İzmir’de Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler


İzmir’de Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yabancısı olduğunuz bir şehre gittiğinizde, ulaşım önemli bir konudur. Gitmek istediğiniz yere nasıl gideceğinizi bilmemek oldukça yorucu ve gün boyu taksilerle gezmek oldukça pahalı olabilir. Bir ziyaretçi için İzmir ile ilgili en iyi şeylerden biri ise; otobüsten metroya, tramvaydan trene, kiralık arabalara ve feribotlara kadar ulaşım seçeneklerinin oldukça geniş olmasıdır.

Bazı turistik şehirlere gittiğinizde, seyahatinizin başında araba kiralamak mantıklı bir seçenektir. Ancak söz konusu olduğunda, ulaşım hem çok çeşitli hem de düşük maliyetlidir. İzmirliler ve yerli, yabancı turistler için İzmir ulaşım ağı oldukça zengindir.

İzmir, Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olsa da, trafik söz konusu olduğunda İstanbul ile yarışması pek olası değildir. Genel olarak, şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Burada; otobüs, metro, tramvay gibi ulaşım seçeneklerinin yanı sıra dolmuş, minibüs ve İZBAN adı verilen bir raylı sistem aracı da bulunmaktadır.

İzmir Otelleri arasından seçiminizi yaparak tercihinize ve ulaşım detaylarına göre konaklama yapacağınız otele karar verebilirsiniz.

İzmir’e Uçakla Gitmek

Türkiye’de, bütçenize ve programınıza uyacak çeşitli hava yolu şirketleri bulunduğundan, İzmir’e ülkenin her yerinden hava yolu ile ulaşım kolaydır. Uçakla seyahat, İzmir’e kara yolu ile ulaşımdan daha hızlı ve daha az maliyetlidir. İzmir’e uçakla gitmek, 5-10 saat süren bir kara yolculuğundan daha konforludur.

İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan Adnan Menderes Havalimanı, oldukça popüler bir havalimanıdır. Havalimanı çıkışında, bir toplu taşıma hattı olan, İZBAN hattının Havalimanı durağı bulunmaktadır.

Bu hatta, havalimanından çıktıktan sonra birkaç dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılabilir. İZBAN hattı ile, havalimanından Aliağa, Alsancak, Bayraklı, Çiğli, Cumaovası, Egekent, Gaziemir, Halkapınar, Karşıyaka, Mavişehir, Menemen, Selçuk, Şirinyer, Torbalı ve Ulukent gibi bölgelere ulaşım sağlamak mümkündür.

Bu hat ile ayrıca, İzmir Metrosu’na aktarma yapmanız da mümkündür.

Havalimanı çıkışında, İzmir ziyaretçileri için şehrin çeşitli bölgelerine hızlı ve kolay ulaşım sağlayan HAVAŞ araçları da kullanılabilir. Bu hat ile; İzmir şehir merkezine, Urla’ya, Çeşme’ye, Karşıyaka’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama

İzmir seyahatine gelen ziyaretçilerin, şehir için ulaşım için sıklıkla tercih ettikleri yöntemlerden biri araç kiralamaktır. Özellikle Çeşme, Alaçatı, Seferihisar, Sığacık, Dikili gibi tatil bölgelerine gidecekseniz, toplu taşıma aracı seçenekleriniz kısıtlı olabilir. İzmir’de araç kiralama, böyle durumlarda oldukça mantıklıdır.

Araç kiralayabilmek için en az 1 yıllık ehliyetinizin bulunması ve 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bu kriterleri karşılıyorsanız, ister günlük ister tatiliniz boyunca kullanabileceğiniz bir aracı kiralayabilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı’nda ve şehrin merkezi bölgelerinde araba kiralayabileceğiniz firmalar bulunmaktadır.

Belediye Otobüsleri

İzmir şehir içinde, hemen her ilçeye ve mahalleye ulaşım sağlayabileceğiniz belediye otobüsü seçenekleri bulunmaktadır.

