İzmir’de Hediyelik Eşya Alışverişi


İzmir’de Hediyelik Eşya Alışverişi

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, günümüzde hala bu farklı kültürlerin izlerini taşımaktadır. İzmir’e gelen ziyaretçiler de, hem şehrin meşhur lezzetlerini hem de İzmir’le özdeşleşmiş hediyelik eşyaları satın alabilirler.

Şehrin merkezi kabul edilen Konak’taki Kemeraltı Çarşısı, her iki tarafında sıralanan mağazaları ve hediyelik eşya dükkanları ile İzmir’de mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. İzmir’in farklı renklerini, kültürlerini ve temel unsurlarını bir arada bulabileceğiniz bu çarşı, İzmir’de hediyelik eşya alışverişi için gidilecek en iyi yerlerden biridir.

İzmir seyahatinizden dönerken aileniz ve sevdikleriniz için baharat, porselen, nazar boncuğu, takı ve aklınıza gelebilecek daha pek çok eşyayı bulabileceğiniz Kemeraltı Çarşısı, yerli ve yabancı müşterilere oldukça alışkındır. Bu nedenle, burada pazarlık yapmak da oldukça kolaydır.
İzmir’de hediyelik eşya alışverişi için tercih edilebilecek diğer yerler arasında; Urla Bağ Yolu, Şirince, Konak Bit Pazarı, Kızlarağası Hanı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Karşıyaka Pazarı, Bergama, Nazarköy, Seferihisar, Sığacık Köyü, Ödemiş, Çeşme, Alaçatı ve Foça yer almaktadır.

Urla’dan Şarap

Türkiye, bağcılık tarihinde dünyanın en eski ülkelerinden biri olsa da, Türk şarapları son yıllarda dünyaya damga vurmaya başladı.

Türkiye’de, şarap üretimi yapılan pek çok farklı şehir var. Ancak, İzmir şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Urla’ya giderseniz, seyahatinizden bir şişe ödüllü Urla kırmızı şarabı ile dönebilirsiniz.

Lezzetli Urla şarapları satın almak için Urla Şarapçılık tercih edilebilir.

Adres: Kuşçular, 8028 Sok. No:12, 35430 Urla/İzmir

Urla’nın muhteşem güzellikleri arasında hemen bir tatil planı yapmak için Urla Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Konak Bit Pazarı’ndan Antikalar

İzmir, bit pazarları ile ünlü bir şehirdir. Bu bit pazarlarından en ünlüsü ise, deniz kenarındaki konumu ile Konak İskelesi bit pazarıdır.

Bu bit pazarında; geleneksel halılar, dekorasyon eşyaları, antika eşyalar, çay ve takı için alışveriş yapılabilir. Bu tarihi iskelede bulunan pazarda, ikinci el kitap alışverişi de yapmak mümkündür.

Bunun yanı sıra; İzmir’e özgü hediyelik eşyalar, süs eşyalar, objeler, ahşap ürünler ve el yapımı ürünler de satın alınabilir.

Adres: Ege, 1540. Sk., 35230 Konak/İzmir

Kızlarağası Hanı’ndan Kilim ve El Sanatları

Türk kilimleri, karmaşık tasarımları ve derin renkleri ile oldukça etkileyicidir. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlere gelen pek çok turist de, özellikle Türk halı ve kilimlerine büyük ilgi göstermektedir. İzmir’de hediyelik eşya alışverişi yapmak için en uygun seçeneklerden biri de yine geleneksel Türk kilimleridir.

Kapalı el sanatları pazarı olarak bilinen Kızlarağası Hanı’nda, saygın bir kaynaktan alışveriş yapabileceğiniz çeşitli dükkanlar var. Burada, farklı boyut ve modellerde kilimler bulunabilir.

İzmir seyahatinizden dönerken satın aldığınız küçük bir kilim valinize sığabilir. Daha büyük olan bir modelin ise ev adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Adres: Konak, 871. Sk. no:19 D:106, 35250 Konak/İzmir

Bergama’dan Tulum Peyniri

Tulum peyniri, yerel peynirler arasında en iyi seçeneklerden biridir. Uzun raf ömrü ve yüksek nem içeriği ile İzmir tulum peyniri, herhangi bir yemeğe karıştırmak için oldukça iyi bir seçimdir. Ancak, Türk mutfağındaki tüm peynirlerde olduğu gibi, genellikle kahvaltı sofralarında tüketilir.

