Güzelbahçe’de Gezilmesi Gereken Yerler


Güzelbahçe’de Gezilmesi Gereken Yerler

İzmir’in hem merkezine hem de popüler turizm bölgelerine yakın bir konumda yer alan Güzelbahçe ilçesi, hem sahil şeridi hem de ilçe merkezi ile ziyaretçilerine gezilecek ve keşfedilecek pek çok şey sunmaktadır.

Ege Denizi’nin yanı başındaki konumu ile Güzelbahçe’de denize girebileceğiniz birkaç farklı nokta bulunmaktadır. Deniz tatili için gelmeseniz de, burada gezilecek pek çok yer bulabilirsiniz. Yürüyüş ve bisiklet yolları ve etrafını süsleyen mekanları ile yaz aylarında oldukça kalabalık olabilen Güzelbahçe Sahili, burada gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Güzelbahçe’de gezilecek yerler arasında ayrıca; Yelki köylülerinin el emeği ürünlerini sergilediği Organik Pazar, Yalı Mahallesi’nde kurulan Gece Pazarı, yöresel bir kültür ve sanat köyü olan Yelki Köyü, taptaze balık ürünleri satın alabileceğiniz Balıkçılar Çarşısı yer almaktadır.

Güzelbahçe seyahatinizde, günübirlik bir gezi için tercih edebileceğiniz noktalar ise; Seferihisar ve Sığacık Köyü, Urla Bağ Yolu ve İzmir’de deniz tatili denince akla ilk gelen turizm bölgesi Çeşme’dir.

Güzelbahçe Sahili

Sessiz, sakin ve bol güneşli havası ile şehirde huzur kokan noktalardan biri olan Güzelbahçe Sahili; hem yürüyüş ve bisiklet yolları hem denize girilebilecek noktaları ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kalabalık İzmir sokaklarından uzaklaşmak ve kafa dinlemek için tercih edebileceğiniz Güzelbahçe Sahili, ilçe merkezinde bulunduğundan yürüyerek ve taksi ile pek çok noktadan ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 8, 82, 975 ve 984 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

Sahil şeridinde bulunan parkurda, bisiklet kiralayabilir ve bisiklete binebilir ya da dilerseniz denizin tam karşısında duran banklarda oturarak sessizliğin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Sahil şeridinin yakınında kahvenizi içip bir şeyler yiyebileceğiniz kafe ve restoranlar da bulunmaktadır.

Yılın her mevsimi ziyaret edebileceğiniz Güzelbahçe Sahil Yolu, kış aylarında rüzgarlı ve soğuk olabileceğinden, ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret için daha uygundur.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Güzelbahçe tatilinizi planlamak için İzmir Güzelbahçe Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Yaka Otantik Pazarı

İlçe merkezine yaklaşık 5-6 km uzaklıkta bulunan Yaka Mahallesi’nde kurulan Yaka Otantik Pazarı’na araba ile ulaşım ortalama 20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için; 82 no’lu Eshot hattı ve Yaka Mahallesi dolmuşları kullanılabilir.

Pazar günleri kurulan bu pazar, bulunduğu bölgenin öne çıkan bir üretici pazarıdır. Bölge yerlilerinin el emeği ürünlerini sergiledikleri Yaka Otantik Pazarı’nda; sebze ve meyvelerin yanı sıra el işi şapkalar, cam vazolar ve tablo gibi seçenekler bulmak da mümkündür. Pazar, yerli halkın üretimi olan tarhana, turşu ve domates sosu gibi doğal ve organik ürünleri ile de buraya gelen ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

Pazarın içerisinde taze sıkılmış meyve suyu, gözleme ve köy kahvaltısı gibi yemek seçenekleri de mevcuttur.

Yaka Otantik Pazarı, yılın her mevsimi sadece Pazar günleri kurulmaktadır. Girişte herhangi bir kısıtlama ya da ücret bulunmamaktadır.

Yelki Organik Pazar

Güzelbahçe’de Mustafa Kemal Paşa mevkiinde bulunan Yelki Organik Pazarı, ilçe merkezine 9 km uzaklıkta ve özel araba ile ulaşım ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 975 ve 987 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

Güzelbahçe ve İzmir yerlileri tarafından sıklıkla ziyaret edilen yöresel bir Pazar olan Yelki Organik Pazarı, 2017 yılından beri hizmet vermektedir. Yelki köylülerinin el emeği salçaları, doğa yoğurdu, tarhanası, böreği, organik ve tarımsal ürünlerinin satışa sunulduğu bu pazarda ayrıca yine ev kadınlarının ürettiği baklava, keşkek, erişte, gözleme, köy yumurtası ve çiğ börek gibi ürünler bulmak da mümkündür.

