Mudurnu’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler


Mudurnu’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Bolu ilinin yaklaşık 52 kilometre uzağında yer alan bir ilçedir. İl merkezinden yola çıkarak, Bolu - Bilecik Yolu ve D160 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saatte ulaşım sağlanabilir. Bolu merkezinden Mudurnu’ya gitmek için özel araç ya da ilçeler arası otobüsler kullanılabilir.

Bu ilçe, Bitinyalılar Dönemi’nde kurulmuş ve günümüze kadar gelmiş olan bir kasabadır. Bitinyalılardan sonra sırası ile Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı Devleti burada egemenlik sağlamıştır. Bölgede Matarnı (Moderna) adında bir kale bulunmaktadır ve ilçe, bu kale çevresinde gelişmiştir. Bu isim zamanla değişimlere uğramış ve günümüzde ilçenin adı “Mudurnu” olmuştur. Bölgedeki ilk Türk yerleşimi ise 1019 yılında başlayan Oğuz akınları sayesinde gerçekleşmiştir ve 1078 yılında Türkler, buraya yerleşmeye başlamışlardır.

İlçe, doğal güzellikleri ve kaplıcaları ile öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, ilçe içerisinde bulunan tarihi yapılar da oldukça ilgi görmektedir. Bu ilçeyi ziyaret eden turistler, kaplıcalarda şifa bulabilir ve diğer doğal alanlarda vakit geçirebilirler. Doğal sıcak su kaynağı olan kaplıcalarda şifa arayanlar; Babas Kaplıcası ve Sarot Kaplıcasına gidebilirler. Doğanın içinde bir tatil ve temiz hava isteyenler ise; Abant Gölü Tabiat Parkı, Sülüklü Göl Tabiat Parkı ve Kara Murat Gölü’nü tercih edebilirler. Ayrıca şehrin büyük bir kısmını gören güzel bir manzara arayanlar, Şehriman Tepesi’ne gidebilirler.

Babas Kaplıcası

Mudurnu merkezinden yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır ve özel araç ya da taksi ile Ankara Caddesi üzerinden 10 dakikada gidilebilir.

Bu kaplıcanın bulunduğu alan, Mudurnu’nun en gelişmiş konaklama yerlerinden birisidir. Bu bölge, sıcak su kaynağı bakımından oldukça zengin bir yerdir ve bu kaynakların çevresine birçok otel ve tesis kurulmuştur. Bu alanda, yeraltından çıkan suyun çok şifalı olduğu ifade edilmektedir.

Kaynaktan çıkan suyun sıcaklığı 40 derecedir ve soğuk su eklemeden kullanılabilir. Bu alandan çıkan suyun farklı kaynakları vardır ve bu sebeple çevredeki kaplıcalara kıyasla daha sağlıklıdır. Bolu’da birçok kaplıca bulunur ve aralarından en sık tercih edilen Babas Kaplıcası’dır. Bu kaplıcaya fizik tedavisi, iskelet ve kas sorunları, dolaşım hastalıkları ve solunum rahatsızlıklarını gidermek adına birçok yerli ve yabancı turist gelmektedir.

Bu kaplıcaya bireysel olarak ya da gezi turları ile birlikte gelebilirsiniz. Burada 138 yataklı bir tesis bulunmaktadır ve bu tesis tarihi yapısını bozmamıştır.

Kaplıcanın günlük fiyatları yaklaşık 100 TL’den başlamaktadır ve alınacak hizmetlere göre fiyat değişebilir.

Sarot Kaplıcası

İlçe merkezinden yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır ve D140 yolu üzerinden ulaşım sağlanabilir. Bu kaplıcaya özel araç ya da gezi turları ile gidebilirsiniz. İlçe merkezinden yola çıkarak 40 dakikalık bir yolculuk ile kaplıcaya ulaşmak mümkündür.

Bu kaplıcanın suyu tedavilerde kullanılmaktadır ve önerilen kullanım süresi 21 gündür. Bu kaplıcada tedavi olarak karaciğer hastalıklarını atlatan kişilerin olduğu ifade edilmektedir. Suyun şifalı olduğu kadar zararlı da olabileceği tespit edilmiştir ve su içinde en fazla 10 dakika kalınması, daha uzun süre kalınırsa zararlı olabileceği keşfedilmiştir.

