Giresun'da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Giresun'da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Giresun, Türkiye'nin önemli turistik şehirleri arasında bulunmaktadır. Doğal ve tarihi yapılarıyla turistlerin ilgisini çekmeyi başaran şehir, sahil kesiminde yer almaktadır. Karadeniz atmosferini sonuna kadar hissedebileceğiniz şehirde pek çok aktivite yapılması mümkündür. Yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği şehirlerden olan Giresun'da günlerce sürecek gezi programları gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kamp, piknik ve dağcılık gibi spor aktiviteleri başta olmak üzere çeşitli etkinlikler yapabileceğiniz Giresun'da harika bir tatil deneyimi yaşamanıza olanak sağlanmaktadır.

Giresun ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında:Kümbet Yaylası, Bektaş Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Gölyanı Yaylası, Kulakkaya Yaylası, Paşakonağı Yaylası, Çıkrıkkapı Yaylası, Kırkharman Yaylası, Kurtalan Şelalesi, Mavi Göl, Karagöl Dağı, Yeniköy Mağarası, Tepesi Delik Mağarası, Meryem Ana Manastırı, Şebinkarahisar Kalesi, Giresun Kalesi ve Giresun Müzesi bulunmaktadır.

Kümbet Yaylası

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Kümbet Yaylası, şehir merkezinden 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz yaylanın doğa ile iç içe olmak için sıklıkla ziyaret edildiği bilinmektedir. Kamp ve piknik gibi aktiviteler açısından sık sık tercih edilen yayla, araç girişine de uygun bir bölgede yer almaktadır.

Genellikle yaz aylarında ziyaret edilen Kümbet Yaylası, fotoğraf çekmek isteyenlerin de uğrak noktaları arasındadır. Herhangi bir giriş kısıtlamasının bulunmadığı yayla ve çevresini yılın her günü ziyaret etmeniz mümkündür. Ögürce ziyaret edebileceğiniz yayla, geniş yüzölçümüne sahip olmasıyla da bilinmektedir.

Kümbet Yaylası’nın giriş ücreti bulunmamaktadır.

Bektaş Yaylası

Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Bektaş Yaylası, Giresun’un popüler doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta yer alan Bektaş Yaylası, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz yayla, gençlerin uğrak noktaları arasında bulunmaktadır.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen yayla da kamp ve piknik gibi pek çok aktivite yapmanız mümkündür. Saatlerce vakit geçirebileceğiniz yayla ve çevresi, sessiz bir bölgede yer almasıyla ön plana çıkmaktadır.

Araç girişine de uygun bir bölgede yer alan yaylayı istediğiniz zaman ziyaret etmeniz mümkündür.

Bektaş Yaylası’nın giriş ücreti yoktur.

Fındığın ve kirazın anavatanı Giresun’da konaklayabileceğiniz tesislere Giresun Otelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sis Dağı Yaylası

Şehir merkezinde 40 km uzaklıkta bulunan Sis Dağı Yaylası, adından da anlaşılacağı gibi sislerle kaplı bir dağdır. Deniz seviyesinden oldukça yüksek bir konumda yer alan yaylaya özel araç veya otobüsler yardımıyla ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlamanız mümkündür. Genellikle kamp aktiviteleri açısından tercih edilen yayla, yamaç paraşütü açısından da ön plana çıkmaktadır.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen yayla ve çevresinin herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir. Özgürce ziyaret edip vakit geçirebileceğiniz yayla, fotoğraf çekmek isteyenler içinde uygun bir konumda yer almaktadır.

Sis Dağı Yaylası’nın giriş ücreti yoktur.

Gölyanı Yaylası

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Gölyanı Yaylası, şehir merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araç veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz yayla ve çevresi, doğa ile iç içe olabileceğiniz yerler arasındadır.

Yılın her günü ziyaret edebileceğiniz Gölyanı Yaylası’nın herhangi bir giriş kısıtlaması yoktur. Kamp, piknik ve dağ tırmanışı gibi etkinlikler gerçekleştirebileceğiniz yayla; Doğu Karadeniz atmosferini sonuna kadar yaşayabileceğiniz yerler arasındadır.

Gölyanı Yaylası’nın giriş ücreti söz konusu değildir.

Kulakkaya Yaylası

Şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıkta yer alan Kulakkaya Yaylası, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Köy kahvaltıları için sıklıkla tercih edilen yayla, piknik ve kamp açısından ön plana çıkmaktadır. Özel araçlarla veya otobüsler yardımıyla ulaşım sağlayabileceğiniz yaylanın herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir.

Kulakkaya Yaylası’nın giriş ücreti yoktur.

Paşakonağı Yaylası

Şehir merkezinden 50 kilometre uzaklıkta bulunan Paşakonağı Yaylası, özel araçlarla veya gezi otobüsleriyle ulaşım sağlayabileceğiniz bir bölgede yer almaktadır.

Geniş bir yüzölçümüne sahip olan yayla, festivaller açısından da tercih edilmektedir. Sessiz ve sakin bir bölgede yer alan doğal yapı, yamaç paraşütü ve kamp açısından ön plana çıkmaktadır.

Yılın her günü ziyarete açık olan bölgenin herhangi bir giriş kısıtlaması yoktur.

Paşakonağı Yaylası’nın giriş ücreti bulunmamaktadır.

Çıkrıkkapı Yaylası

Giresun şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Çıkrıkkapı Yaylası, her sene on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Doğa ile iç içe olabileceğiniz yerler arasında bulunan doğal yapı, Giresun’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.  Özel araçlarla ve otobüsler yardımıyla ulaşım sağlayabileceğiniz yaylanın yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilmektedir.

