Mengen’in Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


Mengen’in Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Bolu il merkezine yaklaşık 63 kilometre uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Bolu merkezden buraya gelmek için Ankara Bolu yolu kullanılabilir ve bu yoldan giderek 1 saatte Mengen’e ulaşmak mümkündür. Özel araç veya ilçeler arası otobüsler ile ulaşım sağlanabilir.

Mengen şirin bir ilçedir, içerisinde görülmeye değer doğal ve tarihi güzellikler barındırır. “Aşçılar Diyarı” unvanını almıştır. Fatih Sultan Mehmet, mutfağını Mengenli bir aşçıya kurdurtmuştur. Mengenli Yakup Ağa isimli bu aşçı, yanında çalışacak olanları Mengen’den seçmiştir ve böylece bölgede aşçılık gelişmiştir.

Bu bölge birçok tarihi medeniyetin egemenliği altında kalmıştır. Bu medeniyetler sırası ile Hititler, Bitinyalılar, Frigyalılar, Persler, İskender İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu ve son olarak Osmanlı İmparatorluğudur.

Yayla turizmi gelişmiş olan bu ilçede, piknik yapılabilecek birçok alan bulunur. Bu alanlar Şirinyazı Göleti Piknik Alanı, Mamatlar Yaylası, Ağalar Gölü ve Akçakoca Yaylasıdır. Bunların haricinde ilçede bulunan Gelin Kayası isimli bir kaya vardır. Bu kaya, yapısı ve hikayesi ile görenlerin ilgisini çekmektedir.

Şirinyazı Göleti Piknik Alanı

Mengen ilçesinin Bürnük Köyünde bulunan bu alan, ilçe merkezinden 16 kilometre uzaklıktadır. Pazarköy Caddesi üzerinden 25 dakikada ulaşım sağlanabilir. Taksi, özel araç veya köy otobüsleri ile gitmek mümkündür.

Doğal yeşil alanın içerisindeki bu gölet, yapay bir gölettir. Orman Müdürlüğü tarafından, orman yangınlarında kullanılmak için yapılmıştır. Doğal alan içerisinde yapıldığı için adaptasyona uğrayarak doğal bir göletten farkı kalmamıştır. İçerisinde canlılar yetişmeye başlamış ve çevreye piknik yapmak için gelenler zamanla burada balık tutmaya alışmışlardır.

Balıkçılığın ve pikniğin oldukça yaygın olduğu bir mekandır. Bölgeye tatil amaçlı gelen ve güzel bir hafta sonu geçirmek isteyen herkesin gidebileceği bir yerdir. Göl ve yeşilliğin olduğu bu alan, yaz aylarında kampçılara ev sahipliği yapmaktadır. Kamp yapmak için yeterince elverişli alan bulunur ve çoğu zaman etrafta birçok kamp çadırı görmek mümkündür.

Bu alana giriş ücretsizdir.

Mamatlar Yaylası

İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan bir yayladır. Mengen Gökçesu yolu üzerinden 30 35 dakikada ulaşım sağlanabilir. Yaylaya gitmek için özel araç veya köy otobüsleri kullanılabilir fakat otobüs ile gitmeyi tercih edenlerin 15 dakika kadar yürümeleri gerekir. Adını yakınlarda ki Mamatlar Köyünden almaktadır.

İlçenin en güzel yaylası olarak ifade edilen bu alan ağaçlar ile çevrilidir. Ormanın içerisinde meyve veren ağaçlarda bulunur ve yaşları 900’e dayandığı tahmin edinilen 2 tane meşe ağacı vardır. Bu ağaçların gövdeleri 2 metreden kalındır. Buraya gelen herkesin ilk karşılaşacağı ağaçlar bunlar olabilir.

Yeşil alan ve temiz hava arayanların gidebileceği bir yer olan bu yaylada spor yapanlarda oldukça fazladır. Trekking, koşu, kamp ve piknik yapmak için fazlasıyla geniş alanı bulunur. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir yayladır.

Herkese açık bir yerdir, giriş ücreti veya kısıtlama bulunmaz.

