Kocaeli Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Kocaeli Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Kocaeli, gelişmiş sanayi bölgesi olarak bilinmektedir. İstanbul ile Anadolu arasında bağlantı konumunda olan şehir, doğal güzellikleri ile de oldukça popülerdir. Dört mevsim gelen ziyaretçilerine farklı manzaralar sunan şehre, günübirlik gezmek için gelenlerin sayısı epey fazladır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra geçmişten günümüze kadar gelen pek çok tarihi yapıları ve eserleri de içerisinde barındırmaktadır.

Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirde pek çok doğal güzellik öne çıkmaktadır. Kocaeli gezinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında ormanlık alanları ile meşhur Maşukiye gelmektedir. Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olarak bilinen Ormanya, muhteşem manzarası ile Sapanca Gölü, Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kadırga Yaylası, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Kuzu Yaylası Tabiat Parkı, Yeniköy Yazlık Ilıcası, Kerpe ve Kefken, Beşkayalar Tabiat Parkı, şehrin görülmesi gereken doğal güzellikleri arasındadır.

Maşukiye

Maşukiye, Kocaeli’nin il sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehre uzaklığı yaklaşık olarak 45 km’dir. Özel aracınız ile Kocaeli Çayırova Yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden kalkan otobüsler ile de ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.
En gözde mesire alanlarından biri olmakla birlikte ormanlık alanları ve alabalık çiftlikleri ile de oldukça popüler bir yerdir. Burada alabalık yiyebileceğiniz pek çok mekân bulunmaktadır. Çeşitli bitki ve ağaç türünü burada görebilmeniz mümkündür. Özellikle doğa tutkunu olanların uğrak noktaları arasındadır.

Ormanlık alanlarında doğa yürüyüşüne çıkabilir, piknik yerlerinde aileniz ve sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilirsiniz. Maşukiye’nin çevresinde ayrıca şifalı su bulunmaktadır. Bu şifalı suyun cilde ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır.

Ormanya

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olarak bilinen Ormanya, şehre ortalama 44 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Adapazarı-İzmit Yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kocaeli’ne geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.
Turizm yönünden oldukça büyük bir öneme sahip olan Ormanya, 2000 dönümlük geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. İçerisinde 66 türde yaklaşık 750 hayvan bulunmaktadır. Pek çok yabancı hayvan doğal yaşam parkında yaşamını sürdürmektedir. Ormanlık bir alanda doğa ile iç içe ve keyifli bir gün geçirebilmeniz mümkündür.

Doğal yaşam parkı içerisinde mesire alanları, yürüyüş parkuru, karavan ve kamp alanları, çocuk oyun alanları, çocuklar için hayvanat bahçesi, piknik alanları gibi pek çok alan yer almaktadır. Çocuklu ailelerin de eğlenceli vakitler geçirebileceği yerler arasındadır.
Pazartesi günleri hariç diğer günler açıktır. Sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında bu muhteşem yeri gelip ziyaret edebilirsiniz. 

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, Kocaeli’ne gelip de görmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır. Şehre uzaklığı yaklaşık olarak 56 km’dir. Özel aracınız ile Anadolu Otoyolu’nu kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Muhteşem bir manzaraya sahip olan Sapanca Gölü, Marmara’nın doğu tarafında yer alan bir tatlı su gölüdür. Gölün bir kesimi Sakarya’da diğer kesimi ise Kocaeli’ndedir. Eski Türk kaynaklarında Ayan Gölü olarak anılmaktadır. Birçok doğal güzelliği içerisinde bulundurduğu için çevre illerden de gelen ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

Gölün çevresinde birçok köy bulunmaktadır. Buraya kadar gelmişken köylere de uğrayarak köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Ayrıca gölün çevresinde mangal keyfi yapabileceğiniz alanlar mevcuttur. Aileniz veya arkadaşlarınız ile mangal yapabilir ve harika bir gün geçirebilirsiniz. Kıyı kesiminde ise plaj bulunmaktadır. Yazın gelmeyi tercih ederseniz, plajdan yararlanabilirsiniz.

Gölün etrafında kamp yapmaya müsait alanlar da bulunmaktadır. Gündüzleri keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilir, akşamları ile kamp kurabilirsiniz. Sapanca Gölü, Kocaeli’ne geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden biridir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı, adını arıların bal yapmasından almıştır. Kocaeli’ne ortalama 47 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Kuzey Marmara Otoyolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu rota üzerinde ücretli geçişler olmakla birlikte yolculuğunuz ortalama 45 dakika sürmektedir.
Gebze’nin Tavşanlı Köyü’ne yakın bir noktada bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1. derece doğal sit alanı olarak korunmaktadır. Özellikle bahar aylarında ziyaret edenlerin sayısı yükselmektedir. Birçok doğal güzelliğe sahip olmasının yanı sıra kanyon görünümüne sahip boğaz ve vadisi ile de dikkat çekmektedir.

Park’ın içerisinde birçok çay ve şelale bulunmaktadır. Kayaların arasından akan çayların seslerini dinleyerek, huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca burada tırmanış ve gezi parkurları da bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü yapabilmeniz için oldukça elverişli bir yerdir. Yürüyüş sırasında farklı kuş türleri, köstebek, keçi, tilki gibi hayvanlarla karşılaşabilirsiniz.
Kamp alanları, piknik alanları da bulunmaktadır. Piknik yapmak için masa da kiralayabilirsiniz.

