Kandıra’nın En Güzel ve En Popüler Plajları


Kandıra’nın En Güzel ve En Popüler Plajları

Kalabalıktan uzak hem sakinlik hem de huzur arayanlar için Kocaeli’nin Karadeniz kıyılarında bulunan Kandıra ilçesini tercih edenlerin sayısı epey fazladır. İlçede bulunan plajların deniz ve güneşin eşsiz uyumunu yansıtması, bazılarının mavi bayraklara sahip olması çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.

Masmavi denizi ile Bağırganlı, Cebeci, Kumcağız, Kerpe Plajı; cennetten bir köşe olarak tanımlanan Sardala Koyu, eşsiz manzarası ile görenleri büyüleyen Sarısu Plajı, sakinlik arayanlar için Seyrek Plajı, enfes manzarası ile Babalı Plajı, berrak ve temiz denizi ile Kovanağzı Plajı ve kadınlara özel olan Miço Koyu Kadınlar Plajı bu ilçede yer almaktadır.

Bağırganlı Plajı

Bağırganlı Plajına günübirlik tatil için gitmek isterseniz, ilçeden araba ile gitmeniz daha uygundur. Kandıra merkezden Ağva yoluna dönüp merkezin hemen çıkışında Bağırganlı tabelalarını görebilirsiniz. İlçenin en önemli ve en popüler plajlarındandır. Pırıl pırıl denizi ve kumsalı açısından turistlerin tercih ettiği plajlar arasındadır.

Plajın çevresinde doğa ile iç içe olmayı sevenler için kamp alanları yer almaktadır.

Denizi temiz ve berrak olmasıyla birlikte kumsalı da temiz ve oldukça geniştir. Denizi genelde durgun olmasına rağmen bazı zamanlarda dalgalı olabilmektedir. İlçenin mavi bayrakla ödüllendirilmiş plajları arasındadır.  Denizin dibinde nadiren taş olmakla birlikte kum ile kaplıdır. Denize karşı oturup yemek yiyip içebileceğiniz cafe ve restoranlar bulunmaktadır. 

Bağırganlı Plajı halka açık bir plaj olduğundan giriş ücreti yoktur. İlçe halkı ve ilçeye gelen turistler ücretsiz bir şekilde plajdan yararlanabilmektedir. Plaj içerisinde duş, soyunma kabinleri, cankurtaran ve wc gibi hizmetler de vardır. Eğer şezlong veya şemsiye kiralamak isterseniz, belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Cebeci Plajı

Cebeci Plajı, ilçenin en sık tercih edilen plajları arasında yer almaktadır. Aracınız var ise ve şehir merkezinde yaşıyorsanız, Yalova-Bursa bağlantısının yer aldığı doğu çıkışından çıkıyorsunuz. Çıkışta hemen Kandıra tabelalarını görebilirsiniz. Kandıra’ya vardıktan 27 km sonra ise plaja varmış oluyorsunuz. Eğer ki aracınız yoksa Harem’den kalkan otobüsler vasıtası ile ilçeye ulaşabilir, sonrasında Kefken-Cebeci dolmuşları ile plaja varabilirsiniz.

Denizi sığ olduğundan dolayı özellikle çocuklar için uygundur. Deniz suyu oldukça temiz ve berraktır. Ortalama 4-5 km’lik sahil uzunluğuna sahiptir. 2014 senesinde mavi bayrak almaya hak kazanmış plajlardan birisidir.  Denizin dibi kum ile kaplıdır. Plaj içerisinde kamp yapmanız için alanlar da yer almaktadır. Tatilinizi sakin ve sessiz bir yerde geçirmek istiyorsanız burası sizler için ideal bir seçim olacaktır.

Ayrıca doğa güzellikleri ve temiz hava eşliğinde yürüyüş yapabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.  Plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz, ücret ödemeniz gerekmektedir.  

Kumcağız Plajı

Ulaşım açısından ister özel aracınız ile isterseniz toplu taşıma araçları ile Kumcağız Plajına kolayca ulaşabilirsiniz.  Kocaeli-İzmit otogarından hareket eden İzmit-Kandıra araçları ile plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.  Özel aracınız ile gelmek istiyorsanız da şehir merkezinden Kandıra İlçesi’ne oradan da Kefken’e geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca burada ücretsiz otopark yerleri de yer almaktadır.

