Muğla’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Muğla’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajları ile birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir tatil merkezidir. Sınırları içerisinde birçok popüler turizm merkezi bulunan Muğla, özellikle yaz aylarında ilgi gören şehirler arasındadır.

Birbirinden huzurlu şirin tatil kasabalarından, kalabalık ilçe merkezlerine kadar birçok farklı seçenek sunan Muğla, gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Buna bağlı olarak il sınırları içerisinde mutlaka görülmesi gereken çok sayıda doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmaktadır.

Muğla’da gezilecek yerler arasında; Bodrum Kalesi, Zeki Müren Sanat Müzesi, Pedasa Antik Kenti, Bodrum Antik Tiyatro, Kaunos Kral Mezarları (Dalyan Kral Mezarları), Bedri Rahmi Koyu, Kleopatra Hamamı, Kapıkargın Kükürt Kaplıcası, Eski Datça, Ovabükü, Kelebekler Vadisi, Likya Yolu, Saklıkent Kanyonu, Kayaköy, Selimiye, Kleopatra Plajı – Sedir Adası, İçmeler, Uyku Vadisi, Bafa Gölü Milli Parkı, Boğaziçi Tuzla Gölü, Kyon Antik Kenti, Yerküpe Yaylası ve Köyceğiz Gölü yer almaktadır.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, Muğla’ya bağlı Bodrum ilçe merkezinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezinden 110 kilometre uzaklıkta bulunan Bodrum Kalesi’ne, Muğla’dan özel araçla ulaşımlar, Muğla – Bodrum yolu üzerinden yapılabilmektedir. Kaleye ayrıca, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Bodrum minibüsleriyle ortalama 1 saat 30 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Bodrum’un sembolik yapılarından olan Bodrum Kalesi, 600 yılı geçen tarihi ile birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır. İnşa edildiği dönemlerde, denizden gelebilecek olan tehditleri engellemek amacıyla kullanılan kale, günümüzde turistik faaliyetler amacıyla gezilebilmektedir.

Doğal güzellikler ile çevrili Bodrum Kalesi, pazartesi hariç haftanın her günü 08:30 ile 17.30 saatleri arasında açıktır.

Keşfedilecek pek çok noktası ile turistlerin vazgeçilmez adresi olan Muğla için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Muğla Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti, Muğla’nın Bodrum ilçesi sınırları içerisindedir. Muğla il merkezine 115 kilometre uzaklıkta bulunan antik kente, özel araçla ulaşımlar Muğla – Bodrum yolu üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca bölgeye, il merkezinden taksi veya şehir otogarından Bodrum minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

Bodrum ilçe merkezine 4 kilometre mesafede bulunan antik kent, Lelegler tarafından inşa edilmiştir. Günümüze oldukça az eksikle ulaşabilmiş antik kentler arasında bulunan Pedasa Antik Kenti, 1920 yılında yapılan arkeoloji çalışmaları sonucunda keşfedilmiştir.

İçerisinde çok sayıda kaya mezar bulunan Pedasa Antik Kenti’ni, haftanın her günü dilediğiniz saat aralıklarında ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatro, Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunmaktadır. Muğla il merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi yapıya özel araçla ulaşımlar, il merkezinden Muğla – Bodrum yolunu takip ederek yapılmaktadır. Bodrum Antik Tiyatro’ya il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Bodrum minibüsleriyle de gidebilmektedir.

Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkan Bodrum Antik Tiyatro, Antik Dönem’den kalan nadide yapılardan biridir. 13 bin kişi kapasitesiyle oldukça devasa bir yapı olan antik tiyatro, eşsiz Bodrum manzarasına da hakim konumdadır.

Bodrum Antik Tiyatro’da günümüzde özellikle yaz aylarında çok sayıda kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmektedir. Ünlü sanatçıların da sahne aldığı bu etkinliklerde, hem tarihi yapılara verilen önemler ifade edilirken; hem de yüzyıllar boyunca süregelen bir gelenek gerçekleştirilmektedir.

İnşa edildiği dönemlerde de tiyatro gibi sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği Bodrum Antik Tiyatro, haftanın her günü ziyarete açıktır.