İzmir’in çevre illerinden ve buraya gelen ziyaretçilerden de ilgi gören Yelki Organik Pazarı’na giriş ise ücretsizdir.

Gece Pazarı

Güzelbahçe’de Yalı Mahallesi’nde ve Mithatpaşa Caddesi üzerinde kurulan Gece Pazarı, ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 8, 975 ve 987 no’lu Eshot kartları kullanılabilir.

Özellikle yaz aylarında büyük bir ilgi gören Gece Pazarı; alışveriş, sanat, eğlence ve kültürün buluştuğu, keyifli bir alışveriş noktasıdır. Bileklik ve takı tezgahları, kıyafet tezgahları, ev yapımı gözlemeleri, tütü etekleri, oyuncak tezgahları, çubuk patatesleri, bardakta mısırı, samimi esnafı, taze çayları, otantik atmosferi, deniz kenarındaki konumu ve muhteşem manzaraları ile keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

Gece Pazarı, yaz sezonunda açılmaktadır ve kış sezonunda kapalıdır.

Yelki Köyü

İzmir- Seferihisar Yolu üzerinde bulunan ve ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Yelki Köyü’ne ulaşım ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 975, 983 ve 987 no’lu Eshot hatları kullanılabilir. İzmir’den geliyorsanız, 320 no’lu Eshot hattı da tercih edilebilir.

Yöresel kültür ve sanat köyü olarak bilinen Yelki Köyü, İzmir şehir merkezinden 25 km uzaklıkta, tarihi bir köydür. Çok katlı binaların yerine, tarihi taş evlerin yer aldığı bu köy, zamana ve tarihe tanıklık etmek için ziyaret edilebilir. Tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başarabilmiş olan Yelki Köyü’nün tarihi 1500’lü yıllara kadar uzanmaktadır.

Hem tepelerinde hem de ara sokaklarında tarihe tanıklık edebileceğiniz köyde modern yaşam ve köy yaşamı varlığını sürdürmektedir. Buraya gelindiğinde, köy merkezindeki kahvehanede çayınızı yudumlayabilir ve taş evlerin çevresini süsleyen limon ağaçlarının fotoğrafları çekilebilir.

Balıkçılar Çarşısı

Güzelbahçe’de Yalı Mahallesi’nde Mithatpaşa Caddesi üzerinde yer alan Balıkçılar Çarşısı, ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 975 ve 987 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

Balık Hali ve Balıkçı Barınağı olarak da bilinen Güzelbahçe Balıkçılar Çarşısı, taptaze balıklar ve birbirinden lezzetli deniz mahsulleri satın almak için ziyaret edilebilir. Karides, kalamar ve taze balık satın aldıktan sonra, hemen yakınlardaki Ümit Restoran’da pişirterek tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, çarşının yanındaki deniz ve denizin üzerindeki pelikanlar da çevreye muhteşem bir hava katmaktadır. Balıkçı Bayram ve Gözde Balıkçılık, Balıkçılar Çarşısı’nın en çok tercih edilen tezgahlarıdır.

Balıkçılar Çarşısı, 08:00 ile 23:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Küçükkaya Köyü

Güzelbahçe’ye bağlı bir köy olan Küçükkaya Köyü, ilçe merkezine ortalama 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Araba ile ulaşım ortalama 5-7 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım; Küçükkaya dolmuşları ile 981, 28 ve 984 no’lu Eshot hatları ile sağlanmaktadır.

Eski bir yerleşim yeri olan ve bir Yörük köyü olan Küçükkaya Köyü, sahip olduğu keçileri ile ünlüdür. Burada, her yıl gelenekselleşen keçi şenlikleri gerçekleştirilmektedir. Keçi Kırkma Şenlikleri, burada her yıl yaz aylarında düzenlenmektedir. Şenlikler sırasında, köyün yöresel lezzetlerini deneyimleyebilir ve söylenen türkülere eşlik edebilirsiniz. Doğa ile baş başa, sessiz ve sakin bir atmosferde keyifli bir gezi yapabileceğiniz Küçükkaya Köyü’ne gidildiğinde, doğa yürüyüşleri ve piknik yapacak alanlar bulmak da mümkündür.

