Ödemiş Tatilinde Yapılacaklar Listesi


Ödemiş Tatilinde Yapılacaklar Listesi

İzmir’in doğusunda yer alan ve Tire ilçesi ile komşu olan Ödemiş, yerleşimi çok eski zamanlara giden, tarihi bir ilçedir.

Deniz kenarında yer almaması nedeniyle İzmir’de turizm denince akla ilk gelen yerlerden biri olmasa da, Ödemiş’te de keşfedilecek pek çok yer ve yapılacak pek çok şey vardır. Köyleri, müzeleri, muhteşem bir göl manzarası sunan yaylası, pazarları, sokakları ve çok daha fazlası ile Ödemiş’te keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapılabilir.

Ödemiş tatilinde mutlaka yapılması gerekenler arasında ise; Ödemiş Müzesi ve Bedia Akartürk müzelerini ziyaret, Gölcük Gölü kenarındaki restoranlardan birinde muhteşem manzara eşliğinde yemek, sıcak ve samimi yerlileri ile Birge Köyü’ne bir gezi, yöresel lezzetleri deneyimleyebileceğiniz Ödemiş Pazarı’na ziyaret, hayalet köy olarak da bilinen Lubbey Köyü’nde bol bol fotoğraf çekimi, Ege’nin Uludağ’ı olarak bilinen Bozdağ Kayak Merkezi’nde kayak ve Ödemiş’in kendine has, yöresel lezzetlerini deneyimlemek yer almaktadır.

Ödemiş Müzesi’ni Gezin

Ödemiş Müzesi, ilçede mutlaka görülmesi gereken kültürel bir yerdir. Ödemiş ve Ege Bölgesi’nin kültürünü, sosyal hayatını ve tarihini biraz daha yakından tanımak için ziyaret edebileceğiniz Ödemiş Müzesi, sahip olduğu koleksiyon ile oldukça özel bir müzedir.

Müzenin içerisinde toplamda 13 oda bulunmaktadır. Sergi salonlarında ise düğün konseptli ya da çeyiz konseptli oldukça ilginç ve tematik sergiler de düzenlenmektedir. Müzede ayrıca, yine belli bir temayla kurulan animasyon odaları da bulunmaktadır. Müzeyi ziyaret ettikten sonra, bahçesindeki kafede kahve yudumlamak ve dükkan bölümünden hediyelik yöresel eşyalar satın almak da mümkündür.

Ödemiş Müzesi, haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze, ilçe merkezinde bulunduğundan araç ve yaya olarak ulaşım oldukça kolaydır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Ödemiş’te tatilinizi planlamak için İzmir Ödemiş Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Gölcük Gölü’nü Görün

Çok eski bir yerleşim yeri olan Ödemiş’in Gölcük Mahallesi’nde bulunan Gölcük Gölü; etrafını süsleyen yemyeşil ağaçları, yörenin şifalı bitkileri ve bol oksijenli atmosferi ve serin rüzgarları ile Ödemiş halkı tarafından yayla olarak kullanılmaktadır.

Doğa ile baş başa olabileceğiniz ve muhteşem bir göl manzarasına tanıklık edebileceğiniz Gölcük Gölü, özellikle sonbahar aylarında son derece sakin ve huzurlu bir atmosfer sunmaktadır. Gölün çevresinde, yemek yiyebileceğiniz restoranlar da bulunmaktadır.

Gölcük Gölü, ilçe merkezine ortalama 5-6 km uzaklıktadır ve araba ile yolculuk ortalama 10 dakika sürmektedir. Dilerseniz, Ödemiş merkezden kalkan Gölcük minibüsleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Birgi Köyü’nü Keşfedin

Ödemiş’e bağlı Birgi Köyü, sokakları buram buram tarih kokan bir köydür. Cumhuriyet döneminden kalma konakları, tarihi camileri ve asırlık çınarların süslediği yemyeşil manzaraları ile Ödemiş’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

İlçe merkezine ortalama 8-10 km uzaklıkta bulunan Birgi Köyü’ne özel araç ile ulaşım ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için, Ödemiş’ten kalkan Birgi dolmuşları kullanılabilir.

Tarihte, Selçuklu beyliklerinden Aydınoğulları için bir merkez olan Birgi Köyü, aynı zamanda Ege Bölgesi’nin en güzel köylerinden biri olarak gösterilmektedir. Güzelliği ile bir açık hava müzesini andıran bu köyde görülmesi gereken yerler arasında; Ulu Cami, Çakırağa Konağı, Sandıkoğlu Konağı, İmam-ı Birgi Türbesi ve tarihi köy evlerinin süslediği Birgi sokakları yer almaktadır.

