Göynük Tatilinizde Yapılacaklar Listesi


Göynük Tatilinizde Yapılacaklar Listesi

Göynük, Karadeniz Bölgesi’ndeki Bolu iline bağlı olan bir ilçedir. Bolu il merkezinden 103 kilometre kadar güneybatıda bulunur ve özel araç ya da ilçeler arası otobüslerle yaklaşık 2 saatte gidilebilir.

Göynük ilçesi, Diyar-ı Akşemseddin ile Sakin Şehir unvanlarını taşımaktadır. Dünyaca ünlü bir alim olan Hoca Akşemseddin, burayı görünce çok beğenmiş ve hayatının sonuna kadar burada yaşamıştır, bu sebeple Diyar-ı Akşemseddin unvanını almıştır. Sakin Şehir unvanını almasının nedeni ise; “Cittaslow” adındaki sakin şehirler listesinde yer alıyor olmasıdır.

Göynük gezisinde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Göynük’ün simgesi haline gelmiş olan Tarihi Zafer Kulesi, geçmişin dokusunu taşıyan Göynük Evleri, ilçeye Diyar-ı Akşemseddin unvanını kazandıran unsurlardan biri olan Akşemseddin Türbesi bulunur.

Göynük’ün yöresel tatlarını deneyebilirsiniz ve damak zevkinize uygun tatlılar, yemekler, çorbalar bulabilirsiniz.

Göynük’ün ekonomik ve herkesin beğenebileceği ürünleri bulunan çarşısında dolaşabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Ayrıca bu bölgede kamp, trekking, bisiklet turu, yaban hayatı gözlemleme, olta balıkçılığı gibi doğal alanlarda yapılabilecek faaliyetleri gerçekleştirebileceğiniz alanlardan en önemlileri; Çubuk Gölü, Çayköy Göleti ve Sünnet Gölü’dür.

Tarihi Zafer Kulesinden Şehri İzleyin

Göynük merkezinde, yüksek bir tepede yer alan bu kuleye ister yürüyerek ister araç ile gidebilirsiniz. Yürüyüş yapmak ve biraz yorulmak isteyenler buraya yürüyerek gidebilirler.

Kulenin en tepesinde bir Türk bayrağı bulunur. Sela Kayalıklarının üzerine inşa edilmiş olan bu kule, Kurtuluş Savaşı’nın zaferini ve Göynük ilçesinin savaşa olan desteğini temsil etmek için inşa edilmiştir.

Kuleye aşağıdan bakıldığında da kuleden şehre bakıldığında da apayrı güzelliklere sahip manzaralar görülmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin kuledeki en beğendikleri özellik budur. Kuleden şehre bakıldığında, Göynük’ün tarihi evleri ile doğal güzelliklerini tek bir karede görebilirsiniz.

Kulenin giriş ücreti yoktur.

Göynük Evleri Arasında Dolaşın

20. yüzyılın başlarında yapılmaya başlanmış olan bu evler, vadi içinde sıra halde dizili olarak inşa edilmiştir ve birbirlerinin güneşini kapatmayacak şekilde konumlandırırmıştır.

Evlerin birçoğu günümüzde kullanılmaktadır hatta bazıları otel, restoran gibi hizmetlere açılmıştır. Evlerin tümünün önlerinde avlular bulunur ve bu avlulara “Hayat” adı verilmiştir.

Bu evlerin arasında dar sokaklar ve Arnavut kaldırımlar bulunmaktadır. Bu sokaklarda dolaşırken kendinizi geçmiş doğru bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Tarihi evler arasındaki tarihi sokaklarda dolaşabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Akşemseddin Türbesini Ziyaret Edin

İlçe merkezinde yer alan bu türbeye gitmek için Beybahçesi ve Akşemseddin Caddesi kullanılabilir.

Akşemseddin Türbesi, Fatih Sultan Mehmet’in değerli hocası Hoca Akşemseddin adına Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Hoca Akşemseddin, Göynük’ü görüp çok beğenmiş ve burada yaşamaya karar vermiştir. O öldükten sonra ise bu türbe yapılmıştır.

İlçede, 1988 tarihinde başlayarak günümüze kadar devam eden ve genelde mayıs ayında düzenlenen Akşemseddin Şenlikleri yapılmaktadır. Yapılan bu şenliklerde, Akşemseddin Türbesi ve konağı ziyaret edilir, danslar edilir ve yemekler yenilir.

Haftanın her günü ziyarete açıktır, 08.30 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Türbenin giriş ücreti yoktur.

Göynük’ün Yöresel Lezzetlerini Deneyin

Göynük’te, ilçeyi ziyaret eden herkesin tatmadan gitmemesi gereken yöreye özgü yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerin hepsini ilçe merkezindeki mekanlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bölgeye has ürünlerin kullanılarak yapılan yöresel yemeklerden bazıları; dağlardan toplanan Kanlıca mantarı ile yapılan güveçte Kanlıca mantarı, bölgede üretilen keş peyniri, erişte ve ceviz ile yapılan keş peynirli cevizli erişte, burada yetiştirilen koyunlardan yapılan kuzu doldurma ve kavurma, evlerde yapılan ev makarnasıdır.

