Mudurnu’nun Tarihi ve Turistik Yerleri


Mudurnu’nun Tarihi ve Turistik Yerleri

Mudurnu, Bolu il merkezinden yaklaşık 52 kilometre uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Özel araç ya da ilçeler arası otobüsler ile yaklaşık 1 saatte gidilebilir. Bu yolculuk için Bolu Bilecik yolu ve D160 Yolu kullanılabilir.

Mudurnu ilçesinde yerleşim, Bitinyalılar Dönemi’nde başlamıştır ve günümüze kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bitinyalılıar’dan sonra bu bölgeye egemen olan devletler; Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı Devleti’dir.

1019 yılında başlayan Oğuz akınlarının etkisi ile 1078 tarihinde bölgeye Türk’ler yerleşmeye başlamıştır. İlçede Matarnı (Moderna) isminde bir kale vardır. Bölgeye yapılan göçler arttıkça, insanlar bu kalenin çevresine yerleşmeye başlamışlardır ve ilçenin adı buradan gelmektedir. Matarnı adı, günümüze kadar değişimlere uğrayarak Mudurnu’ya dönüşmüştür.

Mudurnu küçük bir ilçedir ve “Cittaslow” adındaki sakin şehirler listesinde yer almaktadır. Bölgede birçok tarihi ev ve yapı olduğu için bu ilçe sit alanı olarak ilan edilmiştir ve koruma altındadır. İlçe küçük olduğu için birçok tarihi yapıya yürüyerek gidilebilir.

Mudurnu ilçesi, doğal ve tarihi mekanları, özellikle de kaplıcaları ile öne çıkan bir yerdir. Mudurnu’da bulunan ve görülmeye değer olan tarihi yapılar arasında Mudurnu Saat Kulesi, Yıldırım Bayezid Hamamı, Yıldırım Bayezid Camii, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Orta Çarşı ve Demirciler Çarşısı, Pertev Naili Boratav Kültür Evi ve Mudurnu’nun Tarihi Evleri ile Konakları bulunur. Ayrıca bölgedeki en önemli ve çok ilgi gören kaplıcalarından birisi olan Tarihi Babas Kaplıcası Mudurnu’dadır.

Mudurnu Saat Kulesi

İlçe merkezinde bulunan bu yapıya Ankara Caddesi ve Hisaraltı Sokak üzerinden yürüyerek yaklaşık 5 dakikada ulaşılabilir. Yüksek bir yer olduğu için yolu biraz yokuşludur ve bu sebeple ara ile çıkan birçok kişi vardır.

Mudurnu’ya gelen her turistin gitmesi gereken bir yer olduğu ifade edilmektedir. Bu kule, 1890 1891 yılları arasında inşa edilmiştir ve bölgenin tek ahşap kulesidir. Ahşaptan yapılmış olan bu kule 12 metre yüksekliktedir. 1900’lü yılların başında gerçekleşen bir yangın sonucu kule hasar görmüştür ve orijinaline uygun bir şekilde onarılmıştır.

Kulenin onarımında Mudurnu Hapishanesi’nin mahkumları çalıştırılmıştır ve kulenin saatini Mudurnulu bir demirci ustası yapmıştır. Kule, kare biçiminde ve 2 katlıdır. Kule üzerinde bir çan bulunur ve ağırlığı yaklaşık olarak 185 kilodur, günümüzde çalışmaya devam eden bu kulede her saat başı çan çalmaktadır.

Kule yüksek bir konumdadır ve kendisi de yüksektir, bu sayede kuleye çıkıldığı zaman eşsiz bir şehir manzarası izlenebilmektedir. Ahşap yapısı ve dikkat çekici duruşu ile ilçeye gelen herkesin ilk dikkatini çeken yapılardan birisidir, her mevsim herkese açıktır.

Kulenin giriş ücreti yoktur.

Yıldırım Bayezid Hamamı

İlçe merkezinde bulunan bir yapıdır ve Bolu Caddesi üzerinden yürüyerek 20 dakikada, özel araç ya da taksi ile 5 dakikada ulaşılabilir.

İlçenin önemli tarihi yapıları arasında bulunan bu hamam, 1382 tarihinde Mimar Ömer Bin İbrahim tarafından yapılmıştır. Döneminin en güzel hamamı olarak ifade edilen bu hamamın iki ayrı bölümü vardır. Erkekler ve kadınlar için farklı bölümler mevcuttur ve erkeklerin bölümü biraz daha büyüktür.

