Konyaaltı’nda Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Konyaaltı’nda Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Konyaaltı, Antalya’nın popüler tatil merkezlerine olan yakınlığı ile bilinen ve sınırları içerisinde gezilebilecek pek çok destinasyona sahip bir ilçedir.

Şehir merkezine yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan ilçede, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile birlikte gezip görülebilecek birçok nokta bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilçede yapılabilecek aktiviteler arasında kamp, piknik ve doğa yürüyüşleri yer alırken, bölgedeki falezler de ziyaretçiler tarafından dikkat çeken yapılar arasındadır.

Konyaaltı için planladığınız tatilinizde görülecek yerler listenizi hazırladıktan sonra otel seçeneklerine de göz atmak isterseniz Konyaaltı Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konyaaltı Plajı
İlçenin en popüler lokasyonları arasında bulunan Konyaaltı Plajı, ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. İlçeye bağlı Altınkum mahallesi sınırları içerisinde bulunan plaj, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alırken, bölge halkı tarafından da sık sık tercih edilmektedir.

Sahilinin büyük bir kısmının kumsal alanlardan oluştuğu plajın bazı bölgelerini çakıl taşları oluşturmaktadır. Etrafında hizmet veren tesislerden her türlü günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz plaj, aynı zamanda mavi bayraklı plajlar statüsüne sahiptir. Derinliğinin ideal seviyede olduğu plajın denizi oldukça berrak ve dalgasızdır.

Konyaaltı Plajı’na girişler ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Antalya’nın en güzel sahillerine ev sahipliği yapan Konyaaltı’nda planladığınız tatilinizde denizin keyfini ve manzarasını her an çıkarabileceğiniz bir konaklama deneyimi için Konyaaltı Denize Sıfır Oteller sayfamıza göz atarak, size en uygun otelden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Antalya (Aquarium) Akvaryum
Konyaaltı ilçe merkezine yaklaşık 4 kilometre mesafede, Arapsuyu Mahallesi’nde bulunan Antalya (Aquarium) Akvaryum’a ulaşımlar özel araçla veya şehir içi minibüsleri ile sağlanabilmektedir.

Tematik park kapsamında ziyaretçilerine farklı bir atmosfer deneyimi sunan akvaryum içerisinde 40 farklı ekosisteme tanıklık edebilirsiniz. Dünyanın en kapsamlı aqua parkı olarak hizmet veren tesis içerisindeki canlı çeşitliliği ise oldukça fazladır. Bünyesinde bulunan canlıların detaylı bir şekilde gözlemlenebildiği park, toplamda yaklaşık 130 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Bunun yanı sıra içerisinde farklı amaçlarla hizmet veren tesisler de bulunan parkta tam bir gün boyunca keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler tarafından, keyifli vakit geçirmek amacıyla tercih edilen parkta çocuk alanları da bulunmaktadır.

Antalya (Aquarium) Akvaryum’a giriş ücreti 50 TL’dir.

Tünektepe Teleferik
Konyaaltı’nı yeniden keşfetmek ve şehri kuşbakışı görebilmeniz için en ideal aktivite olan Tünektepe Teleferik, bölgenin doğal güzelliklerini tek çırpıda görmeniz için de oldukça uygundur. Teleferiğin başlangıç noktası, ilçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta, ilçenin batı ucundadır.

Konyaaltı’ndan hareket ederek Tahtalı Dağı’na kadar ulaşım sağlayan teleferik, Liman Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçe merkezinden teleferik noktasına belediye otobüsleri düzenli olarak sefer düzenlemektedir. Özel aracıyla gidenler için otopark alanı da bulunmaktadır. Deniz seviyesinden, 2365 metrelik bir yüksekliğe hareket eden teleferik yolculuğunda, Konyaaltı ve Kemer ilçelerinin benzersiz doğal güzelliklerini kuşbakışı bir şekilde görebilirsiniz. Teleferiğin son durağında ise yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz pek çok tesis bulunmaktadır.

Tünektepe Teleferik yolculuğu için ödenecek olan ücret 15 TL’dir.

