Ödemiş Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Ödemiş Meşhur Yemekleri ve Restoranları

İzmir’in tarih kokan ilçesi Ödemiş, bugüne kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve hepsinden izler taşımaktadır. Çok kültürlü bir yapının hakim olduğu Ödemiş’in bu özelliği yöre mutfağına da yansımaktadır. Geleneklerin hala yaşadığı Ödemiş mutfağı, kıtır ekmeklerin öne çıktığı ve bölgenin ismiyle özdeşleşen Ödemiş Köftesi ile ünlüdür. Ayrıca; otlu gözleme, Ödemiş poğaçası, kabuklu kumpir kızartması, Töngül pidesi ve serinletici lezzeti ile kar helvası Ödemiş mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Ege mutfağının lezzetli bir yansıması olan yöresel Ödemiş mutfağı yemeklerini ve Ödemiş gezinizde keyifli bir kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için tercih edebileceğiniz mekanlar arasında her bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır. Töngül pidesi başta olmak üzere pide çeşitlerinin ön plana çıktığı Ödemiş’te, köfte ve kebap da mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

İzmir’in en güzel ilçelerinden Ödemiş’in kendine has lezzetlerini yerinde denemek için Ödemiş Otelleri sayfamızdaki otellere göz atarak güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Hurşit Kebap

İlçe merkezinde bulunan ve yöre mutfağının en sevilen yemeklerinden biri olan Ödemiş köftesinin en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen Hurşit Kebap, küçük ve salak bir dükkanda hizmet vermektedir.

Burası, İzmir’in en iyi köfte adreslerinden biri olarak gösterildiğinden, özellikle yaz aylarında oturacak yer bulmak zor olabilir. Tereyağlı kebap olarak da bilinen Ödemiş köftesi için mekan ziyaretçilerinden yüksek not almaktadır.

Adres: Umurbey, Saraçoğlu Cad. No:14, 35759 Ödemiş/İzmir

Töngül Pide Fırını

Ödemiş’in merkezinde Mimar Sinan mevkiinde bulunan Töngül Pide Fırını, Ödemiş mutfağının yöresel lezzetlerinden biri olan Töngül pidenin en iyi adresi olarak gösterilmektedir.

Pide denince akla ilk gelen bölge Karadeniz olsa da, Ege bölgesinde de pidenin iyi bir adresi olarak Töngül Pide Fırını tercih edilebilir.

Bir asrı aşkın bir süredir fırın olarak hizmet veren Töngül Pide Fırını, hem yerli halk hem de ziyaretçiler arasında oldukça meşhurdur.

Adres: Mimar Sinan, 35753 Ödemiş/İzmir

Birgi Sofrası Restaurant

Ödemiş’e bağlı Birgi Mahallesi’nde bulunan Birgi Sofrası Restaurant, hem ev yemekleri hem kebap hem de pide ve yöresel Ödemiş lezzetlerini denemek için uygun fiyatlı bir restorandır.

Töngül pidesi, Ödemiş köftesi gibi yöresel lezzetlere ek olarak, sulu yemekler ve ev yemekleri de servis edilmektedir. Yemeklerin yanında salata ikramı da bulunmaktadır. Meşhur lezzetleri arasında tahinli kazandibi ve güveçte oğlak da yer almaktadır.

Adres: Fatih Mehmet Bey Cd. No:60 Birgi Mah. Ödemiş/İzmir, 35750 Ödemiş/İzmir

Birgi Nar Danesi

Ödemiş’in turistik cazibe merkezlerinden biri olan Birgi Köyü’nde bulunan Birgi Nar Danesi, bir kahvaltı restoranı konsepti ile hizmet vermektedir.

Tarihi bir atmosferin hakim olduğu restoran, keyifli bahçesi ile son derece samimi ve huzurlu bir mekandır.

Açık büfe kahvaltı ve serpme kahvaltı seçenekleri bulunan kahvaltı menülerinde; otlu pişi, menemen ve ev yapımı reçeller öne çıkmaktadır. Mekanın, doğal ev yapımı ürünleri ve Türk kahvesi de oldukça meşhurdur.

Birgi Nar Danesi, pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın diğer günlerinde 08:30 ile 00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Adres: Birgi, Çakırağa Sk., 35750 Ödemiş/İzmir

Dede 2 Lokantası

Ödemiş ilçe merkezinde bulunan Dede 2 Lokantası, ev yemekleri ve sulu yemek ağırlıklı bir esnaf lokantasıdır.

Ye ve kalk konsepti ile hizmet veren mekanın; Ödemiş kebabı, çorbaları ve et yemekleri tavsiye edilmektedir. Çorbalarda özellikle kelle paça ve işkembe önerilmektedir.

Ödemiş yöresinin geleneksel lezzetleri arasında yer alan Ödemiş köftesi ve Töngül pidesi de burada bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Dede 2 Lokantası, Pazar günleri kapalıdır. Haftanın diğer günlerinde 06:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Adres: Umurbey, Turgut Reis Cd., 35750 Ödemiş/İzmir

Tüm bu birbirinden güzel lezzetleri denemek ve keyifli bir Ödemiş tatili yaşamak isterseniz Ödemiş Otelleri sayfamızdaki oteller arasından seçiminizi yaparak, kolay bir şekilde rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.