Karabük’te Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Karabük’te Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Karabük şehri, Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından bir tanesidir. Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan Karabük’te, aileler ya da arkadaş grupları ile birlikte oldukça keyifli bir tatil geçirmek mümkündür.

Her sene yerli ve yabancı on binlerce turiste ev sahipliği yapan Karabük ilinde, özellikle doğaseverlerin dikkatini çeken pek çok doğal güzellik bulunmaktadır. Tatilcilerin Karabük gezilerinde uğrayabilecekleri doğal güzellikler arasında; Tokatlı Kanyonu, Sırçalı (Düzce) Kanyonu, İncekaya Kanyonu, Sakaralan Kanyonu, Şeker Kanyonu, Sarıçiçek Yaylası, Safranbolu Dipsiz Göl, Hızar Mağarası, Bulak (Mencilis) Mağarası, Ağzıkara Mağarası, Karabük Kent Ormanı, Yenice Kent Ormanı, Eğriova Göleti, Baklabostan Şelalesi, Baklabostan Tabiat Parkı, Çitdere Tabiat Koruma Alanı ve Çamlık Tabiat Parkı yer almaktadır.

Tokatlı Kanyonu

Karabük il merkezinden aşağı yukarı 15 km uzaklıkta yer alan Tokatlı Kanyonu’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Tokatlı Kanyonu, eşsiz manzarası ve temiz havası sayesinde oldukça rağbet görmektedir. Kanyon’u ziyaret eden tatilciler; toplamda 9 km’lik yürüyüş parkurunda uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, etraftaki ağaç ve hayvan türlerini inceleyebilir. Kanyon içerisinde aynı zamanda cam teras ve İncekaya Su kemeri de bulunmaktadır. Doğaseverler; bu kanyonda trekking ve kamp yaparak doğa ile iç içe bir gün geçirme şansını elde edebilir.

Tokatlı Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Tokatlı Kanyonu’na giriş ücreti 4 TL’dir.

Sırçalı (Düzce) Kanyonu

Sırçalı Kanyonu, Karabük şehir merkezinden aşağı yukarı 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Sırçalı Kanyonu’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Temiz havanın ve canlı çeşitliliğinin oldukça bol olduğu Kanyon, kuş sesleri eşliğinde keyifli bir gün geçirmek için oldukça ideal bir mekandır. Kanyonda bulunan taş teras sayesinde tatilciler manzaranın keyfini doyasıya çıkarabilir. Ziyaretçiler, burada kamp ve doğa yürüyüşleri yapma şansına da sahiptir.

Sırçalı Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Sırçalı Kanyonu’na giriş ücretsizdir ancak taş terastan manzarayı seyretmek isteyen tatilciler 4 TL ücret ödemelidir.

İncekaya Kanyonu

İncekaya Kanyonu, Karabük il merkezinin yaklaşık olarak 15 km uzağında yer almaktadır. İncekaya Kanyonu’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktalarından biri olan İncekaya Kanyonu; bünyesinde bulundurduğu su kemeri sayesinde de oldukça rağbet görmektedir. Kanyonu ziyaret eden gezginler; burada bulunan seyir terasından manzaranın tadını çıkarabilir ve temiz havanın keyfini sürebilir.

İncekaya Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. İncekaya Kanyonu’na giriş ücreti 3 TL’dir.

Sakaralan Kanyonu

Karabük şehir merkezinden aşağı yukarı 20 km uzaklıkta yer alan Sakaralan Kanyonu’na ulaşım; özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Profesyonel sporcuların oldukça ilgisini gören Sakaralan Kanyonu; sert geçiş ve zorlayıcı yürüyüş parkurlarına sahiptir. Kanyonu ziyaret eden sporcular; burada keyifli maceralar yaşayabilir.

Sakaralan Kanyonu, haftanın her günü ve saati ziyaret edilebilmektedir. Sakaralan Kanyonu’na giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu, Karabük şehir merkezinden aşağı yukarı 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şeker Kanyonu’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Oldukça zorlayıcı bir yürüyüş parkurunun bulunduğu kanyon, doğa ile iç içe olmaktan keyif alan tatilcilerin uğrak noktalarından bir tanesi haline gelmeyi başarmıştır. Kanyon içerisinde yüzülecek ve tırmanılacak yerler de bulunmaktadır. Öte yandan ziyaretçiler; uzunluğu 100 metreden başlayıp 250 metreye kadar ulaşan kanyon içerisinde bisiklet turları düzenleyebilir, pek çok doğa sporunu gerçekleştirebilir.