Kadırga Yaylası

Kadırga Yaylası, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunmaktadır. Kocaeli’ne uzaklığı yaklaşık olarak 41 km’dir. Özel aracınız ile Kocaeli Çayırova Yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.
Kadırga Yaylası, Karadeniz kültürü ile ön plana çıkan bir yerdir. 1988 senesinden bugüne kadar yörede Geleneksel Kadırga Yaylası Şenlikleri düzenlenmektedir. Temiz havası sayesinde bol oksijen alabileceğiniz yerler arasındadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra yerli halkının da sıcakkanlı olması dikkat çekmektedir.

Her sene Temmuz ayında Kadırga Yaylası Şenlikleri yapılmaktadır. Çevre illerden de pek çok ziyaretçi bu şenliklere katılmaktadır. Tatilinizi yaz aylarına denk getirirseniz, şenliklere katılım sağlayabilir ve Karadeniz kültürüne özgü pek çok gelenek öğrenebilirsiniz. Kocaeli’ne geldiğinizde gezip görmeniz gereken yerler arasındadır.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Darıca Hayvanat Bahçesi olarak da bilinmektedir. Kocaeli’ne geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Şehre uzaklığı ortalama 63 km’dir. Özel aracınız ile Kuzey Marmara Otoyolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yok ise şehir merkezinden kalkan otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 80 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Çok sayıda bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan bu alana gelip, oldukça eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Eski adıyla Kuş Cenneti olarak da anılan bu park içerisinde 500’den fazla bitki türü ve 350 çeşit hayvan bulunmaktadır.

Özellikle İstanbul’a oldukça yakın bir konumda olduğundan dolayı çok fazla sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Günübirlik geziler için de uygundur. Kendinizi adeta ormanın içerisinde hissedebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler sıklıkla ziyaret etmektedir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların oldukça eğlenceli bir gün geçirebileceği yerler arasındadır.

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı, 2011 senesinde Tabiat Parkı statüsü almıştır. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunmaktadır. Kocaeli’ne yaklaşık olarak 58 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Kocaeli Çayırova Yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.
Kuzu Yaylası Tabiat Parkı, yaklaşık olarak 110 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nü gören bir konumda bulunduğu için harika bir manzaraya sahiptir. Özellikle İstanbul, Sakarya ve Bursa gibi şehirlere yakın bir konumda olduğundan dolayı ziyaretçisi oldukça fazladır. Hafta sonları yoğun bir kalabalık olmaktadır.

Kamp yapmaya gelenlerin uğrak noktaları arasındadır. Park’ta kamp yapmanın dışında piknik yapabileceğiniz alanlar da mevcuttur. Aileniz veya arkadaşlarınız ile keyifli bir gün geçirebileceğiniz yerler arasındadır. Temiz hava ve kuş seslerinin cıvıltısı eşliğinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
Sabah saatlerinde gelirseniz, çevresinde serpme kahvaltı edebileceğiniz yerler mevcuttur. Güne harika bir kahvaltı ile başlayabilir ve sonrasında doğal güzellikleri keşfetmeye devam edebilirsiniz. Kuzu Yaylası Tabiat Parkı, aynı zamanda Milli Park olarak da hizmet vermektedir.

Yeniköy Yazlık Ilıcası

Yeniköy Yazlık Ilıcası’na İzmit-Gölcük yolu üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Ilıca havuzunun derinliği 1 metre olmakla birlikte yaklaşık 40 derecedir. Sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.
Yeniköy Yazlık Ilıcası’na her sene binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Burada aynı zamanda sıcak su kaynakları ile çamur havuzları da bulunmaktadır. Denize uzaklığı ise sadece 3 km’dir. Kocaeli’ne geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır.
Yeniköy Yazlık Ilıcası’na giriş ücretlidir. Çamur havuzlarından faydalanmak isteyen ziyaretçiler için ise farklı fiyat tarifeleri uygulanmaktadır.

Kerpe ve Kefken

Kerpe ve Kefken, Kocaeli’ne bağlı Kandıra ilçesinde yer almaktadır. Kerpe ve Kefken’e özel aracınız ile D605 veya Kocaeli Çayırova Yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.
Kerpe ve Kefken, şehrin önemli tatil noktaları arasındadır. Özellikle tertemiz denizi açısından oldukça dikkat çekmektedir. Sakin ve huzurlu tatil geçirmek isterseniz, Kerpe ve Kefken’e gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Muhteşem kumsalları, sığ denizi ve doğal koyları ile Kocaeli’nin görülmeye değer doğal güzelleri arasındadır. Sahil kesimlerinde yeşillik alanlar oldukça fazladır. Bu alanlar özellikle gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Beşkayalar Tabiat Parkı

Beşkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’ne ortalama 50 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Kocaeli Çayırova Yolu’nu kullanarak kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Özel aracınız yok ise şehir merkezinde kalkan minibüslere de binerek de gidebilirsiniz.
Beşkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’nin görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı pek çok doğal güzelliğe sahip olmasının yanı sıra derin kanyonlara sahiptir. Çevre illerden de pek çok ziyaretçi gelmektedir. Beşkayalar Tabiat Parkı adını, derelerin birleşme noktasında bulunan beş tane yüksek kayadan almıştır.

Doğa yürüyüşü yapmanız için yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Yürüyüş sırasında pek çok doğal güzellik ile karşılaşabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Park’ın içerisinde iki tane mağara bulunmaktadır. Bir tanesinin içerisinde göl, diğerinde ise şelale yer almaktadır.
Özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan park, hafta içi daha sakin olmaktadır.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.