Göynük’te Gece Hayatı


Göynük’te Gece Hayatı

Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu iline bağlı olan sakin bir ilçedir. Bolu merkezinden yaklaşık 103 kilometre güneybatıda yer almaktadır. Bolu merkezden özel araç ya da ilçeler arası otobüsleri kullanarak yaklaşık 2 saatte ulaşım sağlanabilir.

Fatih Sultan Mehmet’in değerli hocası Hoca Akşemseddin, bir gün Göynük’ten geçerken ilçeyi çok beğenmiş ve burada yaşamaya karar vermiştir. Burada yaşamaya başladıktan sonra hayatının sonuna kadar burada kalmıştır ve ölümünden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından adına bir türbe yaptırılmıştır. Bu sebeple bu ilçenin unvanı:Diyar-ı Akşemseddin’dir. Ayrıca “Cittaslow” isimli sakin şehirler listesinde, Göynük ilçesinin de adı yer aldığı için buraya “Sakin Şehir” unvanı da verilmiştir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan ve sakinliği ile sevilen bir ilçedir. Yıl boyunca birçok turist sakin ve huzurlu bir tatil için buraya gelmektedir. Bölgede içki kültürü olmamasının etkisi ile içki servisi yapan mekanlar bulunmaz.

Günlük gezinizi bitirdikten sonra gezinize yöresel tatlar ile devam etmeniz mümkün. Günün yorgunluğunu atmak ve yöresel tatları denemek için gidilebilecek kaliteli mekanlar bulunur. Bunun dışında sadece biraz dinlenmek ve bir şeyler içmek istiyorsanız da kaliteli mekanlar bulabilirsiniz. Yöresel tatları denemek isterseniz Göynük Osmanlı Sofrası, Göynük Lezzet Sofrası ve Hanzade Lokantası’nı tercih edebilirsiniz.

Bütün gün çalıştıktan ya da gezdikten sonra günün yorgunluğunu atmak için ve biraz dinlenip bir şeyler içmek için gidebileceğiniz kaliteli mekanlar vardır. Bu mekanlar; anıt ağaçların altında bulunan Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi ve Göynük’ün tarihi evlerine benzeyen Beyaz Köşk Pasta Evi’dir.

Göynük Osmanlı Sofrası

Göynük ilçe merkezinde bulunan bu mekâna ulaşım oldukça kolaydır. İlçe merkezinden yola çıkacak olanlar, Beybahçesi Caddesi üzerinden yürüyerek yaklaşık 10 dakikada bu restorana ulaşabilir. Ulaşım için özel araç veya taksi de tercih edilebilir ve bu araçlarla birkaç dakikada restorana gidilebilir.

Restoranın güler yüzlü ve kaliteli hizmeti öne çıkmış bir özelliğidir. Osmanlı mekanlarını andıran bir dekorasyonu vardır ve nostaljik bir mekandır. Mekânın eski, şık ve kaliteli bir iç yapısı bulunmaktadır. Burada servis edilen ürünler, özellikle yöresel yemekler, müşterileri tarafından sürekli beğenilmektedir. Mekânın açık hava bölümü, tekerlekli sandalye ile gelenlere uygun bölümleri, çocuklar için menüsü, organik ve vejetaryenlere uygun yemekleri mevcut olduğu için hizmetlerini geniş bir kitleye yayabilmiş ve kendilerini beğendirmişlerdir. Mekânda alkol servisi yapılmamaktadır ve her mevsim hizmete açıktır. Ailecek ve arkadaş grupları ile gönül rahatlığıyla gidilebilecek bir mekandır. Fiyatları her bütçeye uygundur.

Girişte herhangi bir kısıtlama ve giriş ücreti alınmamaktadır ve 24 saat hizmete açıktır.

Adres: Cuma, 14780 Göynük/Bolu

Göynük Lezzet Sofrası

Göynük ilçe merkezinde bulunan bu mekâna yürüyerek yaklaşık 10 dakikada ulaşılabilir. Özel araç ya da taksi ile gitmeyi tercih edenler olursa birkaç dakikada ulaşım sağlayabilir. Bu mekâna gidilirken kullanılabilecek en iyi yol Beybahçesi Caddesi’dir.

Yöresel ev yemekleri üzerine servis yapan bir mekandır. Sakin ve sade oluşu ile birçok kişi burayı tercih etmektedir. Menüsünde çeşitli yemek, çorba ve tatlılar bulunur fakat bunlardan en önde gelenleri kuzu güveç, etli yaprak sarma ve bunlara benzer yöresel yemeklerdir. Yemeklerin malzemelerini bölgeden almaktadırlar ve tamamı organiktir. Dere kenarında açık alanı bulunur ve burada manzaraya karşı yemek yiyebilirsiniz. Ailecek ve çocuklarınız ile ya da arkadaş gruplarınız ile gidilmeye uygun bir mekandır. Günün sonunda bu mekâna gelerek Göynük’te ki günlük gezintinizi yöresel tatlar ile sonlandırabilirsiniz. Fiyatları herkes için uygun bir şekilde hazırlanmıştır ve pahalı değildir.

