Karacasu Nerededir?


Karacasu Nerededir?

Karacasu, Türkiye’nin batı kesiminde yer alan Aydın ilinin bir ilçesidir. 20000 nüfusa sahip olan Karacasu’nun, kuzeyinde Kuyucak, kuzeybatısında Nazilli, batısında Bozdoğan, doğusunda ise Denizli’nin Babadağ, Tavas ve Kale ilçeleri bulunmaktadır.

Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Karacasu’nun tarihinin yaklaşık 5 - 6 bin yıl önceye kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Bizans kaynaklarında yazılanlara, göre ilçe ve etrafının Türkler tarafından fethedilmesinin 1071 Malazgirt Meydan Savaşı sonrasında gerçekleştiği bilinmektedir. 

11 ve 13. yüzyıllar arasında ilçe dört defa Selçuklu Devleti’nin eline geçmiştir. Karacasu, Türkmen Boyları tarafından iskân edilmiştir. Daha sonra de pek çok işgal girişimi atlatan ilçe, 1867 senesinde ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Karacasu’ya İzmir, Manisa, Muğla ve Denizli gibi çevre illerden ulaşım son derece kolaydır. İzmir ikamet eden kişiler İzmir – Aydın Otoyolu’nu, Manisa’da ikamet eden insanlar Salihli, Alaşehir, Nazilli güzergahını kullanarak ilçeye ulaşım sağlayabilirler. Havayolu’nu kullanarak Karacasu’ya gelmeyi tercih ederseniz, kullanabileceğiniz iki havaalanı vardır. Bir tanesi ilçeye 183 km uzaklıkta bulunan İzmir Adnan Menderes Havaalanı, diğeri ise 143 km mesafede bulunan Milas – Bodrum Havalimanı’dır.

40 km daha yakın olduğu için pek çok kişi Milas – Bodrum Havalimanı’nı kullanmayı tercih etmektedir. Havaalanı’nda bulunan minibüs ve taksiler ile Karacasu’ya gidebilirsiniz.

Karacasu’ya Nasıl Gidilir?

Karacasu, ulaşım yönünden oldukça şanslı bir ilçedir. Pek çok ilden sorunsuz bir şekilde Karacasu’ya ulaşabilirsiniz.

Aydın il merkezi ile Karacasu ilçe merkezi arasında yaklaşık olarak 85 km mesafe vardır. Aydın Otogarı’ndan hareket eden otobüsler ilk olarak Nazilli’ye, oradan da Karacasu’ya gidebilirsiniz. Otobüs ücretleri ortalama 5 – 10 TL arasında değişmektedir.

Seyahat rotanızı oluşturduktan sonra konaklama yapacağınız oteli belirlemek için birbirinden farklı hizmet seçeneklerine sahip Karacasu Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Karacasu’ya Havayolu ile Ulaşım

Karacasu’ya havayolu ile gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz iki farklı havalimanı vardır. Karacasu, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na 183 km, Milas – Bodrum Havalimanı ise 143 km uzaklıktadır. Pek çok insan daha yakın olması sebebi ile Milas – Bodrum Havalimanı’nı tercih etmektedir. İzmir ya da Milas havaalanına indikten sonra bir de karayolu yolculuğu yapmanız gerekmektedir. Havalimanı’nda yer alan otobüs ya da taksiler ile Karacasu’ya gidebilirsiniz.

Her iki havaalanı içerisinde bulunan firmalardan araç kiralayarak da gidebilirsiniz. Bu tercih diğerlerine göre daha pahalıdır. Araç kiralama bedelleri aracın modeline, markasına, yılına ve büyüklüğüne göre 280-1130 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Karacasu’ya Otobüs ile Ulaşım

Karasu ilçe merkezine direkt olarak otobüs seferleri bulunmamaktadır. Bu yüzden ilk olarak Nazilli’ye daha sonra da minibüsler ile Karacasu’ya gitmeniz gerekmektedir. Nazilli’ye pek çok il ve ilçeden direkt seferler düzenlenmektedir.

Nazilli’ye otobüsleri kullanarak seyahat etmek için tercih edebileceğiniz pek çok şirket vardır. İzmir – Nazilli arası bilet fiyatları, 25 – 40 TL, Manisa - Nazilli arası bilet fiyatları 55 - 70 TL, Denizli – Nazilli bilet fiyatları 15 – 30 TL ve Aydın – Nazilli arası bilet fiyatları ise 13 – 60 TL arasındadır.

Nazilli – Karacasu arası yaklaşık olarak 40 km’dir. Nazilli Otogarı’ndan 215 numaralı minibüslere binerek çok rahat bir şekilde Karacasu’ya gelebilirsiniz. Minibüs bilet fiyatları 6 – 9 TL arasında değişmektedir.

