Muğla’nın Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Muğla’nın Meşhur Yemekleri ve RestoranlarıMuğla mutfağının vazgeçilmezleri arasında hiç şüphesiz deniz ürünleri bulunmaktadır. Denize kıyısı olan birçok ilçenin bulunduğu Muğla’da yemeklerde ve salatalarda ağırlıklı olarak deniz mahsulleri tüketilmektedir. Muğla’nın meşhur yemekleri arasında Ekşili Balık ve Kefal Dolması öne çıkmaktadır. Bunların yanı sıra yemeklerde meze olarak börülce, patlıcan kızartması ve kaya koruğu gibi alternatifler tercih edilmektedir.

Verimli topraklara sahip Muğla’da sebze yemekleri de oldukça fazla tüketilmektedir. Bunların yanı sıra et yemeklerinin de tercih edildiği Muğla’nın meşhur lezzetleri arasında Çökertme Kebabı, Oğlak Yahni, Kabak Çiçeği Dolması ve Keşkek yer almaktadır.

Muğla'nın kendine has lezzetlerini yerinde denemek için Muğla Otelleri sayfamızdaki otellere göz atarak güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Eyvan Kebap’ta Çökertme Kebabı

Muğla’nın meşhur yemekleri arasında öne çıkan Çökertme Kebabı, Türkiye çapında en çok bilinen yöresel lezzetler arasında yer almaktadır. İnce doğranmış patates kızartmasının üzerine tereyağı sosu dökülerek servis edilen Çökertme Kebabı, genellikle dana etiyle yapılmaktadır. Ancak tercihen tavuk etiyle de yapılabilen kebap, Muğla yöresinde özel günlerde yapılıp tüketilmektedir.

Çökertme Kebabı’nı Muğla’da en lezzetli şekilde Eyvan Kebap’ta yiyebilirsiniz.

Adres:Şeyh, 48000 Menteşe/Muğla

Ayşe Ana’nın Yeri’nde Börülce Ekşilemesi

Ev yemekleri konusunda oldukça zengin tarifler sunan Muğla mutfağında denenmesi gereken lezzetler arasında sıralanan Börülce Ekşilemesi, deniz börülcesi kullanılarak yapılmaktadır. Zeytinyağlı olan ve sarımsak içeren tarifiyle birlikte yaz aylarında yoğunlukla tüketilen yemeklerden olan Börülce Ekşilemesi, hem hafif olması hem de doyurucu olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Sıcak veya soğuk servis edilen Börülce Ekşilemesi’nin tadına, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde hizmet veren Ayşe Ana’nın Yeri’nde bakabilirsiniz.

Adres:Akyaka, Nergiz Sk. No:16, 48650 Ula/Muğla

Ofroz Restaurant’ta Ahtapotlu Pilav

Deniz mahsulleri tarifleriyle ünlü Muğla mutfağının benzersiz lezzetlerinden olan Ahtapotlu Pilav, klasik pilavın üzerine haşlanmış ahtapot eklenerek servis edilmektedir. Deniz mahsullerini seven ve farklı lezzetler tatmak isteyenler için ideal bir tercih olabilen Ahtapotlu Pilav, Muğla’da ana yemeklerde mükemmel bir tamamlayıcı olarak tercih edilmektedir.

Ahtapotlu Pilavı, Muğla tatillerinde Ofroz Restaurant’ta yiyebilirsiniz.

Adres:Akyaka, Sarıoğlu Sk. No:48, 48650 Ula/Muğla

Bodrum Mantı Evi’nde Bodrum Mantısı

Muğla’nın Bodrum yöresine ait meşhur lezzetlerden olan Bodrum Mantısı, bilinen haşlama tarifinin yanı sıra kızartılarak pişirilmektedir. Bükülme tarzıyla da klasik mantıdan ayrılan Bodrum Mantısı, salçalı sos ve tereyağı eklenerek servis edilmektedir.

Bodrum Mantısı’nı Muğla’nın Bodrum ilçe merkezinde hizmet veren Bodrum Mantı Evi’nde yemeyi tercih edebilirsiniz.

Adres:Kumlubahçe Mah., Cevat Şakir Caddesi, Eski Hükümet Sokak No:8 , Bodrum/Muğla

Sulu Muğla Kebabı

Muğla’nın yöresel lezzetlerinden olan Sulu Muğla Kebabı, bölgede Kebap Çorbası ismiyle de bilinmektedir. Et, iç yağı ve su kullanılarak yapılan Sulu Muğla Kebabı, pratik bir şekilde hazırlanması ve oldukça faydalı olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Doyurucu bir lezzet olan Sulu Muğla Kebabı’nı Muğla’da hizmet veren bütün restoranlarda bulabilirsiniz.