Hamamın soğukluk bölümünde bulunan balıklı kurna, sıcak halveti ve göbek taşı, hamamda dikkat çeken parçalar arasındadır. Kesme taştan yapılmış olan bu hamamın dikkat çeken diğer yönleri ise kubbe girişleri ve taç kapısıdır.

Hamamın iç ve dış duvarlarında işlenmiş olan süslemeleri çok dikkat çekmekte ve beğenilmektedir. Ayrıca bu süslemelerin Osmanlı mimarisinde bir dönüm noktası olduğunu ifade edenler oldukça fazladır. Hamam, günümüzde halen kullanılmaya devam etmektedir.

Yapıyı gezmek için ücret alınmaz.

Yıldırım Bayezid Camii

Mudurnu merkezinde bulunan bir camidir, A. Selahattin Caddesi Baysal ve Yıldırım Bayezid Caddesi üzerinden yürüyerek yaklaşık 2 - 3 dakikada ulaşılabilir.

Bu yapı, Yıldırım Bayezid’in şehzade olduğu dönemde inşa edilmiştir ve inşa tarihi 1374’tür. Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış bu yapı, günümüzde hâlâ cami olarak kullanılmaktadır.

Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen büyük kubbeli yapılar arasında ve sekizgen olarak inşa edilen yapılar arasında ilklerdendir. Yıl boyunca tarihi yapılara merakı olan birçok turist, bu camiyi görmek ve incelemek için dünyanın dört bir yanından Mudurnu’ya gelmektedir. Cami, yıl boyunca hem ziyarete hem de ibadete açıktır.

Caminin giriş ücreti yoktur.

Kanuni Sultan Süleyman Camii

Mudurnu merkezinde yer alan bir camidir ve yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir. Camiye gitmek için A. Selahattin Baysal Caddesi kullanılabilir.

Bu caminin Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1546 yılında yapıldığı bilinmektedir ve Yıldırım Bayezid Cami’nin batısında bulunur. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan bu caminin inşa kitabesi bulunamamıştır. Selçuklu mimarisini andıran bu yapının duvarları taştan, tavanı ahşaptan, minaresi ile tuğladan yapılmıştır.

Minaresi tek şerefelidir ve caminin, doğruluğu kanıtlanmamış, bir hikayesi bulunur. Halk arasında anlatılanlara göre; caminin yapımı bittikten sonra Kanuni sultan Süleyman camiyi beğenmemiştir ve kapısını kilitleterek kullanımını yasaklamıştır. Kanuni Sultan Süleyman öldükten 50 sene sonra cami kullanıma açılmıştır. Bu hikâyeyi kanıtlayan herhangi bir belge yoktur. Cami, günümüzde kullanıma açıktır ve bölgeye gelen turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Genellikle tarihi yapılara ilgisi olan birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir yapıdır.

Camiye giriş ücreti yoktur.

Orta Çarşı ve Demirciler Çarşısı

İlçe merkezinde bulunan bir çarşıdır ve yürüyerek 5 dakikada ulaşım sağlanabilir. A. Selahattin Baysal Caddesi üzerinden gidilebilir.

İlçenin tarihini en iyi yansıtan önemli bir alandır. Burada Orta Çarşı ve Demirciler Çarşısı yan yanadırlar. Bu çarşılarda asırlardır devam eden bir gelenek bulunur ve bu geleneğe Ahi Duası denilir.

Ahi Duası, Ahilik Teşkilatı zamanından kalma bir gelenektir ve Mudurnu esnafları bu geleneği devam ettirmektedirler. Bu gelenekte; her cuma günü ve yeni bir dükkân açılacağı zaman, çarşıdaki bütün dükkân sahipleri dışarıya çıkarak hep birlikte dua ederler. Bu duada işlerinin rast gitmesini ve dükkanlarının bereketli olmasını dilerler.

Duadan sonra dükkanlar açılır ve alışverişler yapılır. Bu çarşıda tarihi ürünleri bulabilir ve bölgede yapılan el yapımı eşyaları alabilirsiniz. Özellikle buranın demircileri ve demir ürünleri ünlüdür. Kullanabileceğiz veya hediye edebileceğiniz birçok ürünü burada bulabilirsiniz.

Pertev Naili Boratev Kültür Evi

Mudurnu’nun merkezinde bulunan bir mekandır ve A. Selahattin Baysal Caddesi ile Yıldırım Bayezid Caddesi üzerinden yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir.