Bergama tulumu olarak da bilinen İzmir tulum peyniri; tuzlu suda bekletilir. Bu da, ona daha güçlü bir kıvam ve tat verir. Genellikle, 3-6 ay bekletildikten sonra da market rafları ve peynircilerdeki yerini almaktadır.

Bergama’dan tulum peyniri almak için Bergama Peynircilik ve Bergama yöresel pazarında tezgah kuran peynirciler tercih edilebilir.

Nazarköy’den Nazar Boncuğu

İzmir şehir merkezine 38 km uzaklıkta bulunan ve Kemalpaşa ilçesine bağlı bir köy olan Nazarköy, bol oksijenli doğası ile olduğu kadar, boncuk ocakları ile de ünlü bir köydür.

Bu köyde, 20. yüzyılın ortalarından itibaren yerliler, cam atölyelerinde, cam ile yapılan eşyalar üretmektedir.

Her yıl, Boncuk Şenliği’nin de düzenlendiği Nazarköy’e gidildiğinde, hediyelik eşya olarak boncuklu cam eşyalar ve nazar boncuklu takılar tercih edilebilir.

Nazar boncuklu hediyelik eşya seçenekleri için, Nazarköy’de Kıvırcık Boncuk Atölyesi ziyaret edilebilir.

Adres:Nazarköy, 35730 Kemalpaşa/İzmir

Ödemiş ve Seferihisar’dan Zeytinyağı

Ege Denizi kıyısında bulunan İzmir, Ege mutfağının hakim olduğu, mezelerin ve zeytinyağlıların ön plana çıktığı lezzetli bir mutfağa sahiptir.

En lezzetli mezeler ve zeytinyağlılar için ise kaliteli bir zeytinyağı kullanılması gerekir ve İzmir’in köyleri, kaliteli bir zeytinyağı alışverişi için tercih edilebilir.

İzmir’de hediyelik eşya alışverişi için tercihinizi zeytinyağından kullanmak isterseniz, İzmir’in köylerinde kurulan halk pazarlarından ve organik pazarlardan, doğrudan üreticiden, bulabileceğiniz zeytinyağlarını tercih edebilirsiniz.

Seferihisar ve Ödemiş, İzmir’de zeytinyağı alışverişi için en iyi adresler arasındadır.

Ödemiş’in lezzetli zeytinyağları için Gülcü Zeytinyağı tercih edilebilir.

Adres: İnönü, Saraçoğlu Cd. No:49 D:2B, 35750 Ödemiş/İzmir

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Kıyafet ve Aksesuar

Her büyüklükte ve tarzda mağazaların bulunduğu Kıbrıs Şehitleri Caddesi; etnik tasarımlı el yapımı çantalar, deri ayakkabılar, şık şapkalar, aksesuarlara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Bu cadde, aynı zamanda dünyaca ünlü markaların da bulunduğu bir yerdir.

Alsancak Tren İstasyonu ile Kıbrıs Şehitleri Caddesi arasındaki ara sokaklarda, ikinci el kitapçılar da bulunmaktadır.

Çeşme’den Damla Sakızı

İzmir’de tatil denince Çeşme, Çeşme denince de akla damla sakızı gelir. Şifa getirmesi için tarih boyunca kullanılmış olan damla sakızı, bugün dünya genelinde ünlü bir lezzettir.

Türkiye’nin her yerindeki kahve ve tatlılarda kullanılan ve benzersiz aroması ile damla sakızının kaynağı; Sakız Adası olsa da, Çeşme’nin damla sakızı da ünlüdür.

İzmir seyahatinizde aileniz ve sevdikleriniz için lezzetli bir alışveriş yapmak isterseniz; Çeşme’ye gidebilir ve Cafe Dalyan Hüseyin Usta’dan damla sakızlı kurabiye satın alabilirsiniz.

Adres: Dalyan Mahallesi, 4218 sk ptt karşısı Liman cad No:56, D:A, 35930 Çeşme/İzmir

Her yaz İzmir’in en çok turist çeken tatil köşelerinden olan Çeşme’de muhteşem anılar biriktireceğiniz bir tatil planınız var ise Çeşme Otelleri sayfamızdaki oteller arasından seçiminizi yaparak rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

Alaçatı’dan Plaj Kıyafetleri

İzmir seyahatinizde Alaçatı’ya giderseniz ve Alaçatı sokaklarında biraz yürüyüş yapmak isterseniz, etrafta bolca mağaza, butik ve dükkan bulabilirsiniz.

