Marmaris Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Marmaris Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

Muğla’ya bağlı Marmaris ilçesi, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz koyları ile birlikte her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, popüler tatil merkezleri arasındadır. Muğla’nın tam güneyinde yer alan Marmaris, il merkezine ortalama 60 kilometre uzaklıkta olup; bölgeye il merkezinden ulaşımlar özel araçla veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Marmaris minibüsleriyle yapılabilmektedir.

Yeşil ormanlarla çevrili Marmaris’te tercih edebileceğiniz çok sayıda plaj ve beach bulunmaktadır. Marmaris’te öne çıkan plajlar;  Kleopatra Plajı, Kızkumu Plajı, İncekum Plajı, Uzunyalı Plajı, Marmaris Halk Plajı, Turunç Plajı, Cennet Adası Plajı ve İçmeler Plajı olarak sıralanmaktadır.

Kleopatra Plajı (Sedir Adası)

Marmaris ilçe merkezinin kuzey sahilinde konumlanan Kleopatra Plajı, ilçeye bağlı Çamlı mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yeşil ağaçların çevrelediği plaja ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Marmaris - Muğla yolunu kuzey yönüne devam ederek, tekne turlarıyla  veya otogardan hareket eden Çamlı dolmuşlarıyla yapılabilmektedir. İlçe merkezine ortalama 20 kilometre uzaklıkta bulunan plaj çevresinde ücretsiz kullanabileceğiniz otopark alanları yer almaktadır.

Marmaris’in popüler plajlarından olan Kleopatra Plajı, berrak denizi, altın rengine sahip kumları ve doğa ile iç içe olan konumu ile öne çıkmaktadır. Maviyle yeşil arası bir renge sahip, oldukça sığ deniziyle birlikte uzun bir sahili olan plaj, bu yönüyle çocuklu aileler tarafından sık tercih edilmektedir. Yaklaşık 5 metreye kadar sığ olan deniz, bu seviyeyi geçtikten sonra yavaş yavaş derinleşmektedir.

Sahilinde hazır halde bulunan şezlong ve şemsiyeler, tesise giriş yapan herkes tarafından ücretsiz kullanılabilmektedir.

Kleopatra Plajı’na giriş ücreti 20 TL’dir.

Enfes sahiliyle turistleri kendine çeken Marmaris'te tatilinizi planlamak Marmaris Otelleri sayfamıza göz atabilir, kendinize en uygun otelden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Kızkumu Plajı

Marmaris’e bağlı Orhaniye beldesinde yer alan Kız Kumu Plajı, bölgenin popüler plajları arasındadır. Plaja ulaşımlar, özel araçla Marmaris – Bozburun yolunu güneybatı yönüne takip ederek, tekne turlayla veya Orhaniye dolmuşlarıyla yapılabilmektedir. Kızkumu Plajı, Marmaris ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıktadır.

Efsanelere konu olan Kız Kumu Plajı, sıra dışı görünümüyle yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir. Plajı farklı kılan detaylar arasında öne çıkan, denizin ortasında yer alan kızıl renge bürünmüş kumlarıdır. Denizin ortasında yürüyebilmenize imkan sağlayan kumlara çıkarak, Marmaris tatilinizde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Denizinin oldukça sığ olduğu Kız Kumu Plajı, bu yönüyle özellikle çocuklu aileler ve profesyonel olmayan yüzücüler tarafından tercih edilebilmektedir. Denizin ortasında yer alan kumlu yolun sonunda bulunan Kız Kumu heykelinden sonra deniz bir anda derinleşmeye başladığı için bu noktada dikkatli olunması gerekmektedir.

Plajda şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri 15 TL’dir. Ayrıca plaj içerisinde, sahil boyunca uzanan çok sayıda büfe hizmet vermektedir.

Kızkumu Plajı’na girişler ücretsizdir.

İncekum Plajı

Marmaris’e bağlı Çamlı mahallesinde yer alan İncekum Plajı, ilçe merkezine ortalama 20 kilometre uzaklıktadır. Marmaris’in ünlü plajları arasında bulunan İncekum Plajı’na ulaşımlar ilçe merkezinden özel araçla Marmaris – Muğla yolundan Çamlı yönüne saparak, taksiyle veya otogardan hareket eden Çamlı minibüsleriyle yapılabilmektedir. Plajın yakınlarında, araçlarınızı park edebileceğiniz otopark alanları bulunmaktadır.