Masmavi denizin ve yeşilin buluştuğu eşsiz bir doğa güzelliğine sahip bir plaj olmakla birlikte dalganın olmadığı nadir yerler arasındadır. Denizi temiz ve berrak olmakla birlikte yaklaşık 2 km uzunluğunda bir kumsala sahiptir. İlçenin en büyük plajlarından biri olmakla birlikte denizi mavi bayraklıdır. Denizi sığ olmasından dolayı özellikle çocuklu aileler için son derece uygundur. Denizin dibi de dâhil olmak üzere plajın tamamı kum ile kaplıdır.

Kumcağız Plajına giriş ücreti yoktur. Şezlong veya şemsiye kiralamak isterseniz, belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ücretli yerler dışında da kendiniz şemsiye getirebilir ve plajın tadını çıkarabilirsiniz.

Kerpe Plajı

Kerpe Plajına özel aracınız ile gidecekseniz, Kocaeli merkezinden otogara giden Kandıra yolunu kullanmanız daha uygundur. Aracınız için otopark hizmeti de verilmektedir.  Aracınız yok ise yine merkezden kalkan otobüsler aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Denizi, Karadeniz’in hırçın dalgalarından korunan bir alanda yer aldığı için dalgasızdır. Özellikle günübirlik yüzmek isteyenler için en sık ziyaret edilen plajlar arasındadır. Mavi bayraklı olmasından dolayı tertemiz bir denize sahiptir. Plajın tamamı kum ile kaplı olduğundan dolayı özellikle çocuklu aileler için uygundur. Çocuklar gönüllerince kumlarda oynayabilir. Ayrıca plajda yürüyüş yolu da bulunmaktadır.

Kerpe Plajı halka açık olduğundan dolayı giriş ücreti yoktur.

Sardala Koyu

Sardala Koyuna özel aracınız ile şehir merkezinden ulaşabilmeniz mümkündür. Aracınız yok ise Kandıra’dan kalkan Çalköy dolmuşlarına binebilir veya taksi araçlarını da tercih edebilirsiniz.

Koy, Kandıra’nın saklı cenneti olarak anılmaktadır. Muhteşem manzarasından dolayı turistlerin ilgisini çekmektedir. Denize girmenin yanında kamp yapmanız için belirli alanlar bulunmaktadır. Denizi kayalıklı bir bölgede yer almaktadır. Tertemiz deniz suyuna sahiptir. Çok fazla kişi tarafından bilinmediği için oldukça sakin ve huzurludur. 

Sardala Koyuna ve Koy’da yer alan kamp alanına giriş ücretsizdir. Ayrıca çadır kiralamak isterseniz hiçbir şekilde ücret alınmamaktadır. Doğa içinde yürüyüş yapabileceğiniz ve kafa dinleyebileceğiniz ender yerlerden birisidir.

Sarısu Plajı

Sarısu Plajı, ilçeye 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özel aracınız ile gitmek isterseniz, Kandıra Çarşı’nın içinden geçerek Aydınlık Mahallesi yönüne doğru ilerlediğinizde plaja ulaşabilirsiniz. Yolu biraz bozuk olduğundan dolayı varma süreniz uzun sürebilir fakat yol boyunca tertemiz orman havasını içinize çekebilirsiniz. Aracınız yok ise Kandıra otogarından hareket eden minibüsler ile kolay bir şekilde plaja varabilirsiniz.

Harika doğa manzarasının yanında denizi de tertemizdir. Denizin dibi kum ile kaplıdır. Plajın çevresinde kamp yapma alanları bulunmaktadır. Özellikle kamp tutkunu iseniz tam da sizlere göre bir yer olduğunu belirtebiliriz. Tam bir doğa harikası olan bu plaja gelirken yanınıza fotoğraf makinenizi de almanızı tavsiye ederiz.

Plaja ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Seyrek Plajı

Seyrek Plajına Kandıra’dan özel aracınızla ulaşabilmeniz mümkündür. Plaj, diğer plajlar kadar popüler olmasa da sahil bölümü ormanlık alan olması sebebi ile sizlere farklı bir hava yaşatacaktır.

Hafta içi şehirden uzakta sakin bir yer arıyorsanız bu plajı tercih edebilirsiniz. Kandıra’nın ay şeklini andıran plaj olarak da bilinmektedir. Denizi masmavi ve temizdir. Plajın çevresinde kayalıklar bulunmaktadır. Bu yüzden bazı yerleri taşlık bazı yerleri ise kum ile kaplıdır.

