Karamürsel’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Karamürsel’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Karamürsel, Kocaeli’nin en gözde ve en dikkat çekici ilçelerinden biridir. Doğal güzellikleri ile ön planda olan ilçenin tarihi ve kültürel açıdan da önemli zenginlikleri vardır. Yaz sezonunun açılması ile birlikte sahil kıyılarına gelen ziyaretçiler, kış aylarında ise daha çok sadece gezme amaçlı gelmektedir. İlçede çok sayıda ve keşfedilmeyen yerler bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği ilçede mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler ve tarihi eserler mevcuttur.

Karamürsel’e yolunuz düştüğünüzde gezi listenize eklemeniz gereken yerlerin başında Karamürsel Sahili gelmektedir. Karamürsel Bey Mezarı, meşhur Oluklu Tepesi, dimdik ayakta duran Valide Köprü, Sünni Baba Mesire Alanı, Başdeğirmen Mesire Alanı, Vasiye Nine Türbesi, şifalı suyu ile ün yapan Akpınar Köyü, Akçat Köyü, İhsaniye Köyü gibi hem doğal güzelliklere sahip hem de tarihi yönden büyük öneme sahip birçok yer bulunmaktadır.

Karamürsel Sahili

Karamürsel Sahili, ilçe merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Yürüyerek de kısa sürede ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Kocaeli Körfezi’nin güneyinde yer alan Karamürsel Sahili, balıkçı ve balık lokantaları ile ünlüdür. Karadeniz ve Akdeniz iklimini karışık yaşayan bölge, kış aylarında fazlasıyla serin ve yağmurlu olmaktadır.

Karamürsel Sahili’nin kıyısında küçük küçük balıkçı tekneleri bulunmaktadır. İlçeyi yakından tanıtan bu sahile geldiğinizde muhteşem manzarasından etkilenecek ve stresten kendinizi adeta arınmış hissedeceksiniz. Kışın oldukça soğuk olduğu için ziyaretçi sayısı fazla olmamaktadır. Yaz aylarında ise ziyaretçi sayısı yoğun olmaktadır.

Dört mevsim de gelebileceğiniz gibi özellikle yaz aylarında gelmeyi ve güneşli havada gezmeyi tercih edebilirsiniz. Karamürsel gezinize ilk buradan başlamanızı tavsiye ederiz.

Karamürsel Bey Mezarı

Karamürsel Bey Mezarı, ilçe merkezine 700 m uzaklıktadır. Çok yakın bir yerde olduğu için yürüyerek de ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Karamürsel Bey Mezarı, Osmanlı Devleti’nin ilk kaptan-ı deryası olarak tarihe geçen Karamürsel Bey’in mezarıdır. Osmanlı Devleti’nin donanmasını geliştirmede önemli bir rolü olan Karamürsel Bey’in asıl adı Mürsel’dir. Pelekanon Savaşı sırasındaki gözü pek tavırları ve kahramanlıkları sayesinde Orhan Gazi tarafından Kara lakabına layık görülmüştür.

1329 senesinde vefat ettiği bilinmektedir. Mezarının batı kesiminde taş oyması bir kadırga resmi bulunmaktadır. Mezarın üst bölümü ise çadırı andıran biçimde, dört ayak üzerine örtülmüş bir yapı gibidir. Güzel ilçeye adını vermesinin yanında kahramanlık destanı yazmış tarihi açıdan oldukça önemli biridir.

Türk denizciliğinin atası olan Karamürsel Bey’in Mezarı’nı dört mevsim de gelip ziyaret etmeniz mümkündür.

Oluklu Tepesi

Oluklu Tepesi, ilçe merkezine 7 km uzaklıktadır. Âşıklar Tepesi olarak da bilinmektedir. Özel aracınız ile Amiral Caddesi üzerinden D130 ve E881 yollarını kullanarak ortalama 12 dakika içerisinde ulaşım sağlayabileceğiniz gibi İznik Yolu Caddesi ve D595 yolları da kullanarak gidebilmeniz mümkündür.

İzmit Körfezi’nin en güzel yerlerinden biridir. Aynı zamanda doğal bir seyir terasıdır. Tepeye çıktığınızda ilçeyi kuşbakışı izleyebilir ve bu manzaraya hayran kalabilirsiniz. Ayrıca burada birbirinden eğlenceli aktiviteler de yapılabilmektedir. Günbatımı en güzel buradan izlenmektedir.