Roma Hamamı
İlçe merkezindeki Gürsu Mahallesi’nde bulunan Roma Hamamı, bölgenin en ünlü tarihi yapıları arasındadır. Yapıya ulaşımlar, yürüyerek yapılabilmektedir.

3. yüzyıla ait bir yapı olan Roma Hamamı, 6. yüzyılda geçirdiği yangın sonrasında yeniden inşa edilmiştir. Yeniden yapımı sonrasında 14. yüzyıla kadar faal bir şekilde kullanılan hamamdan günümüze yalnızca harabeleri ulaşabilmiştir. Roma mimarisine uygun bir şekilde yapılmış olan hamam, moloz taşlarından inşa edilmiş olup, bünyesinde ılıklık, sıcaklık ve giyinme odası bölümlerini içermektedir.

Roma Hamamı’na girişler ücretsizdir.

Doyran Göleti
Konyaaltı’nın doğal güzellikleri arasında bulunan Doyran Göleti, ilçe merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Gölete ulaşımlar özel araç ile sağlanabilmektedir.

Konyaaltı’na bağlı Akdamlar Mahallesi’nde yer alan gölet, ziyaretçilerine eşsiz bir atmosfer sunmaktadır. Doğa ile iç içe bir ortamda, göletin yaratmış olduğu ferahlık ile birlikte günün yorgunluğunu atabileceğiniz Doyran Göleti çevresinde genellikle kamp ve piknik aktiviteleri yapılmaktadır. Çevresinde hiçbir tesis bulunmadığı için bakir bir özelliğe sahip olan gölet, balıkçılık, doğa sporları ve trekking aktiviteleri için de son derece uygundur.

Doyran Göleti’ne girişler ücretsizdir.

Sarısu Mesire Alanı
Konyaaltı ilçe merkezine yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunan Sarısu Mesire Alanı, ilçeye bağlı Liman Mahallesi’ndedir. Bölgeye ulaşımlar yürüyerek veya diğer ulaşım araçları ile sağlanabilmektedir.

Toplamda 34 hektarlık bir alanı kaplayan mesire alanı, ilçede piknik aktivitelerin yapılabildiği en ideal bölgelerden biridir.

Konyaaltı Kent Meydanı
Konyaaltı’nın en kalabalık noktası olan Kent Meydanı, ilçeye bağlı Altınkum Mahallesi sınırları içerisindedir.

Geniş bir alanı kaplayan meydanın çevresinde hizmet veren birçok eğlence mekanı, restoran, bar ve kafe bulunmaktadır. Belediye tarafından özellikle yaz aylarında pek çok etkinliğin yapıldığı meydan, akşam yürüyüşleri için de oldukça uygundur. Şehir merkezinden sahile doğru inerken görebileceğiniz Kent Meydanı, ilçenin cazibe merkezlerinden biridir.

Geyikbayırı Mağarası
Tarihi boyunca birçok medeniyetin etkisi altında kalmış Konyaaltı’nın tarihi yapıları arasında yer alan Geyikbayırı Mağarası, ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. Mağaraya ulaşımlar özel araçla veya Çakırlar Köyü minibüsleriyle yapılabilmektedir.

İlçeye bağlı Çakırlar Köyü sınırları içerisinde bulunan Geyikbayırı Mağarası, bölgenin önemli doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Özellikle yağışlı dönemlerde, içerisinde biriken su ile birlikte kartpostalları aratmayacak görüntülere sahne olan mağara, yaklaşık 120 metrelik bir alanı kaplamaktadır.

Geyikbayırı Mağarası’na girişler ücretsizdir.

Tünektepe Döner Gazino
İlçe merkezine bağlı Liman Mahallesi’nde bulunan Tünektepe Döner Gazino, Konyaaltı ilçesini panoramik bir şekilde görmenize olanak sağlayan bir konumda yer almaktadır. İçerisinde bir restoranın hizmet verdiği tesise ulaşımlar belediye minibüsleri ve özel araçlar ile yapılabilmektedir.

Yaklaşık 620 metrelik bir yüksekliğe sahip olan yapının her alanında pencere bulunduğu için, ziyaretçilerine panoramik bir manzara sunan tesiste oturduğunuz zaman mekan 360 derece çok yavaş bir şekilde dönmeye başlamaktadır.

