Konya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Konya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük şehri olan Konya, insanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biridir. Bilimin, kültürün ve medeniyetin birleştiği yer olarak bilinmektedir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehir, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ön plana çıkmaktadır.

Konya, medreseleri, müzeleri ve türbeleri ile inanç turizmi açısından oldukça popüler bir şehirdir. İnanç turizminin dışında gezebileceğiniz pek çok arkeoloji ve etnografya müzesi, doğal parklar ve şehrin tarihini keşfedebileceğiniz önemli tarihi mekânlar bulunmaktadır. Hem şehir merkezinde hem de ilçelerinde bulunan turistik mekânları ile mutlaka görülmesi gereken şehirler arasındadır.

Konya’ya geldiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında Mevlana Türbesi gelmektedir. Karatay Medresesi, Yerköprü Şelalesi, Meram Bağları, Atatürk Müzesi, İnce Minareli Medrese, Sille Köyü, Konya Arkeoloji Müzesi, Selimiye Cami, Tropikal Kelebek Bahçesi, Beyşehir Gölü Milli Parkı, Alâeddin Tepesi, İnbaşı Mağarası, Sahip Ata Müzesi, Konya Bilim Merkezi, Konya Etnografya Müzesi, Şems-i Tebrizi Türbesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Mevlana Türbesi

Mevlana Türbesi, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 2,5 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Çimenlik Caddesi üzerinden gidebileceğiniz gibi şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mevlana Türbesi, Konya’nın tarihi yapıları arasında en ilk sırada gelmektedir. Mevlana Celaleddin Rumi’nin dergâhı olan türbe, 1926 yılından beri gelen ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bir Selçuklu eseri olan türbe dört fil ayağı sütun üzerine oturtulmuştur. 16 dilimli bir külah bulunmaktadır. Silindir ile külahın kesiştiği noktada ise Ayet-el Kürsi yazlıdır. Kubbenin çevresi süsler, motifler ve kufi ayetler ile çevrilmiştir.

Türbede yılın belirli zamanlarında şeb-i arus törenleri yapılmaktadır. Türbenin alt bölümünde Sultan Veled ve Mevlana’nın mezarı bulunmaktadır. Mezarın üst bölümünde ise II. Abdülhamid’in hediyesi olan altın sim işli puşide örtülmüştür. Kubbenin doğu tarafında da Sultanül-Ulema’nın mezarı yer almaktadır.

Mevlana’nın Yeşil Kubbe olarak bilinen türbesinin içerisinde değerli el yazmaları, sekiz telli keman, dergâh eşyaları, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küre gibi birçok önemli eşya sergilenmektedir. Yıl boyunca hem yerli hem de yabancı pek çok turist türbeyi ziyarete gelmektedir.

Mevlana Türbesi’ne giriş ücreti yoktur. Yaz aylarında sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arası, kış aylarında ise sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine zengin bir seçenek sunan Konya’nın doğal güzelliklerini yerinde göreceğiniz tatili, Konya Otelleri arasından size en çok hitap eden otelden yerinizi ayırtarak planlayabilirsiniz.

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 5,5 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Ali Ulvi Kurucu Caddesi üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden hareket eden 4-B, 44-C, 45-A, 53-A nolu otobüs hatlarını kullanarak da gidebilmeniz mümkündür. Dilerseniz dolmuş veya raylı hat hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Karatay Medresesi, Selçuklu Dönemi’ni yansıtan önemli bir tarihi yapıdır. 1251 senesinde Emir Celaleddin Karatay tarafından yapılmıştır. 1955 senesinden itibaren çiniler sergilenmeye başlanmıştır. Bu sebepten dolayı Çini Eserler Müzesi olarak da bilinmektedir.

Medresenin içerisinde Konya ve çevresinde bulunan Osmanlı Dönemleri’ne ait duvar çinileri, seramik ve cam tabaklar bulunmaktadır. Şehrin önemli ve görülmeye değer tarihi yapıları arasında yer almaktadır. 

Haftanın her günü sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 110 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Konya-Karaman Yolu üzerinden ortalama 1,5 saat içerisinde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Yerköprü Şelalesi, Göksu Nehri üzerinde yer alan ve gelen ziyaretçilerini büyüleyen bir manzaraya sahiptir. 20 m yükseklikten dökülen suyun yarattığı doğal atmosfer, görülmeye değerdir. Huzurlu ve sakin bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği noktalar arasındadır.

Özellikle doğa fotoğrafçılığı yapanların uğrak yeridir. Buraya gelmeden önce mutlaka yanınızda fotoğraf makinenizi getirmelisiniz. Ayrıca şelale çevresinde piknik, kamp yapabileceğiniz ve doğa yürüyüşüne çıkabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. 

