Muğla Gezinizde Uğramanız Gereken Tarihi Yerler


Muğla Gezinizde Uğramanız Gereken Tarihi YerlerEge Bölgesi’nin popüler şehirlerinden Muğla, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da öne çıkmaktadır. Geçmişi Antik Dönem’e kadar uzanan Muğla, tarihi boyunca pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Birçok tarihi yapının günümüze kadar ulaşabildiği Muğla’da, tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilir, bölge tarihine tanıklık edebilirsiniz.

Antik Karya Bölgesi adı verilmiş olan bir bölgede kurulan Muğla’da ilk yerleşimler M.Ö. 3400’lü yıllarda başlamıştır. Bölgenin yerli halkı olan Karyalılar tarafından korunup, geliştirilen şehir daha sonra Mısır, Asur, İskit ve Helenistik kolonileri tarafından farklı yıllarda istilalara uğramıştır. Zengin bir geçmişe sahip olan Muğla, bu nedenle gezilecek tarihi yapılar bakımından da ziyaretçilerine pek çok alternatif sunmaktadır.

Muğla’nın öne çıkan tarihi ve turistik yerleri arasında Likya Yolu, Bodrum Kalesi, Kayaköy, Knidos Antik Kenti, Kaunos Antik Kenti, Kral Mezarları, Bodrum Antik Tiyatro, Marmaris Kalesi, Kurşunlu Camii, Labranda Antik Kenti, Gümüşkesen Anıtı, Kleopatra Hamamı, Hafsa Sultan Kervansarayı, Şeyh Camii, Köyceğiz Kral Mezarları, Konakaltı Hanı ve Kalynda Antik Kenti yer almaktadır.

Likya Yolu

Likya Yolu, M.Ö. 5. yüzyıl dönemlerinde ticaret amacıyla kullanılmıştır. Oldukça uzun bir yol olan Likya Yolu, Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlamaktadır. Muğla il merkezine 180 kilometre uzaklıkta bulunan bölgeye ulaşımlar; özel araçla Muğla – Fethiye yolunu güneydoğu istikametine takip ederek sırasıyla, Akyaka, Köyceğiz, Fethiye, Uğurlu ve Esen tabelalarını izleyerek yapılabilmektedir. Bölgeye taksi veya şehir otogarından saat başı hareket eden Fethiye minibüsleriyle de ulaşım mümkündür.

Günümüzde Fethiye ilçesi olarak bilinen bölge Likya Uygarlığı’nın en önemli ticaret yollarından birine ev sahipliği yapmıştır. Tarihi Likya Yolu, M.Ö. 5. yüzyıldan başlayarak uzunca bir süre üzerinde ticaret kapsamında faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Günümüzde çevresinde pek çok antik kent ve doğal güzellikler görebileceğiniz Likya Yolu, toplamda 535 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

Toplamda 2 ayrı bölümden ve 10 rotadan oluşan yol, Fethiye’den başlamaktadır. Yol güzergahı  boyunca, Sidyma, Pydnai, Phellos, Apelia, Xanthos, Patarai, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Sura, Belos antik kentlerini görebilir ve buralara kısa geziler düzenleyebilirsiniz.

Likya Yolu’na girişler ücretsizdir.

Bodrum Kalesi

Muğla’nın önemli tarihi yapılarından olan Bodrum Kalesi, Bodrum ilçe merkezinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezine 112 kilometre uzaklıkta yer alan kaleye özel araçla Muğla – Bodrum yolunu takip ederek yapılabilmektedir. Kaleye Muğla il merkezinden taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Bodrum minibüsleriyle de 20 TL karşılığında gidilebilmektedir.

Muğla’nın turistik ilçelerinden Bodrum sınırlarında görülebilen Bodrum Kalesi, aynı zamanda ilçenin sembolik yapılarındandır. 1522 yılında aktif bir şekilde kullanılan kale 1824 senesinde Rumların saldırısı sonucunda tahribata uğramış ve 1895’te restorasyon çalışması geçirmiştir.

İçerisinde Rodos Şövalyeleri, Roma, Bizans ve Osmanlı’ya dair birçok eserin görülebildiği kalede Su Altı Arkeoloji Müzesi de bulunmaktadır.

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edilebilen Bodrum Kalesi, 08:30 ile 18:30 saatleri arasında açıktır

Bodrum Kalesi’ne giriş ücreti 20 TL’dir.

