Milas’ta Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Milas’ta Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Muğla’nın Milas ilçesi, doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık eden eşsiz yapılarıyla birlikte her yıl on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Milas, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ilçedir. Bunun yanı sıra Milas’ta gezilecek yerler alternatiflerini genişletebileceğiniz günübirlik destinasyonlar da bulunmaktadır.

Bafa Gölü gibi eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Milas içerisinde gezilecek birçok antik kent, doğal güzellik ve tarihi bakımdan öne çıkan yapı yer almaktadır. Milas’ta gezilecek yerler arasında öne çıkanlar ise; Uyku Vadisi, Beçin Kalesi, Herakleia Antik Kenti, Bafa Gölü Milli Parkı, Şeytan Yalısı, Euromos Antik Kenti, Milas Müzesi ve Boğaziçi Tuzla Gölü’dür.

Uyku Vadisi

Milas’ın ünlü doğal güzellikleri arasında yer alan Uyku Vadisi, etkileyici görünüşü ve serinletici etkisiyle yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir. Uyku Vadisi, Milas ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta Gökçeler Köyü sınırları içerisindedir. Vadiye ulaşım, özel araçlarla Muğla – Bodrum yolundan Gökçeler Köyü’ne saparak, taksiyle veya Gökçeler dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Milas tatilinde gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken destinasyonlardan olan Uyku Vadisi, yeşil ağaçların arasında kuş sesleriyle birlikte son derece sakin bir atmosfere sahip bir bölgede yer almaktadır.

Uyku Vadisi’ne gitmeden önce fotoğraf makinenizi yanınızda götürmeniz tavsiye edilmektedir. Doğal güzellikler arasında keyifli bir gün geçirebileceğiniz vadinin yakınlarında yer alan İncirliin Mağarası da bölgede görülmesi gereken yerler arasındadır.

Milas tatilinizi renklendirebileceğiniz, keyifli bir gün geçirebileceğiniz Uyku Vadisi’ne giriş ücreti 15 TL’dir.

Beçin Kalesi

Milas ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta, Beçin Köyü sınırları içerisinde yer alan Beçin Kalesi, Milas’ın ünlü tarihi yapıları arasındadır. Beçin Kalesi’ne ulaşımlar, özel araçla Milas – Ören yolunu takip ederek, taksiyle veya Beçin dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Milas’ın tarihine tanıklık eden yapılar arasında bulunan Beçin Kalesi, oldukça etkileyici bir şehir manzarasına sahiptir. 200 metrelik bir yükseklikte yer alan kale içerisinde Antik Dönem’e ait birçok eser sergilenmektedir. Kalenin çevresinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan Helenistik Dönem’e ait eserlerin görülebildiği kale, aynı zamanda Milas Ovası’na hakim konumda yer almaktadır.

Milas’ın geçmişi hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz Beçin Kalesi, hafta sonu hariç hafta içi her gün 08:30 ile 17:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Beçin Kalesi’ne giriş ücreti 5 TL’dir.

Muğla’nın mavisi ve yeşilinin muhteşem tonlarına tanık olacağınız tatili planlamak için Milas Otelleri sayfamızdaki konaklama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Herakleia Antik Kenti

Milas tatilinde gezilecek yerler arasında bulunan Herakleia Antik Kenti, Bafa Gölü sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine 36 kilometre uzaklıkta bulunan antik kente ulaşımlar, özel araçla, taksi veya Milas Otogarı’ndan saat başı hareket eden Kapıkırı Köyü dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

M.Ö. 8. yüzyıl yapılarından olan Herakleia Antik Kenti, adını Yunan mitolojisindeki Herakles’ten almıştır. Oldukça kadim bir geçmişi olan antik kentin, M.Ö. 1. yüzyılda denizden uzaklaşması sonucunda Hristiyan keşişleri tarafından saklanmak amacıyla kullanılmıştır. Bununla beraber etrafı 6 kilometrelik surlarla çevrilmiş olan antik kentin surları, düzgün kesilmiş dikdörtgen ve kare taşlarla oluşturulmuştur. Helenistik Dönem etkilerinin görülebildiği antik kent içerisinde en dikkat çeken yapı ise Athena Tapınağı olarak karşınıza çıkmaktadır.