Hediyelik eşya dükkanları, antikacılar, takı dükkanları ve giyim mağazalarının yer aldığı Alaçatı sokaklarında; tatil için gelen gezginler için bolca plaj kıyafeti seçeneği sunulmaktadır.

Yerli ve yabancı tasarımcıların birbirinden orijinal plaj kıyafeti tasarımlarının yer aldığı Alaçatı dükkanlarında, hem uygun fiyatlı hem de pahalı seçenekleri bir arada bulmak mümkündür.

Alaçatı sokaklarında yürürken, plaj kıyafetleri alışveriş için Passo Alaçatı ve Kızçe Alaçatı tercih edilebilir.

Adres: Alaçatı mah, 11005 sk 3/B, 35930 Çeşme/İzmir

Alaçatı’dan Antika Eşya

Türkiye genelinde, bu alanda ilklerden biri olan Alaçatı Antika Pazarı, yılın her mevsimi ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Şehir merkezine 80 km uzaklıktaki Alaçatı; İzmir, Ankara, Kütahya, Bursa gibi şehirlerden ve Yunan Adaları da dahil olmak üzere pek çok yerden gelen otantik ve antika eşyaları satın almak için de doğru bir adrestir.

Eski bir kiliseden dönüştürülen Pazaryeri Cami civarındaki Alaçatı Antika Pazarı, her hafta sonu kurulmaktadır.

Adres: Tokoğlu, Uğur Mumcu Cd., 35930 Alaçatı/Çeşme/İzmir

Foça’dan Ev Yapımı Reçeller

İzmir seyahatinde yapılabilecek en güzel şeylerden biri, güne lezzetli bir köy kahvaltısı ile başlamaktır.

İzmir’in hemen her köyünde, yerli halkın kendi mutfaklarında hazırladıkları ve yerli pazarlarda sattıkları birbirinden lezzetli reçelleri, eve dönerken aileniz ve sevdikleriniz için hediye olarak da tercih edilebilir.

Ev yapımı reçel denince İzmir’de akla ilk gelen tatil destinasyonlarından biri olan Foça’da farklı bir reçel deneyimi için Katırtırnağı reçeli ve ceviz reçeli tercih edilebilir.

Pazar günleri Foça merkezde kurulan pazarda çeşit çeşit ev yapımı reçellerden bulmak mümkündür.

Foça seyahatinde organik reçel alışverişi için; Foça’nın organik pazarı olan Yeryüzü Pazarı ziyaret edilebilir.

Adres: Atatürk, Değirmenlik Cd. No:4, 35680 Foça/İzmir

Efes Antik Kenti’nden Biblo

Türkiye genelinde en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, M.Ö 6000’li yıllara kadar uzanan tarihi ile, tüm zamanlar için evrensel bir değere sahiptir. Bu antik kent; tapınaklar, tiyatrolar, kütüphaneler, evler ve heykellerden oluşmaktadır.

Efes Antik Kenti’ne yapılacak bir ziyarette, çevrede bulunan hediyelik eşya dükkanlarından Efes Antik Kenti’nde bulunan tarihi yapıları simgeleyen biblo ve eşyalar satın alınabilir.

Efes civarında hediyelik eşya alışverişi için Diana Ephesus Silver & Souvenir tercih edilebilir.

Adres: İsa Bey, Cengiz Topel Cd. No:18, 35920 Selçuk/İzmir

Şirince’den Şarap

Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü, yalnızca doğal güzellikleri ile değil, lezzetli şarapları ile de dünya genelinde ünlüdür. 

Yunan mirası evlerini ve pastoral ortamı ile Şirince’ye gidildiğinde, şarap da mutlaka alınması gerekenler arasındadır. İzmir yolculuğundan dönerken, sevdikleriniz için hediye olarak da Şirince şarabı tercih edilebilir.

Öküzgözü ve Emir gibi yerli çeşitler ve Avrupa menşeili üzümlerle hazırlanmış şaraplar bulabileceğiniz Şirince’de şarap alışverişi için Şirince Kaplankaya Şarapları tercih edilebilir.

Adres: Şirince, Şirince Köyü, 35920 Selçuk/İzmir

İzmir tatiliniz sonrası sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler listeniz hazır; fakat henüz konaklama yapacağınız otele karar verememişseniz öncelikle İzmir Otelleri sayfamızdan otelinizi seçebilirsiniz.


 

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.