Şeker Kanyonu; yılın her günü sabah saat 09:00 ile akşamüstü 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Şeker Kanyonu’na giriş ücreti 3 TL’dir.

Sarıçiçek Yaylası

Karabük ilçe merkezinden ortalama olarak 25 km uzaklıkta yer alan Sarıçiçek Yaylası’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan tatilciler için oldukça uygun bir yer olan Sarıçiçek Yaylası; bal ve peynir üretiminin oldukça fazla olduğu noktalardandır. Yayla, bu sayede ün kazanmıştır. İçerisinde bulundurduğu birçok gölet sayesinde de fazlasıyla rağbet görmektedir. Tatilciler; burada kamp ve piknik yapma şansına da sahiptir.

Sarıçiçek Yaylası, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Sarıçiçek Yaylası’nı ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Safranbolu Dipsiz Göl

Safranbolu Dipsiz Göl, Karabük il merkezinden aşağı yukarı 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Safranbolu Dipsiz Göl’e ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Safranbolu Dipsiz Göl, iki kaynak suyuna ev sahipliği yapmaktadır. Yaz ve kış aylarında sıcaklığı ortalama olarak 25 dereceye sahip olan göl suyunun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Göl’ü ziyaret eden tatilciler; göl suyundan şifa bulabilir, temiz havanın keyfini çıkarabilir ve göl etrafında bulunan işletmelerin hizmetlerinden faydalanabilir.

Safranbolu Dipsiz Göl, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Safranbolu Dipsiz Göl’ü ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Hızar Mağarası

Hızar Mağarası, Karabük il merkezinin yaklaşık olarak 20 km uzağında yer almaktadır. Hızar Mağarası’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Hızar Mağarası’nın giriş kısmı standartların dışındadır. Oldukça geniş bir ağza sahip olan mağara, ziyaretçilerine eşsiz fotoğraflar çekilme imkanı sunmaktadır.

Hızar Mağarası, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Hızar Mağarası’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Bulak Mağarası, Karabük şehir merkeziden aşağı yukarı 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Bulak Mağarası’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Bulak Mağarası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne layık görülmüştür. Mağara, astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Mağara, yaz ve kış aylarında 15 derecelik sabit bir ısıya sahiptir. Mağara, eşsiz bir manzara sunmaktadır. Fakat hassas dokusu sebebi ile mağara içerisinde flaş ile fotoğraf çekmek yasaktır. Mağaranın sadece 400 metrelik bölümü serbest bir şekilde gezilebilir. Geriye kalan kısım ise özel rehberler yardımı ile gezilebilmektedir.

Bulak Mağarası giriş ücreti; öğrenciler için 4 TL, yetişkinler için ise 6 TL olarak belirlenmiştir. Özel eğitimli rehberler eşliğinde daha ileriye gitmek isteyen ziyaretçiler ise 150 TL ekstra ücret ödemelidir. Astım ya da nefes darlığı raporu olan kişilere iki haftalık ücretsiz giriş sağlanmaktadır.

Bulak Mağarası, yılın her günü ziyarete açıktır. Bulak Mağarası, yaz sezonlarında sabah saat 07:00 ile gece saat 23:00 saatleri arasında; kış sezonunda ise sabah saat 08:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Ağzıkara Mağarası

Ağzıkara Mağarası, Karabük şehir merkezinden aşağı yukarı 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Mağara’ya ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Diğer mağaralara oranla oldukça farklı bir jeolojik yapıya sahip olan mağara; aynı zamanda sarkıt ve dikitleri ile de fazlasıyla dikkat çekmektedir. Etkileyici bir atmosfere sahip olan Ağzıkara Mağarası, tatilcilere harika fotoğraflar çekilme imkanı da sunmaktadır.

Ağzıkara Mağarası, yılın her günü ve günü her saati ziyaret edilebilmektedir. Ağzıkara Mağarası’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Karabük Kent Ormanı

Karabük şehir merkezinden aşağı yukarı 3 km uzaklıkta yer alan Karabük Kent Ormanı’na ulaşım gerçekleştirmek; konumu itibari ile oldukça rahattır. Orman’a ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan hemen her ziyaretçinin ilgisini çekebilecek olan Karabük Kent Ormanı, içerisinde pek çok asma köprü ve asırlık ağaç türleri bulundurmaktadır. Şehir kalabalığından uzak, temiz havanın ve kuş seslerinin bol olduğu Orman; kamp, doğa yürüyüşleri ve trekking gibi aktiviteler için de oldukça idealdir. Aynı zamanda; Orman’ın çevresinde pek çok cafe işletmesi de bulunmaktadır.