Keşfedilecek pek çok noktası ile turistlerin vazgeçilmez adresi olan Muğla için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Muğla Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kayaköy

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Kayaköy, bölgenin önemli tarihi yapılarındandır. Muğla il merkezine 130 kilometre uzaklıkta bulunan Kayaköy’e özel araçla ulaşımlar, Muğla – Fethiye yolunu güneydoğu istikametine devam ederek yapılabilmektedir. Ayrıca Kayaköy’e Muğla’dan taksi veya saat başı hareket eden Fethiye minibüsleriyle 30 TL karşılığında gidilebilmektedir.

14. yüzyılda Rumlar tarafından inşa edilmiş olan Kayaköy, günümüzde tarihi bir öneme sahiptir. Kurtuluş Savaşı sürecinde gerçekleştirilen nüfus mübadeleleri kapsamında burada yaşayanların göç etmesiyle birlikte boşaltılan köy, tamamen terk edilmiştir. İçerisinde 4000’e yakın ev ve bunlarla birlikte birçok hastane, okul ve işyeri bulunan Kayaköy, günümüzde açık hava müzesi özelliği taşımaktadır.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Kayaköy’ü, günün herhangi bir saatinde görebilirsiniz.

Kayaköy’e girişler ücretsizdir.

Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti, Muğla’nın Datça ilçesine bağlı Yazırköy kasabasında yer almaktadır.Muğla il merkezinden 150 kilometre uzaklıkta bulunan Knidos Antik Kenti’ne ulaşımlar, özel araçla sırasıyla, Kötekli, Akyaka, Marmaris ve Datça tabelalarını takip ederek yapılabilmektedir. Bölgeye taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Datça minibüsleriyle de ortalama 2 saat 30 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Muğla sınırları içerisinde görülebilecek antik kentler arasında sıralanan Knidos Antik Kenti, inşa edildiği dönemlerin en gelişmiş kentlerindendir. Özellikle ticaret anlamında çevresinde bulunan birçok kente göre daha gelişmiş olan Knidos Antik Kenti, Karya Uygarlığı’na ait kentlerdedir.

Knidos Antik Kenti içerisinde birçok tarihi yapıyı görebilir, özellikle günümüze oldukça sağlam bir şekilde ulaşan antik tiyatrosunu ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın her günü görebileceğiniz Knidos Antik Kenti, 08:30 ile 18:30 saatleri arasında açıktır.

Knidos Antik Kenti’ne girişler ücretsizdir.

Kaunos Antik Kenti

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kaunos Antik Kenti, Muğla il merkezine 90 kilometre uzaklıktadır. Antik kente, Muğla il merkezinden ulaşımlar özel araçla Muğla – Fethiye yolunu güney yönüne takip ettikten sonra D400 karayoluna bağlanarak yapılabilmektedir. Muğla’dan taksi veya saat başı hareket eden Ortaca minibüsleriyle de 1 saat 30 dakika içerisinde bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Ortaca’nın öne çıkan turistik destinasyonlarından Dalyan sınırları içerisinde bulunan Kaunos Antik Kenti, aynı zamanda Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz ile kesiştiği, benzersiz bir konumda yer almaktadır. İnşa edildiği dönemlerde ticaret faaliyetleri bakımından oldukça gelişmiş olan Kaunos Antik Kenti, denizcilik ve balıkçılık gibi alanlarda bölgenin önde gelen kentleri arasında gösterilmektedir.

Muğla’nın önemli tarihi yapıları arasında yer alan Kaunos Antik Kenti, haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kaunos Antik Kenti’ne giriş ücreti 14 TL’dir.

Kral Mezarları

Kral Mezarları, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Kesikkapı Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Muğla’nın önemli tarihi yapılarından olan Kral Mezarları’na il merkezinden ulaşımlar, özel araçla Muğla – Fethiye yolundan sonra D400 karayolunu takip ederek yapılmaktadır. Muğla’ya 120 kilometre uzaklıktaki mezarlara il merkezinden taksi veya saat başı hareket eden Köyceğiz minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

Amintas Kaya Mezarları olarak da bilinen Kral Mezarları, M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüze oldukça sağlam biçimde ulaşan tarihi yapılar arasında öne çıkan Kral Mezarları, kayaların oyularak mezarlık haline getirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Oldukça yüksek bir konuma inşa edilen Kral Mezarları’na 100 basamaklı bir merdivenden çıkılmaktadır. Kral Mezarları, inşa edildiği dönemin komutanları, kralları ve zengin vatandaşları için yapılmıştır.