Helenistik Dönem yapıları arasında bulunan Athena Tapınağı, Templum in Antis tarzında yapılmış olup, etrafındaki agora da antik kent içerisinde görülmesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır.

Herakleia Antik Kenti, haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Herakleia Antik Kenti’ne girişler ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Bafa Gölü Milli Parkı

Milas’ın öne çıkan doğal güzelliklerinden olan Bafa Gölü Milli Parkı, Milas tatilinde gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. İlçe merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Bafa Gölü Milli Parkı’na özel araç, taksi veya Bafa dolmuşlarıyla gidilebilmektedir.

Büyük Menderes Nehri’nin yıllarca taşıdığı alüvyonların oluşturduğu Bafa Gölü sınırları içerisinde kurulan milli park, yaklaşık 12 bin hektarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır. Gölün bir kısmını kapsayan, yaklaşık 250 metrekarelik bir alan ise 1. Derece Doğal Sit Alanı kapsamında koruma altına alınmıştır. Bu alanlar arasında Heraklia ve Latmos antik kentleri de dahil edilmiştir.

Bafa Gölü, oldukça etkileyici bir manzaraya sahiptir. Arkasında sıralanan Beşparmak Dağı’nın vermiş olduğu ahenk ile birlikte kartpostalları andıran bir görünüme sahip Bafa Gölü, toplamda yaklaşık 25 metrelik bir derinliğe sahiptir.

Milas tatilinde gezilecek yerler listenize dahil edebileceğiniz Bafa Gölü Milli Parkı, haftanın her günü 07:00 ile 20:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Bafa Gölü Milli Parkı’na girişler ücretsizdir.

Şeytan Yalısı

Milas’ta gezilecek yerler arasında bulunan Şeytan Yalısı, ilçe merkezine 34 kilometre uzaklıkta, Armutçuk Köyü sınırları içerisindedir. Şeytan Yalısı’na ulaşımlar, özel araçla, taksiyle ya da Armutçuk minibüsleriyle yapılabilmektedir.

Milas tatilinde doğal güzellikler ile çevrili bir alanda doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, etkileyici manzarasıyla birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz destinasyonlardan olan Şeytan Yalısı, her sene yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Temiz havası ve etkileyici atmosferiyle birlikte piknik, kamp ve doğa yürüyüşü gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Şeytan Yalısı’na giderken fotoğraf makinenizi de yanınızda götürmeniz tavsiye edilmektedir.

Milas tatiliniz boyunca dilediğiniz bir gün ziyaret edebileceğiniz Şeytan Yalısı, bölgenin doğal güzelliklerini bir arada görebileceğiniz bir konumda yer almaktadır.

Şeytan Yalısı’na girişler ücretsizdir.

Euromos Antik Kenti

Milas’ın geçmişe tanıklık eden bölgelerinden olan Euromos Antik Kenti, ilçe merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta Kızılcakuyu mevkiinde yer almaktadır. Euromos Antik Kenti’ne ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araç, taksi veya Kızılcakuyu minibüsleriyle gerçekleştirilmektedir.

Uzaktan bakıldığında harabe bir görünüme sahip olan antik kent, Asya kıtasında en iyi korunmuş bir tapınağı sınırları içerisinde bulundurmaktadır. Toplamda 6 adet tapınağın bulunduğu Euromos Antik Kenti içerisinde, en iyi korunmuş olan tapınak, Zeus Tapınağı’dır.

Euromos Antik Kenti içerisinde gezilecek yerler arasında Zeus Tapınağı, agora, sütunlar ve bununla beraber birçok tarihi açıdan önemli yapı yer almaktadır.

Haftanın her günü, dilediğiniz bir saatte ziyaret edebileceğiniz antik kent çevresi, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bir alanı kapsamaktadır.

Euromos Antik Kenti’ne girişler ücretsizdir.

Milas Müzesi

Milas tarihi hakkında detaylı bilgi alabilmek ve eserleri yerinde inceleyebilmek adına ziyaret edebileceğiniz Milas Müzesi, ilçe merkezinde konumlanmaktadır. Dolayısıyla müzeye ulaşımlar, yürüyerek kolaylıkla yapılabilmektedir.

