Menemen Gezisinde Yapılacaklar Listesi


Menemen Gezisinde Yapılacaklar Listesi

İzmir’de tarihi, turistik ve kültürel bir gezi için tercih edebileceğiniz bir destinasyon olan Menemen, şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alır.

Merkezden yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Menemen ilçesi; doğa ile başbaşa olabileceğiniz, kafa dinleyebileceğiniz, muhteşem manzaralara tanıklık edebileceğiniz, Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti menemeni yerinde yiyebileceğiniz, bol bol eğlenip bol bol gezebileceğiniz bir yerdir.

Deniz tatili yapmak mümkün olmasa da, Menemen’de büyük bir göl etrafına kurulu Kara Göl, keyifli manzaralar eşliğinde dinlenmek, etrafını süsleyen masalarda ailece piknik yapmak için idealdir. Kara Göl Tabiat Parkı ziyareti dışında, Menemen’de mutlaka yapılması gerekenler arasında; Göl Park’ta ailece eğlenmek, Ermeni Kilisesi’ni görmek, lezzetli menemenin ve ünlü yayık ayranının tadına bakmak, organik ürünlerle dolu köy pazarına gitmek, doğal manzaralar sunan Menemen köylerine gitmek ve Seyrek Göl Hobi Park’ta mangal yapmak yer almaktadır.

Kara Göl’e Gidin

Menemen’in en popüler mekanlarından biri olan Kara Göl Tabiat Parkı, Yamanlar Dağı’nın aşağısında bulunmaktadır.

Bir göl etrafında muhteşem çam ağaçlarıyla kaplı bu park, görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Doğanın farklı renklerini buluşturan ve muhteşem manzaralar sunan Karagöl Tabiat Parkı, küçük bir krater gölüne ek olarak piknik masaları ve mangal yerleri ile de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Burada, büfe ve küçük bir lokanta da bulunmaktadır.

Kara Göl’e gidildiğinde, çeşmelerinden akan soğuk suyu da burada mutlaka denenmesi gerekenler arasındadır.

Menemen ilçe merkezine göre daha serin bir havanın hakim olduğu Kara Göl Tabiat Parkı, fotoğraf çekmeyi sevenlere görsel bir şölen sunmaktadır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Menemen’de tatilinizi planlamak için İzmir Menemen Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Göl Park’ta Eğlenin

Menemen’in turistik cazibe merkezlerinden biri olan Göl Park, yapay bir göl etrafına kurulu, oldukça büyük bir alanı kaplayan bir dinlenme ve eğlenme tesisidir.

Özellikle çocuklu aileler ve spor severlerden büyük ilgi gören Göl Park’ta; çocuklar için birbirinden güzel hayvanlara ev sahipliği yapan bir hayvanat bahçesi, yine çocukların eğlenebileceği bir lunapark bulunmaktadır. Ayrıca, göl kenarında yer alan masalarda ailece oturmak ve bir şeyler atıştırmak da mümkündür.

Spor severler için burada tenis kortu, halı saha ve basketbol sahası da bulunmaktadır. Bir adrenalin tutkunuysanız, Göl Park’ta bulunan go-kart pistinde keyifli ve eğlenceli bir tur da atabilirsiniz.

Göl Park, haftanın her günü 09:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ermeni Kilisesi’ni Görün

Bir Ermeni Kilisesi olan Surp Sarkis, bölgedeki Ermeniler burayı terk etmeden önce Ermenilerin ibadetine açılmıştır.

İlçede Esatpaşa mevkiinde bulunan kilisenin tarihi 1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır. 1920’li yılların başına kadar ibadete açık olan kilise, Ermeni nüfusun bölgeden ayrılmasının ardından kendi haline bırakılmıştır.

Cumhuriyet tarihinde bir süre askeri bir depo olarak kullanılmış, günümüzde ise boş bir dini yapıdır. Kilise, dış ve iç mimarisi ile yine de görülmeye değerdir.

Menemen Yiyin

İlçenin adıyla özdeşleşen ve Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan menemen, Menemen tatilinde mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biridir.

İlçe merkezinde ya da köylere doğru gittikçe bulabileceğiniz pek çok restoran ve kahvaltı salonunda servis edilen ve lezzeti ile kendine hayran bırakan menemeni deneyimlemek için Hanımın Yeri Köy Kahvaltısı, Kozalak Serpme Kahvaltı ve Kahve Garden tercih edilebilir.

Yayık Ayranı İçin

Yayık ayranı, süt ürünlerinin oldukça meşhur olduğu Menemen’in en meşhur lezzetlerinden biridir. Hem menemenin hem de diğer pek çok yemeğin yanında yayık ayranı servis edilmektedir.

Menemen’e gidildiğinde, bölgedeki pek çok menemen ve kahvaltı salonunda ya da restoranlarda yörenin özel yayık ayranından bulmak mümkündür.

Menemen’de lezzetli bir yayık ayranı deneyimi için Çanakkale Asfaltı üzerinde yer alan ve ilçenin en ünlü süt ürünleri dükkanı olan Meşhur Ramo’yu tercih edebilirsiniz.

Köy Pazarı’na Gidin

Menemen’de yerlilerin kendi üretimi olan sebze, meyve, reçel, salça, tarhana, kuruyemiş, el işi gibi aklınıza gelebilecek pek çok gıda ve hediyelik eşya ürününü satışa sunduğu Köy Pazarı, organik ve hormonsuz konsepti ile Cumartesi günleri kurulmaktadır.

Menemen gezisinde yerli halk ile kaynaşmak, esnafla sohbet etmek, taze meyve ve sebze satın almak ve ev yapımı ürünlere göz atmak için burada birkaç saat geçirebilirsiniz.

Menemen Köylerini Gezin

Kalabalık şehir hayatı ve hareketli Ege sahillerinden kaçmak için sakin ve huzurlu bir atmosfer sunan Menemen ilçesinde doğal bir atmosferle buluşabileceğiniz çok çeşitli köyler bulunmaktadır.

Organik ve doğal ürünler satın almak, köy kahvelerinde çay içmek, köylülerle sohbet etmek ve muhteşem doğa fotoğrafları çekmek için ziyaret edebileceğiniz Menemen köyleri arasında; Ayvacık Köyü, Beyköy, Bozalan Köyü, Görece Köyü, İğnedere Köyü, Karaorman Köyü ve Süleymanlı Köyü yer almaktadır.

Seyrek Göl Hobi Park’ta Mangal Yapın

Doğa ile iç içe bir ortamda, ailenizle birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz bir tesis olan Seyrek Göl Hobi Park; serpme kahvaltı ve kendin pişir kendin ye konseptli mangal olanakları ile tercih edilmektedir.

Burada, doğa ile iç içe kendi rakı sofrasını kurmak isteyenler için de bahçesinde masalar bulunmaktadır.

Menemen’de yapılacaklar listeniz hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Menemen Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.