Haftanın her günü ziyaret edilebilen Kral Mezarları, 10:00 ile 17:00 saatleri arasında açıktır.

Kral Mezarları’na giriş ücreti 5 TL’dir.

Bodrum Antik Tiyatro

Muğla’nın popüler ilçelerinden Bodrum’un sembolik yapıları arasında bulunan Bodrum Antik Tiyatro,  il merkezine 110 kilometre uzaklıktadır. Bodrum ilçe merkezi yakınlarında yer alan Bodrum Antik Tiyatro’ya il merkezinden özel araçla ulaşımlar Muğla – Bodrum yolunu takip ederek yapılabilmektedir. Muğla’dan taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Bodrum minibüsleriyle 25 TL karşılığında gidilebilmektedir.

Helenistik Dönem yapılarından olan Bodrum Antik Tiyatro, günümüze oldukça sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Toplamda 13.000 kişilik kapasiteye sahip olan Bodrum Antik Tiyatro içerisinde görebileceğiniz yapılar arasında, sahne, opera alanı ve oturma yerleri bulunmaktadır.

Günümüzde özellikle yaz aylarında birçok konser, etkinlik ve çeşitli şovların düzenlendiği Bodrum Antik Tiyatro, haftanın her günü ziyarete açıktır. Antik tiyatroyu, haftanın her günü, dilediğiniz saat aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro’ya girişler ücretsizdir.

Marmaris Kalesi

Muğla’nın Marmaris ilçesinin sembolik yapılarından olan Marmaris Kalesi, il merkezine 55 kilometre uzaklıktadır. Kaleye, Muğla il merkezinden özel araçla ulaşımlarda Marmaris – Muğla yolu takip edilmelidir. Ayrıca bölgeye taksi veya Muğla Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Marmaris minibüsleriyle de ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Marmaris Kalesi, tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmeyen; Büyük İskender’in bölgeye saldırıları sonucunda büyük hasar almış bir kaledir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar inşa edildiği bilinen kale, ikinci kez 1557 yılında yapılmıştır.

Denizden gelebilecek olan tehditleri engelleyebilmek amacıyla inşa edilmiş kale, günümüze oldukça sağlam ulaşmıştır. İçerisinde bulunan giriş kapısının ve etrafındaki surların eksiksiz biçimde görülebildiği kalenin içerisinde Osmanlı Devleti’ne ait birçok eser de görülebilmektedir.

Muğla’da gezilecek tarihi yapılar arasında bulunan Marmaris Kalesi, haftanın her günü 08:30 ile 18:30 saatleri arasında açıktır.

Marmaris Kalesi’ne giriş ücreti 14 TL’dir.

Kurşunlu Camii

Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe sınırları içerisinde yer alan Kurşunlu Camii, bölgenin en eski Osmanlı yapıları arasındadır. Kurşunlu Camii’ye ulaşımlar, il merkezinden yürüyerek sağlanabilmektedir.

Muğla sınırları içerisinde görülmesi gereken Osmanlı yapıları arasında öne çıkan Kurşunlu Camii, 1493 yılında inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı mimarisinin hakim olduğu caminin içerisinde bulunan medresede, inşa edildiği dönemde 30 kişilik sınıflarda eğitimler verilmiştir.

Caminin kubbesi, 1853 senesinde kurşunla kaplanmıştır.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Kurşunlu Camii, günümüzde ibadete açıktır.

Kurşunlu Camii’ye girişler ücretsizdir.

Labranda Antik Kenti

Labranda Antik Kenti, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Kargıcak Mahallesinde yer almaktadır. Milas’ın önemli tarihi yerlerinden olan Labranda Antik Kenti’ne Muğla il merkezinden özel araçla ulaşımlar, Muğla – Milas yolu üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca bölgeye taksi veya il merkezinden yarım saatte bir hareket eden Milas otobüsleriyle 20 TL karşılığında seyahat edilebilmektedir. Labranda Antik Kenti, Muğla’ya 81 kilometre uzaklıktadır.

