Mengen’de Yapılması Gerekenler Listesi


Mengen’de Yapılması Gerekenler Listesi

Bolu iline bağlı bulunan bu ilçenin büyük bir kısmı yeşil alandan oluşmaktadır. Yayla turizmi gelişmiş olan bu ilçe, yıl boyunca dünyanın her yerinden ziyaretçi ağırlamaktadır. Bolu merkezden ilçeler arası otobüsler veya özel araç ile 1 saatte Mengen’e gidilebilir.

İlçeye gelen turistlerin geliş amaçları; eşi benzeri olmayan yöresel tatlar ve doğal alanlardır. Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde sarayın mutfağı Mengenli Yakup Usta ve çalışanları tarafından kurulmuştur. Bu olaydan sonra Mengen’de aşçılık oldukça gelişmiş ve bu şöhret dünyanın her yerine ulaşmıştır.

İlçenin köklü bir tarihi geçmişi olmasına rağmen sınırları içinde tarihi eserler pek azdır.

Mengen tatilinde yapılabilecek aktiviteler; bölgenin meşhur ve lezzetli yemeklerini tadın, her sene yapılan Aşçılık Festivalini ziyaret edin ve yeşil alanlarında doğa ile iç içe olun.

Gidilebilecek en güzel doğal alanlar şunlardır; Mamatlar Yaylası, Şirinyazı Gölet’i ve Ağalar Gölü ve Akçakoca Yaylası. Ayrıca sıra dışı, ilgi çekici hikayesi ve yapısıyla Gelin Kayası burada bulunur.

Mengen’in Ünlü Yemeklerini Tadın

Mengen’in hemen her yerinde tadabileceğiniz yöresel yemekleri vardır. Bölgenin tadılması gereken yemekler arasında; soğan, pirinç, mantar, dereotu, ceviz, kekik, tereyağı ve şeker ile yapılan Mengen pilavı, ormanlardan toplanan kaldırık yaprağının kurutulmasıyla yapılan kaldırık dolması, kuşbaşı kuzu eti ile yapılan Mengen kuzu güveç ve bölgenin en önemli tatlısı olan, krema, un ve tereyağı ile yapılan Mengen usulü höşmerim.

Bölgenin diğer önemli yemeği de mısır ve buğday unu, kaz ciğeri ve tereyağı ile yapılan kedi batmazdır. Anlatılanlara göre; Fatma, kocasına güzel bir yemek yapmak istemiş ama evde un ve keşten başka bir şey bulamamış.Daha sonra unu kaynayan suya koymuş.

Bir süre karıştırdıktan sonra ortaya görüntüsü çok hoş bir yemek çıkmış. Yemeği gören kaynanası, gelini zor durumda bırakmak için evdeki kedinin ayaklarını yemeğe bastırmaya çalışmış. Kedi ayaklarını toplayarak yemeğe basmaktan çekinmiş. Bu olay sonrasında bu yemeğin adı kedi batmaz olmuş ve zamanla geliştirilmiş.

Her Sene Yapılan Aşçılık Festivalini Ziyaret Edin

Her sene yaz aylarında düzenlenen bu festivalde kendine güvenen aşçılar aralarında yarışmalar düzenlerler. Festivale katılan herkes yörenin yemeklerini, yörenin en iyi aşçıları elinden tadarlar. Türkiye’de ilk ve tek bir festival olduğu için Türkiye ve dünyada yoğun ilgi görmektedir. Her sene sırf bu festival için birçok yerli ve yabancı turist Mengen’e gelmektedir.

Bu festival, 1981 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum yılını kutlamak için yapılmıştır ve gördüğü ilgi nedeniyle günümüze kadar devam etmiştir.

Festivalin yeri ve zamanı aylar öncesinden Mengen Belediyesi tarafından belirlenir ve halka duyurulur. Bu sayede dışarıdan gelecek olanlar hazırlıklarını yaparlar. Festival 2 3 gün sürmektedir.