Kaunos Kral Mezarları (Dalyan Kral Mezarları)

Kaunos Kral Mezarları, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde yer almaktadır. Muğla il merkezinden 88 kilometre uzaklıkta bulunan Kaunos Kral Mezarları’na özel araçla ulaşımlarda, Muğla – Fethiye yolu güney istikametine doğru takip edildikten sonra D400 karayoluna devam edilmelidir. İl merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Ortaca minibüsleriyle de bölgeye 1 saat 30 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen Kaunos Kral Mezarları, bölgenin en yüksek konumlarından birine yapılmıştır. İnşa edildiği dönemde hakim olan inanca göre, ölülerin ne kadar yükseğe gömülürse o kadar tanrıya yakın olabilecekleri düşünülmüştür. Bu nedenden ötürü yüksek bir konuma inşa edilen Kaunos Kral Mezarları’nda yüksek rütbeli komutanlar, zengin tüccarlar ve krallar gömülmüştür.

Akşam saatlerinde ışıklandırma sistemleriyle birlikte oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan Kaunos Kral Mezarları, haftanın her günü 08:30 ile 19:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kleopatra Hamamı

Kleopatra Hamamı, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek beldesinde bulunmaktadır. Muğla’ya 98 kilometre uzaklıkta bulunan Kleopatra Hamamı’na ulaşımlar tekneler ile sağlanmaktadır. Sahil kıyısından hareket eden teknelere, Muğla il merkezinden sırasıyla Akyaka, Köyceğiz, Ortaca, Fethiye ve Göcek tabelalarını izleyerek ulaşılabilmektedir. Bölgeye, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Fethiye minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

Fethiye’nin tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Lelegler tarafından inşa edilmiş olan Kleopatra Hamamı, günümüzde harabe bir görünüme sahip olsa da, yarısının denizin altında; yarısının ise denizin üstünde kalması ile birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında dikkat çeken bir yapı olarak öne çıkmaktadır.

Berrak bir denize sahip bir bölgede konumlanan Kleopatra Hamamı, tekne turlarının uğrak noktaları arasındadır. Haftanın her günü ziyaret edilebilen Kleopatra Hamamı çevresinde su altı dalışları yapabilir, olta balıkçılığı ve piknik gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Bodrum Kalesi’nin hemen arkasında yer alan müze, il merkezine 110 kilometre uzaklıkta olup; özel araçla ulaşımlar Muğla – Bodrum yolu üzerinden yapılmaktadır. Müzeye il merkezinden taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Bodrum minibüsleriyle de ulaşım sağlanabilmektedir.

Ünlü sanatçı Zeki Müren’in bir süre yaşamış olduğu ve içerisinde çok sayıda kişisel eşyasının bulunduğu evin sonradan müzeleştirilmesi ile ziyarete açılan Zeki Müren Sanat Müzesi’nde sanatçıya ait kostümler, belgeler, plaklar ve fotoğraflar görülebilmektedir.

Hafta içi her gün kapıları açık olan Zeki Müren Sanat Müzesi, 10:00 ile 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kapıkargın Kükürt Kaplıcası

Kapıkargın Kükürt Kaplıcası, Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır. Muğla şehir merkezinden 90 kilometre uzaklıkta, Dalaman’ın Kaıkırgın Mahallesinde bulunan kaplıcalara özel araçla ulaşımlar, Muğla – Fethiye yolunu güneye takip ederek, daha sonra D400 karayolunu Dalaman’a kadar devam ederek yapılmaktadır. Ayrıca bölgeye, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı kalkan Dalaman minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

Muğla tatilinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Kapıkargın Kükürt Kaplıcası, yabancı turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilebilmektedir. Termal turizm kapsamında bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Kapıkargın Kükürt Kaplıcası’nın şifalı sularında, çamur banyosu yapabilir, vücudunuzu yenileyebilirsiniz.

Eski Datça

Eski Datça, Muğla’nın Datça ilçesine bağlı eski bir mahalledir. Muğla il merkezine 120 kilometre uzaklıkta yer alan bu otantik mahalleye şehir merkezinden ulaşımlar, Muğla – Datça yolunu güney yönüne takip ederek yapılabilmektedir. Bölgeye, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Datça minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

M.Ö. 11. yüzyılda inşa edilen Eski Datça; özellikle geleneksel mimarisi, huzurlu atmosferi ve etkileyici doğal güzellikleriyle birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır. Çevresinde uzun yürüyüşler yapabileceğiniz Eski Datça’da güzel fotoğraflar çekebilir ve bölgenin tarihine tanıklık eden yapılar arasında keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Ovabükü

