Mudurnu Tatilinizde Yapılacaklar Listesi


Mudurnu Tatilinizde Yapılacaklar Listesi

Mudurnu ilçesi, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bolu iline bağlıdır. Bolu şehir merkezinden yaklaşık olarak 52 kilometre uzaklıkta olan bu ilçeye gitmek için özel araç ya da ilçeler arası otobüsler kullanılabilir ve aşağı yukarı 1 saatlik bir sürede ulaşım sağlanabilir.

Mudurnu’ya gidecek olanların yapmadan dönmemesi gerekenler arasında; Mudurnu mutfağından çıkan lezzetli yemekleri denemek, Şehriman Tepesi’nden şehri seyretmek, Mudurnu’nun eski konaklarını ve Osmanlı’dan kalma yapılarını ziyaret etmek bulunur, Osmanlı’dan kalma tarihi yapılar arasında en önemlisi; Mudurnu Saat Kulesi’dir. Ayrıca Bolu’nun en önemli kaplıcaları arasında olan Babas Kaplıcası ziyaret edilebilir.

Mudurnu’yu ziyaret edip trekking, kamp, piknik, olta ile balıkçılık, bisiklet gezintisi, yaban hayat gözlemciliği ve fotoğrafçılık gibi doğal alanda yapılabilecek faaliyetleri gerçekleştirmek için uygun bir yer arayanlar Abant Gölü Tabiat Parkı, Kara Murat Gölü ve Sülüklü Göl Tabiat Parkı’nı ziyaret edebilirler.

Mudurnu’nun Yöresel Tatları Deneyin

İlçe içerisinde yöreye uygun yiyecekleri yapıp servis eden birçok işletme mevcuttur ve bunların birçoğu eski konakların düzenlenmesi ile hizmete açılan mekanlardır.

Bu bölgeye özgü olan lezzetler arasında hemen herkesin damak tadına uygun yiyecekler bulunmaktadır. Bölgenin önemli çorbaları arasında; oğmaç çorbası, tarhana çorbası, kızılcık tarhana çorbası, uhut çorbası, düğün çorbası, yayla çorbası ve erişte çorbası bulunmaktadır. Bu çorbalarda kullanılan malzemelerin tümü burada üretilmektedir.

Yine yörede üretilen ürünlerden yapılan yemekler ise; kuru fasulye, etli patates, güveç, yoğurtlu mancar, yoğurtlu bakla, yoğurtlu fasulye, patates ve fasulye piyazı, keşkek, lahana dolması ve yaprak sarmasıdır.

Bölgedeki çorbalar ve yemeklerin haricinde, yine buraya özgü tatlılarda vardır ve bu tatlılar; höşmerim, un helvası (basma helva), saray helvası, köpük helva, fırında tatlı kabağı, Mudurnu baklavası, nişasta ile yapılan muhallebi (palize) kalıp tatlısı, tırtıl tatlısı, çeşitli meyvelerden (armut, erik) yapılan hoşaflar, erikten yapılan pestil ezmesi ve kızılcık şurubudur.

Bu yöresel yiyecek ve içecekler, ilçeyi ziyaret eden turistlerin hemen her yerde bulabileceği ve deneyebileceği yiyeceklerdir.

Şehriman Tepesinden Manzaranın Keyfini Çıkarın

Mudurnu ilçesinin girişinde yer alan bir tepedir ve ilçe merkezinden uzaklığı yaklaşık 3,5 kilometredir, bu tepeye A. Selahattin Baysal Caddesi üzerinden taksi ya da özel araç ile yaklaşık 10 dakikada gitmek mümkündür.

Tepenin, kaleye benzetilen bir yapısı vardır. Bu tepenin asıl adı ve halk tarafından kullanılan adı; “Şeyh-ül Ümran” olarak bilinmektedir. Bunun ismin koyulmasının sebebi ise; tepede Şeyh-ül Ümran ve Filibeli Hacı Tevfik isminde iki tane önemli evliya mezarının yer almasıdır.

Her sene, temmuz ayının ilk haftasının pazar gününde, bu değerli evliyalar için törenler ve mevlitler düzenlenmektedir.

Şehriman Tepesi’ne çıkıldığı zaman, Mudurnu’yu ve şehrin büyük bir bölümünü izlemek mümkündür.

Her yaşa uygundur ve giriş ücreti yoktur.

Mudurnu’nun Tarihi Evleri ve Konakları Arasında Dolaşın

Mudurnu içinde birçok yerde karşılaşabileceğiniz tarihi yapılardır.

Bu tarihi evler ve konaklar, Safranbolu ve Göynük evlerine benzetilmektedirler ve aşağı yukarı aynı tarihlerde yapılmıştırlar. Evlerin geneli ahşap kullanarak inşa edilmiş ve kiremit çatılıdır. Günümüzde bu yapıların birçoğu ev olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bu tarihi evlerin ve konakların arasında dolaşabilir, bölgenin tarihini ve kültürünü barındıran sokaklar arasında fotoğraflar çekebilirsiniz.

