Kemer'de Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Kemer'de Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Akdeniz’in turizm bakımından gelişmiş ilçelerinden Kemer’de gezebileceğiniz doğal güzellikler sayıca fazladır. Kemer, yüzölçümü bakımından diğer ilçelere nazaran küçük olsa da sunduğu imkanlar neticesinde ziyaretçilerine birçok olanak sağlamaktadır.

Doğal güzellikleri arasında mağaralar ve kanyonların ön plana çıktığı Kemer’de, ziyaret edilecek yerler arasında Tahtalı Dağı sınırları içerisinde bulunan milli park da yer almaktadır. Koyları ve plajları ile birlikte doğa ile iç içe bir tatil geçirebileceğiniz Kemer tatilinizde, Akdeniz ikliminin sıcaklığı ve berrak denizinin ferahlığını bir arada yaşayabilirsiniz.

Keşfedilecek pek çok noktası ile turistleri vazgeçilmez adresi olan Kemer için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Kemer Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kleopatra Koyu

Kemer ilçesi sınırları içerisinde Tepeköy Mahallesi’nde yer alan Kleopatra Koyu, bölgenin en popüler doğal güzellikleri arasındadır. Koy, ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. Bölgeye ulaşımlar Kumluca - Kemer yolunu güney yönüne takip ederek, buradan da Phaselis Antik Kenti tabelasını devam ederek yapılmaktadır.

Ziyaretlerin genellikle tekne turlarıyla yapıldığı koya özel araç ile yapılan ulaşımlar, arazi şartlarından dolayı biraz zor yapılıyor olsa da Kleopatra Koyu, Kemer’in görülmeye değer bölgelerindendir. Piknik ve kamp alanlarının da bulunduğu koy içerisinde, Akdeniz’in meşhur fok balıklarını da görebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Göynük Kanyonu

Kemer’in doğal güzellikleri arasında yer alan Göynük Kanyonu, Göynük Beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçe merkezine yaklaşık olarak 12 kilometre kuzeyde bulunan kanyona ulaşımlar özel araç ve şehir içi minibüsler ile sağlanabilmektedir. Adnan Menderes Caddesi'ni kuzey yönüne takip ederek, Göynük merkezinden Kurtuluş Caddesine saptıktan sonra tabelaları takip ederek ulaşılabilen kanyon yolunda bölgenin doğal güzelliklerini görebilme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Tarihi Likya Yolu’nun çevresinde konumlanan kanyonda yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Doğa ile iç içe bir konumda uzun yürüyüşler yapabileceğiniz kanyonun tepe noktalarına çıktığınızda ise etraftaki şelaleleri net bir şekilde görebilirsiniz. Etrafındaki tesislerden günlük yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kanyon, yaz aylarında bölge halkı ve turistler tarafından hem serinlemek; hem de doğal güzellikleri keşfetmek amacıyla tercih edilmektedir. Ortalama 5 kilometrelik alanı kapsayan kanyon içerisinde çeşitli doğa sporları yapabileceğiniz bölümler de yer almaktadır.

Kemer, Göynük’te tatilinizi planlamak için Göynük Otelleri sayfamızı inceleyebilir, kendinize en uygun oteli seçerek hemen rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

Tahtalı Dağı
Kemer’e ortalama 25 kilometre uzaklıkta bulunan Tahtalı Dağı girişine ulaşımlar, ilçe merkezinden hareket eden Tekirova minibüsleri veya özel araç ile gerçekleştirilmektedir. Giriş noktasına kadar vasıtalarla ulaşılabilen dağa girişler bölgedeki Olympos Teleferik ile yapılabilmektedir.

Beydağları Milli Parkı dahilinde bulunan Tahtalı Dağı’nın yüksekliği ise 2365 metredir. Oldukça ihtişamlı bir görünümü olan dağ üzerinden neredeyse bütün Kemer ilçesi görülebilmektedir. Giriş noktasından bindiğiniz teleferiklerin, yaklaşık 15 dakika içerisinde zirveye ulaştığı dağ çevresinde yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için hizmet veren birçok tesis yer almaktadır.