Sedir Adası’na oldukça yakın bir konumda bulunan İncekum Plajı’nın sahili, ada kumlarıyla oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Altın rengine bürünmüş ince tanecikli kumların tüm sahili kapladığı plajın denizi hafif dalgalıdır. Genel olarak sığ bir denize sahip olan plaj, bu yönüyle çocuklu aileler tarafından rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Denizi, giriş kısmında yeşil renkte olup, yaklaşık 5 metre ilerledikten sonra mavi bir renge bürünmektedir. Uzaktan bakıldığında görsel bir şölen sunan plaj, aynı zamanda yeşil ağaçlarla çevrili bir bölge içerisinde yer almaktadır.

Plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralamak için ödenecek olan ücret 25 TL’dir. Bunun yanı sıra plajda piknik yapmak veya kalabalık gruplar halinde oturmak isterseniz de 30 TL ücret karşılığında masa kiralayabilirsiniz.

İncekum Plajı’na giriş ücreti 25 TL’dir.

Uzunyalı Plajı

Marmaris ilçe merkezinde, Marmaris Kalesi’nin yaklaşık 600 metre batısında yer alan Uzunyalı Plajı, bölgenin en kalabalık plajları arasındadır. İlçe merkezinden Uzunyalı Plajı’na ulaşımlar yürüyerek kolaylıkla yapılabilmektedir.

Uzun bir sahil şeridinde konumlanan plajın denizi Mavi Bayrak statüsüne sahiptir. Bu nedenle oldukça temiz ve bakımlı bir plaj olan Uzunyalı’da, sahil boyunca sıralanan pek çok restoran ve kafe bulunmaktadır.

Plaj içerisinde su sporlarına yönelik birçok aktivite de gerçekleştirilebilmektedir. Jet ski, muz, deniz paraşütü gibi eğlenceli aktiviteler yapabileceğiniz plajda arkadaşlarınız veya aileniz ile birlikte piknik de yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

Şezlong ve şemsiye kiralama ücretlerinin 20 – 25 TL aralığında olduğu plaj, berrak denizi ve temiz sahili ile beraber, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Uzunyalı Plajı’na girişler ücretsizdir.

Marmaris Halk Plajı

Marmaris’in merkezinde yer alan bir diğer plaj olan Marmaris Halk Plajı, ulaşım rahatlığı ve temiz denizi ile beraber, bölgenin en kalabalık plajlarındandır. Marmaris Halk Plajı’na ulaşımlar, ilçe merkezinden yürüyerek sağlanabilmektedir.

Genel olarak kalabalık bir yapıya sahip olan plaja ait deniz, bu nedenle berraklığını koruyamamaktadır. Suyunun oldukça sıcak olduğu deniz, girişten yaklaşık 2 metre sonra derinleşmeye başlamaktadır. Çocuklu ailelerin bu konuda Marmaris Halk Plajı’nda dikkatli olması tavsiye edilmektedir.

Uzun bir sahile sahip olan plaj, batısında Uzunyalı Plajı’yla komşudur. İnce tanecikli kumların kapladığı sahil çevresinde hizmet veren çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadır.

Plajda şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri 20 ile 25 TL aralığındadır.

Marmaris Halk Plajı’na girişler ücretsizdir.

Turunç Plajı

Marmaris ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta, Turunç mahallesine ait sahilde yer alan Turunç Plajı, etrafı yeşil ağaçlarla çevrili bir konumda bulunmaktadır. Turunç Plajı’na ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Turunç yolunu takip ederek, taksiyle veya otogardan hareket eden Turunç dolmuşlarıyla yapılabilmektedir. Plaj, Turunç merkeze yakın olduğu için çevresinde arabanızı park edecek uygun yerler bulunmaktadır.

Sakin yapısı, doğa ile iç içe konumu ve denizinin sıcaklığı ile öne çıkan Turunç Plajı, bölgedeki kalabalık plajların aksine daha huzur dolu bir atmosfere sahiptir. Sahilinin de son derece temiz olduğu plajın kumları, iri yapılıdır. Denizi oldukça sığ olan plaj, bu yönüyle çocuklu aileler ve iyi derecede yüzme bilmeyenler tarafından rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Şezlong ve şemsiyelerin ücretsiz olarak kullanılabildiği plaj içerisinde piknik veya kamp aktiviteleri de düzenlenebilmektedir.

Turunç Plajı’na girişler ücretsizdir.

