Havza’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Havza’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Samsun’da bulunan ve turistik açıdan çok önemli bir yere sahip olan Havza, doğal güzelliklerinin yanı sıra aynı zamanda tarihi ve turistik yerleri ve yapıtları ile de oldukça uğrak bir turizm beldesi haline gelmiştir.

Havza ilçesini gezip aynı zamanda tatil yapmak isteyen turist ve gezginler, Tavşan Dağı, Güvercinlik Göleti ve Evliyacalı Tepe gibi doğal alanların yanı sıra Havza Atatürk Evi Müzesi, Yörgüç Paşa Camii, Kevser Camii ve Tarihi Kaplıca Hamamları’nı gezip Havza ilçesinin tarihi dokusunu inceleyebilirler.

Tavşan Dağı

Havza ilçesine bağlı olan Tavşan Dağı, ilçe merkezinden yaklaşık olarak 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe merkezinden yola çıkıp Tavşan Dağı’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, ancak özel araçları ile ulaşımlarını tamamlayabilirler. Tavşan Dağı’na toplu taşıma araçları bulunmamaktadır.

Her doğasever insanın mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden biri olan Tavşan Dağı, ziyaretçilere patika yolda yürüyüş yapma imkanı sunmaktadır. Tavşan Dağı’nın tepe noktalarına doğru ilerledikçe, karşınıza çıkacak olan göl manzarası eşliğinde, çayınızı veya kahvenizi yudumlama şansınız da bulunmaktadır. Çocuklu ailelerin yanı sıra arkadaş gruplarının da tercih edebileceği nezih, sakin ve bir o kadar da güzel olan Tavşan Dağı’nda ziyaretçiler dilerler ise piknik ya da kamp da yapabilmektedirler. Ayrıca geniş ve bir o kadar da yeşil alanlara sahip olan Tavşan Dağı sınırları içerisinde oyunlar oynanabilir ve çeşitli canlı türleri gözlemlenebilir.

Tavşan Dağı için herhangi bir giriş ücreti olmadığı gibi hiçbir kısıtlama da bulunmamaktadır. Tavşan Dağı yılın her günü ve günün her saati ziyaretçilere açık bulunmaktadır.

Havza için tatil programınız hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Havza Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Güvercinlik Göleti

Havza ilçe merkezinden ortalama olarak 20 km uzaklıkta bulunan Güvercinlik Göleti her doğasever insanın görmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Güvercinlik Göleti’ne ulaşım özel araçlar ile sağlanırken toplu taşıma araçları ise bu bölgede faaliyet göstermemektedir. İlçe merkezinde Güvercinlik Göleti’ne ulaşım özel araçlar ile aşağı yukarı 30 dakika sürebilmektedir.

Göl etrafında piknik yapmaktan keyif alan, aile ve arkadaş grupları ile aktivitelerde bulunmak isteyen ziyaretçiler için oldukça ideal olan Güvercinlik Göleti, aynı zamanda doğa ile iç içe olmayı seven kampçı ziyaretçiler için kaçırılmaması gereken doğal güzelliklerden bir tanesidir. Bunaltıcı yaz sıcağından kaçmak isteyen ziyaretçilerin de uğrak noktalarından bir tanesi haline gelmiştir. Çocuklu ailelerin de tercih edebileceği nezih ve bir o kadar da güzel mekanlardan bir tanesi olmasının yanı sıra aynı zamanda balık tutmayı ve kafa dinlemeyi seven ziyaretçiler için de oldukça ilgi çekicidir. Çeşitli hayvan ve bitki türlerine de ev sahipliği yapan Güvercinlik Göleti doğa meraklıları için oldukça ilgi çekici bir yapıya sahiptir.

Güvercinlik Göleti’ne giriş yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Aynı zamanda hiçbir giriş kısıtlaması ya da koşulu da yoktur. Yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir.