E-shot hattı olarak da bilinen bu otobüsleri kullanabilmek için İzmirim Kart sahibi olmanız gerekmektedir.

Kartı satın aldıktan sonra, İzmir seyahatiniz boyunca şehirdeki herhangi bir kart dolum noktasından ya da metro ve tramvay duraklarından kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz. Bakiye yükleme işlemi; kağıt para ile ve bazı otomatlarda ise madeni para ile yapılmaktadır.

Kart dolum noktası bulamamanız durumunda, İzmirim Kart’ın resmi internet adresini ziyaret ederek de kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz.

İlçeler Arası Minibüsle Ulaşım

İzmir’de kara yolu, demir yolu ve yer altı ulaşım seçenekleri sunan toplu taşıma araçlarının sayısı artsa da, ilçeler arası ulaşım için tercih edilebilecek araçlardan biri de minibüslerdir.

Şehir merkezine ve pek çok yere ulaşım sağlayan bu dolmuşlar; Gaziemir, Buca, Aliağa, Çandarlı, Torbalı, Kemalpaşa, Dikili, Uzundere, Karaburun, Bergama, Kemalpaşa, Seferihisar, Ildır, Karşıyaka, Selçuk, Özdere, Urla, Ödemiş, Güzelbahçe, Tire ve Yeni Foça’ya ulaşım sağlamaktadır.

İzmir dolmuşları, genel olarak 06:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir ve her 15-30 dakikada bir kalkmaktadır. Turistlerin artış gösterdiği yaz ayları ile birlikte, sefer sayısı da arttırılmaktadır.

İzmir Seyahatinizde Ulaşım İçin İpuçları

  • Birden fazla kişi olduğunuzda ya da gideceğiniz yere nasıl ulaşım sağlayacağınızı bilmediğinizde, taksi iyi bir alternatiftir.
  • İzmir’in merkezi ilçelerinde işe gidiş ve iş çıkış saatlerinde trafik yoğunluğu olabilmektedir. Özellikle Karşıyaka- Alsancak taraflarına yolculuk için 08:00’den önce yola çıkılması daha uygun olacaktır.
  • Havaların ısınması ve şehre gelen ziyaretçilerin artması ile İzmir’de trafik artış gösterebilmektedir. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde metro, tramvay ve İZBAN hatlarını kullanmak daha akıllıca olacaktır.
  • Sahil şeridinde yer alan iki ilçe arasında seyahat edecekseniz, en hızlı ulaşım seçeneği vapur hatlarıdır. Bu hatlar ile; Alsancak, Bostanlı, Karşıyaka, Konak, Güzelbahçe ve Üçkuyular arası ulaşım sağlanabilir.
  • Yaz sezonu ile birlikte, İzmir’de Foça, Urla ve Mordoğan bölgelerine de vapur ile ulaşım seçeneği sunulmaktadır.
  • İzmir’de pek çok farklı ilçede yerliler ve turistler için denize girme olanağı sunulmaktadır. Merkezi noktalardaki plajlar dışında, plaja ulaşım için taksi ya da araç kiralama seçeneklerini tercih etmeniz gerekmektedir.
  • İzmir’in gelişmiş toplu taşıma seçeneklerinden yararlanmak için İZMİRİM Kart sahibi olmanız gerekmektedir.
  • Adnan Menderes Havalimanı’ndan çıktıktan sonra, hızlı bir ulaşım seçeneği olarak HAVAŞ Seferleri kullanılabilir. Bu hat ile hem şehrin merkezine hem de Çeşme ve Urla gibi turistik ilçelere ulaşım sağlamak mümkündür.
  • Şehir içinde otobüs ile ulaşım, 06:15 ile 23:00 saatleri arasında mümkündür. Cumartesi günleri, 00:00’de kalkış yapan bazı seferler de bulunmaktadır.

İzmir’de planladığınız tatiliniz için AVM, hastane, bankamatik veya diğer noktalara daha rahat bir ulaşım sağlamak isterseniz İzmir Merkez Otelleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz.