Mudurnu Nerededir Nasıl Gidilir?


Mudurnu Nerededir Nasıl Gidilir?

Mudurnu ilçesi, Karadeniz Bölgesi’ndeki Bolu şehrine bağlıdır. Bolu merkezinden Mudurnu ilçesine olan uzaklık yaklaşık 52 kilometredir ve özel araç ya da ilçeler arası otobüsler ile yaklaşık olarak 1 saatte ulaşılabilir.

Bu ilçe, tarihi, doğal güzellikleri ve şifalı olduğu ifade edilen kaplıcaları ile öne çıkmaktadır. Geçmişte ev sahipliği yaptığı medeniyetler sırası ile Bitinya Krallığı, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı Devleti’dir. Gelip geçen bu medeniyetlerin burada bıraktığı eserlerin birçoğu günümüze kadar dayanmamıştır ve günümüzde ilçede bulunan tarihi yapıların birçoğu Osmanlı Dönemi’ne aittir. Sakin şehirler listesinde yer alan bu ilçe, yıl boyunca doğal ve tarihi yapılarını ve şifalı kaplıcalarını ziyaret etmeye gelen birçok turisti ağırlamaktadır.

Mudurnu’ya Nasıl Gidilir?

Mudurnu ilçesine gitmek için sıkça kara yolu tercih edilmektedir. İlde tren istasyonu ve havaalanı bulunmadığı için direkt seferlerde kara yolunu kullanmak gerekir. Mudurnu ilçesine otobüs ile gidecek yolcuların öncelikle Bolu Otobüs Terminali’ne gitmeleri gerekmektedir, daha sonra ilçeler arası otobüsler ile Mudurnu’ya ulaşılabilir.

Uçak ve tren ile ulaşım nadiren tercih edilir ve bu ulaşım türleri ile gitmeyi seçenler, öncelikle Ankara’ya gitmeli ve oradan otobüs ile Bolu’ya geçmelidir. Bolu terminaline ulaştıktan sonra ise ilçeler arası otobüsleri kullanarak Mudurnu’ya gidebilirler.

Mudurnu’ya Otobüs ile Ulaşım

Mudurnu ilçesine gitmek için en sık kullanılan yoldur fakat ilçede şehirler arası otobüs terminali bulunmadığı için ilk olarak Bolu terminaline gidilmesi gerekir.

Bolu Şehirler Arası Otobüs Terminali’ne ulaştıktan sonra Mudurnu’ya gitmek için yaklaşık 52 kilometrelik bir mesafe kalmaktadır. Bolu terminalinden Mudurnu ilçesine ulaşmak için, ilçeler arası otobüsleri kullanarak Bolu Bilecik yolu ve D160 yolları üzerinden yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmeniz gerekir.

İlçeler arası otobüsleri kullanarak Bolu’dan Mudurnu’ya ulaşımın ücreti 10 TL ile 15 TL arasındadır.

Mudurnu’ya Özel Araç ile Ulaşım

İlçede bulunan D655 ve D160 yolları sayesinde özel araç ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır ve e sık tercih edilen ulaşım türü arasında özel araç ile ulaşım bulunmaktadır.

Türkiye’nin birçok şehrinden bu ilçeye kolaylıkla gidilebilir. Genellikle çevre illerde yaşayanların tercih ettiği bir yoldur. İlçeye giden ve ilçe içerisindeki yollar düzgün olduğu için özel araç ile ulaşım sağlayacak olanlar zorluk çekmez.

Mudurnu’ya Hava Yolu ile Ulaşım

Mudurnu ilçesine ulaşımı en kolay ve ilçeye en yakın olan havalimanı, Ankara Esenboğa Havaalanı’dır. İlçeye hava yolu ile gitmeyi tercih edenlerin öncelikle bu havaalanına gitmeleri gerekir. Buraya gittikten sonra, Ankara’dan şehirler arası otobüsler ile Bolu’ya gidilmesi gerekir.

Ankara’dan Bolu’ya yaklaşık 195 kilometrelik bir yol vardır ve otobüs ile 3 - 4 saatlik bir sürede Ankara’dan Bolu’ya ulaşılabilir. Ankara - Bolu arası otobüs biletlerinin fiyatı 40 - 60 TL arasında değişmektedir. Bolu’ya ulaştıktan sonra ilçeler arası otobüsleri kullanarak Mudurnu’ya gidilebilir ve bu ulaşım içinde yaklaşık 15 TL ödenmesi gerekir. Zahmetli ve pahalı olduğu için nadiren tercih edilen bir yoldur. Genellikle yurt dışından gelecek olan turistlerin tercih ettiği bir ulaşım türüdür.

Mudurnu’ya Tren ile Ulaşım

İlde tren istasyonu bulunmadığı için ve tren ile ulaşım yapacak olanların aktarma yapmaları gerektiği için nadiren tercih edilen bir yoldur.

Mudurnu ilçesine ve Bolu iline direkt tren seferleri bulunmamaktadır. Tren ile ulaşım sağlamak için en yakın tren istasyonu olan Ankara Tren Garı’na gitmek gerekir. Tren ile Ankara’ya ulaşım sağladıktan sonra şehirler arası otobüsler ile Bolu’ya gidilmesi ve Bolu’dan ilçeler arası otobüsler ile Mudurnu’ya gidilmesi gerekir.

Ankara - Bolu arası otobüs fiyatları 40 60 TL arasında, Bolu Mudurnu arası otobüs fiyatları ise 10 - 15 TL arasındadır. Her şehirden Ankara’ya tren seferi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra tren ile yapılacak olan yolculuk zahmetli ve uzun süreli olduğu için tercih edilen bir yol değildir.

İstanbul’dan Mudurnu’ya Ulaşım

İstanbul’dan Mudurnu ilçesine yapılan yolculuklarda en sık tercih edilen yol kara yoludur. Bolu’da havaalanı ve tren istasyonu bulunmadığı için otobüs ve özel araç ile yapılan ulaşımlar sıkça tercih edilmektedir.

İstanbul’dan Mudurnu’ya otobüs ile gidecek olan yolcular, ilk olarak otobüs ile Bolu otogarına gitmelidirler. İstanbul’dan otobüse binerek yaklaşık 3 saatte Bolu’ya ulaşılabilir ve bu ulaşım için ödenmesi gereken bilet ücreti 70 100 TL arasındadır. Bolu’ya ulaştıktan sonra ise ilçeler arası otobüsleri kullanarak Bolu merkezinden Mudurnu’ya yaklaşık 1 saatte gidilebilir, bu ulaşım için ise 10 15 TL arasında bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Ucuz ve kolay olduğu için sıkça tercih edilen bir yoldur.

İstanbul’dan özel araç ile yola çıkarak Mudurnu’ya gidecek olan yolcular ise 3 4 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmelidir ve bu yolda ücretli ücretsiz yolları tercih edebilirler. Ücretli yolları tercih edenler, O-4 yolu üzerinden yaklaşık 245 kilometrelik bir yol gitmelilerdir ve bu yol üzerinden yaklaşık 3 saat 30 dakikada Mudurnu’ya ulaşılabilir. Ücretsiz yolları tercih edecek olanlar ise Abant Yolu veya O-6 Yolu üzerinden yaklaşık 300 kilometrelik bir mesafe gitmelidirler ve bu şekilde giderek aşağı yukarı 4 saate Mudurnu’ya ulaşabilirler.

İstanbul’dan uçak ile Mudurnu’ya gitmeyi seçenler ise ilk olarak uçak ile Ankara’ya gitmelidir. İstanbul Ankara arasında yapılan uçak seferleri yaklaşık 1 saat sürmektedir ve 120 TL’den başlamaktadır. İstanbul’dan Ankara’ya geldikten sonra Ankara’dan Bolu’ya otobüs ile gidilmesi gerekir ve bu yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir, Ankara Bolu arası otobüs bileti fiyatları 40 TL ile 60 TL arasındadır. Ankara’dan Bolu’ya ulaşım gerçekleştirildikten sonra ise Bolu’dan ilçeler arası otobüsleri kullanarak Mudurnu’ya gidilmesi gerekir ve bu yol yaklaşık 1 saat sürmekte olup fiyatı 10 15 TL arasındadır. Zahmetli ve pahalı bir ulaşım olacağı için sıkça tercih edilmez.

İstanbul’dan tren ile Mudurnu’ya gitmek nadiren kullanılan bir yoldur. Öncelikle İstanbul’dan Ankara’ya trenle gidilmesi gerekir ve sonrasında Ankara’dan otobüs ile Bolu’ya, oradan da otobüs ile Mudurnu’ya gidilmesi gerekir. Bu ulaşım için neredeyse bütün bir günü harcamak gerekir ve tren seferleri nadiren yapılır. Bu sebepler nedeniyle tercih edilmeyen bir yoldur.

Ankara’dan Mudurnu’ya Ulaşım

Ankara’dan Mudurnu’ya gitmek için tek yol kara yoludur.