Kamp ve piknik aktivitelerinin yanı sıra futbol, voleybol ve doğa tırmanışı gibi pek çok aktivite yapabileceğiniz yayla ve çevresi, yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında bulunmaktadır.

Çıkrıkkapı Yaylası’nın giriş ücreti yoktur.

Kırkharman Yaylası

Özel araç veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz doğal yapı, 7’den 70’e herkesin gitmesi gereken yerler arasındadır.

Deniz seviyesinden oldukça yüksek bir konumda yer alan Kırkharman Yaylası, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Kamp ve piknik açısından tercih edilen yayla ve çevresi, fotoğraf çekmek için tercih edilmektedir.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen Kırkharman Yaylası’nın herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir. İstediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz yayla, dağ evleri açısından da tercih edilmektedir.

Kırkharman Yaylası’nın giriş ücreti bulunmamaktadır.

Kurtalan Şelalesi

Şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıkta yer alan Kurtalan Şelalesi, doğal güzelliğiyle turistlerin ilgisini çekmektedir.

Her sene binlerce kişinin tercihi olan şelale, fotoğraf çekmek isteyenler tarafından da sık sık ziyaret edilmektedir. Genellikle ayaküstü ziyaretlerin yapıldığı şelale ve çevresi, sessiz, sakin bir bölgede yer almaktadır.

Herhangi bir giriş kısıtlamasının bulunmadığı şelale ve çevresini yılın her günü ziyaret etmeniz mümkündür. Gençlerin sık sık tercihi olan şelale, daha çok yaz aylarında ziyaret edilmektedir.

Kurtalan Şalelesi’nin giriş ücreti yoktur.

Mavi Göl

Giresun’un popüler doğal güzellikleri arasında yer alan Mavi Göl, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araç veya otobüslerle ulaşabileceğiniz göl, piknik ve kamp açısından sık sık tercih edilmektedir. Eşsiz manzaralara sahip olan göl ve çevresi, sessiz bir bölgede yer almaktadır.

Yılın her günü ziyarete açık olan göl ve çevresi, araç girişine uygun bir bölgede bulunmaktadır.

Mavi Göl’ün giriş ücreti yoktur.

Karagöl Dağı

Şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta yer alan Karagöl Dağı, yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında bulunmaktadır.

Her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen Karagöl Dağına özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlanması mümkündür. Dağcılık, yamaç paraşütü ve kamp gibi aktiviteler yapabileceğiniz dağ, yılın her günü ziyarete açıktır.

Karagöl Dağı’nın giriş ücreti bulunmamaktadır.

Yeniköy Mağarası

Her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen Yeniköy Mağarası, şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Özel araç veya gezi otobüsleriyle ulaşım sağlayabileceğiniz mağara, fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında bulunmaktadır. Oldukça soğuk bir bölgede yer alan yapı, yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğa sahiptir.

Herhangi bir giriş kısıtlamasının bulunmadığı mağarayı özgürce ziyaret edebilirsiniz.

Yeniköy Mağarası’nın giriş ücreti yoktur.

Tepesi Delik Mağarası

Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alan Tepesi Delik Mağarası, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özel araçlarla ulaşım sağlayabileceğiniz mağara, sessiz ve sakin bir bölgede bulunmaktadır.

Sabah 09:00 ile akşam 19:30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz mağara, fotoğrafçılık açısından ön plana çıkmaktadır.

Tepesi Delik Mağarası’nın giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir.

Meryem Ana Manastırı

Giresun’un önemli tarihi yapıları arasında bulunan Meryem Ana Manastırı, her yıl on binlerce kişinin ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz manastır şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Hristiyanlar açısından büyük bir öneme sahip olan manastırı yılın her günü ziyaret etmeniz mümkündür.

Meryem Ana Manastırı’nın giriş ücreti 10 TL’dir.

Şebinkarahisar Kalesi

Şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan Şebinkarahisar Kalesi, savunma ve gözlem amacıyla yüzyıllar önce inşa edilmiştir. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz tarihi yapının eşsiz manzaralara komşu olduğu da bilinmektedir. Hem bölge tarihi hakkında hem de yapı hakkında bilgi alabileceğiniz kaleden fotoğraf çekimi yapılması da mümkündür.

Şebinkarahisar Kalesi’nin giriş ücreti yoktur.

Giresun Kalesi

Şehir merkezinde bulunan Giresun Kalesine yürüyerek ulaşım sağlanması mümkündür. Yaklaşık 20 - 25 metre yüksekliğe sahip olan kalenin Osmanlı İmparatorluğu zamanında yaptırıldığı bilinmektedir. Fotoğraf çekmek için tercih edilen kale, restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Herhangi bir giriş kısıtlamasının bulunmadığı kaleyi özgürce ziyaret edebilirsiniz.

Giresun Kalesi’nin girişi ücretsizdir.

Giresun Müzesi

Şehir merkezine 1 kilometre uzaklıkta yer alan Giresun Müzesini yılın her günü ziyaret etmeniz mümkündür.

Yürüyerek ulaşım sağlayabileceğiniz müze, pek çok tarihi parçayı içerisinde barındırmaktadır. Hareketli animasyon bölümünün de yer aldığı müzede yakın Türkiye tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Giresun Müzesi’nin giriş saatleri sabah 09:00 ile akşam 18:30 aralığındadır.

Giresun Müzesi’nin giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir.

Giresun için planladığınız tatilinizde görülecek yerler listenizi hazırladıktan sonra otel seçeneklerine de göz atmak isterseniz Giresun Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.