İzmit’te Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


İzmit’te Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

İzmit, Kocaeli’nin gezmek ve tatil yapmak için en çok tercih edilen ilçelerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanında birçok tarihi ve kültürel yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin plajlara akın ettiği tatil yeri olan İzmit’te kış aylarında ise kayak yapmak için gelen çoktur. Kartepe’de bulunan kayak merkezine kış mevsiminde birçok sporsever gelmektedir.

İzmit’e yolunuz düşerse mutlaka gelip görmeniz gereken yerlerin başında Beşkayalar Tabiat Parkı, İzmit Körfezi, Seka Park, Sevindikli Göleti, İzmit Saat Kulesi, Sipahiler Göleti, Ali Efendi Konağı, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Gayret Gemi Müzesi, Orhan Camisi gelmektedir. İzmit gezi listenize bu yerleri de eklemeyi unutmayın.

Beşkayalar Tabiat Parkı

Beşkayalar Tabiat Parkı’na gidebilmeniz için öncelikli olarak Kocaeli’nin Başiskele ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Buradan Aytepe Köyü’ne geçerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz, ilçe merkezden kalkan minibüslere binerek de ulaşabilirsiniz.

Kocaeli’nin çevre illerinden birçok tatil sever burayı ziyaret etmektedir. Yeşilliklerle kaplı olan Beşkayalar Tabiat Parkı’nda doğa yürüyüşü yapabilmeniz de mümkündür. Temiz havası ve muhteşem doğa manzarası eşliğinde kısa bir tatil yapabilir, anın keyfini çıkarabilirsiniz. Parkın içerisinde mutlaka görmeniz gereken iki mağara bulunmaktadır. Mağaralardan birinin içerisinde göl, diğerinde ise şelale yer almaktadır.

Beşkayalar Tabiat Parkı’na dört mevsimde gelebilmeniz mümkündür. Gelirken muhteşem manzarasını ölümsüzleştirmek adına fotoğraf makinenizi de getirmeyi unutmayınız. Herkese açık bir yer olduğundan giriş ücreti yoktur.

İzmit Körfezi

Marmara denizinin doğu tarafında yer alan İzmit Körfezi, doğal güzellikleri ile de sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir. Kuzey Marmara Otoyolu’nun kullanıma açılması ile birlikte ulaşımda kolaylık olmuştur. Hafta sonları çok kalabalık olurken hafta içi daha sakin bir yerdir.

Kamp yapmayı seviyorsanız, çadır kurabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. İzmit Körfezi’nin içerisinde birçok gölet bulunmakla birlikte çevresinde de birçok kanyon yer almaktadır. Eşsiz manzarasını gördüğünüz de sizlerde hayranlık duyacaksınız.

Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ünlü olan bu yere her mevsim gelebilir, kamp alanlarında konaklayabilir ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Seka Park

Seka Park, İzmit’in en büyük ve en güzel parklarından biri olmaktadır. Kendi aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi hemen merkezden kalkan otobüslere binerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

580 dönümlük arazı üzerine inşa edilmiş olmakla birlikte içerisinde birçok yapıyı da barındırmaktadır. Kent Müzesi, Marina iskelesi, denize inen kızak alanları, ışık kuleleri, yürüme bantları, suda ışık gösterileri, festival alanları, cafeler, balıkçı restaurantları, sergi salonları, gölet, çocuklar için oyun alanları gibi daha pek çok alanları ile görülmesi gereken harika bir yerdir.

Sevindikli Göleti

Sevindikli Göleti, İzmit Körfezi’nde yer almaktadır. Özel aracınız ile Kocaeli Çayırova Yolu’nu kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinden ve çevresinden birçok turist burayı ziyaret etmektedir.

Piknik yapmayı seviyorsanız, çevresinde piknik yapabileceğiniz alanlar mevcuttur. Hafta sonları oldukça kalabalık olduğu için hafta içini de tercih edebilirsiniz. Aileniz veya arkadaş gruplarınızla gelerek, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Sevindikli Göleti’nden Sapanca Gölü’nün eşsiz manzarası görülmektedir.

Yaz aylarında ziyaretçi sayısı daha fazladır. Piknik yapmanın yanında kamp yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi, İzmit’in en önemli tarihi yapılarından biri olmaktadır. Her sene birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. İzmit merkezden toplu taşıma araçlarını kullanarak kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmit Saat Kulesi, İzmit gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir. Özellikle tarihi ve kültürel yapılara merakınız varsa burayı görmeden dönmemenizi tavsiye edebiliriz. Dört kattan oluşan Saat Kulesi’nin orta katında ikinci Abdülhamit’in tuğrası yer almaktadır. En üst katında ise saat olası yer almaktadır. Üç tarafında da çeşme bulunmaktadır.

Kulenin en üst katına çıktığınızda sizleri harika bir körfez manzarası beklemektedir. Bu anı ölümsüzleştirmek adına fotoğraf makinenizi yanınızda getirmeyi unutmayınız. İster yazın isterseniz kışın her zaman gelip görebileceğiniz yerlerden biridir.

İzmit'in tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için İzmit Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sipahiler Göleti

Şehir merkezine 24 km uzaklıkta olan Sipahiler Göleti, Kocaeli’nin doğal güzelliklere sahip olduğu yerlerden biridir. Merkezden özel aracınız ile D605 karayolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özellikle piknik yapmayı ve kamp kurmayı sevenler tarafından tercih edilmektedir. Çevre illerden de bir çok ziyaretçisi olan Sipahiler Göleti’nde balık da tutabilirsiniz. Eşsiz manzarasına karşı piknik yaparak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Kamp yapmak için tercih ederseniz her mevsim gelebilirsiniz.