Milas Köftesi

Milas Köftesi, Muğla mutfağının önemli tarifleri arasında yer almaktadır. Muğla Köftesi olarak da bilinen yemek, Muğla’daki bütün lokanta ve restoranlarda servis edilmektedir. Dana kıymasıyla yapılan Milas Köftesi, tırnaklı pide ve tereyağlı sosuyla servis edilmektedir. Muğla halkı tarafından evlerde sıklıkla yapılan Milas Köftesi, klasik köfteden çok daha farklı ve daha hafif bir yemek olarak öne çıkmaktadır.

Döş Dolması

Döş Dolması, bakınca bile insanı acıktıran bir görüntüye sahiptir. Oğlak döşünden hazırlanan Döş Dolması, patates, havuç ve çeşitli yeşilliklerle birlikte servis edilmektedir. Muğla mutfağının en önemli lezzetlerinden olan Döş Dolması, ilk önce ocakta bir süre piştikten sonra taş fırında son halini almaktadır. Tepsi içerisinde servis edilen Döş Dolması, tadına doyamayacağınız Muğla yemekleri arasında yer almaktadır.

Döş Dolması’nı Muğla’da ev yemeği yapan restoran ve lokantalarda bulabilirsiniz.

Kordon Restaurant’ta Ekşili Balık

Muğla’nın en güzel deniz mahsulü yemeklerinden olan Ekşili Balık, mutlaka denenmesi gereken tarifler arasında yer almaktadır. Salça, limon ve sarımsak eklenerek pişirilen Ekşili Balık, tadı damağınızda kalacak lezzetlerdendir.

Küçük bir kapta servis edilen Ekşili Balık’ın çorbası da oldukça vitaminli ve lezzetlidir.

Ekşili Balık’ı Muğla’da en iyi Kordon Restaurant’ta yiyebilirsiniz.

Adres:Akyaka, 48650 Ula/Muğla

Kefal Dolması

Muğla’nın bir diğer balık yemeklerinden olan Kefal Dolması, bölgede yetişen sebzeler ile birlikte pişirilerek oldukça farklı bir lezzete bürünmektedir. Yalnızca Muğla yöresinde tadına bakabileceğiniz Kefal Dolması, doyurucu ve oldukça lezzetli olması nedeniyle popüler olmuştur.

İçerisinde pirinç, nane, soğan, dereotu, maydanoz ve karabiber katılarak hazırlanan Kefal Dolması’nı Muğla’daki balık restoranların birçoğunda bulabilirsiniz.

Keşkek

Muğla’nın en popüler yöresel lezzetlerinden olan keşkek, buğday ile yapılmaktadır. Dana eti, tavuk eti veya oğlak eti eklenerek yapılan keşkek, oldukça doyurucu ve lezzetlidir. Türkiye’nin birçok bölgesinde yapılan keşkek, Muğla’da kendine özel bir tarifle hazırlanmaktadır. Bu nedenle Muğla’ya geldiğinizde mutlaka keşkeğin tadına bakmanız tavsiye edilmektedir.

Uysal Cafe’de Kabak Çiçeği Dolması

Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapılan Kabak Çiçeği Dolması, Muğla’da daha farklı bir tarifle hazırlanmaktadır. Kabak yetiştiriciliğinin öne çıkan şehirlerinden olan Muğla’da evlerde sıklıkla yapılan lezzetlerden olan Kabak Çiçeği Dolması, zeytinyağlı bir şekilde servis edilmektedir.

Harcında pirinçi ve dereotu bulunan Kabak Çiçeği Dolması’nı Muğla’nın Datça ilçesinde hizmet veren Uysal Cafe’de yiyebilirsiniz.

Adres:İskele, 68. Sk. No:1, 48900 Datça/Muğla

Yağlı Patlıcan Yemeği

Muğla mutfağında baskın lezzetlerden olan patlıcan ile yapılan Yağlı Patlıcan Yemeği, soğan, biber ve sarımsağın birleşimiyle eşsiz bir tada bürünmektedir. Zeytinyağlı olması nedeniyle oldukça hafif bir lezet olan Yağlı Patlıcan Yemeği, Muğla mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır.

Muğla’daki birçok lokanta ve restoranda bulabileceğiniz Yağlı Patlıcan Yemeği’nin tadına mutlaka bakmalısınız.