Küçükkaya Köyü, yılın her mevsiminde uygundur. Şenliklere katılmak ve daha güzel bir havada burada gezmek isterseniz, yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz.

Anıt Ağaç

Yarendere Fıstık Çamı Tabiat Anıtı olarak da bilinen Anıt Ağaç, ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım, İstikbal Caddesi üzerinden sağlanmakta ve yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için, Güzelbahçe ilçe merkezinden kalkan Yarendere dolmuşları ile sağlanmaktadır.

İzmir genelindeki önemli tabiat anıtlarından bazıları Güzelbahçe ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ünlü fıstıkçamı ağacı bunlardan biridir. Bu fıstıkçamı ağaçları, 1990’lı yıllarda tabiat anıtı olarak ilan edilmiştir. Yaşı bir asrı aşan, 165 yıllık bir ağaç olan Güzelbahçe Anıt Ağa, koruma altında olması ile görülmeye değerdir.

İnkaya Mağarası

Güzelbahçe’de Yelki Köyü mevkiinde bulunan İnkaya Mağarası, ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım, İzmir- Seferihisar Yolu üzerinden ortalama 25-30 dakikada sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım 983 ve 987 no’lu Eshot hatları ve Yelki Mahallesi’nden geçen dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Mağaraya araba ile ulaşım mümkün değildir. Dik bir yamaçtan aşağı ortalama 15-20 dakika yürümeniz gerekmektedir.

Doğal bir güzellik olarak Güzelbahçe’de görülmesi gereken yerlerden biri olan İnkaya Mağarası, uzun tırmanma yürüyüşü ile ulaşıldığında muhteşem manzaralar sunmaktadır. Yürüyüş yolu biraz yorucu ve zorlu olsa da, yolculuğun sonunda ulaşılan mağaranın atmosferi oldukça etkileyicidir. Dik bir yamaçtan inilerek ulaşılan mağaranın geniş salonuna inildiğinde, burada yerleşimin çok eski bir zamanda olduğu anlaşılmaktadır.

İnkaya Mağarası, yılın her mevsimi ve haftanın her gününde ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

İzmir’in diğer ilçeleri gibi ziyaretçilerini büyüleyen Güzelbahçe’de her bütçeye ve her zevke hitap eden Güzelbahçe Otelleri arasından seçiminizi yaparak, tatilinizi planlayabilirsiniz.

Güzelbahçe Günübirlik Gezilecek Yerler

Seferihisar

Türkiye’nin ilk yavaş şehir akımına uyan destinasyonu olan Seferihisar, Güzelbahçe’ye 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Seferihisar tatilinizde günübirlik bir gezi için tercih edebileceğiniz Seferihisar’da gezilecek yerler arasında; Sığacık, Teos Antik Kenti, Sığacık Kalesi, Sığacık Pazarı, Seferihisar Doğa Okulu, Teos Marina ve Seferihisar plajları yer almaktadır. Burada, Eylül ve Kasım ayları arasında gerçekleştirilen Mandalina Festivali de oldukça hareketli geçmektedir.

Urla

İzmir’in öne çıkan turizm bölgelerinden biri olan Urla, Güzelbahçe’ye 20 km uzaklıktadır. Bağ yolu ve şarap tadımı gibi olanakları ile Güzelbahçe seyahatinizde günübirlik bir gezi için tercih edebileceğiniz Urla’da gezilecek yerler arasında; Çeşmealtı, Karantina Adası, Bademler Köyü, Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi, Malgaca İçmeleri, Demircili Koyu ve Sanat Sokağı yer almaktadır. Urla’ya bağlı Barbaros Köyü ve Güvendik Tepesi de burada görülmeye değer yerler arasındadır.

Çeşme

İzmir’de deniz tatili denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Çeşme, Güzelbahçe’ye 55-60 km uzaklıktadır. Güzelbahçe seyahatinizde keyifli bir deniz tatili yapmak için günübirlik ya da gecelik olarak gidebileceğiniz Çeşme’de, birbirinden güzel plajlarından birinde denize girmek yapılacak ilk şeydir. Çeşme’de gezilmesi gereken yerler arasında ise; Alaçatı, Çeşme Kalesi, Kervansaray, Erythrai Antk Kenti, Sakızağacı Koruluğu ve Germiyan Köyü yer almaktadır.

Tatilinizi İzmir’in en güzel tatil merkezlerinden Çeşme’de planlamak ve konaklama seçeneklerine göz atmak için Çeşme Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.