Kandıra’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Kandıra’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Doğal güzelliklere sahip olmasının yanı sıra tarihi birçok izleri de günümüze kadar taşımış olan Kandıra, farklı atmosferleri solumak isteyenlerin ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin ziyaret ettiği bir yerdir. İlçenin özellikle sahil kıyılarında birçok gezilip görülmesi gereken yerler vardır. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın etmesi ile çok kalabalık olmaktadır.

Kandıra’ya yolunuz düşerse mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında Kefken Kovanağzı Koyu gelmektedir. Kefken Adası, Bağırganlı, Pembe Kayalar, Sardala Koyu, Cebeci, Tahtalı Göleti, Seyrek Kalesi, Kumcağız Sahili ve Babalı Köyü görmeniz gereken yerler arasındadır.

Kefken Kovanağzı Koyu

Kefken, Kandıra’nın bir mahallesidir. İlçeye 20 km uzaklıkta olduğu için şahıs aracınız ile daha hızlı ulaşım sağlayabilirsiniz. Şahıs aracınız yok ise ilçeden kalkan minibüslere binerek de gidebilirsiniz.

Karadeniz’e kıyısı olan bu koy, tertemiz bir denize sahiptir. Yapısı gereği denizi dalgasız ve sakindir. Kandıra’nın hem yerel halkı tarafından hem de dışarıdan gelen turistler tarafından en çok tercih edilen tatil yerlerinden biridir.

Özellikle yaz tatili maksatlı gidilmesi gereken yerlerden biri olan Kovanağzı Koyu’na istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Sakinlik ve kalabalıktan uzak olmak istiyorsanız hafta içi gelmeniz daha uygun olacaktır. Hafta sonları ziyaretçi sayısı epey fazladır.

Halka açık bir yer olduğundan dolayı giriş ücreti yoktur.

Kefken Adası

Küçük bir Karadeniz adası olarak da bilinen Kefken Adası, ilçeye 20 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile gitmek isterseniz Kandıra’dan yola çıkıp karayolu üzerinden buraya ulaşabilirsiniz. Diğer ulaşım araçlarını tercih etmek isterseniz de ilçeden hareket eden otobüslere binebilir veya taksi ile gidebilirsiniz.

Kefken Adası’nda Cenevizliler döneminden kalma tarihi surlar bulunmaktadır. Masmavi denizin tam ortasında bulunan bu adada aynı zamanda Bizans ve Roma’dan kalma tarihi izlere de rastlamak mümkündür. Kefken Limanında bulunan tekneler ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

Kumsalı oldukça güzel olduğundan yaz aylarında denize girilmesi mümkündür. Herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Bağırganlı

Bağırganlı, Kandıra’ya bağlı bir köydür. İlçeye 15 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile ilçeden yola çıktığınızda Şile-Bağırganlı ve Seyrek yönüne doğru uzanan tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çanağı andıran koyu ve kumsalı görüntü itibari ile harika bir manzara ortaya çıkarmaktadır. Gidip gördüğünüzde bu manzara karşısında sizler de çok şaşıracaksınız. Uzun bir yürüyüş yapmak isterseniz kıyı boyunca yürüyebilirsiniz. Tertemiz denizine girebilir ve sakinliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Her mevsim gidilebilecek bir yer olmasına rağmen yaz aylarında ziyaretçi sayısı daha fazladır. Giriş ücreti yoktur.

Pembe Kayalar

Kandıra’ya gelen turistlerin yoğun ilgisini gören Pembe Kayalar, bölgenin en güzel ve en doğal yerlerinden biridir. Özel aracınız ile gelmek isterseniz, öncelikle Kefken’e geçmeniz gerekmektedir. Sonrasında Cebeci yönüne doğru ilerlediğinizde karşınıza tabelalar çıkacaktır. Bu tabelaları takip ederek Pembe Kayalar’a ulaşabilirsiniz.