Yamaç paraşütü, yürüyüş alanları, trekking aktiviteleri gibi çeşitli etkinliklere imkan sağlayan Tahtalı Dağı’nın seyir terasında da bölgenin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Phaselis Koyu

Kemer ilçesine bağlı Tekirova beldesinde bulunan koya ulaşımlar özel araç ile sağlanabilmektedir. Phaselis Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan koy, etrafındaki ağaçların yeşilliği ve Akdeniz’in maviliğinin birleştiği doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Özellikle sahil kenarında doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Phaselis Koyu kumsal alanlardan oluşmaktadır. Denizinin oldukça sığ oluşu sebebiyle çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih edilen koya yapılacak olan seyahatlerde hem doğal güzellikleri keşfedebilir; hem de etrafındaki antik kenti gezerek tarihi yapılar incelenebilmektedir.

Çıralı Yanartaş (Chimaera)

Kemer ilçe merkezine yaklaşık 39 kilometre uzaklıkta bulunan Çıralı Yanartaş, bölgenin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Ulupınar Mahallesi’ndeki bölgeye ulaşımlar, özel araç ile Kumluca – Kemer yolu takip edilerek yapılabilmektedir.

Kemer’in, manzara izlenebilecek en güzel konumlarından birine sahip olan Çıralı Yanartaş’ın deniz seviyesinden yüksekliği, yaklaşık 230 metredir. Hem tarihi hem de turistik açıdan son derece önemli olan bölgede taşların arasından çıkan alevler, oldukça ilgi çekmektedir.

Kayalıkların arasında bulunan doğalgaz ile birlikte devamlı olarak ateş yanan taşların etrafında piknik yapabilir; eşsiz Kemer manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

Beldibi Mağarası

Kemer ilçe merkezine yaklaşık 19 kilometre uzaklıkta, Oba Köy’de bulunan Beldibi Mağarası’na ulaşımlar özel araçla yapılabilmektedir.

Antik Çağ döneminde aktif olarak kullanılan mağara içerisinde çeşitli insan ve hayvan figürleri de bulunmaktadır. Kemer tatilinizde, hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları inceleyebileceğiniz bir bölge olan Beldibi Mağarası’nda yapılmış olan kazı çalışmaları sonucunda Mezolitik, Paleolitik ve Neolitik döneme ait eserler gün yüzüne çıkarılmıştır.

Denize olan yüksekliği yaklaşık olarak 25 metre olan mağaranın önündeki küçük koy ise turkuaz renkte olup, ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmaktadır.

Alacasu Cennet Koyu

Kemer’e bağlı Tekirova sınırları içerisinde bulunan Alacasu Cennet Koyu, ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıktadır. İlçenin güney sahilinde bulunan koya ulaşımlar özel araç veya tekne turları ile yapılabilmektedir.

Etrafında yapılaşmanın olmaması sebebiyle bakir bir bölgede konumlanan koyda, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için hizmet veren herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu sebeple tedarikli gitmenizde fayda olan koy çevresinde kamp ve piknik yapabilmenize olanak sağlayan alanlar mevcut durumdadır.

Üçoluk Yaylası
Kemer’e yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Üçoluk Yaylası, bulunduğu konumu ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine görsel şölen yaşatmaktadır. Yaylaya ulaşımlar özel araç ile sağlanmaktadır.

Tamamen doğal bir ortama sahip olan Üçoluk Yaylası’na ulaşımlar biraz engebeli ve zor arazi şartları üzerinden yapılsa da bölge, çam ağaçları ile kaplı, doğa ile iç içe bir konumda ve benzersiz bir atmosfere sahiptir. Bölge halkı tarafından inşa edilmiş pek çok evin de bulunduğu yaylada özellikle kamp ve trekking aktiviteleri yapabilmeniz için uygun bir ortam bulunmaktadır.

Üç Adalar
Kemer’e bağlı Üç Adalar, Akdeniz semalarında dalış yapılabilecek en güzel konumlar arasındadır. Tekirova sahiline yaklaşık kilometre uzaklıkta yer alan Üç Adalar’a ulaşımlar tekneler ile sağlanabilmektedir.

Çevresinde 2 su altı mağarası ve 9 resif bulunan bölgedeki balık popülasyonu ise oldukça fazladır.