M.Ö. 6. yüzyılda Karyalılar tarafından inşa edilen Labranda Antik Kenti, adını bir savaş aletinden almaktadır. Dönemin en çok kullanılan savaş aletlerinden çift başlı baltadan, yani Labrys’ten alan antik kent, özellikle savaş alanında öne çıkan kentler arasında yer almaktadır.

İçerisinde anıt, Zeus tapınağı, eğlence salonları, giriş kapısı ve saota bulunan Labranda Antik Kenti, bölgede gerçekleşen doğal afetler sonucunda büyük bir şekilde tahribata uğramıştır.

Muğla’da görülmesi gereken tarihi yerler arasında bulunan Labranda Antik Kenti, haftanın her günü 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Labranda Antik Kenti’ne girişler ücretsizdir.

Gümüşkesen Anıtı

Gümüşkesen Anıtı, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi sınırları içerisinde görülebilmektedir. Muğla il merkezine 66 kilometre uzaklıkta yer alan yapıya ulaşımlar, il merkezinden özel araçla Muğla – Milas yolunu takip ederek yapılmaktadır. Ayrıca bölgeye, taksi veya Muğla Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Milas minibüsleriyle de ulaşım sağlanabilmektedir

Gümüşkesen Anıtı, Bodrum’a bağlı Gümbet Mahallesindeki dünyanın 7 harikasından Halikarnas Mausoleus'un benzeri olarak yapılmış bir anıttır. Mylasa Antik Kenti sınırları içerisinde görülebilen Gümüşkesen Anıtı, Muğla’da gezilecek tarihi yerler arasındadır.

Antik Roma döneminde inşa edilmiş olan Gümüşkesen Anıtı, dönemin zenginleri ve siyasetçileri için mezarlık olarak kullanılmıştır. Çevresinde birçok mezarlığın bulunduğu anıt, haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Gümüşkesen Anıtı’na girişler ücretsizdir.

Kleopatra Hamamı

Kleopatra Hamamı, Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla’ya 88 kilometre uzaklıktaki Kleopatra Hamamı’na ulaşımlar, özel araçla Muğla – Fethiye yolunu takip ettikten sonra D400 karayolunu güney istikametine devam ederek yapılmaktadır. Ayrıca bölgeye taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Dalaman minibüsleriyle 1 saat içerisinde ulaşılabilmektedir.

Dalaman’da deniz kıyısında yer alan Kleopatra Hamamı, günümüzde harabe bir görünüme sahip olsa da oldukça sıra dışı bir yapı olarak öne çıkmaktadır. Dalaman’dan hareket eden tekne turlarının uğrak adreslerinden olan Kleopatra Hamamı, yarısı su içerisinde kalmış, yarısı da suyun üzerine çıkmış bir yapıdır. Turkuaz denizin kıyısında bulunan hamam, Likya döneminden kalmıştır.

Kleopatra Hamamı’na girişler ücretsizdir.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Muğla’ya bağlı Marmaris ilçesinin Tepe Mahallesinde bulunan Hafsa Sultan Kervansarayı, il merkezine 55 kilometre uzaklıktadır. Kervansaraya özel araçla il merkezinden ulaşımlar, Marmaris – Muğla yolunu takip ederek yapılmaktadır. Marmaris’e, il merkezinden taksi veya Marmaris otobüsleriyle ortalama 1 saat içerisinde ulaşılabilmektedir.

Osmanlı Dönemi yapılarından olan Hafsa Sultan Kervansarayı, 1545 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine, annesi Hafsa Sultan adına inşa edilmiştir. Dönemin önemli ticaret yollarına yakın konumda bulunan kervansaray, ticaret kervanlarının kısa süreli mola verdiği bir yapı olarak kullanılmıştır.

İçerisinde toplamda 9 oda bulunan kervansarayda, günümüzde çeşitli takı ürünlerinin ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar bulunmaktadır.

Muğla’da görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunan Hafsa Sultan Kervansarayı’nı, haftanın her günü dilediğiniz saatte ziyaret edebilirsiniz.

Hafsa Sultan Kervansarayı’na girişler ücretsizdir.

Şeyh Camii

Muğla merkezde yer alan Şeyh Camii, bölgenin öne çıkan tarihi yapılarındandır. İl merkezinden ulaşımlar, yürüyerek rahatlıkla sağlanabilmektedir.