Bu kaplıcanın bulunduğu bölgede birçok tesis ve konaklama yeri bulunmaktadır. Bu mekanlarda her bütçeye uygun konaklama yeri bulunabilir. Genellikle Nisan ve Kasım aylarında daha yoğun ilgi görmektedir fakat her mevsim hizmete açıktır.

Dünyanın her bölgesinden şifa bulmak için bu kaplıcalara gelen turistler bulunmaktadır ve burada tedavi olan birçok kişinin sağlığına kavuştuğu görülmüştür. Her yaşa uygun bir alandır.

Kaplıcanın kullanım ücretleri güne, tesise ve alınacak hizmete göre değişmektedir.

Abant Gölü Tabiat Parkı

Mudurnu merkezinden yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta bulunan bir alandır. Bu parka gitmek için özel araç veya halk otobüsleri kullanılabilir ve Mudurnu yolu üzerinden gidilerek yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Abant Gölü, sit alanı olarak ilan edilmiştir ve koruma altında olan bir göldür. İlçenin en önemli turistik alanlarından biri olan bu göl, çam ve köknar ağaçları ile çevrilidir. Göl, yaklaşık 127 hektarlık bir alan sahiptir ve 18 metreye kadar derinliğe ulaşmaktadır. Bir heyelan set gölüdür ve zamanla içerisinde canlılar yetişmeye başlamıştır.

Bu alanda yamaç paraşütü, kamp, piknik, bisiklet turu, yaban hayatı gözlemleme, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı, atla gezinti, trekking gibi aktiviteleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz ve bungalov tipi evlerde konaklayabilirsiniz. Burayı ziyaret eden turistlerin birçoğu yabani hayvanları ve doğal ortamı incelemek için gelmektedirler.

Göl çevresinde ve içinde yaşayan endemik canlı türleri arasında; küçük taraklı semender, Abant alabalığı, Abant fındık faresi bulunmaktadır. Bu alanda yaşayan diğer hayvanlar ise; su samuru, tilki, çakal, ayı, kurt, tavşan, geyik, karaca, sincap, gelincik, yaban kazı, yaban ördeği, balıkçıl, sakarmeke, karabatak, turna, doğan, şahin, kaya kartalı, kara akbaba, baykuş, atmaca, toygar, alakabak, gökdoğan, puhu kuşu, ağaçkakan, bülbül, kara tavuk, bülbül, saka kuşu ve ispinozdur.

Hayvanlardan ayrıca burada çeşitli bitkilerde yaşamaktadır. Bu bitkiler arasında; Sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç, ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papaz külahı, alıç, çoban püskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkuyruğu ve endemik bir tür olan Abant Çiğdemi bulunur.

Tabiat parkını ziyaret eden hemen herkes buranın doğal güzelliklerine hayran kalmaktadır. Yılın her mevsimi ziyaret edilebilir ve her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Ailecek, çocuklarla ve arkadaş grubu ile gidilebilecek bir yerdir.

Abant Gölü Tabiat Parkı’na giriş ücretleri aracınıza göre değişmektedir. Giriş ücretleri; araçsız tek kişi 4 TL, motosiklet ile 6 TL, otomobil ile 12 TL, otobüs ile 49 TL, çadır yerini kullanacak olanlar için 18 TL şeklindedir.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Mudurnu ilçe merkezinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır ve D140 yolu üzerinden özel araç ile yaklaşık 1 saat 20 dakikada ulaşılabilir.

Sülüklü Göl’ün eski adı ve halk tarafından kullanılan adı “Sarı Gölcük” adıdır. Bu bölgede meydana gelen bir deprem ile yaşanan çöküntüsü sonucunda bu göl meydana gelmiştir. 1990’lı yıllara gelindiği zaman gölün ve köyün adı değiştirilmiştir. Bu alan, doğal sit alanı olarak ilan edildiği için çevresinde işletme ve tesis kurmak yasaktır. Bu alana en yakın işletme yaklaşık 9 kilometre uzaklıktadır.