Bölgeye ait çorbalar ise; et suyu, un, yumurta, yoğurt ve tereyağından yapılan düğün çorbası, evlerde üretilen tarhanadan yapılan tarhana çorbası, bölgede üretilen eriştenin kullanılmasıyla yapılan erişte çorbasıdır. Ayrıca yöreye özgü patlıcanlı, kabaklı, mancarlı pide çeşitleri bulunmaktadır.

Bölgeye ait yöresel yemekleri denedikten sonra buraya ait tatlıları da deneyebilirsiniz. Bu tatlılar arasında oklava tatlısı, lorun kavrularak şerbet ile karıştırılmasıyla yapılan höşmerim, üzerine süt dökülerek servis edilen kabaklı yufka, buğdayın çimlendirilerek kullanılmasıyla yapılan ve kıvamına göre bazen 24 saatte pişen uhud, armut ve üzüm ile yapılan pekmez bulunmaktadır.

Bölgeye gelen turistlerin hemen hepsi, buraya ait yöresel yemekleri, çorbaları ve tatlıları denemden Göynük’ten ayrılmamaktadırlar.

Göynük Çarşısında Alışveriş Yapın

Merkez içinde bulunan çarşıda dolaşarak kendinize göre ürünleri kolayca bulabilirsiniz. Hemen her ürünün satıldığı bir çarşıdır ve özellikle çarşıda satılan, yöreye ait yiyecek ve içecek çeşitlerinin tamamı doğaldır. Ceviz, keş peyniri, erişte, kuru fasulye gibi burada üretilen doğal ürünleri uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Bölgedeki yöresel tatları denedikten sonra birçok kişi bu çarşıya gitmekte ve tadına baktığı şeyleri burada aramaktadır. Ayrıca hediyelik eşya ya da ihtiyacınız olan bir şey gerekirse, bu çarşıda uygun fiyata bulmanız mümkündür.

Çubuk Gölü’nde Kamp Yapın

Göynük merkezinden yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta bulunan bir göldür. Köy otobüsleri ya da özel araç ile D170 yolu üzerinden yaklaşık 35 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Burası şehirden uzak ve doğa ile iç içe olduğu için kampçıların sıkça ziyaret ettiği bir mekân olmuştur. Genellikle yaz aylarında, bölgedeki ve çevre illerdeki birçok kamp sever buraya gelerek çadırlarını kurmaktadır.

Bu alanda vahşi hayvanlar seyrek bulunduğu için gönül rahatlığıyla kamp yapılabilir. Göl yakınlarında alışveriş yapılacak alanlar yoktur, bu sebeple buraya gidecek olanlar malzemelerini eksiksiz getirmelidir. Şehirden uzakta ve doğanın içinde kamp yapmak isteyenler için gayet uygun bir yerdir.

Herkese açıktır ve giriş ücreti yoktur.

Çayköy Göleti’nde Doğayı İnceleyin

Göynük merkezinden yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan bir gölettir. Özel araç ile Bilecik Sakarya Nallıhan Yolu ile D170 Yolu üzerinden gidilirse yaklaşık 45 dakikada gölete ulaşılabilir.

Göl içinde alabalık, ördek, kurbağa gibi canlılar yaşamaktadır ve çevredeki ormanın içerisinde ise ceylan, geyik, kurt, tilki, domuz, ayı gibi canlılar bulunur. Yılın belirli dönemlerinde ise çeşitli kuşları burada görmek mümkündür.

Bu alanda ağaçlar ve göl arasında kamp kurabilir, olta ile balık avlayabilir, piknik yapabilir ve yürüyüş yapabilirsiniz fakat canlı çeşitliliği nedeniyle en sık yapılan aktivite; doğal hayatı gözlemlemektir.

Giriş ücreti yoktur.

Sünnet Gölü’nde Balık Tutun

Göynük ilçe merkezine yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıktadır, özel araç ile 30 dakikada ulaşım sağlanabilir. Sünnet Gölü’ne gitmek için en uygun yollar; Bolu - Bilecik Yolu ve D160 yoludur.

Gölün içinde mercan, alabalık ve çeşitli balıklar yaşamaktadır, bu balıkların olta ile avlanmasına izin verilmiştir. Bu sebeple birçok balık tutma meraklısı bu alanı ziyaret etmektedir ve balık tutmaktadır. Bunun yanı sıra gölün etrafında ördekler ve kazlar yaşamaktadır.

Gölün çevresinde piknik ve yürüyüş yapabilir ve bisiklet ile gezinebilirsiniz.

Giriş ücreti yoktur ücretsizdir.

Bolu, Göynük'teki konaklama seçeneklerine göz atmak için Göynük Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.