Ağalar Gölü

İlçe merkezinin yaklaşık 8 kilometre güney batısında bulunur. Bölgenin en bilinen piknik alanlarından birisidir. Mengen Gökçesu yolu üzerinden 20 dakikada ulaşmak mümkündür. Otobüs ile buraya ulaşmak için fazlasıyla yürümek gerekir. Bu sebeple özel araç veya taksi tercih edilmektedir.

Bölgenin en bilinen piknik alanlarından birisidir. Gölde çokça balık ve yaban ördeği bulunur. Buraya gelen yerli ve yabancı turistler; burada balık tutabilir, kamp yapabilir, piknik veya spor yapabilirler.

Bölgede alışveriş yapılabilecek mekân olmadığı için burayı ziyarete gelenler, malzemelerini eksiksiz bir şekilde alarak gelmeyi tercih eder. Burayı en çok tercih edenler şehir halkıdır. Burası, serin ve berrak suyu ve bolca yeşilliği bir arada bulabileceğiniz yerdir.

ık bir alandır ve herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Akçakoca Yaylası

Mengen ilçe merkezinden yaklaşık 29 kilometre uzakta bulunur. Mengen, Eskipazar ve Gerede’nin kesişim alanında bulunur ve Mengen’in Akçakoca köyüne bağlıdır. Eskipazar Mengen yolu üzerinde özel araç ile yaklaşık 40 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Akçakoca Yaylası, yayla turizmine meraklı olan birçok kişinin geldiği bir bölgedir. Yeşil ve serin alan arayanların, şehirden uzaklaşmak isteyenlerin veya piknik yaparak huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir.

Yaylanın “Kabalaklı” adı ile tanınan bölgesinde bir kaynak suyu bulunur. Bu kaynak suyun olduğu yerde bir alabalık tesisi bulunur. Bu sayede piknik yapmaya gelerek alabalığın tadına bakabilen birçok ziyaretçi bulunur. Ayrıca şehirden uzak olmasını fırsat görerek buraya karavan ve çadır ile kamp yapmaya gelen birçok misafir vardır.

Herhangi bir ücret ödemeden, yalnızca malzemelerinizi alarak girebileceğiniz bir yer.

Gelin Kayası

Mengen Pazarköy yolunda bulunur ve o bölgeye yakın olan birçok yerden görülebilir. Yolda biraz ilerledikten sonra sol tarafa bakılarak görülebilir. Gelin Kayası, Güneyhisar Mahallesine bağlıdır.

Kayaya uzaktan bakıldığında duvak takmış bir geline benzetilmektedir. Kayanın adı da buradan gelmektedir ve efsanelere dayanır. Köyde yaşayan insanlar, ilçeyi ziyarete gelen turistlere bu efsaneleri sıkça anlatırlar ve böylece turistlerin ilgileri daha da artar.

Anlatılan hikayelere göre; eskilerde bir zamanda burada yaşayan çok güzel bir kız varmış ve bir gün bu kızı istemeye gelmişler. Kızın ailesi, kıza sormadan kızı vermişler. Güzel kız başka birini seviyormuş ve zorlamalar sonucu istemediği bir adamla evlendirilmiş. Kız umudunu kaybetmeden düğün gününe kadar dua etmiş ama bir fayda görememiş. Düğün günü geldiği zaman bir düğün alayı oluşturulmuş ve düğün alayı bu kayaların yanından geçer iken güzel kız kayalara bakarak “Allah’ım beni taş eyle de o eve varamayayım” diye son bir dua etmiş. Bu duanın sonucunda kız o anda taşa dönüşmüştür.

Gelin Kayası efsanesi bu şekilde anlatılmaktadır fakat herhangi bir kanıtı yoktur. Kayanın ilgi çekici hikayesi ve yapısı sayesinde bölgeye gelen hemen herkes bu kayayı görmeden gitmemektedir.

Mengen'in doğal güzelliklerini yerinde göreceğiniz tatili planlamak için Mengen Otelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.