Yerköprü Şelalesi, Konya’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Meram Bağları

Meram Bağları, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 6 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile eski Meram Caddesi üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden 4-A ve 4-B Meram hatları ile 1-A, 1-B, 2-A, 2-B Meram otobüs hatlarını kullanarak ortalama 20 dakika da bölgeye gidebilirsiniz.

Meram Bağları, harika manzarası, muhteşem suyu, temiz atmosferi ve yeşillik içindeki alanları ile ön plana çıkmaktadır. Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatnamesi’ adlı eserinde bu alan hem tarihi hem de doğal güzellik alanı olarak geçmektedir. Özellikle yaz aylarında şehir dışından pek çok yerli ve yabancı turist burayı ziyaret etmektedir.

Aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte harika bir atmosfer eşliğinde yemyeşil alanlarında piknik yapabilir ve güzel vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca bölgenin çevresinde birçok restoran, park ve cafe de bulunmaktadır.

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi, Konya şehir merkezine yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Atatürk Müzesi, 1912 senesinde inşa ettirilmiştir. 20. yüzyıl mimarisini yansıtan yapılardan biridir. 1928 senesinde Konyalıların Atatürk’e hediye ettikleri ev olarak ön plana çıkmaktadır. 1954 senesinde müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Müzenin içerisinde Atatürk’ün kullandığı kişisel eşyalar, fotoğraflar, yaşadığı döneme ait çeşitli belgeler, çeşitli gazete kupürleri, elbiseler, Konya’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki görevini anlatan fotoğraf sergilenmektedir.

Müze içerisinde bulunan fotoğraflarda, Atatürk’ün şehir merkezinde gerçekleştirdiği çeşitli ziyaretler ve bu evde konaklama yaptığı süre boyunca aldığı notlar da bulunmaktadır. Şehrin tarihi açısından önemli olan bu yapıyı, Konya gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İnce Minareli Medrese

İnce Minareli Medrese, Konya şehir merkezine sadece 350 m uzaklıktadır. Dilerseniz, yürüyebilir veya toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.

İnce Minareli Medrese, hadis ilminin öğretilmesi amacıyla 1264 senesinde Selçuklu Sultanı II. İzzettin Keykavus Dönemi’nde Vezir Fahrettin Ali tarafından yaptırılmıştır. Şehrin tarihini yansıtan yapının öne çıkan mimari özellikleri; Selçuklu taş işçiliğini yansıtan taç kapısının üzerindeki kabartmalı, geometrik ve bitkisel motiflerin süslemeleri ile yazılmış olan Yasin ve Fetih sureleridir.

Bu tarihi yapı günümüzde Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmet vermektedir. Medrese içerisinde Beylikler, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’ne ait ahşap ve taş eserler sergilenmektedir. Medresenin yanında bulunan mescidin üzerindeki ince minare detayından dolayı İnce Minareli Medrese adını almıştır. 

Sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

Sille Köyü

Sille Köyü, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 11 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Yeni Sille Caddesi üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Sille Köyü, 6000 yıllık tarihi geçmişi ile göze çarpmaktadır. Eski bir Rum köyü olan bölge, geçmişte baharat ve ipek yolları üzerinde bulunduğu için Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait pek çok yapıyı bünyesinde barındırmaktadır.

Dünyada bulunan en eski ve en büyük manastırlar arasında bulunan Ak Manastır da burada yer almaktadır. Önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Sille Köyü’nü mutlaka Konya gezi listenize eklemelisiniz.

Selimiye Cami

Selimiye Cami, Konya şehir merkezinde bulunmaktadır. Konumu gereği yürüyerek kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Selimiye Cami, Konya’nın en popüler dini tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde yapımına başlanan cami, II. Selim Dönemi’nde tamamlanmıştır. Çoğu kaynaktan edinilen bilgilere göre cami, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mevlana Türbesi’nin batısında bulunan cami, tek şerefeli iki minaresi ve kesme taş işçiliği ile dikkat çekmektedir.

Klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan camiyi her sene çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Mimari açıdan Konya için adeta tarihi bir miras olarak kabul edilmektedir. Özellikle iç bölümlerinde kullanılan kalem işi camiyi benzersiz kılan detaylardan biridir.

Selimiye Cami’ye giriş ücreti yoktur. Konya gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken önemli dini ve tarihi yapılar arasındadır.

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Çimenlik Caddesi üzerinden gidebilir veya toplu taşıma araçlarına binerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Arkeoloji Müzesi, 1901 senesinde Karma Ortaokulu’nun köşesindeki yapıya açılmış sonrasında 1927 senesinde Mevlana Müzesi’ne ardından da 1953 senesinde İplikçi Camii’ne taşınmıştır. Günümüzde ise 1962 senesinde taşındığı müze binasında hizmet vermektedir. Kültür ve tarih turizmi açısından oldukça önemli bir yapıdır.

Müze içerisinde geçmiş medeniyetlere ait pek çok esere rastlamanız mümkündür.  Neolitik, Eski Tunç, Bizans, Demir, Klasik, Helenistik, Roma gibi dönemlere ait önemli eserler sergilenmektedir.

Müze içerisinde en çok dikkat çeken ve mutlaka görmeniz gereken eserler ise Roma lahitleridir. Ayrıca müzenin iç kısmında ve bahçesinde Bizans ve Roma Dönemleri’ne ait sunak mezarlar bulunmaktadır.

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Köklü tarihi, zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri, camileri, türbeleri, müzeleri ile İç Anadolu’nun kültür turizminde öne çıkan şehri Konya’da tatilinizi planlamak için Konya Otelleri sayfamızı inceleyerek, her bütçeye ve zevke hitap eden oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Tropikal Kelebek Bahçesi

Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya şehir merkezinde yer almaktadır. Özel aracınız ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz gibi 47 nolu otobüslere binerek de gidebilmeniz mümkündür.

Tropikal Kelebek Bahçesi, 1600 m2 gibi oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuştur. Bahçe içerisinde 20 bin bitki, 15 farklı kelebek türü ve böcekler bulunmaktadır. Rehber eşliğinde gezebileceğiniz tropikal bahçe, kendinizi farklı bir dünyadaymış gibi hissetmenizi sağlayan bir ortama sahiptir. Sıra dışı olması ile dikkat çeken tropikal bahçeye her sene çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Bahçede ayrıca sunum, film ve belgesel gösterimleri de yapılmaktadır. Bu alanı ziyaret ederek, pek çok kelebek türü hakkında bilgi edinebilir, farklı ve ilgi çekici böcekleri inceleyebilir ve bölge içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Beyşehir Gölü Milli Parkı

Beyşehir Gölü Milli Parkı, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 104 km uzaklıktadır. D696 karayolu üzerinden ortalama 1 saat içerisinde kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Beyşehir Gölü Milli Parkı, Türkiye’nin en büyük üçüncü gölü ve milli parkıdır. Harika manzarası ve bol yeşillik alanları ile pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Göl, toplamda 33 adadan oluşmaktadır. Park’ın doğu kıyılarına uzanan Dedegöl Dağları ise gelen ziyaretçilere bambaşka bir manzara sunmaktadır.

Gölün turkuaz rengindeki suyu, gözlerinizi kamaştıracak güzelliğe sahiptir. Göl içerisinde sazan, çiçekbalığı, sarıbalık, tatlı su levreği yetişmektedir. Adalarda ve daha sığ alanlarda ise yaban ördekleri, pelikan, dalgıç ve balıkçıl yaşamaktadır. Bölgede özellikle göç zamanlarında farklı türden kuşları görebilmeniz mümkündür.

Yaz mevsiminde ziyaret etmeyi tercih ederseniz, gölün plaj bölümünden denize girebilirsiniz. Ayrıca çevresinde bulunan pek çok alan yürüyüş yapmanıza fırsat sunmaktadır. Aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte keyifli ve güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Alâeddin Tepesi

Alâeddin Tepesi, Konya şehir merkezinde bulunduğu için ulaşımı son derece kolaydır. Yürüyerek veya şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile gidebilmeniz mümkündür.

Alâeddin Tepesi, şehrin en popüler ve en yüksek noktalarından biridir. Frig, Osmanlı, Selçuklu, Helen, Roma ve Bizans Dönemleri’nde yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Tepe içerisinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Mutlaka görmeniz gereken yapı ise Alâeddin Cami’dir. Cami, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Caminin hemen yanında ise dönemin ünlü yapıları arasında bulunan Alâeddin Çeşmesi yer almaktadır. Konya’ya geldiğinizde hem tarihi hem de doğal güzellikleri içerisinde barındıran bu tepeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İnbaşı Mağarası

İnbaşı Mağarası, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 125 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Konya Hadim Yolu’nu kullanarak ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Araba yolculuğunuz ortalama 1,5 saat sürmektedir.

İnbaşı Mağarası, şehrin dikkat çeken doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Doğal bir oluşum olan mağaranın içerisinden ulaşım sağlanabilen bir şelalesi bulunmaktadır. Ayrıca mağara çevresinde aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte piknik yapabileceğiniz harika mesire yerleri mevcuttur. 

Her yaştan insanın rahat bir şekilde gezebileceği mağaranın kendine has harika bir yapısı vardır. Soğuk suyu ile özellikle yaz aylarında serinlemenizi sağlayan mağarada mutlaka görmeniz gereken galeriler de bulunmaktadır.