Beydağları Milli Parkı
Beydağları Milli Parkı, Kemer ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan parka ulaşımlar özel araç veya şehir içi minibüsleri ile sağlanmaktadır.

Doğal güzellikleri ve tarihi anlamda etkileyici yapılara sahip olan bölge, 1972 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 34 hektarlık bir alanı kaplayan park içerisinde ziyaret edebileceğiniz yerler arasında Çıralı Sahili, Yanartaş ve Likya Yolu yer almaktadır.

Yaz aylarında bölge halkı ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilen parkın manzarası ise oldukça etkileyicidir.

Tekirova Ekolojik Doğal Parkı (Eko Park)
Kemer sınırları içerisinde Tekirdağ Mahallesi’nde bulunan Tekirova Ekolojik Doğal Parkı, 40.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Dünya çapında soyu tükenmekte olan birçok bitki ve canlıya ev sahipliği yapan park, birçok yönüyle kendine has özelliklere sahiptir.

Birçok nesli tükenmekte olan hayvanın koruma altına alındığı park içerisinde zehirli ve zehirsiz birçok hayvan bulunmaktadır. Sınırları içerisinde yaklaşık 360 bitki çeşidi bulunan park ziyaretlerinizi, bir tur aracılığı ile gerçekleştirmeniz, bölge hakkında daha kapsamlı bilgi edinmenize fayda sağlayacaktır.

Peynirdeliği Mağarası
Kemer’e bağlı Gedelme Yaylası’nda bulunan Peynirdeliği Mağarası’na ulaşımlar özel araç ile yapılabilmektedir. Gedelme’den yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan mağara içerisinde Bizans dönemine ait çeşitli yapılar da görülebilmektedir.

74 metrelik uzunluğu ile uzun yürüyüşler yapabileceğiniz mağara, yaklaşık 19 metrelik bir derinliğe sahiptir. Dikey bir yapısu bulunan mağara, genellikle kuru bir ortamdan oluşmaktadır. En derin bölgesine indiğinizde küçük bir göl bulunan mağaranın sıcaklığı ise ziyaret edilen mevsime göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çalış Tepesi
Kemer’e yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunan Çalış Tepesi, benzersiz bir ilçe manzarasına sahiptir. Denizden yüksekliği yaklaşık olarak 320 metre olan tepeye ulaşımlar kısmi olarak özel araçlarla yapılabilmektedir.

Doğal bir seyir terası olma özelliğine sahip olan tepenin çevresinde bulunan tarihi yapılar da görülmeye değerdir. Özellikle Idyros Antik Kenti’nin kalıntılarını inceleyebileceğiniz bölgede hem tarihi hem de doğa gezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Molla Deliği Mağarası
Kemer’in doğal güzellikleri arasında ön plana çıkan Tahtalı Dağı’nda yer alan Molla Deliği Mağarası’nın yüksekliği yaklaşık olarak 2370 metredir. Bölgedeki Tekirova teleferik istasyonu bölgesinden ulaşımların sağlanabildiği mağaranın uzunluğu ise 549 metredir.

Dağcılık ve trekking aktivitelerinin yapılabildiği bölge, kampçılar tarafından da sıkça ziyaret edilmektedir. Giriş bölgesinde yer alan göletin, oldukça güzel bir atmosfere sebebiyet verdiği mağaranın derinliklerine doğru gidildiğinde ise yapı iyice daralmaktadır. Ziyaret etmeden önce yanınıza aydınlatıcı ekipmanlarınızı da götürmeniz tavsiye edilmektedir.

Bostanlık Koyu
Kemer ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan koy, Phaselis Antik Kenti’nin yakınlarında konumlanmıştır. Koya ulaşımlar özel araçla kısmen yapılabilmektedir. Yolun küçük bir kısmı yürüyüş yolundan oluşmaktadır.

Hem doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz hem de etrafındaki antik kenti ziyaret edebileceğiniz koyun denizi ise oldukça berraktır. Denizinin sığ olması sebebiyle genellikle çocuklu aileler tarafından da tercih edilen koy çevresinde piknik ve kamp yapılabilecek alanlar da mevcuttur.

Antalya’nın tatil cenneti Kemer’in doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için Kemer Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.