Ankara’dan otobüs ile Mudurnu’ya gidecek olan gezginler, öncelikle Ankara’dan otobüse binerek yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonucunda Bolu’ya gitmelidir. Bu yolculuk için alınacak olan otobüs biletinin fiyatı 40 TL ile 60 TL arasında değişmektedir. Bolu’ya ulaştıktan sonra ise ilçeler arası otobüsleri kullanarak 1 saatlik bir yolculuk sonucunda Mudurnu’ya ulaşılabilir. Bolu merkezden Mudurnu’ya giden otobüslerin bilet fiyatları 10 15 TL arasındadır.

Otobüsten sonra en sık tercih edilen yol, özel araçla ulaşım sağlamaktır. Ankara’dan Mudurnu’ya yaklaşık 3 saatlik bir mesafe vardır. D140 Yolu üzerinden gidilirse yaklaşık 207 kilometrelik bir yol gidilmesi gerekir. Diğer bir yol ise Anadolu Otoyolu ve O-4 Yolu üzerinden Mudurnu’ya gitmektir. Bu yolları kullanarak yaklaşık 245 kilometrelik bir mesafe gidilmesi gerekir fakat iki yolda da gidilecek yol yaklaşık 3 saattir.

İzmir’den Mudurnu’ya Ulaşım

İzmir’den Mudurnu’ya gidecek seyahatçilerin en sık tercih ettiği yollar; otobüs ile ya da özel araç ile gitmektir. Bu seçeneklerden sonra ise hava yolu ve en son tren yolu gelmektedir.

İzmir’den otobüs ile Mudurnu’ya gidecek olan yolcular, İzmir - Mudurnu arası direkt sefer bulamayabilirler. Bu sebeple ilk olarak otobüs ile Bolu’ya gidilmesi ve oradan ilçeler arası otobüsleri kullanarak Mudurnu’ya gidilmesi gerekmektedir. İzmir - Bolu arasında yapılan otobüs seferleri 10 11 saat sürmektedir ve bilet fiyatları 120 TL’den başlamaktadır. Bolu’ya ulaştıktan sonra kullanılacak olan ilçeler arası otobüs ise yaklaşık 1 saatte Mudurnu’ya ulaşmaktadır ve bilet fiyatı 10 15 TL arasındadır.

İzmir’den özel araç ile Mudurnu’ya gidecek olanlar ise yaklaşık 600 kilometrelik bir yol gitmelidirler ve ücretli ya da ücretsiz yolları kullanabilirler. Ücretli yolları kullanacak olanlar O-5 yolu üzerinden giderek yaklaşık 6 saatte Mudurnu’ya ulaşabilirler. Ücretsiz yolları kullanacak olanlar ise D300 Yolu ve E96 Yolu üzerinden giderek yaklaşık 8 saatte Mudurnu’ya ulaşabilir.

İzmir’den hava yolu ile Mudurnu’ya gidecek olan yolcuların aktarma yapmaları gerekir ve ilk olarak İzmir’den Ankara’ya uçak ile gitmeleri gerekmektedir. Bu uçuş, yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir ve 180 TL’den başlamaktadır. Ankara’ya ulaştıktan sonra şehirler arası otobüsleri kullanarak Bolu’ya gitmeleri gerekir ve bu yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir, bu yolculuğun bilet fiyatı 40 TL ile 60 TL arasındadır. Bolu’ya ulaştıktan sonra ilçeler arası otobüsleri kullanarak Bolu otogarından Mudurnu’ya yaklaşık 1 saatte gidilebilir. Bu ulaşım için ise 10 TL ile 15 TL arasında değişen bir bilet ücreti ödenmesi gerekir.

İzmir’den tren ile Mudurnu’ya gitmeyi tercih edenler pek azdır ve bunun nedeni ise yolculuğun uzun sürmesidir. İlk olarak tren ile İzmir’den Ankara’ya gidilmesi gerekir, tren ile yaklaşık 10 saatte Ankara’ya gidilebilir ve bu sefer için alınması gereken bilet fiyatı 70 TL’den başlamaktadır. Ankara’ya ulaştıktan sonra şehirler arası otobüsler ile Bolu’ya gidilmesi gerekir ve Bolu’dan ilçeler arası otobüsleri kullanarak Mudurnu’ya ulaşılabilir. Ankara - Bolu arası otobüs bileti fiyatları 40 TL’den başlamaktadır ve yolculuk yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Bolu merkezden Mudurnu’ya otobüs biletlerinin fiyatları ise 10 TL’den başlamaktadır ve yolculuk 1 saat kadar sürmektedir. İzmir - Ankara arası yapılan tren seferleri çok az olduğu için bu yol pek fazla kullanılamaz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.