Kapılarını 1987 yılında açan Milas Müzesi’nde Stratonikeia, İasos, Damlıboğaz(hydai) ve Beçin Kalesi çevresinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmış olan eserler sergilenmektedir. Ön bahçesinde açık teşhir bölümü de bulunan müzenin bu kısmında ise Milas yöresinde geçmişte kullanılmış çiftçi malzemeleri, eski paralar, savaş aletleri ve günlük kullanılan eşyalar sergilenmektedir.

Hafta sonları kapalı olan Milas Müzesi, hafta içi her gün 08:00 ile 17:00 saatleri arasında açıktır.

Milas Müzesi giriş ücreti 8 TL’dir.

Boğaziçi Tuzla Gölü

Milas’ta gezilecek yerler arasında bulunan Boğaziçi Tuzla Gölü, ilçe merkezine 31 kilometre uzaklıkta Boğaziçi mahallesi sınırları içerisindedir. Göle ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla, taksi veya Boğaziçi dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Birçok bitki ve canlı türünün yaşadığı Boğaziçi Tuzla Gölü, tuzlu ve acı bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda 2 binden fazla flamingoya ev sahipliği yapan Boğaziçi Tuzla Gölü’ne kuş gözlemciliği de yapılabilmektedir.

Milas tatilinde doğa ile iç içe keyifli vakit geçirebileceğiniz Boğaziçi Tuzla Gölü’ne giderken fotoğraf makinenizi yanınıza almanız tavsiye edilmektedir. Birçok yılan türü, yaban domuzu, tilki ve porsuk gibi canlıları da görebileceğiniz Boğaziçi Tuzla Gölü, etkileyici manzarası ve sakin atmosferiyle birlikte Milas tatilinizin unutulmaz anlarına tanıklık edecektir.

Haftanın herhangi bir günü, dilediğiniz saatte ziyaret edebileceğiniz Boğaziçi Tuzla Gölü’ne girişler ücretsizdir.

Milas Günübirlik Gezilecek Yerler

Milas ilçesi, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve atmosferiyle birlikte gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Milas tatilinde daha çok nokta keşfedebileceğiniz pek çok destinasyon bulunmaktadır. Bu destinasyonları artırmak amacıyla Milas çevresindeki popüler noktalara ziyaretler düzenleyebilir, günübirlik bir şekilde gezebilirsiniz.

Bodrum Kalesi

Muğla’ya bağlı Bodrum ilçesinin sembolik yapılarından olan Bodrum Kalesi, Milas ilçe merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır. Kaleye ulaşımlar, özel araçla Milas – Bodrum yolunu takip ederek, taksi veya Milas Otogarı’ndan hareket eden Bodrum dolmuşlarıyla yapılmaktadır.

İçerisinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de bulunan Bodrum Kalesi, ihtişamı ve tarihe tanıklık eden yapısı ile birlikte Milas tatilinde ziyaret edilebilecek noktalar arasındadır.

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık olan Bodrum Kalesi’ne giriş ücreti 20 TL’dir.

Azmak Nehri

Muğla’ya bağlı Ula ilçesinin Akyaka mahallesinde bulunan Azmak Nehri, Milas ilçe merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.

Oldukça soğuk bir suya sahip olan nehirde, yüzebilir veya üzerinde düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz. Azmak Nehri, aynı zamanda Muğla’nın önemli doğal güzellikleri arasındadır.

Gümüşlük Tavşan Adası

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük Köyü sınırları içerisinde bulunan Tavşan Adası, Milas ilçe merkezine 70 kilometre uzaklıktadır. Tavşan Adası’na ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araç, taksi veya Bodrum dolmuşlarıyla yapılabilmektedir. Gümüşlük sahilinden yürüyerek ulaşılabilen ada, tavşanları ile meşhurdur.

Gün boyu doğa yürüyüşü, deniz keyfi ve piknik gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz adaya girişler ücretsizdir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Milas'ta tatilinizi planlamak için Milas Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.