Karacasu’ya Tren ile Ulaşım

Karacasu’da Tren Garı olmadığı için otobüs ile ulaşımda olduğu gibi yine Nazilli ilçesini kullanmanız gerekmektedir. Çevre şehirlerden kalkan trenler ile kolaylıkla Nazilli’ye gelebilirsiniz. Nazilli – Aydın tren bileti fiyatları ortalama 7 – 10 TL’dir. Nazilli’ye geldikten sonra Otogar’dan kalkan 215 numaralı minibüse binerek Karacasu’ya gidebilirsiniz.

Karacasu’ya Özel Araç ile Ulaşım

Karacasu, konumu ile pek çok il ve ilçeye yakındır. Bu sebeple çevre illerden ulaşım son derece basittir. İzmir’de yaşayan vatandaşlar Aydın - İzmir Otobanı’nı kullanarak rahatlıkla Karacasu’ya gidebilirler. Manisa’da yaşayan vatandaşlar, Salihli, Alaşehir ve Nazilli güzergahını kullanabilirler. Muğla ve Denizli’de ikamet eden kişiler ise hem yol tarif tabelalarını hem de navigasyonu kullanarak çok kolay bir şekilde seyahat edebilirler.  

İzmir- Karacasu arası 200 km, Manisa – Karacasu arası 235 km, Denizli – Karacasu arası 80 km ve Muğla – Karacasu arası ise yaklaşık olarak 124 km’dir. İstanbul’dan gidecek kişiler, İzmir – İstanbul karayolunu, Ankara’dan gidecek kişiler ise Afyonkarahisar ve Denizli güzergahını kullanabilirler. 

İstanbul’dan Karacasu’ya Ulaşım

İstanbul – Milas arası havayolu ile yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir. Havalimanına indikten sonra 143 km’lik bir karayolu yolculuğu yapmanız gerekmektedir. İstanbul – Milas arası uçak bileti fiyatları, firmadan firmaya değişmekle birlikte 165 – 500 TL arasındadır. Aktarma kullanırsanız yolculuk süreniz 13 saate, bilet fiyatınız ise 730 - 740 TL’ye kadar çıkmaktadır.

İstanbul ile Karacasu arasında direkt olarak otobüs seferi bulunmadığı için ilk olarak Nazilli’ye gitmeniz gerekmektedir. İstanbul ile Nazilli arası otobüs bileti fiyatları firmadan firmaya değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 110 – 135 TL arasındadır. Nazilli’ye geldikten sonra minibüsler ile yaklaşık 40 km’lik bir yolculuk yaptıktan sonra Karacasu’ya varabilirsiniz.

Özel aracınız ile seyahat etmeyi tercih ederseniz yeni hizmete açılan İstanbul – İzmir Otoyolu’nu kullanabilirsiniz. Otoyol’un fiyatı 200 – 250 TL arasında değişmektedir. İstanbul ile Karacasu arasında 660 km uzaklık vardır.

Ankara’dan Karacasu’ya Ulaşım

Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan kalkan bir uçak yaklaşık 1 saat 20 dakika sonra Milas – Bodrum Havalimanı’na inmektedir. Daha sonra 143 km’lik bir kara yolculuğu yaptıktan sonra Karacasu’ya varabilirsiniz. Ankara – Bodrum arası uçak bileti fiyatları 217 – 250 TL arasında değişmektedir. Aktarmalı uçuşu tercih ederseniz bilet fiyatları 810 – 830 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Ankara’dan Karacasu’ya direkt otobüs seferi olmadığı için ilk olarak Nazilli’ye gitmelisiniz. Ankara – Nazilli arası bilet fiyatları ortalama 80 – 100 TL’dir. Nazilli Otogarı’ndan 215 numaralı minibüse binerek Karacasu’ya gidebilirsiniz.

Şahsi aracınız ile gitmek isterseniz Ankara, Afyonkarahisar ve Denizli güzergahını kullanmanız yeterlidir. Ankara ile Karacasu arası yaklaşık 556 km’dir.

İzmir’den Karacasu’ya Ulaşım

İzmir’den direk olarak Karacasu’ya otobüs bulunmadığı için ilk olarak yine Nazilli’ye gitmelisiniz. Nazilli – İzmir arası bilet fiyatları ise 27 – 40 TL’dir.

Özel aracınız ile seyahat etmeyi tercih ederseniz İzmir – Aydın Otobanı’nı kullanabilirsiniz. Otoban ücreti ortalama 3 – 15 TL arasında değişmektedir. İzmir il merkezi ile Karacasu ilçe merkezi arasında 200 km uzaklık bulunmaktadır.

Karacasu için planladığınız seyahatinizde hangi ulaşım seçeneğini kullanacağınız veya güzergahınızı belirledikten sonra uygun fiyatlarla konforlu bir konaklama deneyimi sunan otel seçenekleri için Karacasu Otelleri sayfamıza hemen göz atmalısınız.