Konyaaltı ilçesinde görülmesi gereken yerler arasında bulunan Tünektepe Döner Gazino’ya araçlı girişler için 5 TL ücret alınmaktadır.

Trebenna Antik Kenti
Konyaaltı ilçesinin tarihi yapıları arasında bulunan Trebenna Antik Kenti, ilçeye bağlı Geyikbayırı Mahallesi’nde yer almaktadır. Antik kente ulaşımlar özel araçla veya Geyikbayırı minibüsleri ile gerçekleştirilmektedir.

İlçede Romalıların hakimiyet sürdüğü dönemler içerisinde bulunan 3. yüzyıl dolaylarında inşa edilen antik kent, etrafındaki sur duvarları ile birlikte oldukça etkileyici bir atmosfere sahiptir. Sur duvarlarının Bizans dönemine ait olduğu bilinen kentte gezilecek yerler arasında akropol, mezar odaları ve kaya mezarlar bulunmaktadır.

Trebenna Antik Kenti’ne girişler ücretsiz yapılmaktadır.

Feslikan Yaylası
Konyaaltı ilçe merkezine 21 kilometre uzaklıkta bulunan Feslikan Yaylası, bölgenin önemli doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Yaylaya ulaşımlar özel araçlarla veya Geyikbayırı minibüsleriyle yapılmaktadır.

Doğa ile iç içe bir konumda bulunan yayla, temiz havası ve doğal güzellikleriyle birlikte oldukça etkileyici bir atmosfere sahiptir. Özellikle sıcak mevsimlerde bölge halkı tarafından tercih edilen yaylalar, Akdeniz Bölgesi’nde yaygın olarak kullanılan yerleşim birimleri arasında bulunmaktadır.

Tam olarak Karadağ ile Bereket dağlarının arasında konumlanmış olan Feslikan Yaylası sınırları içerisinde doğa yürüyüşleri, trekking, piknik ve kamp aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konyaaltı Günübirlik Gezilecek Yerler
Konyaaltı sınırları içerisinde gezilecek pek çok yer bulunurken; ilçenin en önemli özelliği ise çevredeki popüler ilçelere ve Antalya şehir merkezine yakın bir konumda yer almasıdır. Konyaaltı tatilinizde günübirlik bir şekilde gezip, yeni  yerler keşfedebileceğiniz birçok destinasyon bulunmaktadır.

Aspendos Antik Kenti
Antalya’nın ünlü tarihi yapıları arasında bulunan Aspendos Antik Kenti, Konyaaltı ilçe merkezine yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta, Serik ilçesinin Belkıs Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik kente ulaşımlar, özel araçla veya Serik minibüsleriyle yapılmaktadır. Roma Dönemine ait yapıları inceleyebileceğiniz antik kentin öne çıkan yapıları ise devasa büyüklükteki antik stadyum ve su kemerleridir.

Magydos Antik Kenti
Konyaaltı ilçe merkezine ortalama 20 kilometre uzaklıkta bulunan Magydos Antik Kenti, Muratpaşa ilçesinin Güzeloba Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik kente ulaşımlar özel araçla veya Muratpaşa minibüsleriyle yapılabilmektedir. M.Ö. 4. yüzyıla ait yapıları inceleyebileceğiniz antik kent içerisinde, su kemeri ve yaklaşık 230 metrelik liman yer almaktadır.

Likya Yolu
Konyaaltı’na yaklaşık 26 kilometre uzaklıkta yer alan Likya Yolu, Kemer ilçesine bağlı Göynük Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Doyasıya doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bir alan olan Likya Yolu’nda aynı zamanda tarihte yolculuk yapabileceğiniz pek çok kalıntıyı da inceleyebilirsiniz.  Likya Yolu, Fethiye’nin Hisarönü mevkiinde başlayarak Konyaaltı’na bağlı Geyikbayırı Köyü’nde sona ermektedir. Yol, yaklaşık 555 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Konyaaltı’nda tatilinizi planlamak için Antalya Konyaaltı Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.