İzmir Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


İzmir Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

Türkiye’de yaz turizminin popüler adreslerinden biri olan İzmir şehri, güzel Ege Denizi ile çevrilidir ve muhteşem manzaralarına hayran kalabileceğiniz çok sayıda plaja ev sahipliği yapmaktadır. Hem kumlu plaj arayanlar hem de tatilde çakıllı plajları tercih edenler için, İzmir’in deniz kenarında herkes için uygun mükemmel bir yer vardır.

İzmir şehir merkezine arabayla yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan Çeşme, İzmir ve Türkiye’nin en popüler tatil destinasyonlarından biridir. Havaların ısınması ile birlikte, buraya gelen ziyaretçiler pek çok sahiline akın etmektedir. Çeşme’nin, Ege’nin en güzel plajlarından bazılarını sunması da şaşırtıcı değildir.

Kalabalık Çeşme ve Alaçatı plajlarının dışında, İzmir’in sahil şeridinde yer alan çok sayıda kasaba da sakin ve keyifli bir ortamda deniz tatili olanağı sunmaktadır. İzmir genelinde, her bütçeye ve eğlence anlayışına uygun plaj ve beach club seçeneği bulmak mümkündür.

İzmir’in en güzel sahillerinde masmavi denizin keyfini çıkarırken mükemmel bir konaklama deneyimi yaşayacağınız otellere İzmir Otelleri sayfamızı inceleyerek karar verebilirsiniz.


 

Ilıca Halk Plajı

Çeşme ilçesinde bulunan Ilıca Plajı, İzmir şehir merkezine 80 km uzaklıktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Otoyolu üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için, Havaş’ın Çeşme seferleri ve şehir merkezi ve çeşitli ilçelerden kalkan Çeşme ve Ilıca dolmuşları kullanılabilir. Özel aracı ile gelecekler için çevrede otopark seçeneği bulunmaktadır.

İki kilometre uzunluğunda beyaz kumlu bir plaja sahip olan Ilıca Plajı, masmavi bir su şeridinden oluşmaktadır. Bir kısmı denizin tam ortasındaki kaplıcaları ile de meşhur olan bu plaj, doğal güzelliklerden hoşlanan ziyaretçileri cezbetmektedir.

Yakınlardaki çamur banyoları ve uygun rüzgar koşulları nedeniyle, rüzgar sörfü yapmak isteyenler için de bir artıdır.

Ilıca Halk Plajı’nda; voleybol sahası ve su sporları kulübü de yer almaktadır. Burası, bir halk plajı olduğundan girişler ücretsizdir.

Pırlanta Plajı

Çeşme’de Şehit Mehmet mevkiinde bulunan Pırlanta Plajı, İzmir’e 95 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Otoyolu üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için; Havaş seferleri, 240 no’lu otobüs hattı ve Çeşme dolmuşları kullanılabilir.

Türkiye’de sörfçüler için en uygun yerlerden biri olan Pırlanta Plajı, her zaman bol olan dalgası ve rüzgarı ile sevilen bir plajdır. İlçe merkezine 10 km uzaklıkta, pırıl pırıl kumu ve denizi ile Pırlanta Plajı, özellikle rüzgar sörfçüleri ve uçurtma sörfçülerinin de sıklıkla tercih ettiği bir plajdır. Suya girdikten sonra, kumların üzerinde yaklaşık 250 metre yürüyebilmek de oldukça güzeldir.

Pırlanta Plajı, mavi bayraklı bir plajdır ve suyu oldukça temiz ve sığdır. Bu yönüyle, çocuklu aileler için de uygundur.

Plaja giriş ücretsizdir. Burada bulunan beachlere giriş yapmak isterseniz, belirli bir giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Dikili Halk Plajı

Yaklaşık 40 km’lik kıyı şeridi ile İzmir’de bir diğer popüler yazlık tatil beldesi olan Dikili’nin halk plajı, şehir merkezine yaklaşık 130 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım, O-30 ve D550 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için, İZBAN ile Aliağa gittikten sonra, 837 no’lu otobüs hattına aktarma yapılması gerekmektedir.