Oluklu Tepesi'nin içerisinde dağ ve deniz manzarası eşliğinde oturabileceğiniz ve keyifli sohbetler yapabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Tesisin içerisinde çocuk oyun parkı, mini hayvanat bahçesi gibi alanlar yer aldığı için çocuklu ailelerin de sıklıkla geldiği yerlerden biridir. Aileniz veya arkadaş gruplarınız ile birlikte harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Yaz ve bahar aylarında gelmenizi tavsiye ederiz. Oldukça eğlenceli ve keyifli bir zaman geçirebileceğiniz bu yeri de gezi listenize eklemeyi unutmayınız.

Valide Köprü

Valide Köprü, ilçe merkezine ortalama 16 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D595 üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz gibi İzmit-Yalova Yolu’nu da tercih edebilirsiniz. Yaklaşık olarak yarım saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köprü, eski Osmanlı kervan yolu üzerinde bulunan Valide Köprü Köyü’nün yakınlarında bulunmaktadır. 15.Yüzyıl’da Osmanlı Sultanlarından biri olan Kösem Sultan tarafından yaptırılmıştır. O günden günümüze kadar sapasağlam ayakta kalmıştır. İlçenin en önemli tarihi yapılarından biri olan köprü, yüzyıllardır bütün güzelliği ve ihtişamı ile göz doldurmaktadır.

Osmanlı zamanlarına ait en önemli yapılardan biri olan Valide Köprü, klasik Türk mimari tarzında kesme taşlar ile yapılmıştır. Valide Köprü, üç gözlü ve sivri kemerli bir yapıya sahiptir. Köprünün boyu 64 metre, genişliği ise 4,5 metredir. Ortada bulunan en büyük gözün genişliği ise 12,3 metredir. Her gün çok sayıda ziyaretçi sadece köprüyü görebilmek için gelmektedir.

Karamürsel ilçesi gezi listenize mutlaka burayı da eklemeyi unutmayınız. Dört mevsim de gelip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Sünni Baba Mesire Alanı

Sünni Baba Mesire Alanı, ilçenin en büyük mesire alanı özelliğini taşımaktadır. İlçe merkezine yaklaşık olarak 8 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile İzmit-Yalova Yolu / D130 / E881 üzerinden hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolculuğunuz 15 dakika kadar sürecektir.

Sünni Baba Mesire Alanı, denizi, dağı, ormanı ve temiz havası ile gelip görmeniz gereken doğal güzellikler arasındadır. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Burada yapabileceğiniz pek çok aktivite bulunmaktadır. Deniz kenarında keyifli bir yürüyüş yapabilir, sahil kıyılarında bulunan kafeteryalarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Yürüyüş yaptıktan sonra ATV’ye binebileceğiniz alanlarda mevcuttur. Dilerseniz aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte mangal keyfi de yapabilirsiniz. Piknik yapabileceğiniz yerler de mevcuttur.

Asırlık karaağaç ve gülgen ağaçlarının içerisinde bulunan mesire alanına her gün çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Özellikle yaz aylarında ve bahar aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Burada ayrıca Sünni Baba Türbesi de yer almaktadır. 

Sünni Baba Türbesi, Osmanlı Köyü evliyalarından olan Sünni Baba’ya aittir. Bir rivayete göre Sünni Baba’nın boyu 15 metre olduğundan kabri de aynı ölçüde yapılmıştır. Türbeyi ziyarete şehir dışından pek çok kişi gelmekte ve dua etmektedir. Sünni Baba Mesire Alanı’na geldiğinizde türbeyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Başdeğirmen Mesire Alanı

Başdeğirmen Mesire Yeri, ilçenin merkezine yaklaşık olarak 8 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D595 üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Araba yolculuğunuz yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Stresten ve yoğun şehir gürültüsünden uzaklaşmak için oldukça ideal bir yerdir. 

Başdeğirmen Mesire Yeri, piknik yapabileceğiniz alanlardan biridir. Burada hem piknik yapabilir hem de doğa ile iç içe huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Yeşilin her tonunun bulunduğu bu yere geldiğinizde adeta hayran kalacaksınız. Yanınızda fotoğraf makinenizi de getirerek bu güzel ve eşsiz yerin fotoğrafını çekip ölümsüzleştirebilirsiniz.

 Başdeğirmen Mesire Yeri, aynı zamanda alabalık restoranı ve konaklama hizmetlerini de sunmaktadır. Günübirlik gelinebileceği gibi hafta sonu tatilleri için de oldukça uygun bir yerdir. Özel aracınız ile gelmeyi tercih ederseniz, mesire yerinin içerisinde otopark da bulunmaktadır. Çocuklar için de çocuk oyun alanları mevcuttur.