Cennet Adası Plajı

Marmaris’in önemli doğal güzelliklerinden olan Nimara (Yıldız) Adası’nın sahilinde yer almaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Cennet Adası Plajı’na ulaşımlar, tekneler aracılığıyla ortalama 25 dakika içerisinde yapılabilmektedir.

Turkuaz renge sahip ve oldukça sakin bir yapıda olan deniziyle beraber, Marmaris’in gizli cennetleri arasındadır. İnce tanecikli kumların çevrelediği sahili bulunan plajın denizi sığ olması nedeniyle çocuklu aileler tarafından tercih edilebilmektedir.

Plajda şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri 20 TL’dir.

Cennet Adası Plajı’na girişler ücretsizdir.

İçmeler Plajı

Marmaris ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta, şehrin güneybatısında konumlanan İçmeler Plajı, yeşilin maviye çaldığı bir renge sahip deniziyle birlikte genellikle yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir. Plaja ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Atatürk Caddesi’ni batı yönüne sahil boyunca devam ederek, taksiyle, İçmeler dolmuşlarıyla veya tekne turlarıyla yapılabilmektedir.

Marmaris’i ziyaret eden yabancı turistler tarafından daha sık tercih edilen İçmeler Plajı, sunduğu imkanlarla, temizliğiyle ve konumuyla birlikte bölgenin nezih plajları arasındadır. Çevresinde büfe, restoran ve barların hizmet verdiği plajın kumu, ince tanecikli olup; altın rengine sahiptir.

Denizin sıcaklığı ortalama düzeyde olan plajda şezlong kiralama ücretleri 25 – 30 TL aralığındadır.

İçmeler Plajı’na girişler ücretsizdir.

İçmeler Otelleri arasından seçiminizi yaparak Marmaris’in muhteşem sahillerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Marmaris Beachleri

Marmaris tatilinde denize girilecek çok sayıda plaj bulunurken, bölgede daha özel imkanlara sahip olabileceğiniz pek çok beach de hizmet vermektedir. Marmaris'te beachler, genellikle Siteler mahallesinde yoğunlaşmıştır.

Vamos Beach

Marmaris’e  bağlı Siteler mahallesinde yer alan Vamos Beach, ilçe merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıktadır. Beache ulaşımlar özel araçla Atatürk Caddesi'ni batı yönüne takip ederek, taksiyle veya Siteler dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Oldukça salaş bir tasarıma sahip olan Vamos Beach, nezih müşteri potansiyeline sahip bir beach club olarak hizmet vermektedir. Ahşap dekorasyona sahip barının içerisinde alkollü ve alkolsüz içeceklerin, sahile servis edilebildiği tesis, haftanın her günü 08:30 ile 02:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Başta Akdeniz olmak üzere, dünya mutfağından birçok lezzetin tadına bakabileceğiniz bir mutfağa sahip olan Vamos Beach’te yemek ücretleri 100 - 150 TL aralığında değişmektedir.

Vamos Beach’te şezlong ve şemsiye kiralama ücreti 50 TL’dir. Bunun yanı sıra tesiste 50 TL’lik harcama yapıldığında şezlong kiralamalar ücretsiz yapılabilmektedir.

Vamos Beach’e girişler ücretsizdir.

Yalı Beach

Marmaris’in popüler beachlerinden olan Yalı Beach, Siteler mahallesi sahilinde konumlanmaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta yer alan beache ulaşımlar yürüyerek, özel araç veya taksi ile yapılabilmektedir.

Haftanın belirli günleri canlı müzik etkinliklerinin düzenlendiği Yalı Beach, sabahın erken saatlerinden akşama kadar popüler müzikler eşliğinde Marmaris tatilinde denizin keyfini çıkarabileceğiniz tesisler arasında yer almaktadır. Geniş yiyecek ve içecek menüsüne sahip olan beach'te, alkollü ve alkolsüz içecekler servis edilmektedir. Tesiste alkollü içecek ücretleri 30 TL’den başlamaktadır.

Haftanın her günü 08:30 ile 01:30 saatleri arasında hizmet veren beachin sahili ince tanecikli kumlarla kaplıdır. Hızlı servisi ve sıcak deniziyle birlikte Marmaris tatilinde tercih edebileceğiniz Yalı Beach’te şezlong kiralama ücreti 50 TL’dir.

Yalı Beach’e girişler ücretsizdir.

Marmaris Denize Sıfır Oteller arasından seçiminizi yaparak tatilinizi Marmaris'in eşsiz sahillerinin yanı başında planlayabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.