Karabük Kent Ormanı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Karabük Kent Ormanı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Yenice Kent Ormanı

Yenice Kent Ormanı, Karabük il merkezinin 30 km uzağında yer almaktadır. Kent Ormanı’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlarını ya da taksileri kullanarak kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Doğasever ziyaretçilerin Karabük şehrindeki en gözde doğal alanlarından biri olan Yenice Kent Ormanı; içerisinde pek çok şelale, bitki ve hayvan türü bulundurmaktadır. Orman’ı ziyaret eden tatilciler; burada oldukça uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, canyoning, trekking, dağ tırmanışı, rafting ve kamp gibi aktiviteleri gerçekleştirebilir.

Yenice Kent Ormanı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Yenice Kent Ormanı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Eğriova Göleti

Karabük şehir merkezinin aşağı yukarı 25 km uzağında yer alan Eğriova Göleti’ne ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı belirli bir noktaya kadar gerçekleştirilebilir. Gezginler; belirli bir noktadan sonra ulaşımlarını yaya olarak tamamlamak zorundadır.

Eğriova Göleti, ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen sunmaktadır. Genel olarak çam ağaçlarının bulunduğu göl çevresinde, berrak suya yansıyan gökyüzü ve ağaçlar; huzurlu ve keyifli anlar geçirmeye yardımcı olmaktadır. Şehir kalabalığından uzak, sessiz ve sakin bir konumda yer alan Gölet; kamp, piknik ve doğa turları gerçekleştirmek için oldukça idealdir.

Eğriova Göleti, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Eğriova Göleti’ne giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Baklabostan Şelalesi

Karabük şehir merkezinden aşağı yukarı 20 km uzaklıkta yer alan Baklabostan Şelalesi’ne ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; taksiler ve özel araçlar aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Karabük’ün gözde doğal alanlarından bir tanesi olan Baklabostan Şelalesi, eşsiz manzarası ve serin suyu sayesinde fazlasıyla rağbet görmektedir. Yeşil ve mavinin ortak noktası olan Şelale, pek çok hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Baklabostan Şelalesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Baklabostan Şelalesi’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Baklabostan Tabiat Parkı

Baklabostan Tabiat Parkı, Karabük il merkezinin ortalama olarak 30 km uzağında yer almaktadır. Baklabostan Tabiat Parkı’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Özellikle sonbahar aylarında oldukça hoş bir manzaraya sahip olan Park, pek çok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tatilciler; burada bulunan doğa harikalarını inceleyebilir, doğal hayat gözlemciliği yapabilir, el değmemiş orman içerisinde uzun yürüyüşlere çıkabilir ve temiz havanın keyfini çıkarabilir.

Baklabostan Tabiat Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Baklabostan Tabiat Parkı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Karabük şehir merkezinden ortalama olarak 30 km uzaklıkta yer alan Çitdere Tabiat Koruma Alanı’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Oldukça geniş bir alana sahip olan Koruma Alanı, özellikle endemik tür çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Şehir gürültüsünden uzak olan Koruma Alanı; pek çok çeşme, bank, masa ve 2 bin 500 amfi tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır. Tatilciler; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile doğa yürüyüşlerine çıkabilir, canlı çeşitliliğini inceleyebilir ve temiz havanın keyfini çıkarabilir.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Çamlık Tabiat Parkı

Karabük il merkezinden aşağı yukarı 3 km uzaklıkta yer alan Çamlık Tabiat Parkı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Doğa sporları ile uğraşmaktan keyif alan tatilcilerin fazlasıyla uğradığı mekanlardan olan Park, eşsiz manzarası ve temiz havası ile de oldukça ilgi görmektedir. Tatilciler; burada bisiklet turları düzenleyebilir, uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, hoş fotoğraflar çekebilir, kamp ve piknik yapma imkanı bulabilir. Aynı zamanda; park içerisinde ek çok çocuk parkı, bank, masa ve büfe de bulunmaktadır.

Çamlık Tabiat Parkı, yılın her günü sabah saat 09:30 ile gece 01:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Çamlık Tabiat Parkı’na giriş ücreti bulunmamaktadır.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.