İsterseniz alabalık restoranlarında yemek yiyebilir ve aileniz ile birlikte güzel bir sohbet eşliğinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Dolu dolu bir gün geçirebileceğiniz ve bir yandan da eğlenebileceğiniz nadir yerler arasındadır.

Köy halkının kurduğu yerel ürünler tezgâhı ve içerisinde yer alan iki katlı dağ evleri de bu bölgede bulunmaktadır. Huzur dolu stresten uzak bir gün geçirmek isterseniz, Başdeğirmen Mesire Yeri’ni tercih edebilirsiniz. Her mevsim ziyaret edilen bir yer olduğundan dolayı istediğiniz zaman gelip güzel zamanlar geçirebilirsiniz. 

 Vasiye Nine Türbesi

Vasiye Nine Türbesi, ilçe merkezine 1,5 km uzaklıktadır. Yakın konumda olduğundan dolayı yürüyerek ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Özel aracınız ile gitmek isterseniz, Amiral Caddesi üzerinden 5 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Vasiye Nine, ilçenin kadın evliyalarındandır. Bir rivayete göre sıkıntıya düşen denizcilere hayır duaları ederek zarar görmelerini engellemiştir. Türbesi ise halen en fazla ziyaret edilen tarihi yerler arasındadır. Sadece ilçede değil Anadolu’da da bilinen önemli kadın evliyalar arasındadır. Denizcilere ettiği hayır duaları ile onları deniz felaketlerine karşı zor durumda kalmaktan korumuştur. Tarihte pek çok denizcinin hayatını kurtarması ile anılmaktadır.

Karamürsel gezi listenize eklemeniz gereken önemli tarihi yerlerden biridir. Dört mevsim ziyarete açık olmakla birlikte her zaman gelebileceğiniz yerler arasındadır. 

Akpınar Köyü

Akpınar Suyu, Karamürsel ilçesine bağlı Akpınar Köyü’nde bulunmaktadır. İlçe merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 15 km’dir. Özel aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak veya taksi hizmetlerinden faydalanarak da gidebilirsiniz.

Akpınar Suyu, köyün şifalı suyu olarak nam salmıştır. Aynı zamanda Milli Park olan bu bölgeye özellikle çevre illerden pek çok kişi ziyaret amaçlı gelmektedir. Yüksek rakımda bulunması sebebi ile özellikle havası ve suyu oldukça temizdir. Doğası ile de oldukça harika bir manzaraya sahip olan bu bölgeye geldiğinizde hayran kalacaksınız.

Akpınar Suyu, mide suyu olarak da bilinmektedir. İçerisinde pek çok erimiş mineral bulunmaktadır. Hem içme suyu olarak hem de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Tadı da oldukça güzel olan bu sudan sizlerde tadarak şifa bulabilirsiniz. Doğal güzellikler içerisinde yer alan bu bölgeyi mutlaka gezi listenize eklemelisiniz.

Her mevsim de gidebileceğiniz bir yer olmakla birlikte temiz havayı içinize solumak için bile gelebilirsiniz. Bol oksijenli bir alanda hem stres atabilir hem de doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Karamürsel gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Akçat Köyü

Akçat Köyü, Karamürsel ilçesinin en şirin köylerinden biridir. İlçe merkezine uzaklığı ortalama 14 km’dir. Özel aracınız ile D595 üzerinden yarım saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarından da yararlanabilir veya taksi hizmetlerini tercih edebilirsiniz.

Akçat Köyü, şifalı suyu ve çeşitli meyve ağaçları ile bilinen bir yerdir. Adını il dışına da duyuran bu şirin köye, şehir dışından da pek çok ziyaretçi gelmektedir. Şifalı suyu, böbrek taşlarının düşmesine ve sindireme yardımcı olması ile bilinir. Şifalı sudan yararlanmak isteyenler sıklıkla bu köyü ziyaret etmektedir. Ayrıca suyun çıktığı yerde çamur bulunmaktadır. Köy halkı, çamurun cilt hastalıklarına iyi geldiğini düşünerek kullanmaktadır.

Akçay Köyü’nün Bizans dönemine uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. O dönemlerde köyün şifalı suyu kaplıca olarak kullanılmıştır. Karamürsel gezinizde burayı da mutlaka görmeli ve şifalı sudan yararlanmalısınız. Doğal güzellikleriyle de dikkat çekici olan bu köye her zaman gelebilirsiniz.