Japon Kyoto Parkı

Japon Kyoto Parkı, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 15 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D300 karayolu üzerinden ortalama 20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Japon Kyoto Parkı, Konya’nın en ünlü parklarından biridir. Özellikle turistlerin ilgisini çeken parka her sene binlerce sayıda turist gelmektedir. Tamamen Japon kültürünü yansıtan parkın içerisinde yapay bir göl bulunmaktadır. Yapay gölün içerisinde büyük Japon balıkları yer almaktadır.

Parkı ziyaret ettiğinizde büyük Japon balıklarını görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ayrıca Japon yemek kültüründen gelen suşinin de tadına bakabilirsiniz. Harika bir manzara eşliğinde keyifli ve güzel vakitler geçirebileceğiniz alanlar arasında yer alan parkı, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sahip Ata Müzesi

Sahip Ata Müzesi, Konya şehir merkezinde yer almaktadır. Özel aracınız ile şehir merkezine ulaşan tüm çevre yollardan, tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Müzeye ayrıca tramvay veya Sahibiata Caddesi üzerinden geçen otobüsler ile de gidebilmeniz mümkündür.

Sahip Ata Müzesi, 1277 senesinde Anadolu Selçuklu Devleti’nde görev yapan Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali’nin emri üzerine külliye olarak inşa edilmiştir. Günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir. Yapının kuzey tarafında cami bulunurken, mihrap duvarının hemen yanında Fahreddin Ali ve ailesinin mezarlarının yer aldığı bir türbe bulunmaktadır.

Müze içerisinde inceleyebileceğiniz 13. ve 14. yüzyıla ait pek çok önemli tarihi eser bulunmaktadır. Özellikle Selçuklu Dönemi’nden kalma çini örnekleri müzenin en dikkat çeken eserleri arasındadır. Konya gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir.

Pazartesi günleri dışında yaz ve kış aylarında sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Konya Bilim Merkezi

Konya Bilim Merkezi, Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 15 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Ankara Caddesi üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden hareket eden 34, 43 ve 44 nolu belediye otobüsleri ile de gidebilmeniz mümkündür.

Konya Bilim Merkezi, TÜBİTAK tarafından desteklenen projeler arasında bulunan, Türkiye’deki ilk bilim merkezi olma özelliğine sahiptir. Özellikle çocukları ve gençlerin bilim dünyası ile tanıştırmak amacıyla kurulmuştur. Merkez, 2014 senesinin Nisan ayında ziyarete açılmıştır.

Konya Bilim Merkezi içerisinde sergiler, seyir kulesi, konferans salonları, açık hava sergileri, çeşitli laboratuarlar ve kütüphane bulunmaktadır. Konya’ya yapacağınız kültür gezilerinde tercih edebileceğiniz önemli yerler arasındadır.

Pazartesi günleri hariç hafta içi sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arası, hafta sonu ise sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Konya Etnografya Müzesi

Konya Etnografya Müzesi, Konya şehir merkezinde yer almaktadır. Yürüyerek kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Konya Etnografya Müzesi, toplamda 3 kattan oluşmaktadır. Her katında farklı koleksiyonlar bulunmaktadır. Konya tarihine ışık tutan pek çok eseri burada görebilmeniz mümkündür. Özellikle Selçuklu ve Osmanları Dönemi’ne ait birçok eşyayı yakından görebilme fırsatını sunmaktadır. 

Müzenin bodrum katında arşiv, fotoğrafhane, halı ve kilim koleksiyonları, zemin katında teşhir salonu ve konferans salonu, birinci katında bürolar, kütüphane, eser depoları sergilenmektedir. Bu tarz etnografya müzelerini ziyaret ederek, eskiden bölgede yaşamış insanların günlük yaşamlarına dair pek çok detayı inceleyebilirsiniz. 

Pazartesi günleri hariç diğer günler sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Şems-i Tebrizi Türbesi

Şemsi Tebrizi Türbesi, Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer almaktadır. Yürüme mesafesinde bulunan türbeye kolay bir şekilde ulaşım mümkündür.

Şemsi Tebrizi Türbesi, Mevlana’nın eserlerinde de yer verdiği Şems-i Tebrizi adına yapılmıştır.  Mevlana’nın hayatını değiştiren ve onun maneviyatına yönelip düşünceleri ile derinden etkilenmesini sağlayan Şems-i Tebrizi, büyük İslam âlimleri arasındadır. Kurşun bir çatısı bulunan türbenin üstü sonradan örtülmüştür.

Huzur dolu atmosferi ile dikkat çeken türbe, aynı zamanda inanç turizmi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Şehir dışından gelen pek çok turistin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Konya’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli yerler arasındadır.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.