Evliyacalı Tepe

Havza ilçe merkezinin yaklaşık olarak 35 km uzağında bulunan Evliyacalı Tepe, her sene yüzlerce turist ve ziyaretçi çekmektedir. Evliyacalı Tepe’yi ziyaret etmek isteyen ziyaretçi ve turistler özel araçları ile ortalama olarak 45 dakika boyunca seyahat etmelidirler. Evliyacalı Tepe ve çevresine toplu taşıma güzergahı bulunmadığında ulaşım toplu taşım araçları aracılığı ile gerçekleştirilemez. Özel aracı bulunmayan ziyaretçiler dilerler ise Evliyacalı Tepe’ye taksi ile de ulaşım sağlayabilirler.

Evliyacalı Tepe’yi ziyaret eden turist ve gezginler, Karadeniz’in yeşil örtüsü ile iç içe bir gün geçirebilir, çeşitli türdeki hayvan ve ağaç türlerini de gözlemleyebilirler. Ziyaretçiler geniş ve bir o kadar sakin olan Evliyacalı Tepe çevresinde dilerlerse doğa yürüyüşü yapabilir, temiz havanın keyfini çıkarabilirler. Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan doğaseverler isterler ise kamp çadırlarını manzaraya karşı kurabilirler. Aileleri ile ya da arkadaş grupları ile doğa gezintisine çıkan ziyaretçiler burada dilerler ise piknik de yapabilirler.

Evliyacalı Tepe’ye giriş yapmak için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Evliyacalı Tepe yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır. Giriş yapmak için herhangi bir kısıtlama ya da koşul da bulunmamaktadır.

Havza Atatürk Evi Müzesi (Mustafa Kemal Paşa’nın Havza Karargahı)

Havza ilçe merkezinin yaklaşık olarak 1 km uzağında yer almaktadır. İlçe merkezinden aşağı yukarı 10 dakikalık bir süre içerisinde özel araç, taksi, toplu taşıma araçları ya da yaya olarak da ulaşım gerçekleştirmek mümkündür.

Havza Atatürk Evi Müzesi (Mustafa Kemal Paşa’nın Havza Karargahı), adından da anlaşılacağı gibi Mustafa Kemal Atatürk’ü konu alan şık ve gösterişli bir yapıdır. Ziyaretçiler Havza Atatürk Evi Müzesi (Mustafa Kemal Paşa’nın Havza Karargahı)’ni ziyaret ettiklerinde içerde Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma odasının, yatak odasının ve havza odasının canlandırmasını inceleyebilirler. Bunların yanı sıra ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumundan heykelleri ile fotoğraf çekilme şansı da olan müze ziyaretçileri tarihi önem taşıyan bazı savaş malzemelerini de inceleyebilirler.

Havza Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler yılın her günü saat 08:00 ile 17:00 saatleri arasında tamamen ücretsiz bir şekilde müzeyi gezebilirler. Giriş yapabilmek için herhangi bir kısıtlama ya da engel bulunmamaktadır.

Yörgüç Paşa Camii

Havza ilçe merkezinin yaklaşık olarak 1 km uzağında bulunan Yörgüç Paşa Camii’ye ulaşım gerçekleştirmek oldukça rahattır. Özel araçlar ile ulaşım gerçekleştirilebildiği gibi aynı zamanda toplu taşıma araçları aracılığı ile de ulaşım gerçekleştirilebilir. İlçe merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler ise dilerler ise 5 dakika gibi kısa bir sürede yaya olarak da ulaşımlarını gerçekleştirebilirler.

Selçuklu İmparatorluğu zamanından günümüze kadar gelmiş ve son olarak 1979 yılında restore edilmiş olan Yörgüç Paşa Camii, iç tasarımının yanı sıra mimarisi ile de ilgi çekmektedir. Dış cephesinde boydan boya bulunan takviye setleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Peygamber Efendimizin sakal-ı şerifi de Yörgüç Paşa Camii içerisinde bulunmaktadır.