İnce kumlu bir kumsala ve berrak, mavi, sığ ve soğuk bir suya sahip olan Dikili Halk Plajı çevresinde, ziyaretçiler için yeme-içme ihtiyacını karşılayabilecek kafeler bulunmaktadır. Deniz, öğleden sonra rüzgar nedeniyle dalgalı olabilmektedir.

Plaj, havaların ısınması ile birlikte kalabalık olabileceğinden, şezlong bulmak için sabahın erken saatlerinde gidilmesi önerilmektedir.

Dikili Halk Plajı’na giriş ücretsizdir.

Upuzun kumsalı, mavi bayraklı plajları ile her yaz binlerce ziyaretçisini ağırlayan Dikili’de güzel bir tatil düşünüyorsanız Dikili Otelleri sayfamıza göz atabilir, kendinize en uygun otelden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Kayra Plajı

Dikili’de Bademli Köyü’nde bulunan Kayra Plajı, şehir merkezine 120 km uzaklıktadır. Ulaşım, O-30 üzerinden sağlanmaktadır ve ortalama 1.5 saat sürmektedir. Plaj yakınlarında, aracı ile gelen ziyaretçiler için otopark bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için, Dikili ilçe merkezinden kalkan Bademli Köyü dolmuşları kullanılabilir.

Mavi bayraklı bir plaj olan Kayra Plajı, Dikili’deki en sakin ve nezih plajlardan biridir. Plajda bulunan tesis içerisinde; voleybol, pinpon ve satranç gibi çeşitli aktivite seçeneklerine ek olarak, gün boyu fonda çalan müzik de keyifli vakit geçirmenizi sağlamaktadır.

Kayra Plajı’nın denizi temiz ve sakindir. Bu yönüyle, çocuklu aileler için de uygundur.

Foça Halk Plajı

Foça’da İsmetpaşa mevkiinde bulunan Foça Halk Plajı, şehir merkezine 65 km uzaklıktadır. Ulaşım, D550 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 745 no’lu otobüs hattı kullanılabilir. İlçe merkezinden kalkan Yeni Foça dolmuşları da tercih edilebilir.

İnce kumlu bir kumsala sahip olan Foça Halk Plajı’nda, denizin giriş kısımları çakıl taşlı ve ilerisi kumludur. Suyu ise oldukça berrak ve temizdir. Mavi bayraklı olan Foça Halk Plajı, şehir genelinde en serin sulardan birine sahiptir.
Foça Halk Plajı içerisinde herhangi bir restoran ya da kafe bulunmamaktadır. Ancak, yeme-içme için çevredeki işletmeler tercih edilebilir.

Foça Sahili’nde, ziyaretçiler için yürüyüş ve bisiklet parkurları da bulunmaktadır.

Foça Halk Plajı’na giriş ücretsizdir.

Sazlıca Koyu

Foça’da Fatih mevkiinde yer alan Sazlıca Koyu, şehir merkezine 80 km uzaklıktadır. Ulaşım, O-30 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 744 no’lu otobüs hattı kullanılabilir.

İlkbaharın ilk aylarından itibaren denize girilebilen bir yer olan Sazlıca Koyu, üç farklı plajın bulunduğu bir koydur. Kum ve çakıl karışımlı bir plaja sahip olan koyun denizi ise oldukça temizdir. Yaz aylarında, suyu oldukça soğuk olabildiğinden, çocuklu ailelerin Küçük Kumsal alanını tercih etmeleri önerilir. Ayrıca, deniz kestaneleri nedeniyle, denize girerken deniz ayakkabısı giymeniz sizin için daha iyi olacaktır

Sazlıca Koyu içerisinde, piknik ve kamp alanları da bulunmaktadır. Burada, balık tutmak da mümkündür.

