Karaburun’un Doğal Güzellikleri


Karaburun’un Doğal Güzellikleri

İzmir’in ve Ege’nin gizli kalmış koylarına ev sahipliği yapan Karaburun ilçesi; muhteşem deniz ve doğa manzaralarına tanıklık edebileceğiniz, sessiz, sakin ve oldukça huzurlu bir yerdir. Etrafta bolca bulunan ormanlık ağaçları, deniz kenarını süsleyen kayalıkları, doğal oluşumları, turkuaz renkli ve tertemiz denizi, çakıl taşlı plajları ve çok daha fazlası ile Karaburun’da görülmeye değer pek çok doğal güzellik bulunmaktadır.

Tarihi oldukça eskilere dayanan köyleri ve her birinin kendine has atmosferi ile Karaburun köyleri, burada görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır. Karaburun’a ziyarete gelindiğinde, doğa ile baş başa olmak için yapılması gerekenlerin başında ise, birbirinden güzel koylarda denize girmek gelmektedir. Bazıları mavi bayraklı olan Karaburun koyları arasında; Manal Koyu, Ayıbalığı Koyu, Akvaryum Koyu, Büyük Ada, Bodrum Koyu, Mimoza Koyu ve Dolungaz Koyu yer almaktadır.

Sazak Köyü

İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı eski bir Rum köyü olan Sazak Köyü, mübadele dönemine kadar burada yaşayan Rumların Sakız Adası’na dönmesinin ardından terk edilmiş bir köy olarak kaldı.

Günümüzde Sazak Köyü, hayalet bir köy olarak tanınmaktadır. Tarihi kalıntıların bulunduğu köyde, geçmişte 150’ye yakın ev vardı. Burada, Rumlar ve Türkler birlikte yaşamaktaydı ancak Rum nüfusu daha fazlaydı. Köyde, günümüzde Rumların yaptırdığı bir kilise ve yine Rumlara ait olan bir mezarlık alanı bulunmaktadır. Müslüman nüfusun varlığını gösteren bir Osmanlı mezarlığı ve yine mimarisinden Osmanlı döneminde yapıldığı anlaşılan tarihi bir çeşme de yer almaktadır.

Sazak Köyü, sonbahar ve kış aylarında oldukça rüzgarlı olabilmektedir. Daha sakin bir hava için ilkbahar ve yaz ayları tercih edilebilir. Köyü ve buradaki tarihi yapıları ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

İzmir’in saklı kalmış köşelerinden Karaburun için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Karaburun Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Manal Koyu

Karaburun’un turistik cazibe merkezi olan Mordoğan’a bağlı bir koy olan Manal Koyu, ilçe merkezine 32 km uzaklıkta yer alır. Özel araba ile yolculuk 30-35 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için; yaz aylarında Konak’tan kalkan Mordoğan vapurları ve Karaburun ilçe merkezinden kalkan Mordoğan dolmuşları kullanılabilir.

Çakıl taşlı ve küçük bir plaja sahip olan Manal Koyu, sıcak ve sığ bir denize sahiptir. Suyu sakin olduğu için, çocuklu aileler tarafından da tercih edilmektedir. Koyun içerisindeki plajda, ayrıca çimlik bir alan da bulunmaktadır. Plaj içerisinde; giyinme kabini, duş alanı ve büfe gibi olanaklar da mevcuttur.

Ayıbalığı Koyu

Karaburun’a bağlı Mordoğan mevkiinde bulunan Ayıbalığı Koyu, ilçe merkezine 20 km uzaklıkta yer alır. Özel araba ile ulaşım 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için; Mordoğan vapuru ve Karaburun ilçe merkezinden kalkan Mordoğan minibüs ve otobüsleri tercih edilebilir.

Doğal falezlere sahip olması ile özellikle denize atlamak isteyenler tarafından tercih edilen Ayıbalığı Koyu’nun havuz olarak bilinen kısmı, sakin bir denizde yüzmek için tercih edilebilir. Burada bulunan küçük plajda, ücretsiz olarak şemsiyeler de mevcuttur.

Mavi bayraklı bir plaja sahip olan Ayıbalığı Koyu’nun suyu cam gibidir ve akvaryumu andırmaktadır. Plajı çakıl taşlıdır ve kıyı şeridi kayalıktır. Bu yönüyle, çocuklu aileler için uygun olmayabilir. Burası, ayrıca Akdeniz foklarının da koruma altında olduğu bir koydu.