Ovabükü, Muğla’nın Datça ilçesinde yer alan eşsiz bir koydur. İl merkezinden 130 kilometre uzaklıkta bulunan Ovabükü’ne özel araçla ulaşımlarda, sırasıyla Kötekli, Ula, Akyaka ve Datça tabelaları izlenmelidir. Ovabükü’ne, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Datça minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

El değmemiş koylar arasında öne çıkan Ovabükü, alabildiğince deniz manzarasına sahip olup; çevresi doğal güzellikler ile kaplıdır. Sahilinin kumla karışık çakıl taşlarıyla kaplı olduğu Ovabükü’nün denizinin sığ olması, buranın çocuklu aileler ve iyi yüzme bilmeyenler tarafından tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Uzunyurt Mahallesinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezinden 145 kilometre uzaklıkta bulunan Kelebekler Vadisi’ne özel araçla Muğla – Fethiye yolu üzerinden gidilebilmektedir. Ayrıca bölgeye, il merkezinden hareket eden Fethiye minibüsleri ve taksi ile de gidilebilmektedir.

Muğla’da gezilecek yerler arasında bulunan Kelebekler Vadisi, doğal güzellikleriyle birlikte sınırları içerisinde yer alan 80’den fazla kelebek türü ile beraber, görülmesi gereken destinasyonlar arasında sıralanmaktadır. Çevresinde doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı ve kamp gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Kelebekler Vadisi’nde konaklama hizmeti veren tesislerden de faydalanabilirsiniz.

Muğla’da unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabileceğiniz Kelebekler Vadisi, haftanın her günü ziyaret edilebilmektedir.

Likya Yolu

Likya Yolu, Muğla’nın Fethiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla il merkezinden 180 kilometre uzaklıkta bulunan Likya Yolu’nun başlangıç noktasına, özel araçla Muğla –Fethiye yolunu takip ederek gidilebilmektedir.

Türkiye’nin en uzun yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolu, Antik Çağ’dan günümüze kadar sorunsuz ulaşabilmiştir. Likyalılar tarafından yüzyıllar boyunca ticari faaliyetler amacıyla kullanılan Likya Yolu, toplamda 540 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

10 adet yürüyüş parkuru bulunan Likya Yolu, çevresindeki doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla birlikte Muğla tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sıralanmaktadır.

Saklıkent Kanyonu

Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlı Kayadibi mevkiinde bulunan Saklıkent Kanyonu, il merkezine 170 kilometre uzaklıktadır. Muğla il merkezinden Saklıkent Kanyonu’na özel araçla ulaşımlarda sırasıyla, Kötekli, Akyaka, Köyceğiz, Fethiye, Uğurlu ve Saklıkent tabelaları takip edilmelidir. Bölgeye ayrıca taksi veya il merkezinden hareket eden Seydikemer minibüsleriyle de ortalama 2 saat 30 dakika içerisinde gidilebilmektedir.

Muğla ile Antalya il sınırında yer alan Saklıkent Kanyonu, sınırları içerisinde bulunan eşsiz doğal güzellikler ile birlikte Muğla tatilinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Bölgenin önemli su kaynaklarından olan Eşen Çayı’nın yüzyıllar boyunca kayaları aşındırması sonucunda oluşan kanyon, kış aylarında suların yükselmesi nedeniyle ziyarete kapalıdır. Yaz aylarında yürüyüş, trekking ve piknik gibi aktivitelerin yapılabildiği kanyon, rahatlatıcı etkisi ve benzersiz manzaralara tanıklık etmesi ile beraber tercih edilmektedir.

Haftanın her günü açık olan Saklıkent Kanyonu, 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kayaköy

Kayaköy, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Muğla şehir merkezinden 130 kilometre uzaklıkta bulunan Kayaköy’e, özel araçla ulaşımlarda Muğla – Fethiye yol güney istikametine takip edilmelidir. Kayaköy’e ayrıca il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Fethiye minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kayaköy’de yaşam 19. yüzyıla kadar devam etmiştir. 1923 senesinde gerçekleştirilen nüfus mübadeleleri sonrasında bir anda terk edilen şehir, günümüzde boş durumdadır. Turistik maksatlı geziler düzenlenen Kayaköy, otantik yapısını günümüze kadar koruyabilmiştir. Rumlar tarafından inşa edilmiş olan Kayaköy sınırları içerisinde çok sayıda ev, hastane, okul ve yurt bulunmaktadır.

Fethiye’de safari turları ile birlikte gezebileceğiniz Kayaköy, Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır

Selimiye

Selimiye, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı bir tatil köyüdür. Muğla il merkezinden 90 kilometre uzaklıkta bulunan Selimiye’ye özel araçla ulaşımlar Marmaris – Bozburun yolu üzerinden yapılmaktadır.

