İzmir’in Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


İzmir’in Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olmasına rağmen İzmir; şehrin karmaşasından, egzoz dumanından ve gürültüsünden kurtulabileceğiniz yerlerle doludur. Kuş seslerini dinleyebileceğiniz, nefesi hissedip huzuru bulabileceğiniz birbirinden güzel park ve ormanları ve daha fazlası ile ziyaretçilerini karşılayan İzmir’de doğa ile baş başa keyifli bir gün geçirmek için çok çeşitli seçenekler vardır.

Ege’nin incisi olarak anılan güzel şehir İzmir; modern yaşamı, sahil boyunca sıralanmış palmiye ağaçları, ışıldayan geceleri ile sevilen bir şehir olmaya devam etmektedir. Kozmopolit bir yapıya sahip olan şehir, sıcakkanlı ve kültürlü insanları ile huzur veren bir yerdir.

Uzun zamandır Ege kıyılarındaki varlığı ile, ülkenin en büyük limanlarından biri olmuştur. Coğrafi konumu, plajları, doğal güzellikleri, gizli kalmış koyları, köyleri ve sevimli sahil kasabaları ile yaz turizminin de merkezlerinden biridir. Çeşme Yarımadası, modern konaklama tesisleri ve masmavi denizi ile popüler bir tatil destinasyonudur. Ayrıca, termal suları ve kaplıcaları ile şifa sağlayan kaynaklara da sahiptir.
İzmir şehrinin merkezinde ve pek çok ilçesinde görülmeye değer çok çeşitli doğal güzellikler vardır. Şirince Köyü, Gölcük, Nazarköy, Bademli Köyü, Balçova’nın termal suları, İnciraltı Kent Ormanı, İzmir Kuş Cenneti, Homeros Vadisi, Karagöl Tabiat Parkı, Çiçekliköy ve Bozdağ İzmir seyahatinde mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Şirince Köyü

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy olan Şirince Köyü, şehir merkezine 85 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım, E87 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım, İzmir Otobüs Terminali’nden kalkan Şirince otobüsleri ve Selçuk ilçe merkezinden kalkan Şirince dolmuşları ile sağlanmaktadır.

2012 yılındaki kıyamet senaryoları ile tüm dünyada adından söz ettiren Şirince Köyü, o yıllarda Maya takviminin kehaneti nedeniyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğradıktan sonra, giderek popüler bir seyahat destinasyonu haline geldi.

Bu köy, aslında içerdiği muazzam doğal güzellikleri ile korunan ender bir tabloyu anımsatmaktadır. İzmir’e gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken köylerden biri olan Şirince’de; lezzetli bir köy kahvaltısı yapılabilir, meşhur ahşap Şirince Evleri ile doğanın bütünleşmesine hayran kalabilirsiniz. Dünyaca ünlü Şirince şaraplarını tatmak da burada mutlaka yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Ayrıca; Efes Antik Kenti, Artemis Tapınağı ve Meryem Ana Evi de Şirince ile aynı ilçede bulunmaktadır.

Keşfedilecek pek çok noktası ile Ege’nin en turistik şehirlerinden olan İzmir için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz İzmir Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Gölcük

İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan Gölcük Gölü, şehir merkezine yaklaşık 120 km ve Ödemiş’e 18 km uzaklıktadır. Ulaşım, E87 üzerinden sağlanmaktadır ve ortalama 1 saat 45 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile Ödemiş’e geldikten sonra, ilçe merkezinden kalkan Birgi Köyü minibüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Birgi Köyü’ne gelindiğinde Gölcük’e mutlaka uğranmalıdır. Bozdağ’da şirin bir yayla üzerinde bulunan Gölcük; muhteşem doğası, bol oksijenli havası, geleneksel mimarisi ve sevimli konaklama tesisleri ile Türkiye’deki cennet köşelerden biridir.

Sonbahar aylarında, ağaçların yeşil ve kahverengi tonları ve gölün mavi suları birleştiğinde, etrafta harika görüntüler ortaya çıkmaktadır. Günün her saatinde farklı bir renk cümbüşü sunan Gölcük’ün olağanüstü manzaralarını seyrederken ve tertemiz havasını solurken çok mutlu hissetmemek neredeyse imkansızdır.

Gölcük’e gelindiğinde; Gölcük Yaylası’nda muhteşem manzaralar izlenmeli, göl boyunca orman içinde doğa yürüyüşleri yapmalı ve göl manzarası eşliğinde lezzetli bir köy kahvaltısı yapılmalıdır.

Nazarköy

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde ormanın eteklerinde yer alan Nazarköy, şehir merkezine 35-40 km uzaklıktadır. Ulaşım, D300 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 768 no’lu otobüs hattı kullanılabilir.