Hava koşulları nedeniyle ilkbahar ve yaz aylarında gidilmesi tercih edilir. Gölün çevresinde büyük bir ormanlık alan bulunur ve burada çeşitli yabani hayvan yaşamaktadır. Bu hayvanların birçoğu vahşi hayvan kategorisine girmektedir ve hava karardıktan sonra göl yakınına geldikleri için gündüz zamanı buraya gelinmesinin daha iyi olduğu ifade edilir.

Bölgede kamp, piknik, trekking, yaban hayatı gözlemciliği ve bisiklet turu gibi aktiviteleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz fakat kamp kurmak için izin almanız gerekmektedir. Hafta sonu güzel zaman geçirmek isteyenler, ailecek ya da arkadaş grupları ile birlikte buraya gelebilirler.

Yakınlarda alışveriş yapılacak yerler bulunmadığı için bu alana gidecek kişilerin malzemelerini eksiksiz getirmeleri gerekir. Ayrıca bu göl ve çevresi için düzenlenen günübirlik gezi turları bulunur, bu turların fiyatları 70 TL ve 100 TL arasında değişmektedir.

Bu alanın giriş ücreti yoktur.

Kara Murat Gölü

Mudurnu merkezinden yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır ve özel araç ya da taksi ile D140 yolu üzerinden 40 dakikada ulaşım sağlamak mümkündür.

Mudurnu ilçesine bağlı olan Kara Murat Köyü’nün yanında bulunan bu gölün üç tarafı dağlarla çevrilidir. Bu alan, doğal sit alanı ilan edilmiştir ve koruma altındadır. Gölün suyu, çevredeki dağlardan ve yeraltından gelmektedir. İlçeden ve gürültüden uzaklaşmak isteyenler için birebir bir yerdir. Etrafında herhangi bir tesis ve mekan bulunmamaktadır, bu sayede doğa ile iç içe olmak isteyenler buraya gidebilirler.

Bu alanda piknik yapabilir, kamp kurabilir, yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, yaban hayatı inceleyebilir ve olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Özellikle balıkçılığın gelişmiş olduğu bir göldür. Göl, farklı kaynaklardan beslendiği ve doğal alan içerisinde olduğu için, içinde birçok balık barındırmaktadır. Bu alanda sıkça yapılan diğer aktiviteler ise kampçılık ve pikniktir. Tamamen doğal alan içinde olduğu için, özellikle yaz aylarında, kampçılar buraya gelmektedir ve hafta sonlarında birçok insan burada piknik yapmaktadır.

Bu alanın giriş ücreti yoktur.

Şehriman Tepesi

İlçe merkezine yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktaki bu tepeye A. Selahattin Baysal Caddesi üzerinden, taksi ya da özel araç ile, 10 dakikada ulaşılabilir.

İlçenin girişinde yer alan bir tepedir ve bir kaleye benzeyen doğal bir yapıdır. Bu yüksek tepenin asıl ismi “Şeyh-ül Ümran” diye bilinmektedir. Bu tepede Şeyh-ül Ümran ve Filibeli Hacı Tevfik isimli iki tane evliyanın mezarı bulunmaktadır. Her sene, temmuz ayının ilk pazar gününde, bu iki evliya için törenler ve mevlitler gerçekleştirilir.

Bu tepeye çıkıldığı zaman bütün şehri izlemeniz mümkündür. Tepede küçük işletmeler haricinde bir tesis bulunmamaktadır ve bolca temiz havası bulunan doğal bir alandır. İlçe merkezine yakın olması sayesinde birçok ziyaretçisi bulunur. Bölge halkı ve turistler tarafından çok ilgi gören bir tepedir.

Buraya manzaraya karşı bir şeyler içmek, bisiklet sürmek veya piknik yapmak için birçok insan gelmektedir. Tepe, her mevsim ziyaret edilebilir fakat yüksek ve serin olduğu için genellikle yaz aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Her yaşa uygundur ve giriş ücreti yoktur.

Mudurnu Otelleri sayfamızı inceleyerek beldenin tüm güzelliklerini yerinde göreceğiniz tatili planlayabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.