Marmaris’in popüler tatil köylerinden olan Selimiye, ilçe merkezine ortalama 45 dakikalık bir mesafede konumlanmaktadır. Etkileyici koyları, doğal güzellikleri ve sakin yapısı ile dikkat çeken Selimiye’de doğa gezileri yapabilir, tekne turlarıyla bölgedeki birbirinden güzel koyları keşfedebilirsiniz.

Huzurlu ve sessiz bir tatil vadeden Selimiye, Muğla’da gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Kleopatra Plajı – Sedir Adası

Muğla’nın en güzel plajlarından olan Kleopatra Plajı, Sedir Adası’nda yer almaktadır. Muğla il merkezine ortalama 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kleopatra Plajı’na özel araçla ulaşımlarda, Muğla – Marmaris yolu güneybatı istikametine takip edilmelidir. Bölgeye, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Marmaris minibüsleriyle gidilebilmektedir.

Marmaris’in, eşsiz konumuyla öne çıkan ve doğal güzelliklerle çevrili Kleopatra Plajı, bölgedeki tekne turlarının da uğrak noktaları arasındadır. Uzun bir sahil şeridine sahip olan plajın kumları, tamamen kumlarla kaplıdır. İnce tanecikli kumlardan oluşan Kleopatra Plajı, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

İçmeler

Marmaris’in turistik beldelerinden olan İçmeler, Muğla il merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. İçmeler’e Muğla’dan özel araçla ulaşımlarda Marmaris – Muğla yolu güney istikametine takip edilmelidir. Ayrıca bölgeye taksi  veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Marmaris minibüsleriyle de gidebilmektedir.

Oldukça keyifli bir plaja sahip olan İçmeler, huzurlu atmosferi ve doğal güzellikleriyle birlikte tercih sebebi olmaktadır. Sakin bir yapısı olmasından dolayı tercih edilen İçmeler’de çok sayıda eğlence mekanı, konaklama tesisi ve plaj bulunmaktadır.

Tekne turlarıyla gezintiye çıkabileceğiniz İçmeler’de, windsurf yapabilir, kano gezintilerine dahil olabilirsiniz. Doğal güzelliklerle çevrili tatil beldesi, Muğla’da gezilecek yerler arasında sıralanmaktadır.

İçmeler Otelleri arasından seçiminizi yaparak Marmaris’in muhteşem sahillerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Uyku Vadisi

Uyku Vadisi, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Gökçeler Köyü sınırları içerisindedir. Muğla’nın doğal güzellikleri arasında bulunan Uyku Vadisi, il merkezine 75 kilometer uzaklıkta olup; özel araçla ulaşımlarda sırasıyla, Yatağan, Beçin ve Uyku Vadisi tabelaları takip edilmelidir. Bölgeye Muğla il merkezinden taksi veya Milas minibüsleri ile 20 TL karşılığında ortalama 1 saat içerisinde seyahat edilebilmektedir.

Özellikle doğa ile iç içe vakit geçirmekten hoşlanan ziyaretçiler tarafından tercih edilen Uyku Vadisi, etkileyici manzaralara tanıklık etmektedir. Çevresinde doğa yürüyüşü, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebileceğiniz Uyku Vadisi sınırları içerisinde yer alan İncirliin Mağarası da bölgede görülmesi gereken yerler arasında sıralanmaktadır.

Haftanın her günü kapıları açık olan Uyku Vadisi, 08:30 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Bafa Gölü Milli Parkı

Muğla’da gezilecek yerler arasında bulunan Bafa Gölü Milli Parkı, Muğla’nın Milas ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan parka ulaşımlar, özel araçla Milas – Söke yolu üzerinden sağlanabilmektedir. Ayrıca bölgeye taksi ile de ulaşım ortalama 45 dakika içerisinde yapılabilmektedir.

Muğla’nın doğal güzellikleri arasında öne çıkan Bafa Gölü Milli Parkı, doğal koruma altına alınmış bir bölgede yer almaktadır. Bitki ve canlı çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu Bafa Gölü Milli Parkı, yüzlerce canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Çevresinde çok sayıda restoranın hizmet verdiği Bafa Gölü Milli Parkı’nda manzaraya karşı keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Bafa Gölü Milli Parkı’nı dilediğiniz saat aralığında gezebilirsiniz.