Ali Efendi Konağı

Ali Efendi Konağı, İzmit ilçesinde bulunmaktadır. 1774 senesinde yapılan bu önemli tarihi mekâna özel aracınız ile ortalama 10 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Tarihe merakınız varsa mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Konağın tavan bölümü ahşap, bodrum katı ise kayağan taşları ile döşenmiştir. Yöresel etnografik eşyalar ile düzenlenen konağın giriş kısmında Kandıra bezi dokuma aletleri sergilenmektedir. Ayrıca Kocaeli’nin günlük hayatını yansıtan yöresel kıyafetler içerisinde mankenler de bulunmaktadır.

Kocaeli’ne yolunuz düşerse mutlaka gelip görülmesi gereken yerlerden biridir. 18.yüzyılın Türk sivil mimari örneklerinden biri olması sebebi ile ilgi odağı olan konağa herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İzmit’in tarihi ve kültürel yapılarından biri olmaktadır. Merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

1873-1910 seneleri arasında eski gar alanına inşa edilen Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin yaklaşık olarak 3000 senelik bir geçmişi bulunmaktadır. Müzenin içerisinde Helenistik, Osmanlı, Paleolitik, Bizans ve Roma zamanlarına ait birçok eser bulunmaktadır. Önemli kültürel yerlerden biri olması sebebi ile şehir dışından da birçok yerli ve yabancı turist bu müzeyi ziyaret etmektedir.

Ekim ve Nisan aylarında saat 09.00 ile 19.00 arası, Kasım ve Mart aylarında ise saat 09.00 ile 17.00 arası ziyarete açıktır.

Gayret Gemi Müzesi

Özel aracınız ile İstanbul-İzmit yolu üzerinden Gayret Gemi Müzesi’ne kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz, ilçe merkezinden kalkan otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarihi yapılara ilgisi olan birçok turistin sıklıkla ziyaret ettiği önemli kültürel yerlerden biridir. Müzenin içerisinde çamaşırhane, mutfak, savaş harekâtı merkezi, komutan kamarası gibi bölümler bulunmaktadır. Ayrıca içeride açık ve kapalı olmak üzere dinlenebileceğiniz kafeteryalar mevcuttur.

Pazartesi ve Salı günleri hariç her gün ziyarete açıktır. Saat 09.00 ile 17.30 arası ziyaret edebilirsiniz.

Orhan Camisi

İzmit ilçesinde yer alan Orhan Camisi, önemli tarihi ibadet yerlerinden biridir. İlçeye yakın bir konumda yer aldığından dolayı kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır.

Şehrin en eski yapılarından biri olmaktadır. En önemli özelliklerinden biri de caminin ilk hutbesi töre gereği kılıç ile okunmuştur. Bu gelenek geçmişten günümüze kadar gelmiş ve halen de devam etmektedir.

Kocaeli gezi listenize bu önemli ibadet yerini de eklemeyi unutmayınız.

İzmit’te Günübirlik Gezebileceğiniz Yerler

İzmit ilçesi, hem doğal güzellikleri hem de tarihi ve kültürel yapıları ile oldukça popüler bir yerdir. Tertemiz plajlarının yanı sıra tertemiz havayı içinize çekebileceğiniz, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz pek çok alana sahiptir. Aşağıda ailenizle, arkadaş gruplarınızla veya tek başınıza günübirlik gezebileceğiniz yerleri inceleyebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

İzmit’e 30 km uzaklıkta bulunan Kartepe Kayak Merkezi, kış turizmi açısından oldukça önemli bir yerdir. Birçok turistin kış aylarında tercih ettiği bu yere günübirlik gelebilir ve kayak yapabilirsiniz. Özel aracınız ile ilçe merkezden yola çıkarak, Adapazarı-İzmit Yolu üzerinden ortalama 50 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplam dört kayak pistine sahip olan Kartepe Kayak Merkezi, kış sporları tutkunlarının tercih ettiği yerler arasındadır. Kış döneminde günübirlik kaçamak yapmak isterseniz, burayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca kar olmadığı zamanlarda da yemyeşil manzarası ile gelip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Özellikle resmi tatillerde ve hafta sonları çok yoğun bir kalabalık olduğundan sabah saatlerinde gelmenizi önerebiliriz.

Kış turizminin ve hafta sonu tatillerinin en gözde noktalarından olan Kartepe’de doğanın en güzel yansımalarına şahit olacağınız tatili Kartepe Otelleri arasından yapacağınız seçimle planlayabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

İzmit’e uzaklığı ortalama 45 km olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, doğa yürüyüşü yapabileceğiniz ender güzel yerlerden biridir. İlçeden yola çıkarak, E80 üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Günübirlik gelebileceğiniz yerlerden biri olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Ayrıca çevresinde kamp yapma alanları da bulunmaktadır. Çadır kiralama ücretli olduğundan dolayı isterseniz yanınızda çadırınızı getirebilirsiniz. Ateş yakmak serbest olduğundan mangal da yakabilirsiniz.

Stres atmak ve kalabalıktan uzaklaşmak için oldukça ideal bir yer olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’na herhangi bir giriş ücreti yoktur. Ailenizle veya arkadaş grubunuzla günübirlik gelip piknik yapabilir ve kısacık tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

İzmit'in tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için İzmit Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.