Köy, adını el yapımı boncuk üretiminden almaktadır. Köyde bulunan atölyelerde, birbirinden güzel süs eşyaları, nazarlıklar, boncuklar, kolye ve küpeler üretilmektedir. Nazarköy, her yıl gelenekselleşen Boncuk Festivali’ne de evsahipliği yapmaktadır.

Nazarköy, nazar boncuklu obje ve eşyalarının yanı sıra, kirazı ve muhteşem doğası ile de ünlüdür. Çevrede, etrafında yürüyüş yapabileceğiniz bolca ağaç ve akan dereler vardır. Doğa içinde kahvaltı yapabileceğiniz yerler de mevcuttur.

İzmir’de doğa severlerin rotalarının değişmez adreslerinden biri olan Nazarköy, çam ormanlarının arasındaki konumu, kuşların çıkardığı ritmik sesleri, boncuk atölyeleri ve lezzetli köy ürünleri ile de ziyaret edilmeye değerdir.

Bademli Köyü

İzmir’in Maldivler’i olarak da bilinen Bademli Köyü, Dikili ilçesine bağlıdır. Toplu taşıma araçları ile Dikili’ye gittikten sonra, Bademli dolmuşları ile köye ulaşım sağlamak mümkündür.

Sonbahar aylarında da denizin tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir yer olan Bademli; deniz kıyısında, zeytin ağaçları arasında uzanan doğa ile çevrili bir köydür. Masmavi ve berrak suları ile Maldivleri anımsatan bu güzel köyün denizi, aslında ondan çok daha sakin ve bakirdir. Bademli’ye gidildiğinde, denizin rengine hayran kalmamak pek mümkün değildir.

Köy ve çevresinde yürümek, meşhur koru sularını içmek ve zeytin alışverişi yapmak, burada mutlaka yapılması gerekenler arasındadır.

Balçova Termal Suları

Tarihte Agamemnon Kaplıcaları olarak da bilinen Balçova Kaplıcaları, şifalı suları ile huzuru, sağlığı ve sakinliği arayan İzmir’deki ziyaretçiler için muhteşem doğal güzellikler arasındadır.

Türkiye’nin farklı yerlerinden getirilen ağaçlar ile eşsiz mesire alanlarına da ev sahipliği yapan bu termal tesisler; bol oksijeni ile yürüyüş yapabileceğiniz, çimlerde dolaşabileceğiniz, kuş seslerini dinleyebileceğiniz ve baş dönmesi yaşayabileceğiniz bir alandır.

Yürüyüşün ardından, İzmir’in doğal güzellikleri arasında yer alan Balçova’nın termal sularının bulunduğu hamam ve termal havuzlara girebilirsiniz.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Balçova’da tatilinizi planlamak için İzmir Balçova Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

İnciraltı Kent Ormanı

Balçova ilçesinde İnciraltı mevkiinde yer alan İnciraltı Kent Orman, şehir merkezine 8-9 km uzaklıktadır. Ulaşım, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için İzmir Metrosu, Bostanlı vapuru ve 10,486, 811 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Yeşilin ve mavinin tadını çıkarabileceğiniz İnciraltı Kent Ormanı, İzmir genelinde aynı anda hem doğanın hem de denizin tadını çıkarabileceğiniz nadir yerlerden biridir. Oldukça geniş bir alanı kaplayan bu kent ormanı; doğa yürüyüşleri, spor ve piknik yapmak için tercih edilebilir.

İnciraltı Kent Ormanı’nın içinde rekreasyon alanları, ahşap ve taştan yapılmış köprüler, yürüyüş ve bisiklet parkurları da bulunmaktadır. Yaz aylarında ve hafta sonları oldukça kalabalık olabileceğinden, daha sakin bir atmosfer için günün erken saatlerini tercih edebilirsiniz.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir’in Çiğli ilçesinde yer alan İzmir Kuş Cenneti, şehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Ulaşım, D550 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 751 ve 777 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Foto safari için İzmir’deki en güzel yerlerden biri olan İzmir Kuş Cenneti; Mavişehir’den başlayıp Foça tepelerine kadar uzanan Gediz Deltası’nda, oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır.

Burada, kayıtlı 280 farklı kuş türü vardır. Ayrıca, Türkiye’de sadece birkaç yerde bulunan ve nesli tükenmekte olan bir kuş türü olan Tepeli Pelikan için de en önemli üreme ve beslenme alanlarından biridir.

Kuş gözlemcileri, doğa gezginleri, fotoğrafçılar ve araştırmacıların ziyaret ettiği bu alan, birinci derece doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir.