Ayıbalığı Koyu’nda ücretsiz olarak denize girilmektedir. Plajda tuvalet, duş ve giyinme kabini de bulunmaktadır.

Karaburun Büyük Ada

İlçe merkezinde yer alan Büyük Ada’ya ulaşım balıkçı tekneleri ile sağlanmaktadır.

Sahip Adası olarak da bilinen Büyük Ada, doğallığını koruyabilmiş görüntüsü ile muhteşem doğa manzaraları sunmaktadır. Doğal bir yaşamın hakim olduğu ada, özellikle sahip olduğu kekikleri ile ünlüdür. Tertemiz ve sakin bir denizi olan Büyük Ada’da keçilerin yaşadığı bilinmektedir. Burada bulunan kırlangıç kuşları da görülmeye değerdir.

İncirlikoy Akvaryum Plajı

Karaburun’da İskele mevkiinde bulunan Akvaryum Plajı, merkezi konumu nedeniyle taksi ve yürüyerek ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezinden geliniyorsa, Urla’dan Karaburun dolmuş ve otobüsleri kullanılabilir. Arabayla gelenler için plajın yakınlarında otopark bulunmaktadır.

Akvaryumu andıran denizi ile Karaburun’da görülmeye değer doğal güzelliklerden biri olan İncirlikoy Akvaryum Plajı, ziyaretçilerine muhteşem bir doğa ve deniz manzarası sunmaktadır. Genellikle sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan plaj, sonbahar ve kış aylarında rüzgarlı olabileceğinden, denize girmek için ilkbahar ve yaz ayları tercih edilmelidir.

Bodrum Koyu

İlçede İskele mevkiinde bulunan Bodrum Koyu’na yürüyerek ve taksi ile ulaşım oldukça kolaydır. Merkezden kalkan dolmuşlar ile de hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Karaburun’da denize girmek için tercih edebileceğiniz bir halk plajına sahip olan Bodrum Koyu; tertemiz, mavi bayraklı denizi, kum ve çakıl karışımı plajı ve muhteşem gün batımı manzaraları ile burada görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Burada, dilerseniz tekne kiralayarak Karaburun’a ve İzmir’e bağlı birbirinden güzel diğer koyları da ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Koyu’nun girişi taşlık olduğundan, denize girmek için yanınızda deniz ayakkabısı getirmeniz önerilmektedir.

Mimoza Koyu

Karaburun ilçe merkezinde bulunan Mimoza Koyu’na taksi ve yürüyerek ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için, merkezden kalkan dolmuş ve otobüsler kullanılabilmektedir.

Karaburun’un en güzel koylarından biri olarak gösterilen ve muhteşem berraklıkta ve sakinlikte denizi ile hem gençler hem de çocuklu aileler tarafından tercih edilen Mimoza Koyu’nun plajı ise çakıl taşlıdır.

Mimoza Koyu, sahip olduğu tertemiz denizi ve muhteşem manzaraları ile Karaburun’da görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Bu koy, özellikle yaz aylarında denize girmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Mimoza Koyu’nda denize giriş ise ücretsizdir.

Dolungaz Koyu

Hem kamp alanı olması hem de gezi teknelerinin uğrak noktalarından biri olması ile Dolungaz Koyu, Karaburun’un en popüler koylarından biridir.

İlçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan koya, araba ile ulaşım yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için Karaburun dolmuş ve otobüsleri kullanılabilir. Şehir merkezinden geliyorsanız, IZBAN ile Fahrettin Altay durağında indikten sonra Karaburun Eshot hattına aktarma yapabilirsiniz.

Özellikle ev sahipliği yaptığı kamp alanı ve huzurlu doğası ile ziyaret edilen Dolungaz Koyu, masmavi ve tertemiz denizi ile kendine hayran bırakmaktadır. Ücretsiz olarak denize girmek ve çadır kurup yapmak için tercih edebileceğiniz koy, etrafını çevreleyen ormanlık alanı ve sessiz, sakin atmosferi ile doğa ile baş başa olmak için ziyaret edilebilir. Koyun plajı ise çakıl taşlıdır.

Dolungaz Koyu’nda denize girmek ve kamp yapmak isteyenlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

İzmir’in keşfedilmemiş güzelliği Karaburun’un doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için Karaburun Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.