Mudurnu Saat Kulesi’ni Ziyaret Edin

Mudurnu merkezinde yer alan bu yapıya gitmek için Ankara Caddesi ve Hisaraltı Sokak üzerinden aşağı yukarı 5 dakika yürünmesi gerekir. Kule, yüksek bir konumda olduğu için yolu

Kulenin şekli karedir ve 2 katlı şekilde inşa edilmiştir. Kulenin üst tarafında bir çan mevcuttur ve ağırlığı 185 kilo kadardır. Günümüzde çal devam eden bu çan, her saat başı çalmaktadır.

Kule yüksek bir yerde olduğu için buraya çıkıldığı zaman eşi benzeri olmayan bir manzara görülebilmektedir. Mudurnu Saat Kulesi, dikkat çekici duruşu ile ilçeye gelen giren herkesin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Kule, yılın her ayında herkese açıktır.

Kulenin giriş ücreti yoktur.

Babas Kaplıcasında Şifa Bulun

Mudurnu ilçe merkezinden yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta bulunan bir kaplıcadır ve özel araç ya da taksi kullanarak Ankara Caddesi üzerinden 10 dakikada gidilebilir.

Babas Kaplıcasının bulunduğu bölgede Mudurnu ilçesinin en gelişmiş konaklama mekanlarından bazıları bulunmaktadır.

Babas Kaplıcasında fizik tedavi, iskelet ve kas sorunları, dolaşım hastalıkları ve solunum rahatsızlıklarını gidermek için birçok yerli ve yabancı turist gelmektedir ve bu ziyaretçilerin birçoğu burada şifa bulmaktadır.

Kaplıcaya bireysel olarak misafir olabilir ya da bölgede düzenlenen gezi turları ile birlikte gidebilirsiniz.

Kaplıcanın günlük kullanım ücretleri 100 TL’den başlamaktadır ve alınacak hizmetlere göre fiyatlar değişmektedir.

Abant Gölü Tabiat Parkı’nda Kamp Yapın

Mudurnu merkezinden yaklaşık olarak 23 kilometre uzaklıkta yer alan bir alandır. Bu alana gitmek için özel araç ya da halk otobüsleri kullanılabilir ve yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Mudurnu’daki en önemli doğal ve turistik alanlardan birisi olan Abant Gölü’nün etrafı çam ve köknar ağaçları ile çevrilmiştir.

Kampçılıktan sonra bölgede en sık yapılan aktivite ise yabani hayvanları ve doğal ortamı incelemektir.

Bölgede yaşamakta olan hayvanların haricinde, burada yaşamakta olan çeşitli bitki türleri de mevcuttur. Bunlar arasından en önemlisi; endemik bir tür olan Abant Çiğdemidir.

Dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistler haricinde, bölgede yaşayan insanların birçoğu hafta sonlarında burada piknik yapmaktadır.

Abant Gölü Tabiat Parkı’na giriş ücretleri aracınıza göre değişiklik göstermektedir. Giriş ücretleri; araçsız 4 TL, motosiklet ile 6 TL, otomobil ile 12 TL, otobüs ile 49 TL, çadır yerini kullanacak olanlar için 18 TL olarak alınmaktadır.

Kara Murat Gölü’nde Balık Tutun

Mudurnu merkezinden yaklaşık olarak 35 kilometre uzaklıkta bulunan bir göldür ve özel araç ya da taksi ile D140 yolu üzerinden aşağı yukarı 40 dakikada ulaşım sağlamak mümkündür.

Mudurnu ilçesine bağlı olan Kara Murat Köyü’nün yakınında bulunan bu gölün üç tarafında dağlar bulunmaktadır.

Bu göl çevresinde piknik yapabilir, kamp kurabilir, yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, yaban hayatı inceleyebilir ve olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Bütün bu aktiviteler arasında en gelişmiş olanı olta balıkçılığıdır.

Gölün suyu farklı kaynaklardan geldiği için ve göl doğal alan içinde bulunduğu için, içinde birçok balık çeşidi barındırmaktadır.

Bu alanın giriş ücreti yoktur.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı’nda Yaban Hayatı Gözlemleyin

Mudurnu merkezinden yaklaşık olarak 50 kilometre uzaklıkta yer alan bir doğal alandır. Bu alana ulaşım sağlamak için D140 yolu üzerinden özel araç ile yaklaşık 1 saat 20 dakika yol gidilmesi gerekir.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı’nda yapabileceğiniz faaliyetler arasında; kamp, piknik, yaban hayatı gözlemciliği ve bisiklet turu bulunmaktadır fakat bu alanda kamp kurmak için izin almanız gerekmektedir.

Bölgede en sık yapılmakta olan aktivite; yaban hayatın ve doğanın gözlemlenmesidir. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, burada yaşayan hayvanları ve bitkileri yakında incelemek ve fotoğraflamak için bu alanı ziyaret etmektedir.

Göl çevresi ve tabiat parkının içerisi için düzenlenen ve günübirlik yapılan gezi turları vardır. Bu gezi turları ile Sülüklü Göl ve Tabiat Parkı’nı ziyaret edecek olanların ödemesi gereken tek kişilik fiyat 70 TL ve 100 TL arasında değişmektedir.

Bu alanın giriş ücreti yoktur.

Tatilinizi planlamak için Mudurnu Otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.