Boğaziçi Tuzla Gölü

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Boğaziçi Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Boğaziçi Tuzla Gölü, il merkezine 90 kilometre uzaklıktadır. Bölgeye il merkezinden ulaşımlarda, Muğla – Milas yolu kullanılmaktadır. Ayrıca bölgeye il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Milas minibüsleriyle 1 saat 20 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Muğla’nın doğal güzellikleriyle ünlü destinasyonlarından olan Boğaziçi Tuzla Gölü, göçmen kuşların uğrak noktası olduğu için doğa fotoğrafçılığı konusunda oldukça önemli bir bölgedir. Tuzlu bir yapıya sahip olan gölü, acı bir tada sahip olduğu için yüzmeye uygun değildir.

Çok fazla balık türüne ev sahipliği yapan Boğaziçi Tuzla Gölü çevresinde doğa yürüyüşleri, piknik ve kamp gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kyon Antik Kenti

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Çamlıbel Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kyon Antik Kenti, il merkezine 45 kilometre uzaklıktadır. Kyon Antik Kenti’ne özel araçla ulaşımlar, il merkezinden Çambeli – Göktepe yolu üzerinden sağlanabilmektedir. Muğla’nın önemli tarihi yerlerinden olan Kyon Antik Kenti’ne il merkezinden taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Kavaklıdere minibüsleriyle de ulaşım yapılabilmektedir.

Helenistik Dönem’den kalma yapılardan olan Kyon Antik Kenti, Bizans İmparatorluğu tarafından da uzunca bir süre kullanılmıştır. Sınırları içerisinde görülebilecek büyük bir antik tiyatro bulunan Kyon Antik Kenti’ne bölgedeki rehberlik ofislerinden düzenlenen gezilere katılım sağlayarak gidebilirsiniz.

Haftanın her günü ziyarete açık olan Kyon Antik Kenti’ni 08:30 ile 18:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu, Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı Göcek Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezinden 100 kilometre mesafede bulunan koya özel araçla ulaşımlarda, sırasıyla, Akyaka, Köyceğiz, Dalaman ve Göcek tabelaları izlenmelidir.

Ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu tarafından kayalıklara balık figürü çizilmesinden sonra Bedri Rahmi Koyu adını alan ve doğal güzelliklerle çevrili koy, bölgedeki tekne turlarının da uğrak noktaları arasındadır.

Sahilinin çakıl taşlarıyla kaplı olduğu koyda, doğa yürüyüşleri yapabilir, gün batımı manzarasını keyifli bir şekilde seyredebilirsiniz. Aynı zamanda piknik ve kamp gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebileceğiniz Bedri Rahmi Koyu’nu, haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Yerküpe Yaylası

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesinde yer alan Yerküpe Yaylası, Muğla il merkezine 50 kilometre uzaklıktadır. Bölgeye il merkezinden ulaşımlar, özel araçla Çambeli – Göktepe yolu üzerinden sağlanabilmektedir. Yaylaya, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Kavaklıdere dolmuşlarıyla da ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Temiz bir doğaya sahip olan Yerküpe Yaylası, her yıl birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Genellikle yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilen yağlı güreş festivalleri ile ilgi çeken yayla içerisinde bulunan Yerküpe Mağarası da bölgede gezilecek yerler arasındadır.

100 metrelik uzunluğa sahip olan mağaranın içerisinde sarkıtlar ve dikitler de görülebilmektedir.

Köyceğiz Gölü

Muğla’nın doğal güzellikleri arasında bulunan Köyceğiz Gölü, Muğla’ya bağlı Köyceğiz sınırları içerisindedir. İl merkezine 74 kilometre uzaklıkta bulunan Köyceğiz Gölü’ne özel araçla ulaşımlar, Muğla – Fethiye yolu üzerinden yapılabilmektedir. Bölgeye il merkezinden hareket eden taksiler ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

Etkileyici manzarası ve temiz doğası ile birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında sıralanan Köyceğiz Gölü, derin olmaması sebebiyle yüzmek için de tercih edilebilmektedir. Köyceğiz’de huzurlu bir tatil geçirmek için ziyaret edebileceğiniz Köyceğiz Gölü çevresinde keyifli doğa gezintileri yapabilir, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Yaz turizminin can alıcı duraklarına sahip Muğla’da eşsiz sahillerini, antik kentlerini, doğal güzelliklerini keşfedip büyüleneceğiniz tatili Muğla Otelleri arasından seçiminizi yaparak planlayabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.