Sazlıca Koyu, halka açık bir plajdır ve giriş ücretsizdir.

Boyalık Plajı

Çeşme’de Boyalık mevkiinde yer alan Boyalık Plajı, şehir merkezine yaklaşık 85 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Otoyolu üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için; HAVAŞ Çeşme hatları ve çevre ilçelerden kalkan Çeşme dolmuşları kullanılabilir.

Çeşme’nin ünlü Ilıca Plajı’nın beyaz ve güzel kumları ile kıyaslanabilecek Boyalık Plajı, 2 km uzunluğundaki ama daha doğal ve dingin atmosferi ile, İzmir’in en güzel plajları arasında yer alır.

Sakin rüzgarları ve sessiz ortamı ile Çeşme’nin kalabalık, gürültülü plaj ve beach clublarından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir kaçış noktasıdır.

Bir halk plajı olan Boyalık Plajı’nda denize giriş ücretsizdir.

Tertemiz kumsallarıyla ünlü Boyalık’ta tatil planı oluşturmak için Boyalık Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Urla Halk Plajı

Urla’da Atatürk mevkiinde bulunan Urla Halk Plajı, şehir merkezine 40 km uzaklıktadır. Ulaşım İzmir- Çeşme Otoyolu üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 761, 981, 984 no’lu otobüs hattı ve Urla- İzmir dolmuşları kullanılabilir. Yaz aylarında, Urla’ya vapurla ulaşım seçeneği de bulunmaktadır.

Mavi bayraklı bir plaj olan Urla Halk Plajı; temiz, berrak ve ılık suyu ile çocuklu aileler için de idealdir. Plaj içerisinde, ziyaretçiler için bir kafe de bulunmaktadır. Plaja dışarıdan yiyecek getirmek, piknik yapmak ve çadır kurmak ise yasaktır.

Melengeç Beach

Urla’da Demircili mevkiinde bulunan Melengeç Beach, şehir merkezine 60 km uzaklıktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Yolu ve O-32 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 733 no’lu otobüs hattı kullanılabilir.
Bir aile tarafından işletilen özel bir işletme olan Melengeç Beach, İzmir tatilinde sakin bir ortamda denize girmek isteyenler için idealdir.

Sahil kısmı çakıl taşlı olan plajın suyu ise oldukça temiz ve berraktır. Denizinin rengi, akvaryumu anımsatmaktadır. Suyu, yaz aylarında soğuktur ancak denizi oldukça sığdır. Tesis içerisinde; kafe, tuvalet ve duş imkanı da sunulmaktadır. Burası, rüzgar sörfü yapmak isteyenler için de idealdir.

Melengeç Beach’te yaz aylarında ücretli sörf dersi olanağı sunulmaktadır.

Kocakum Plajı

Karaburun ilçesinde bulunan Kocakum Plajı, şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Otoyolu ve O-32 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için; 761 no’lu otobüs hattı ve Üçkuyular’dan kalkan Mordoğan minibüsleri tercih edilebilir.

Oldukça geniş ve kumlu bir plaja sahip olan Kocakum Plajı, sığ ve temiz denizi ile çocuklu aileler için uygun bir plajdır. Plaj çevresinde, ziyaretçiler için kafe, market ve konaklama seçenekleri de bulunmaktadır.
Kocakum Plajı’nda denize giriş ücretsizdir.

Ayı Balığı Koyu

Karaburun’a bağlı Mordoğan mevkiinde yer alan Ayı Balığı Koyu, şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Otoyolu üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için; ilçe merkezinden kalkan Mordoğan dolmuşları ve 761, 981 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Doğal ve oldukça dar bir koy olan Ayı Balığı Koyu, kısıtlı olanaklara sahip olsa da tertemiz denizi ile sakinlik arayanlar için ideal bir plajdır. Plajı, kumlu bir plajdır ancak denizi kumluk değildir. Bu nedenle, giderken yanınıza deniz ayakkabısı almanız önerilmektedir.