 İhsaniye Köyü

İhsaniye Köyü, ilçe merkezine 16 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarından da faydalanmanız mümkündür.

Adeta zümrüt yeşili ile bezenmiş bir köy olan İhsaniye Köyü, masal diyarını andırmaktadır. Karamürsel gezi listenize eklemeniz gereken muhteşem yerlerden biridir. Köyün 140 yıllık geçmişi ve geleneklerine halen bağlı kalması sizleri şaşırtabilir. Çiçekli bahçeler içerisinde tek katlı evler bulunmaktadır. Yemyeşil doğası ve meyve bahçeleri ile harika bir manzaraya sahiptir.

İhsaniye Köyü, aslında Boşnak Köyü olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze kadar tarihi değerlerini kaybetmemesi sebebi ile ilçenin önemli değerleri arasında yer almaktadır. Buraya geldiğinizde mis gibi havasını içinize çekecek ve kendinizi bir masalın içerisinde hissedeceksiniz.

Karamürsel’de Günübirlik Gezebileceğiniz Yerler

Karamürsel ilçesi özellikle şirin köyleri bakımından oldukça fazla doğal güzelliklere sahip bir yerdir. Muhteşem doğa manzaralarının yanında ziyaret edebileceğiniz pek çok turistik mekân bulunmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve kültürel yapıları ile de oldukça popülerdir. Aşağıda ailenizle, sevdiklerinizle, arkadaş gruplarınızla veya tek başınıza bile günübirlik gelip gezebileceğiniz yerleri inceleyebilirsiniz.

Darıca Kalesi

Darıca Kalesi, ilçe merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıktadır.  Özel aracınız ile gidebileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarından da faydalanabilirsiniz. Dilerseniz taksi ile de daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Darıca Kalesi, Bizans döneminden günümüze kadar gelen önemli tarihi yapılar arasında yerini almaktadır. Karamürsel gezi listenize eklemeniz gereken önemli tarihi yerlerden biridir.  Kalenin hemen önünde bir iskele bulunmaktadır. Bu iskeleyi korumak adına inşa edilmiştir.

Osmanlı zamanında ise savunma amacı ile kullanılmıştır. Geçmişten bugüne kadar geçen süreç içerisinde kalede birtakım hasarlar meydana gelmiştir. Özellikle sur duvarı ve burcu dışında kaleden çok fazla bir kalıntı kalmamıştır.

Kale’nin içerisinde dinlenebileceğiniz bir de cafe bulunmaktadır. Ayrıca kale içinden geçen gizli bir alt geçit mevcuttur.  Bu alt geçitten sahile iniş vardır. Keşif için oldukça ideal bir yerdir. Bir yandan geçmişe doğru yolculuk yaparken bir yandan da keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Dört mevsim de ziyaret edebileceğiniz bir yer olmakla birlikte günübirlik gezebileceğiniz yerler arasındadır. Darıca Kalesi’ne giriş ücreti yoktur.

 Ulaşlı Sahili

Ulaşlı Sahili, Karamürsel ilçesine yaklaşık olarak 30 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınız veya toplu taşıma araçlarını kullanarak rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Ayrıca taksi hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Ulaşlı Sahili, huzurun adeta adresi gibi bir yerdir. Huzurun ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu nadir yerler arasındadır. Stresten uzaklaşmak ve kafa dinlemek için ideal bir yerdir. Ayrıca plaj hizmeti de verdiği için buradan denize girmeniz de mümkündür. Yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında günübirlik geldiği yerler arasındadır. Balık tutmayı seviyorsanız, iskelesinde balık tutabileceğiniz alanlar da mevcuttur.

Hem dinlenebileceğiniz hem de tatil yapabileceğiniz yerlerden biri olduğu için Karamürsel gezi listenize burayı da ekleyebilirsiniz. Plaj hizmetlerinden yararlanmak isterseniz, yaz aylarında gelmeyi tercih edebilirsiniz.

Kasr-ı Humayun Saray Müzesi

Kasr-ı Humayun Saray Müzesi, ilçe merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile E881 üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Araba yolculuğunuz trafiğin akışına göre 35-40 dakika sürebilmektedir.

2007 senesinden bu yana müze olarak halka hizmet veren Kasr-ı Humayun Saray Müzesi, görmeniz gereken tarihi ve kültürel yapılar arasındadır. Karamürsel gezi listenize burayı da eklemeyi unutmayınız. Günübirlik gelip görebileceğiniz, keşfedebileceğiniz yerlerden biridir.

Karamürsel'in tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Karamürsel Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.