Muğla Halkası

Muğla’nın popüler hamur işi tariflerinden olan Muğla Halkası, görünüm itibariyle klasik poğaçayı andırmaktadır. Muğla’da evlerde, özel günlerde yapılan lezzetlerden olan Muğla Halkası, genellikle çayın yanında alternatif olarak tüketilmektedir.

Kuru Börülce Yemeği

Börülcenin Muğla mutfağında apayrı bir yeri olduğunu gösteren bir başka lezzet ise Kuru Börülce Yemeği’dir. Birçok özel tarifi süsleyen börülcenin kıymalı, salçalı ve zeytinyağlı olarak yapılabildiği bu yemek, hafif olması sebebiyle yaz aylarında da sıklıkla tüketilmektedir.

Kuru Börülce Yemeği’ni, Muğla’da hizmet veren lokantalarda bulabilirsiniz.

Körfez Restaurant’ta Dülger Balığı Kavurması

Balığın kavrulmasıyla hazırlanan özel bir yemek olan Dülger Balığı Kavurması, dülger balığının fileto olarak pişirilmesiyle yapılmaktadır. Piştikten sonra taze sebzeler ile birlikte süslenen tabakta servis edilen Dülger Balığı Kavurması, Muğla’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında sıralanmaktadır.

Dülger Balığı Kavurması’nı Muğla’nın Bodrum ilçe merkezinde hizmet veren Körfez Restaurant’ta yiyebilirsiniz.

Adres:Neyzen Tevfik Caddesi No:2, 48400 Bodrum/Muğla

Zeytinyağlı Bamya

Muğla’nın vazgeçilmezlerinden olan zeytinyağlı yemekler arasında öne çıkan Zeytinyağlı Bamya, hem besleyici olması hem de lezzetli olması sebebiyle tercih edilmektedir. Besin değeri oldukça yüksek olan Zeytinyağlı Bamya, klasik bamya yemeklerinden farklı bir lezzete sahiptir.

Muğla tatilinde mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetlerden oluşan Zeytinyağlı Bamya’yı, Muğla şehir merkezinde hizmet veren tüm restoranlarda bulabilirsiniz.

Sündürme

Muğla mutfağının oldukça sıra dışı lezzetlerinden olan Sündürme, Karadeniz mutfağındaki mıhlamaya benzemektedir. Genellikle kahvaltılarda ve çay saatlerinde tüketilen Sündürme, turp, nar ekşisi ve sarımsak ile birlikte hazırlanmaktadır.

Muğla tatilinde yapacağınız kahvaltılarda tercih edebileceğiniz Sündürme, genellikle evlerde tüketilmektedir.

Milas Çaykaması

Muğla’nın Milas ilçesinin özel lezzetlerinden olan Milas Çaykaması, bölge mutfağının öne çıkan zeytinyağlı yemekleri arasındadır. Ateşin üzerinde tepsi ile birlikte pişirilen Milas Çaykaması, içerisine başta ıspanak, dereotu ve ısırgan otu gibi bol yeşillik ürünleri katılarak servis edilmektedir.

Genellikle evlerde yapılan Milas Çaykaması, Muğla’da denenmesi gereken yemekler arasında yer almaktadır.

Lokma

Muğla’nın tüm ilçelerinde yaygın olarak tüketilen bir tatlı olan lokma, bölgede yılın her dönemi tercih edilmektedir. Küçük ölçüdeki hamurların kızartılıp, üzerine şerbet dökülmesiyle yapılan lokma, evlerde de yaygın olarak pişirilmektedir.

Muğla’nın özellikle turistik bölgelerinde sahile yakın konumlarda bulabileceğiniz lokmanın tadına mutlaka bakmalısınız.

Zerde Tatlısı

Muğla’nın bir diğer meşhur tatlısı olan Zerde, yöre mutfağının vazgeçilmez tatlısıdır. Zerdeçal ve safranın müthiş uyumu ile ortaya çıkan Zerde, bölgede özellikle düğün ve özel günlerde yapılmaktadır. Hafif ve lezzetli olması nedeniyle meşhur olan Zerde’yi, Muğla’daki birçok lokanta ve restoranda bulabilirsiniz.

Tüm bu birbirinden güzel lezzetleri denemek ve keyifli bir Muğla tatili yaşamak isterseniz, Muğla Otelleri sayfamızdaki oteller arasından seçiminizi yaparak, kolay bir şekilde rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.