Kaş’ta Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Kaş’ta Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Antalya’nın cazibe merkezi haline gelen ilçesi Kaş, turizm anlamında oldukça gelişmiştir. Akdeniz’in berrak denizine kıyısı olan ilçe, doğal güzellikleri ve birbirinden güzel plajları ile dikkat çekmektedir. Toros Dağları’nı sırtına alan Kaş, her yıl yaz aylarında yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kaş’ta gezilecek doğal güzellikler arasında; plajlar, yaylalar, mağaralar, koylar, kanyonlar ve şelaleler yer almaktadır. Antalya’nın tam batısında bulunan ilçe, aynı zamanda bölgede yüzölçümü bakımından en büyük 4. ilçedir.

Keşfedilecek pek çok noktası ile turistleri vazgeçilmez adresi olan Kaş için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Kaş Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Milli Parkı’nda bulunan kanyon, Kaş ilçe merkezine yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kanyona ulaşımlar özel araçla veya ilçe merkezinden hareket eden şehir içi minibüsleri ile yapılabilmektedir.

Bölgenin en büyük milli parklarından olan Saklıkent, 1996 yılında ziyarete açılmıştır. Aynı zamanda Fethiye’ye komşu olan Saklıkent Milli Parkı’nda yer alan kanyon, toplamda 300 metrelik bir derinliğe sahiptir. 18 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en derin kanyonları arasında bulunan doğal oluşum, yıllar boyu akan suların kayaları aşındırması ile meydana gelmiştir.

Kanyona girişlerde yaklaşık 200 metrelik uzunluklardan olan köprüler kullanılırken, kanyon çevresinde iklim özelliklerinden ötürü bitki çeşitliliğinin fazlalaştığı görülebilmektedir. Kaş, özellikle deniz turizminin sık yapıldığı dönemlerde aşırı sıcak bir havaya sahip olduğu için, ziyaretçiler serinlemek ve bölgenin doğal güzelliklerini görebilmek amacıyla kanyona seyahatler düzenlemektedir.

Kaputaş Plajı

Kaş tatilinizde görebileceğiniz doğal güzellikler arasında yer alan Kaputaş Plajı, ilçe merkezinden yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır.

Oldukça berrak bir denize sahip olan plajın çevresinde kanyon bulunduğu için bölgenin denizi de serin durumdadır. Denizinin, genellikle durgun olduğu plajın içerisinde çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesisler de hizmet vermektedir.

Mavi Mağara

Kaş’ın doğal güzellikleri arasında yer alan Mavi Mağara, ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Mağaraya ulaşımlar sahil şeridini batı yönüne takip ederek yapılabilmektedir.

Kaş sınırları içerisinde bulunan Kalkan Mahallesi’ndeki mağara, önünde yer alan denizin renginden dolayı bu ismi almıştır. Mağaranın önündeki denizin rengi, turkuaz, mavi ve yeşil renklerinin birleşmesiyle oluşmuştur ve oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir.

40 metrelik bir uzunluğa sahip mağaranın genişliği ise yaklaşık 50 metreyi bulmaktadır. İçerisinde birçok oda bulunduran mağara, kendi bünyesinde iç ve dış galeriler olarak adlandırılan sınıflara ayrılmış durumdadır.

Çukurbağ Yarımadası

Kaş ilçe merkezinde yer alan Çukurbağ Yarımadası, bölgenin hem doğal güzellikleri bakımından, hem de tarihi yapıları sınırları içerisinde bulundurmasından ötürü oldukça popüler bir yerdir. Yarımadaya ulaşımlar yürüyerek kolaylıkla yapılabilmektedir.