Bedia Akartürk Müzesi’ni Görün

Türk halk müziğinin önemli isimlerinden biri olan Bedia Akartürk’ün doğduğu ve sanat yaşamıyla tanıştığı yer olan Ödemiş’te, ünlü sanatçının anısına açılan bu müze, ilçenin turistik cazibe merkezlerinden biridir.

Müzede, ünlü sanatçıya ait eşyalar, kendisinin diktiği elbiseler, sahnede giydiği kostümler, ünlü sanatçının fotoğrafları ve bugüne kadar aldığı eserler sergilenmektedir.

Bedia Akartürk Müzesi, ilçe merkezinde bulunduğundan arabayla ya da yaya olarak ulaşım oldukça kolaydır. Müze, haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzeyi ziyaret için ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Ödemiş tatilinizi renklendirecek bir müze seçeneği için Bedia Akartürk Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ödemiş Pazarı’ndan Alışveriş Yapın

Ödemiş ilçe merkezinde cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarı, burada mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. İlçenin en büyük pazarı olan Ödemiş Pazarı, ne ararsanız bulabileceğiniz bir pazardır.

Yerli halkın kendi üretimi olan doğal ve yöresel yemekler, organik sebze ve meyveler, civardaki dağlardan toplanan Ege otları, yöresel dokunmuş kumaşlar, el yapımı kıyafetler ve oya işlemelerinin sergilendiği bu pazarda, özellikle kök sütlü peksimet ve kestane mutlaka alınması gerekenler arasındadır. Ayrıca, Ödemiş mutfağının favori lezzeti Ödemiş Kebabı’nı da burada deneyimlemek mümkündür.

Ödemiş Pazarı, ilçe merkezinde yer almakta ve yaya olarak kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Bu pazara ek olarak, Ödemişli kadınların kendi elleriyle hazırladıkları el sanatlarını görmek için ise Kadın El Sanatları Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu Pazar ise Teyyare Parkı içinde cumartesi günleri kurulmaktadır.

Hayalet Köy’de Fotoğraf Çekin

Ödemiş’e bağlı Lubbey Köyü, terkedilmiş bir köydür ve ilçede hayalet köy olarak da bilinmektedir. Eskiden normal bir köy olan Lubbey Köyü, daha sonraları yerli halkın geçim nedeniyle bölgeyi terk etmesinin ardından nüfusu 10-15 civarında kalmıştır.

Tarihi köy evlerinin yer aldığı sokaklardan çıkarak ulaşacağınız tepede, Lubbey Köyü’nün bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

İlk Kurşun Anıtı’nı Görün

İzmir’in işgali sırasında Yunan askerlerine ilk kurşunun sıkılışını sembolize eden İlk Kurşun Anıtı, Ödemiş’te görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

İlçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan bu tarihi anıt, milli mücadelenin bir sembolü olarak Ödemiş tarihinde özel bir yere sahiptir. Anıt, aynı ismi taşıyan İlk Kurşun Köyü’nde bulunmaktadır. Köyde, her yıl İlk Kurşun Bayramı da kutlanmaktadır.

Bozdağ Kayak Merkezi’ne Gidin

Ege’nin Uludağ’ı olarak bilinen ve sıcak Ege sahillerinin tersine bir kayak tatili için tercih edebileceğiniz Bozdağ Kayak Merkezi, Ödemiş ilçe merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araba ile ortalama 30 dakikada ulaşabileceğiniz kayak merkezine, ilçe merkezinden kalkan ve kayak merkezine giden minibüsler kullanılarak ulaşım sağlanabilir.

Kendine has doğası ve havasına ek olarak, kış aylarında donan Gölcük Gölü’nün sunduğu muhteşem manzaraları ile de görülmeye değer olan Bozdağ’da bulunan kayak merkezi, özellikle kış sporlarına ilgi duyanların tercihi olmaktadır.

Bozdağ Kayak Merkezi, Aralık ile Mart aylarında kayak yapmak için uygundur.

Ödemiş’in Yerel Lezzetlerini Deneyin

Ödemiş denince akla ilk gelen Ödemiş Kebabı olmaktadır. Kebabın yanı sıra, Ege otları ve Akdeniz mutfağından da izler taşıyan Ödemiş mutfağında özellikle patates pek çok yemekte kullanılmaktadır.

Ödemiş’e gelindiğinde denenmesi gereken lezzetler arasında; Ödemiş kestanesi, Ödemiş patatesi, kuru incir, Ödemiş köftesi, Töngül pidesi, tahinli baklava, besmet, kar helvası ve oğlak güveç yer almaktadır. Ödemiş köylerinde, lezzetli ve doğal bir köy kahvaltısı yapmak da mümkündür.

Ödemiş’te yapılacaklar listeniz hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Ödemiş Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.