Koyda, ziyaretçiler için bir işletme de bulunmaktadır.

Akkum Plajı

Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık Köyü’nde bulunan Akkum Plajı, şehir merkezine 50 km uzaklıktadır. Ulaşım, İzmir-Çeşme Otoyolu ve O-32 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 985, 640, 778, 739 ve 829 no’lu otobüs hatları ve Fahrettin Altay’dan kalkan Seferihisar dolmuşları tercih edilebilir.

İlçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Sığacık Köyü’ndeki Akkum Plajı; temiz ve berrak denizi ve ışıltılı kumu ile güzel ve keyifli bir tatil ve dinlenme merkezidir.

Akkum Plajı; taş ve kumdan oluşan, uzun bir kumsala sahiptir. Burada, hem halk plajı hem de beach club’lar bulmak mümkündür.

Plaj, bir halk plajı olduğundan denize giriş ücretsizdir.

İzmir Beachleri

Toplamda 629 km’lik bir sahil şeridine sahip olan İzmir şehri, aynı zamanda yılın büyük bölümünde yüzmeye imkan veren iklimi ile de, ziyaretçilerine hem halk plajı hem de beach clublarda eğlenceli bir yüzme deneyimi sunmaktadır.
Mavi bayrakla ödüllendirilen İzmir plajları arasında, denizin ve güneşin tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz beachler, Çeşme başta olmak üzere şehrin deniz turizminde öne çıkan ilçelerinde yer almaktadır.

Sole & Mare Beach Club

Çeşme ilçesinde Dalyan mevkiinde yer alan Sole & Mare Beach Club, şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Otoyolu ve O-32 üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım için HAVAŞ’ın Çeşme seferleri kullanılabilir.

Çeşme ve İzmir genelinde en ünlü beach clublardan biri olan Sole & Mare Beach Club, Aya Yorgi Koyu’nda yer almaktadır. Rüzgarın almadığı bir noktada, deniz ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz ve müzik, eğlence ve konser seçeneği de sunan tesis, zengin mutfağı ile de keyifli bir gün geçirme olanağı sunmaktadır.

Sole & Mare Beach Club’da, ünlü isimlerin konserleri ve ünlü DJ’lerin performansları da gerçekleştirilmektedir.

Fly-Inn Beach

Çeşme’de Altınkum mevkiinde yer alan Fly-Inn Beach, şehir merkezine 95 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Otoyolu üzerinden sağlanmaktadır. Aracı ile gelen ziyaretçiler için, tesise ait ücretli bir otopark bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için ise; çevre ilçelerden kalkan Çeşme dolmuşları ve HAVAŞ Çeşme seferleri tercih edilebilir.

Çeşme’nin en popüler beach clublarından biri olan Fly-Inn Beach, sakin denizi ve gün boyunca devam eden müzik ve eğlencesi ile tercih edilmektedir. Temiz ve berrak denizi ile de ziyaretçilerini etkilemektedir. Tesiste, su sporları ve plaj sporları gibi olanaklar da sunulmaktadır.

The Beach of Momo

Çeşme’de Üniversite Mahallesi’nde bulunan The Beach of Momo, şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Ulaşım, İzmir- Çeşme Otoyolu ile sağlanmaktadır. Plajın, aracı ile gelen misafirler için ücretli otoparkı bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için Çeşme dolmuşları ve HAVAŞ Çeşme seferleri tercih edilebilir.

Sakin, temiz ve berrak denizi ile Çeşme’nin en güzel ve popüler plajlarından biri olan The Beach of Momo, kendisine ait bir koyda yer alan bir tesistir. Lüks ve bohem bir tarzın hakim olduğu plaj; zengin mutfağı, eğlenceli aktivite seçenekleri, DJ performansları, masaj seçenekleri ve su sporları gibi olanakları ile de tercih edilmektedir.