İzmir Kuş Cenneti, 24 saat ziyaret ve giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Homeros Vadisi

Bornova ilçesinde Çamiçi mevkiinde yer alan Homeros Vadisi, şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Ulaşım, D300 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için İzmir Metrosu ve 365 no’lu otobüs hattı kullanılabilir.

İzmirlilerin hafta sonunun tadını çıkarmak için gittikleri doğal güzelliklerden biri olan Homeros Vadisi; İzmir doğumlu ünlü tarihçinin adını taşıyan ve çeşitli gölet ve piknik alanlarından oluşan bir yerdir. Kayadibi Köyü’nde bulunan yedi km’lik vadi düzenlemesinin yer aldığı rekreasyon alanı 2008 yılında ziyarete açılmıştır.

Birbirinden renkli ve nadir çiçekler ile çevrili Homeros Vadisi’nin piknik alanlarının bulunduğu alan, İzmirli ailelerin hafta sonu eğlencesi olarak bilinmektedir. Pikniğin yanı sıra, doğa içinde kahvaltı için de tercih edilen vadi, günün her saati açıktır ve giriş ücretsizdir.

Karagöl Tabiat Parkı

İzmir’de Bornova ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı, şehir merkezine 35-40 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım, D550 üzerinden sağlanmaktadır ve ortalama 1 saat sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 742 no’lu otobüs hattı kullanılabilir.

Kartpostal benzeri bir doğaya sahip olan Karagöl Tabiat Parkı, şehrin karmaşası ve yoğunluğundan kaçmak için ideal bir yerdir. Yamanlar Dağı üzerinde yer alan bu parkta kırsal bir restoran, büfe, piknik alanları, kamp tesisleri de bulunmaktadır. Kamp yapmak isteyen ziyaretçiler için elektrik ve musluk suyu da bulunmaktadır.

İzmir sahilini kuş bakışı görebileceğiniz Karagöl Tabiat Parkı, aynı zamanda Yamanlar Dağı’nın güzelliğini keşfetme olanağı da sunmaktadır. Gölün üzerinde yüzen ördeklerin zarif yüzüşünü izlerken piknik ve mangal yapabileceğiniz bu park, yazın sıcak günlerinde bile hırkaya ihtiyaç duyabileceğiniz gerçek bir doğa cennetidir.

Karagöl Tabiat Parkı içindeki işletme, 08:00 ile 20:30 saatleri arasında açıktır.

Çiçekliköy

Bornova ilçesine bağlı bir köy olan Çiçekliköy, şehir merkezine 18-20 km uzaklıktadır. Ulaşım, D300 ve İstanbul Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için İzmir Metro ile Evka-3 durağında indikten sonra Çiçekliköy dolmuşlarına aktarma yapılması gerekmektedir.

Sadece Bornova ilçesinin değil, aynı zamanda İzmir’in oksijen merkezi olarak bilinen Çiçekliköy, çam ağaçları ile dolu mesire alanlarının bulunduğu, sakin ve huzurlu bir köydür.

Köyde; kahvaltı salonları, piknik alanları, mangal yerleri, et lokantaları ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Park alanlarında yürüyüş ve koşu yaparak ailenizle birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu köyde, yalnızca hafta sonları değil, hafta içi günlerde de açık olan pek çok tesis bulunmaktadır.

Bozdağ

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan Bozdağ, şehir merkezine 115 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım, İzmir – Uşak Yolu ve D300 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için Ödemiş’e geldikten sonra Bozdağ dolmuşlarına aktarma yapılması gerekmektedir.

İzmir, genel olarak sıcak bir iklime sahip olsa da, Ödemiş ilçesinde bulunan Bozdağ, Ege’de kayak tatili yapmak isteyenler için gerçek bir doğa cennetidir.

Bozdağ Köyü’nün merkezinde yer alan Bozdağ, doğa sporları için en güzel alanlardan biridir. 2500 metre yükseklikteki bu dağ, kayak ve tırmanma gibi sportif aktiviteler için çok çeşitli seçenekler sunmaktadır.

Bozdağ’da bulunan kayak merkezi, buraya gelen kayakçıların uğrak yerlerinden biridir. Kayak merkezine, otobüs ve araçla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, daha eğlenceli ve kolay bir yol için teleferiği kullanmanız da mümkündür.

Bozdağ’da bulunan kayak merkezleri çevresinde Gölcük Prenses Oteli ve Bozdağ Kayak Merkezi Oteli gibi konaklama seçenekleri de mevcuttur.

Ege’nin incisi İzmir’in doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için İzmir Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.