Burada bulunan kayalar adından da belli olduğu üzere pembe renge sahiptir. Görüntüsü itibari ile birçok turistin ilgisini çekmektedir. Sahil kenarında bulunan bu kayalara güneşin ışığı yansıdığında muhteşem bir manzara ortaya çıkmaktadır. Kayalar, suyun içerisinde yumuşak iken sudan çıkarıldığında sertleştiği için birçok mimari yapıda kullanılmıştır.

Buraya istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Özellikle günbatımında gelmenizi ve eşsiz manzarayı izlemenizi önerebiliriz.

Pembe Kayalara herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Sardala Koyu

Sardala Koyu, el değmemiş doğası ile gelen turistleri büyülemektedir. Özel aracınız ile Kandıra-Kefken yolunu takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sardala Koyu, Türkiye’nin Phuket Adası olarak da ün yapmıştır. Koy’un içerisinde başta adacıklar olmak üzere; cennet mağaraları, küçük kanyonlar, kayalıklar, iç göller ve kamp alanları bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları ziyaretçi akını yaşanmaktadır. Yürüyüş yapmak isterseniz deniz manzarası eşliğinde orman patikaları bulunmaktadır. Koy’un içerisinde adeta gizlenmiş bir havuz yer almaktadır. Burası cennet gibi bir güzelliğe sahiptir. Tuzukuru kamp alanı ile de birçok kampçıyı misafir etmektedir.

Özellikle yaz aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilen bu Koy’a istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Koy’a giriş ücreti yoktur.

Cebeci

Cebeci, harika denizi ve doğası ile turistlerin akın ettiği bir yerdir. Özel aracınız ile Kandıra-Kefken yolu üzerinden kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Cebeci, aslında plajı ile ünlü bir yerdir. Çevresinde yazlık evler bulunduğundan günübirlik tatiller için sıklıkla tercih edilmektedir. Yaz aylarında özellikle şehir dışından birçok turist buraya gelmektedir. Denizi mavi bayrağa sahip olduğundan son derece tertemizdir. Kandıra turunuz sırasında buraya uğramadan geçmemenizi tavsiye ederiz.

Cebeci’ye yılın her mevsimi gelebilirsiniz ama özellikle plajına gelmek için en ideal zaman yaz aylarıdır. Tertemiz denizinde yüzme ve sıcacık kumların üzerinde güneşlenme keyfini çıkarabilirsiniz.

Cebeci Plajına giriş ücreti yoktur.

Tahtalı Göleti

Kandıra turunuzda sizleri çok güzel bir yer beklemektedir. Tahtalı Göleti, doğaseverler için doğru bir seçimdir. Özel aracınız ile İzmit-Kandıra yolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Doğa yürüyüşlerini sevenler için harika bir yer olan Tahtalı Göleti, el değmemiş yapısı ile de göz kamaştırmaktadır. Özellikle ailelerin sıklıkla tercih ettiği bu yerde piknik yapma alanları da bulunmaktadır. Rahatlatıcı bir atmosfere sahip olma özelliği ile günün stresini üzerinizden atabilirsiniz. Çevresinde tarihi kalıntılardan izlere de rastlayabilirsiniz.

Doğal güzelliklerden biri olan bu yeri her zaman ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti yoktur.

Seyrek Kalesi

Seyrek Kalesi, Kandıra’ya 12 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Kandıra-Kerpe yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer ulaşım araçları ile gitmek isterseniz, merkezden hareket eden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.

Bizanslılar tarafından yapıldığı düşünülen bu Kaleler, hem iskele kem de liman olarak kullanılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanıldığı düşünülen siperler, Kale’nin üzerinde yer almaktadır. Tarihe merakınız varsa tur listenize burayı da eklemenizi öneririz.

Özellikle yaz aylarında çok fazla sayıda yeri ve yabancı turist buraya gelmektedir. Giriş ücreti yoktur.

Kandıra'nın tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Kandıra Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kumcağız Sahili

Kumcağız, Kandıra’ya bağlı bir köydür. Özel aracınız ile Kandıra-Kefken yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Aracınız yok ise ilçeden kalkan minibüslere binerek Kumcağız Sahili’ne gidebilirsiniz.