Çeşitli konaklama seçeneklerine de ev sahipliği yapan yarımada üzerinde bulunan Kaş Limanı da bölgenin cazibe merkezi haline gelmesinde önemli bir etkendir. Çukurbağ Yarımadası, Kaş tatilinizde ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Gömbe Yaylası
Kaş ilçesi sınırlarında oldukça yüksek dağlar ve araziler bulunduğu için bölgede yaylacılık kültürü gelişmiş durumdadır. Bölge halkı, özellikle sıcak mevsimlerde yaylalara çıkmayı tercih etmektedir. İlçe merkezine yaklaşık 55 kilometrelik bir mesafesi bulunan yaylaya ulaşımlar özel araçlar ile sağlanabilmektedir.

Yaylaya giderken, bölgenin bitki örtüsünün doğal bir sonucu olarak birçok farklı bitki çeşidini görebileceğiniz seyahatinizde adeta kartpostalları andıracak manzaralara tanıklık edebileceksiniz. Kaş tatilinizde, hem bölgenin doğal güzelliklerini keşfetmek; hem de serinlemek amacıyla Gömbe Yaylası’nı tercih edebilirsiniz. Yaylanın çevresinde yer alan Yeşilgöl ise üzerinde yüzmeye imkan sağlayan bir su kaynağıdır. Buz gibi suyu ile ziyaretçilerine serinleme fırsatı sağlayan Yeşilgöl de, bölge ziyaretinizde uğramanız gereken lokasyon arasında bulunmaktadır.

Eşsiz manzaralara tanıklık etmek, doğa ile iç içe vakit geçirmek için Gömbe Yaylası’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Hidayetin Koyu
Kaş ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Hidayetin Koyu, bölgedeki Çukurbağ Yarımadası sınırları içerisindedir. Koya ulaşımlar yürüyerek kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Kaş tatilinizde yüzme ve sualtı dalışları gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz koy, etrafında yapılaşmanın çok olmaması sebebiyle günümüzde hala bakirliğini korumaya devam etmektedir. Girişlerin genellikle karadan yapıldığı koy, tekneler ile de ziyaret edilebilmektedir. Denizinin dalgasız ve berrak olduğu koy, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Derin olmaması sebebiyle çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Etrafında bulunan ağaçlık alanları sebebiyle oldukça etkileyici bir atmosfere sahip olan koya girişler ücretsiz yapılmaktadır.

Fırnaz Koyu
Kaş sınırları içerisinde gezebileceğiniz doğal güzellikler arasında bulunan Fırnaz Koyu, Kalkan Mahallesi’ne oldukça yakın bir konumdadır. İlçe merkezinden uzaklığı yaklaşık 5 kilometre olan koya ulaşımlar tekne ile sağlanmaktadır.

Karadan girişlerin olmadığı koy, son derece bakir bir bölgedir. Etrafındaki yamaçlarda bulunan ağaçlar ile temiz bir atmosfere sahip olan koyun denizi berrak renkte olup, su altındaki balıklar bile net bir şekilde görülebilmektedir.

Kuzeyinde bulunan antik yapıları ile aynı zamanda tarihi yapıları görmenizi sağlayan koya girişler ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Kıbrıs Deresi Kanyonu
Kaş ile Elmalı ilçelerinin tam ortasında bulunan kanyon, ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kanyona ulaşımlar özel araçlar ile sağlanabilmektedir.

Kaş tatilinizde doğa gezileri ve sporları gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz kanyon, toplamda 16 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Dağcılık faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yapıldığı bölgede, uzun yürüyüşler yapabileceğiniz 5 kilometrelik bir yol bulunmaktadır. Genellikle tur eşliğinde yapılan gezilerde, bölgenin doğal güzelliklerine şahitlik edebileceğiniz kanyon etrafında bulunan şelaleleri ve göletleri de görebilirsiniz.

Kıbrıs Deresi Kanyonu’na giriş ücretsizdir.

Uçarsu Şelalesi
Kaş ilçe merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan Uçarsu Şelalesi’ne ulaşımlar özel araçla yapılabilmektedir.

İlçeye bağlı Gömbe Mahallesi’nde bulunan şelalede sular, yaklaşık 60 metrelik bir yükseklikten aşağı dökülmektedir. Yüksekten dökülen sularından dolayı bu ismi alan şelale, kış aylarında donmaktadır. Havalar ısınmaya başlayınca faaliyete geçen şelale çevresinde yılın belli dönemlerinde çeşitli etkinlikler, festivaller düzenlenmektedir.