Girişte ücret alınmaz ve herhangi bir kısıtlama yoktur.

06.00 01.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Adres:Cuma, 14780 Göynük/Bolu

Hanzade Lokantası

İlçe merkezinde bulunan bu lokantaya gitmek için yaklaşık 10 dakika yürümeniz gerekir. Özel araç ya da taksi ile lokantaya gitmeyi tercih edenler ise birkaç dakikada ulaşım sağlayabilirler. Lokantaya gitmek için Beybahçesi Caddesi kullanılabilir.

Eski Göynük evlerinin benzeri bir mekandır. Eski bir yapının sonradan restore edilmesi ile Hanzade Lokantası hizmete açılmıştır. Tarihi yapısı ile hoş ve zarif bir görüntüsü vardır. Çevredeki diğer mekanlar gibi burasıda yöresel yemeklerin yapımına ve servisine özen gösterir. Ayrıca ızgara yemeklerini ve bölgede meşhur olan saray helvasını da titizlikle servis ederler. Mekânın üst katında geniş bir terası mevcuttur ve burada ilçeyi izleyerek yemek yiyebilirsiniz. Bölgede gezintinizi yaptıktan sonra güzel bir akşam yemeği yemek için bu nostaljik mekâna gidebilirsiniz. Çocuklara ve tekerlekli sandalye kullananlara uygun bir mekandır. Aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte gidebilir ve güzel bir ortamda güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Çevredeki diğer yeme içme mekanlarına göre biraz daha ucuz olduğu için sıkça tercih edilen bir mekandır.

Giriş ücreti ve kısıtlaması yoktur.

Mekân, akşam 23.00 ile 00.00 arasında kapanış yapmaktadır.

Adres: Cuma, Akşemseddin Caddesi, 14780 Göynük/Bolu

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

Göynük merkezinde bulunan bu mekâna gitmek için Beybahçesi Caddesi üzerinden yaklaşık 13 dakika yürümek gerekir. Bu yolculuğu özel araç ya da taksi ile yapmayı tercih edenler, yaklaşık 5 dakikada mekâna ulaşabilirler.

Göynük’te bulunan 5 adet anıt ağacından bir tanesinin altında kurulmuş bir mekandır. Sakin, temiz havalı ve huzurlu olan bu mekân, genellikle dinlenmek ve sohbet etmek için bir yer arayanları misafir etmektedir. Tekerlekli sandalye kullananlar ve çocuklu aileler rahatlıkla bu mekâna gelebilirler. Her yaşa uygun bir konsepti vardır ve nostaljik bir görüntüsü bulunur. İçerisinde geniş ve yüksek tavanlı bir salonu, bahçesinde ise etrafında yeşillikler bulunan oturma alanları mevcuttur. Ailecek ya da arkadaşları ile sohbet edecek bir mekân arayanlar ve akşam yemeğinden sonra bir şeyler içerek sosyalleşmek isteyenler için uygun bir mekandır. Fiyatları ucuz ve herkese uygundur.

Giriş ücreti yoktu ve girişte bir kısıtlama bulunmaz.

Bu çay bahçesi, 00.00 ile 01.00 saatleri arasında kapanış yapmaktadır.

Adres: Cuma, Belediye Meydanı, 14780 Göynük/Bolu

Beyaz Köşk Pasta Evi

Göynük ilçesinin merkezinde bulunan bu mekâna Beybahçesi Caddesi üzerinden yürüyerek yaklaşık 10 dakikada ulaşmak mümkündür. Özel araç ya da taksi ile gidecek olanlar ise birkaç dakikada mekâna ulaşabilirler.

Bölgeye özgü olan oklava tatlısı, höşmerim, kabaklı yufka, pekmez, su böreği ve yufka böreği gibi çeşitli tatları bulabileceğiniz bir mekandır. Eski göynük evleri ile aynı tipte bir mimariye sahip olan bu mekân, yapısı ve kalitesi ile çok beğenilmektedir. Genellikle yemek sonrasında tatlı yemek ya da kahve içmek için tercih edilen bir mekandır. Sessiz ve sakin bir ortamı, güler yüzlü ve misafirperver çalışanları vardır. Göynük’e gelen turistler, bölgenin tatlılarını denemek için sıkça buraya gelmektedirler. Çocuklar ve aileler için uygun bir mekandır, tekerlekli sandalye ile gidecek olanların da zorluk çekmeyeceği bir yerdir. Arkadaş grupları olarak sohbet edecek sessiz ve sakin bir yer arayanların tercih ettiği bir mekandır. Bu mekânın fiyatları pahalı değildir ve herkese uygun bir menüsü vardır, mekân her mevsim hizmete açıktır.

Mekan, saat 00.00 ile 01.00 saatleri arasında kapanış yapmaktadır.

Girişte herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur ve giriş kısıtlaması bulunmaz.

Adres:Yenice, Çetin Çıkmaz Sokak, No:2, 14780 Göynük/Bolu