerede’ye otobüs ile gitmek için 3 ila 5 saat arasında bir yolculuk gerçekleştirmek gerekir. Bu yolculuk için alınacak otobüs biletinin fiyatları ise 80 TL ile 120 TL arasında değişmektedir.

Fiyatı ve süresi bakımından birçok kişiye kolaylık sağlayan bu ulaşım türü, gezginler tarafından en çok tercih edilen yoldur.

İstanbul’dan özel araç ile Gerede’ye ulaşım birçok kişinin tercih ettiği bir yoldur. İki bölge arasında yaklaşık 320 kilometre bulunur ve ücretli yollar kullanılarak 4 5 saatlik bir sürede ulaşım gerçekleştirilebilir.

İstanbul’dan hava yolu ile Gerede’ye gitmeyi tercih edenler ise ilk olarak Ankara Esenboğa Havaalanına gitmelidirler. Yaklaşık 1 saatlik bir uçuş gerçekleştirdikten sonra Ankara’dan otobüs ile Gerede’ye gitmek gerekir ve bu yol 3 4 saat sürmektedir. İstanbul Ankara için uçak bileti fiyatları 250 TL’den başlayarak artmaktadır. Ankara’dan Gerede’ye otobüs biletleri ise 40 TL’den başlamaktadır. Bu yol ile ulaşım sağlamak, fazladan zaman ve para gerektirdiği için sıkça tercih edilen bir yol değildir.

İstanbul’dan tren ile gidecek olanlar öncelikle Ankara’ya gitmelilerdir. Daha sonra Ankara’dan otobüs ile aktarma yaparak Gerede’ye ulaşabilirler. İstanbul’dan yüksek hızlı tren (YHT) ile yaklaşık 4 saat 30 dakikada Ankara’ya ulaşmak mümkündür. Daha sonra Ankara’dan otobüse binerek yaklaşık 4 saatte Gerede’ye ulaşılabilir. İstanbul Ankara arası hızlı tren bilet fiyatları 80 90 TL arasındadır. Ankara’dan Gerede’ye otobüs bileti fiyatları ise 40 60 TL arasındadır. Zahmetli, uzun süreli ve kara yoluna kıyasla daha pahalı olduğu için fazla tercih edilmeyen bir yoldur.

İzmir’den Gerede’ye Ulaşım

İzmir’den Gerede’ye ulaşım için kara ve havayolları sıkça tercih edilmektedir. Bolu’da tren istasyonu bulunmaması ve İzmir Ankara arası tren seferlerinin az olması nedeniyle demir yolu pek tercih edilmez.

İzmir’den otobüs ile Gerede’ye gidecek olan yolcular yaklaşık 11 12 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmelidirler. Otobüs ile aktarmasız bir şekilde Gerede’ye gitmek mümkündür ve bu yolculuk için alınması gereken otobüs biletinin fiyatı 110 TL ile 150 TL arasında değişmektedir.

İzmir’den özel araç ile Gerede’ye gidecek olanlar iki farklı yoldan gidebilir. Ücretsiz yoldan gitmeyi tercih edenler yaklaşık 700 kilometrelik bir yolu 9 saatte gidebilirler. Süreyi ve mesafeyi kısaltmak isteyenler ise ücretli yolları kullanarak yaklaşık 670 kilometrelik bir mesafeyi 6 7 saatte gidebilirler.

İzmir Gerede arası ulaşımda hava yolunu kullanmayı tercih edenlerin Ankara’dan aktarma yapmaları gerekir. Öncelikle yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir uçuş ile Ankara’ya gelmeleri gerekir. Daha sonrasında Ankara’dan otobüs ile 4 saatlik bir yolculuk sonucu Gerede’ye ulaşılabilir. İzmir Ankara arası uçak bileti fiyatları 200 TL ile başlayıp artmaktadır. Ankara’dan Gerede’ye otobüs bileti ise 40 60 TL arasındadır.

İzmir’den Gerede’ye tren ile gitmek isteyenlerin önce Ankara’ya trenle gelmeleri gerekir ve sonrasında otobüs ile Gerede’ye ulaşılabilir. İzmir’den Ankara’ya tren seferleri nadiren yapıldığı için bu yol pek tercih edilmemektedir.