Kumcağız Sahili 1,5 km uzunluğunda büyük bir alana sahiptir. Plajı tamamen kumdan oluştuğunda dolayı birçok ziyaretçi burayı tercih etmektedir. Denizinin sığ olmasından dolayı özellikle çocuklu aileler için oldukça uygundur. Tertemiz bir suya sahip olmasının yanında yazları çok fazla kalabalık olmadığı için ilk tercih edilen yerler arasındadır. Tatilinizde dinlenmek ve kalabalıktan uzak olmak isterseniz burası sizler için ideal bir seçim olacaktır.

Halka açık bir yer olmasından dolayı giriş ücreti yoktur.

Babalı Köyü

Babalı Köyü, Kandıra’ya 30 km uzaklıktadır. Sessiz ve sakin bir köy olarak bilinmesine rağmen birçok güzelliği de içinde barındırmaktadır. Özel aracınız ile Kandıra’dan yol üzerindeki tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.
Masmavi denizi ile insanı cezbeden, el değmemiş doğal güzellikleri ile hayranlık uyandıran ve upuzun kumsalı ile görüp görebileceğiniz ender güzel yerlerden biri olmaktadır. Özellikle yaz aylarında tatilcilerin tercih ettiği yerlerden biridir. Kandıra turunuzu buraya uğramadan tamamlamamanızı tavsiye edebiliriz.

Denize girmek ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler yaz aylarını tercih edebilir. Babalı Sahili'ne giriş ücreti yoktur.

Kandıra’da Günübirlik Gezebileceğiniz Yerler

Kandıra, gerek mahalleleri gerekse köyleri ile birçok güzelliği içerisinde barındıran bir ilçedir. Pırıl pırıl ve tertemiz denizinin yanında harika doğa manzaraları ile ziyaret edebileceğiniz pek çok turistik yere sahiptir. Aşağıda ailenizle, sevdiklerinizle veya tek başınıza günübirlik gezebileceğiniz ve Kandıra ilçe merkezine çok uzak olmayan turistik yerleri inceleyebilirsiniz.

Kapri Plajı

Kapri Plajı, Kandıra ilçesine bağlı Kefken Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kapri Plajı, Kandıra merkezine 10 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile ilçeden yola çıkarak Kefken tabelalarını takip edebilirsiniz. Aracınız için otopark hizmeti de bulunmaktadır. Otobüs ile gitmek isterseniz, Kandıra Otogarından kalkan otobüslere binebilirsiniz.

Tertemiz deniz suyu ve doğal yapısı ile gelenleri kendine âşık etmektedir. Özellikle kayalıklardan atlamayı sevenler için uygun bir yerdir. Kıyısında da denize girebilmeniz mümkündür. Günübirlik tatil yapma planınız varsa bu plajı tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında özellikle gençlerin tercih ettiği yerlerden biri olmaktadır. Giriş ücreti yoktur.

Sosyete Plajı

Sosyete Plajı, Kandıra’nın batı Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Kandıra’ya uzaklığı 20 km’dir. Aracınız ile Kandıra-Kerpe yolu üzerinden kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Aracınız yok ise ilçeden kalkan Kandıra-Kerpe minibüslerine binebilirsiniz.

Kerpe, birbirinden güzel tatil imkânı sunan bir sahil kasabasıdır. Bu kasabanın en güzel yerlerinden biri de Sosyete Plajıdır. Bu plajı diğer plajlardan ayıran birtakım özellikleri bulunmaktadır. Kumsalı, beton bir setin üzerine kum dökülerek oluşturulmuştur. Bu sebepten dolayı çocuğu olan aileler burayı pek tercih etmemektedir. Günübirlik ve kafa dinlemek için ise ideal bir tatil yeridir.

Yaz tatili için Kandıra’ya gelmeyi planlıyorsanız, bu plaja gelmenizi tavsiye edebiliriz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.