Plaja giriş ücreti yoktur. Şemsiyenizi ve havlunuzu alıp deniz kenarında güneşlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Babalı Plajı

Babalı Plajı, Kandıra’ya gelen ziyaretçilerin adını pek duymadığı yerlerden biridir. Buraya özel aracınız veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Yol boyunca doğayı temiz havasını içinize çekebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

El değmemiş doğası ile sizlere eşsiz bir doğa güzelliği yaşatan Babalı Plajı’nın denizi de masmavi ve berraktır. Sahil bölümü oldukça geniş olduğundan sahil kenarında yürüyüş yapabilir ve bol bol denize girebilirsiniz. Denizin dibi kum ile kaplıdır. Kalabalıktan uzak tatil yapmak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir.

Plaja giriş ücreti yoktur. Aileniz ile birlikte şehirden uzak güzel bir tatil geçirebileceğiniz bir yerdir.

Kovanağzı Plajı

Kovanağzı Plajı, Kandıra İlçesi’nin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Buraya ister özel aracınızla isterseniz de toplu taşıma araçları ile gelebilirsiniz. Özel aracınız ile ulaşabilmeniz için ilçede yer alan Kefken mahallesine gitmeniz gerekmektedir. Toplu taşıma araçları ile Kandıra merkezden hareket eden minibüslere binebilirsiniz.

Denizi temiz olmakla birlikte dalganın olmadığı nadir yerlerden biridir. Özellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hem sahili hem de deniz tabanı kum ile kaplıdır. Yaz aylarında çok fazla sayıda turist ziyaret etmektedir. Plajın çevresinde atıştırmanız için büfeler bulunmaktadır.

Kovanağzı Plajı, halka açık bir plaj olduğundan giriş ücreti yoktur. İsteğe göre şemsiye veya şezlong kiralayabilirsiniz.

Miço Koyu Kadınlar Plajı

Miço Koyu Kadınlar Plajı, adından da belli olduğu üzere sadece kadınlara özel hizmet vermektedir. Plaja özel aracınız ile gelmek isterseniz, D-605 karayolundan Kerpe’ye doğru olan yolu takip etmeniz gerekmektedir. Aracınız için otopark alanı da mevcuttur. Toplu taşıma araçları ile gelmek isterseniz, Kandıra-Kerpe otobüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Plajın giriş kısmı ağaçlardan oluştuğundan dolayı bu bölümde piknik yapabilirsiniz. Hem piknik yapmak hem de denize girmek isteyen kadınlar için oldukça güzel bir yerdir. Mavi bayrağa sahip olduğundan denizi tertemizdir. Denizin dibi genelinde kumlu olmasına rağmen zaman zaman ayağınıza çakıl taşları gelebilir. Plaj içerisinde bir şeyler atıştırmanız için yiyecek ve içecek yerleri de bulunmaktadır.

Plaja giriş ücreti yoktur. Plaj içerisinde soyunma kabinleri, duşluklar ve wc de bulunmakla birlikte hepsi de ücretsizdir. Çocuklarınız ile gelecekseniz eğer 8 ve 9 yaşından büyük çocuklar plaja alınmamaktadır.

Beach Clublar

Kandıra’da bazı plajların içerisinde işletmesine ait beach clublar bulunmaktadır. Sabah saatlerinde deniz ve güneşin keyfini, akşamları ise müziğin ve eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle dans etmeyi seviyorsanız, hem tatilinizi renklendirebilir hem de gününüzün güzel geçmesini sağlayabilirsiniz.

People Beach Club

People Beach Club, Kandıra’nın Cebeci sahilinde bulunmaktadır. Bölgenin ilk Beach Club özelliğini taşımaktadır. Eğlence severler için oldukça güzel ve şık bir yerdir. Yaz aylarında birçok ünlü ismi ağırlamaktadır. Özellikle gece hayatını sevenler için ideal bir seçim olacaktır.

Sabahları güneşin keyfini çıkarırken geceleri ise müzik dinleyerek dans edebilirsiniz. Yaz sezonunda birçok ünlü DJ isimler burada müzik performansı sergilemekte ve gelen misafirlere eğlenceli vakitler geçirtmektedir. Güzel ve oldukça nezih bir mekândır. Denizi temiz ve berrak olmakla birlikte bazen dalgalı olmaktadır. Deniz suyunun sıcaklığı ise ne çok sıcak ne de çok soğuktur.

Hafta içi daha sakin geçerken hafta sonları daha hareketli olmaktadır. İçeride ise yediklerinizin ve içtiklerinizin ücretini ayrı bir şekilde ödemeniz gerekmektedir.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.