1565 yılında inşa edilen Şeyh Camii, günümüze ulaşana dek birçok kez restorasyon çalışması geçirmiştir. Bu çalışmalardan biri olan 1800’lü yıllarda gerçekleştirilen bir restorasyon sırasında camiye bir adet minare eklenmiştir.

Şeyh Camii sınırları içerisinde Şeyh Bedrettin ve birçok önemli alimin türbeleri de yer almaktadır. Beyaz ve turkuaz renklerin yoğun olarak görülebildiği cami, haftanın her günü ziyaret edilebilmektedir.

Şeyh Camii, günümüzde ibadete açıktır.

Köyceğiz Kral Mezarları

Köyceğiz Kral Mezarları, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Çandır Mahallesinde yer almaktadır. Muğla il merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunan Köyceğiz Kral Mezarları’na özel araçla ulaşımlar, Muğla – Fethiye yolunu takip ettikten sonra D400 karayolunu güney istikametine devam ederek gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda bölgeye, taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Köyceğiz minibüsleriyle de ulaşım sağlanabilmektedir.

Likya Uygarlığı’na ait yapılardan olan Köyceğiz Kral Mezarları, oldukça sıra dışı bir tarihi eser olarak dikkat çekmektedir. İnşa edildiği dönemde, ölülerin tanrıya daha yakın olması için olabildiğince yüksek konuma gömülmesi gerektiğine inanan Likyalılar, bu sebeple Köyceğiz Kral Mezarları’nı denizden oldukça yüksek bir noktaya inşa etmişlerdir.

Zengin tüccarlar, krallar ve dönemin ileri gelenlerinin gömüldüğü Köyceğiz Kral Mezarları; akşam saatlerinde ışıklandırma ile birlikte keyifli manzaralara tanıklık etmektedir.

Haftanın her günü ziyaret edilebilen Köyceğiz Kral Mezarları, özellikle bölgedeki tekne turlarının uğrak adreslerindendir.

Köyceğiz Kral Mezarları’na girişler ücretsizdir.

Konakaltı Hanı

Konakaltı Hanı, Muğla şehir merkezinde yer almaktadır. Konakaltı Hanı’na ulaşımlar, il merkezinden yürüyerek yapılabilmektedir.

19. yüzyılda inşa edilmiş olan Konakaltı Hanı, Menteşe bölgesine uğrayan kervanlara özel olarak yapılmıştır. Toplamda 2 kattan oluşan yapının üst katı, insanların rahatça dinlenebildiği şekilde tasarlanmış; alt katı ise hayvanların bulunduğu bir alan olarak inşa edilmiştir.

Günümüzde çeşitli kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü bir kültür merkezi olarak kullanılan Konakaltı Hanı, özel etkinlikler haricinde yalnızca dışarıdan incelenebilmektedir.

Konakaltı Hanı’nı ziyaret etmek ücretsizdir.

Kalynda Antik Kenti

Muğla’nın önemli tarihi yerlerinden olan Kalynda Antik Kenti, Dalaman ilçe sınırları içerisindedir. Muğla’ya 90 kilometre uzaklıkta, Dalaman’a bağlı Şerefler Köyü sınırları içerisinde bulunan antik kente özel araçla ulaşımlar, Muğla – Dalaman yolu üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca bölgeye taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Dalaman minibüsleriyle de ulaşım mümkündür.

Geniş bir arazi üzerine kurulmuş olan Kalynda Antik Kenti, çevresini sarmalayan surlar ile birlikte Muğla tatilinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Çevresinde çok sayıda kaya mezarı bulunan antik kent, Karyalılar tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra Persler ve Likyalılar tarafından da uzun bir süre kullanılan Kalynda Antik Kenti, son olarak Bizans’a ev sahipliği yapmıştır.

Haftanın her günü 08:30 ile 18:30 saatleri arasında açık olan Kalynda Antik Kenti, birçok medeniyetin izlerini günümüze taşıyan ender yapılar arasında öne çıkmaktadır.

Kalynda Antik Kenti’ne girişler ücretsizdir.

Yaz turizminin can alıcı duraklarına sahip Muğla’da eşsiz sahillerini, antik kentlerini, doğal güzelliklerini keşfedip büyüleneceğiniz tatili Muğla Otelleri arasından seçiminizi yaparak planlayabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.