Mamatlar Yaylası’ndan Piknik Yapın

Mamatlar Yaylası, Mengen merkezinden 30 kilometre uzaklıktadır. Özel araç veya taksi ile 35 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Adını yakınlardaki Mamatlar Köyünden almış olan bu yayla, ziyaretçileri tarafından çok beğenilmiştir ve sürekli ziyaretçisi bulunur. Yaylanın en önemli özelliği etrafındaki ağaçlardır. Yaylanın etrafı ağaçlar ile doludur ve bu ağaçların 2 tanesi tam 900 yaşına gelmiştir.

Doğal ortamda kamp veya piknik yapmak isteyen herkes burayı tercih edebilir. Hafta sonları birçok kişinin geldiği bir yerdir ve geniş alanı sayesinde herkes rahatlıkla piknik yapabilir.

Ailecek ya da arkadaş grubu ile güzel bir hafta sonu isteyenlerin gitmesi gereken bir yerdir.

Herkese açık bir alandır ve ücretsizdir.

Şirinyazı Gölet’ini, Doğanın Harikasını Görün

Mengen ilçesinde bulunan Bürnük köyündedir. İlçe merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıktaki bu gölete özel araç veya taksi ile 25 dakikada ulaşmak mümkündür.

Doğal alan içinde ki bu göl, yapay bir göldür. Orman Müdürlüğü tarafından orman yangınlarında kullanılmak için yapılmıştır. Geçen zaman ile birlikte göl doğanın etkisi altında kalmış ve içerisinde canlılar yetişmeye başlamıştır.

Doğanın göle etkisi sayesinde gelişen balıkçılık ve diğer doğa faaliyetleri amacıyla birçok insan buraya gelmektedir. İnsanlar ailecek ve arkadaş grupları ile birlikte sıkça burayı ziyaret etmektedirler.

Gelin Kayası

Ünlü Gelin Kayası, Mengen’den Pazarköy’e doğru giderken yolun sol tarafında bulunur ve Güneyhisar Mahallesi’ne bağlıdır.

Kaya, duvak takmış bir geline benzetilmektedir ve gerek yapısı gerek hikayesi nedeniyle çok ilgi görmektedir. Bu kayanın hikayesi efsanelere dayanır ve anlatılarak günümüze kadar gelmiştir. Yörenin halkı bu hikâyeyi anlatmayı çok sevmektedirler ve gelen hemen her turiste anlatırlar.

İlgi çekici hikayesi ve yapısı nedeniyle bölgeye gelenlerin bu kayayı görmeden gitmemesi gerekir.

Ağalar Gölünde Kamp Kurun

İlçe merkezinin 8 kilometre uzağındaki göle gitmek için Mengen Gökçesu yolu kullanılabilir. Bu yol ile 20 dakikada göle ulaşabilirsiniz.

Mengen ilçesindeki en ünlü mesire alanlarındandır. Gölde balıklar, yaban ördekleri ve çeşitli canlılar yaşamaktadırlar. Burada balık tutma ve piknik yapma gibi birçok aktiviteyi yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra burada en sık yapılan faaliyetler arasında karavan ve çadır ile kamp kurma vardır.

Halka açık bir alandır, giriş ücreti yoktur.

Akçakoca Yaylasında Yürüyüş Yapın

İlçe merkezinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıktadır. Akçakoca köyünde bulunan bu yaylaya Eskipazar - Mengen yolu üzerinden 40 dakikada ulaşılabilir.

Etrafında ki ağaçlık sayesinde bolca yeşil alanı ve temiz havası bulunur. Ayrıca yaylanın yakınında Kabalaklı adında bir yer vardır ve burada bir su kaynağı bulunur. Kaynağın olduğu bölgede alabalık tesisleri mevcuttur ve balıklarının tadını alan herkes çok beğenmektedir. Buraya piknik ve kamp yapmak için gelen birçok insan vardır.

Herkese açık bir alandır ve giriş ücreti yoktur.