Yörgüç Paşa Camii içerisine giriş yapmak isteyen ziyaretçilerin hiçbir ücret ödemesi gerekmez. Yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilecek olan Yörgüç Paşa Camii aynı zamanda ibadete de açık durumdadır. Yörgüç Paşa Camii içerisine girmek için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Tarihi Kaplıca Hamamları

Havza ilçe merkezine yaklaşık olarak 1 km uzaklıkta bulunan Tarihi Kaplıca Hamamları, ulaşım açısından oldukça rahat bir konumda bulunmaktadır. Özel araç ve toplu taşıma araçlarının yanı sıra, ilçe merkezine yakın bir konumdan da yaya olarak aşağı yukarı 5 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Tarihi Kaplıca Hamamları (Kız Gözü (Aslanağzı) Hamamı, Küçük Hamam, Maarif Hamamı), kendi içerisinde Kız Gözü (Aslanağzı), Küçük Hamam ve Maarif Hamamı olarak üç kısma ayrılmıştır. Ziyaretçilerin rahatlamak için gelip sıcak su ve buharın keyfini çıkarabilecekleri, bir yandan da kese attırabilecekleri hem ailelere hem de arkadaş gruplarına uygun mekanlardandırlar.

Ailesi ile gelen ziyaretçiler haricinde, erkek ve kadın ziyaretçilerin ayrı saatlerde giriş yaptığı hamamlarda hamam işletmesi tarafından havlu vb. ihtiyaçlar da karşılanabilmektedir.

Günün belirli saatleri kadın ve erkek ziyaretçiler için ayrı olarak belirlenmiştir. Onun dışında giriş yaparken herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Havza’da Günübirlik Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal alanların çok sayıda bulunduğu Havza’yı gezmeyi bitirdikten sonra, dilerseniz yakın çevrede bulunan ve görülmesi gereken yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bu yerlerin başında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii ve Merzifon Saat Kulesi gelmektedir.

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii

Havza ilçe merkezinden yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta Merzifon merkezde bulunan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii’ye ortalama 20 dakika içerisinde D795 ve Samsun Çorum yolu üzerinden özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda da Havza Otobüsleri ile yola çıkıp aşağı yukarı bir saat içerisinde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih etmeyip aynı zamanda kendi araçları bulunmayan ziyaretçiler taksi ile ulaşımı da tercih edebilirler.

Son derece iyi korunmuş tarihi ile dikkatleri üzerine çeken Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii, gerek mimarisi gerek ise avlusunda bulunan üç adet devasa çınar ağacından dolayı ziyaretçiler için uğrak bir tarihi alan haline gelmiş durumdadır.

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii’ye hiçbir giriş kısıtlaması bulunmamakla beraber giriş tamamen ücretsiz şekilde sağlanabilir. Yılın her günü ve her saati ziyaret olabilecek olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii, günümüzde ibadete açık camilerden bir tanesidir.

Merzifon Saat Kulesi

Havza ilçe merkezinin aşağı yukarı 25 km uzağında Merzifon merkezine yakın konumda bulunan Merzifon Saat Kulesi’ni ziyaret etmek isteyen yolcular, dilerler ise kendi özel araçları aracılığı ile D795 ve Samsun Çorum Yolu üzerinden ortalama 20 dakikalık bir yolculuk yaparak ulaşımlarını gerçekleştirebilirler. Özel aracı bulunmayan ziyaretçiler Havza Otobüslerini kullanarak aşağı yukarı 1 saatte ulaşım sağlayabilirler. Aynı zamanda havza ilçe merkezinden taksi ile de seyahat yapılabilmektedir.

Merzifon’un birçok yerinden gözlemlenebilen Merzifon Saat Kulesi 1886 yılından bu yana sağlamlığını ve tarihi yapısını korumaktadır. Çemberler ile çevrili yuvarlak yapısı sayesinde beldenin her tarafından saatin kaç olduğu öğrenilebilmektedir.

Merzifon Saat Kulesi’ne herhangi bir giriş ücreti yoktur.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.