Bölge halkı tarafından özellikle, yaz aylarında sıcaklıklardan kurtulmak amacıyla gidilen şelaleye girişler ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Bezirgan Yaylası
Kaş ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan yaylaya şehir merkezinden hareket eden Bezirgan minibüsleri veya özel araç ile gidilebilmektedir.

500 metrelik yüksekliği ile oldukça eşsiz manzaraya sahip olan yayla, coğrafi özellikleri ve doğal güzellikleri ile tercih sebebi olmaktadır. Sınırları içerisinde faaliyet gösterilen tarım ürünleri üreticiliği ile bölgede ün salan yaylanın bu özelliği, Evliya Çelebi’nin yazmış olduğu Seyahatname eserinde de yer almaktadır.

Yayla sınırları içerisinde yer alan birçok tarihi eser de, bölge ziyaretinde gezilebilmektedir. Özellikle Likya uygarlığına ait anıt mezarlar, bölgenin dikkat çekici yapıları arasındadır.

Yaz aylarında serinlemek ve benzersiz manzaralara tanıklık etmek için gidebileceğiniz Bezirgan Yaylası’na girişler ücretsizdir.

Limanağzı Koyu
Kaş ilçe merkezine çok yakın bir konumda bulunan Limanağzı Koyu, akvaryum gibi denizi ve etrafındaki ağaçlık alanları ile bölgenin doğal güzellikleri arasındadır. Koya ulaşımlar yürüyerek veya teknelerle yapılabilmektedir.

Mavi bayrak ödülüne layık görülmüş olan koyun denizi oldukça sığdır. Bu sebeple çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih edilen koy, aynı zamanda deniz kaplumbağalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Limanağzı Koyu’na girişler ücretsizdir.

Güvercinlik Mağarası (Güvercin İni Deniz Mağarası)
Kaş ilçesi sınırlarına bağlı Kalkan’da yer alan Güvercin İni Deniz Mağarası, ilçe merkezine yaklaşık 2 kilometrelik mesafede bulunmaktadır. Mağaraya ulaşımlar tekne turları ile sağlanmaktadır.

Bölgenin meşhur doğal güzelliklerinden olan Mavi Mağara’ya nazaran daha küçük bir yapıya sahip olan mağarada bulunan güvercinlerden ötürü mağaraya bu isim verilmiştir. 2 metrelik yüksekliği ile oldukça dikkat çekici bir doğal oluşum olan mağaraya, sahilde her gün düzenli olarak gerçekleştirilen tekne turları ile gidilebilmektedir.

Güvercin İni Deniz Mağarası’na girişler ücretsizdir.

Felen Yaylası (Phellos)
Kaş ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometrelik mesafede bulunan Felen Yaylası, diğer ismiyle Phellos olarak da bilinmektedir. Yaylaya ulaşımlar özel araçlarla yapılmaktadır.

Sınırları içerisinde yer alan Phellos Antik Kenti’ndeki tarihi yapıları da görebileceğiniz yayla, yüksek bir konumda olduğu için ziyaretçilerine oldukça geniş bir alanı görme fırsatı sunmaktadır.

Felen Yaylası’na girişler ücretsizdir.

İnbaş Mağarası
Güvercinlik Deniz Mağarası’na oldukça yakın bir konumda olan mağara, ilçe merkezinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıktadır.

Toplam uzunluğu yaklaşık 40 metre olan mağaranın girişleri oldukça dar bir alandan yapılabilmektedir. Yüksek tavanı ile dikkat çeken mağara, tekne turları ile yapılan ziyaretlerde görülebilmektedir.

Önündeki denizi turkuaz renkte olan mağarayı ziyaret etmek ücretsizdir.

Antalya’nın tatil cenneti Kaş’ın doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için Kaş Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.