Ünlü Türkolog Pertev Naili Boratav bu evde yaşamıştır ve onun ölümünden sonra bu ev müzeye dönüştürülmüştür. Pertev Naili Boratav, döneminin ve günümüzün en ünlü Türkolog ve halk bilimi araştırmacılarından birisidir. Kendisine “nerelisin” sorusu sorulduğunda; ‘insanın memleketi doğduğu yer değil çocukluğunun geçtiği yerdir' sözünü söyleyerek Mudurnu'yu memleketi olarak göstermiştir.

Yaptığı çalışmalarla ve yazdığı kitapları (Gökoğlu Destanı, Folklor ve Edebiyat 1, Folklor ve Edebiyat 2, Bey Böyrek Hikayesine Ait Metinler, Halk Edebiyatı Dersleri, İzahlı Halk Şiiri Antolojisi, Halk Hikayeleri ve Halk Hikayeciliği, Typen Türkischer Volsmarchen, Zaman Zaman İçinde, Le Tekerleme, Az Gittik Uz Gittik, 100 Soruda Türk Folkloru, Nasreddin Hoca) ile tüm dünyada tanınmış bir araştırmacıdır. Evde yaşanılan dönemi yansıtan fotoğraflar, yüzyıllar önce yapılmış olan ev eşyaları ve aletleri burada sergilenmektedir. Ayrıca “gökten zembille inmek” deyiminin tarihi zembili burada sergilenmektedir ve küçük bir el çantasına benzetilmektedir.

Tarihi yapılara merakı olanların, özellikle Pertev Naili Boratav’ı tanıyan ve araştıranların ziyaret ettiği bir yapıdır. Her mevsim ziyarete açıktır.

Giriş ücreti yoktur.

Mudurnu Tarihi Evleri ve Konakları

İlçe merkezinin hemen her yerinde görebileceğiniz evlerdir.

Safranbolu ve Göynük evlerine benzer yapılardır ve hemen hemen aynı tarihlerde inşa edilmişlerdir. Evlerin birçoğu ahşaptan yapılma ve kiremit çatılıdır. Günümüzde bu evlerin birçoğu özel mülktür ve kullanılmaya devam etmektedirler.

İlçedeki konakların birçoğu restore edilerek otel ve restoran olarak hizmete açılmıştır. Bu evlerin arasında dolaşabilir ve tarih ile iç içe fotoğraflar çekebilirsiniz. Hizmete açılan otel ve restoranlarda nostaljik bir ortam içinde konaklayabilir ve yöresel yemekleri deneyebilirsiniz. İlçeyi ziyaret eden hemen herkes bu yapılar arasından geçerek gezintilerine devam etmektedirler.

Tarihi Babas Kaplıcası

Mudurnu ilçe merkezinden 4 kilometre uzaklıkta bulunan bir kaplıcadır ve özel araç ya da taksi ile Ankara Caddesi üzerinden 10 dakikada gidilebilir.

Tarihi Babas Kaplıcasının bulunduğu bölge, Mudurnu ilçesindeki en gelişmiş konaklama yerlerinden birisidir. Bu alan kaplıca bakımından oldukça zengin bir yerdir ve bu kaynakların çevresine birçok tesis bulunur.

Bu kaplıcadan gelen sıcak suyun oldukça yararlı olduğu ifade edilmektedir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 40 derecedir ve su eklemeden kullanılabilir. Babas kaplıcasının suyu, farklı kaynaklardan gelmektedir ve bu nedenle bölgedeki diğer kaplıcalara kıyasla daha şifalıdır.

Bolu ilinde birçok kaplıca vardır fakat bu kaplıcalar arasında en çok tercih edileni Babas Kaplıcası’dır. Babas Kaplıcasına fizik tedavisi, iskelet ve kas sorunları, dolaşım hastalıkları ve solunum rahatsızlıkları bulunan birçok yerli ve yabancı turist gelmekte ve şifa bulmaktadır. Kaplıcayı bireysel olarak ziyaret edebilir veya bölgedeki gezi turlarıyla birlikte gelebilirsiniz.

Kaplıcada 138 yataklı bir tesis vardır ve tesis uzun yıllardır burada bulunmaktadır. Bu tesis, Tarihi yapısını bozmadan onarılmış ve günümüze kadar hizmet vermeye devam etmiştir.

Kaplıcanın günlük ücretleri 100 TL’den başlamaktadır ve alınacak hizmetlere göre fiyatlar değişmektedir.

Mudurnu Otelleri sayfamızı inceleyerek beldenin Bolu'nun tarihine ışık tutan tüm duraklarını yerinde göreceğiniz tatili planlayabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.