Ödemiş’te Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Ödemiş’te Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

İzmir şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta bulunan ve şehrin en kalabalık ilçelerinden biri olan Ödemiş; el değmemiş doğası, asırlık çam ağaçları, 4000 yıllık farklı medeniyetlerden izler taşıyan tarihi, doğallığını korumayı başarabilmiş köyleri, tarihi konakları, yöresel el sanatları, müzeleri, mimari zenginlikleri, yöresel ve el sanatları pazarları ve doğal güzellikleri ile gezilecek birbirinden güzel yerler ile doludur.

Ödemiş’te sahil bulunmadığından deniz tatili için uygun bir rota değildir. Bununla birlikte, sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel mirası ile Ödemiş’te gezebileceğiniz çok fazla yer vardır.

Ödemiş gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında; Birgi Kasabası, Bozdağ ve Bozdağ Kayak Merkezi, Bademli Köyü, hayalet köy olarak da bilinen Lübbey Köyü, Ödemiş Pazarı, 125. Yıl Kültür Parkı, Gölcük Gölü ve Yaylası, Kadın El Sanatları Pazarı, Ödemiş Kent Arşivi Müzesi, Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı yer almaktadır.

Ödemiş’e geldiğinizde yarım gününüzü ayırarak ya da günübirlik bir gezi düzenleyerek çevre ilçelerdeki popüler turistik cazibe merkezlerini de keşfedebilirsiniz. Bunlar arasında ise; Tire ilçesine bağlı Kaplan Köyü, Lydia Park Nature ve Kurşunlu Kaplıcaları sayılabilir. Ödemiş, Manisa ilçe sınırında bulunduğundan günübirlik bir Manisa gezisi de yapılabilmektedir.

Birgi Kasabası

Anadolu Türk beyliklerinden Aydınoğulları için önemli bir merkez olan Birgi Kasabası, ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Ödemiş merkezden kalkan Birgi minibüs ve dolmuşları ile ulaşım sağlayabileceğiniz köy, hem doğası hem tarihi konakları hem de turistik cazibe merkezleri ile görülmeye değer bir yerdir.

Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin etkileyici mimari örneklerini bulabileceğiniz köy; yöre mutfağı, el değmemiş doğası, müzeleri, yöresel ürünleri ve huzurlu atmosferi ile oldukça etkileyicidir.

Bir açık hava müzesini anımsatan Birgi Köyü’nde görülmesi gereken yerler arasında; tarihi Birgi evleri, Çakırağa Konağı, Sandıkoğlu Konağı, İmam-ı Birgivi Türbesi, Aydınoğlu Hamamı, Aydınoğlu Mehmet Bey Cami, Birgivi Mehmet Efendi Medresesi ve Karaoğlu Cami yer almaktadır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Ödemiş’te tatilinizi planlamak için İzmir Ödemiş Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Bozdağ

Ödemiş’e yaklaşık 29 km uzaklıkta bulunan Bozdağ Köyü, Ege Bölgesi’nin ünlü kayak merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Sahip olduğu su kaynakları ile de ünlü olan bu köy; doğal şifalı bitkileri, kızılcık reçeli, ipekçilik sanatı, yöresel yemekleri, etrafı çam ormanları ile kaplı gölü, yaylaları, yaz – kış serin olan iklimi ve doğal güzellikleri ile görülecek pek çok şeye sahiptir.

Bozdağ köyüne ulaşım Ödemiş Yolu üzerinden Şehitler Caddesi’ni takip edilerek sağlanabilir. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak için 193 ve 233 no’lu otobüs hatları ve yaz aylarında kullanılabilecek Ödemiş dolmuşları ile sağlanabilir. İzmir Otogarı’ndan gidilecekse Ödemiş otobüsleri kullanılabilir.

Bozdağ Köyü’nde görülmesi gereken yerler arasında; Bozdağ Kayak Merkezi, Gölcük Gölü, Gündalan Yaylası, Çavdar Yaylası yer almaktadır. Gölcük Gölü, sunduğu muhteşem doğa manzaralarına ek olarak kamp alanları ve gölün çevresini süsleyen restoranları ile de görülmeye değerdir.

Bademli Köyü

Ödemiş’e bağlı köylerden biri olan Bademli Köyü, ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmaktadır.

İzmir’in saklı kalmış cenneti ve doğa tutkunlarının gözdesi olan bu köy; etrafı süsleyen çam ağaçları, doğal kaynak suları, şelalesi, yaylaları, yöresel lezzetleri ve bol oksijenli atmosferi ile Ödemiş gezisinde mutlaka keşfedilmesi gereken yerler arasındadır.

Sahip olduğu camileri ile zengin bir kültürel mirasa sahip olan köy, Aydın dağlarından gelen zengin kaynak suları, her yıl gelenekselleşen kiraz festivali, yöresel el işleri, Bademli Şenlikleri gibi olanaklarının dışında; burada adrenalin tutkunları için yamaç paraşütü ve doğa ile iç içe olmak isteyenler için kamp alanları da bulunmaktadır.

Bademli Köyü’nde denenmesi gereken lezzetler arasında ise; yağlı ekmek, ısırgan kavurması, dilbile, yağlı sulu akıtma, keşkek ve sinkonta yer almaktadır. Ayrıca, oğlak eti ile hazırlanan kavurma da yerli halkın favorileri arasındadır.

Lübbey Köyü

Hayalet Köy olarak da bilinen Lübbey Köyü, Ödemiş ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araba ile Çamyayla Köyü İç Yolu ve ardından Bebekler Köyü rotası takip edilerek ulaşım sağlanabilir.

Eski bir Türkmen köyü olan Lübbey, yerden yaklaşık 500 metre yükseklikte bulunan bir köydür. 1950’li yıllara kadar sıradan bir köy olan Lübbey, göçlerin başlamasının ardından toplamda 5 hanesi kalmıştır.

Yaklaşık 15 kişilik bir nüfusa sahip olan köyün tarihi Helenistik Dönem’e kadar uzanmaktadır. Burada, Bizans döneminden kalma manastır, sivil mimariler, anıtsal yapılar ve mezarlık gibi antik kalıntılar da vardır.

Yürüyerek ya da eşeğe binerek geçebileceğiniz dar ara sokaklarında köyün tarihi hakkında fikir sahibi olabilir, yukarıya doğru çıktıkça eşsiz manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Ödemiş Pazarı

Ödemiş ilçe merkezinde Cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarı, yerli halkın kendi üretimi olan meyve ve sebzeler, organik süt ve süt ürünleri, dokuma ürünleri, doğal ürünleri ve lezzetli ege otlarını bulabileceğiniz bölgenin en büyük pazarlarından biridir.

En sevilen sebzeleri ve lezzetli Ege otlarının en tazelerini bulabileceğiniz bu pazara ilçe merkezinin pek çok sokağından ulaşım sağlanabilmektedir.

Bir asrı aşan bir tarihi olan Ödemiş Pazarı’nda ayrıca nohut mayasından yapılan köy ekmeği, çökelek peyniri, ev yapımı reçel, yöresel peynirler ve organik yoğurt gibi alternatifler de bulunmaktadır.

125. Yıl Kültür Parkı

Ödemiş ile Birgi Köyü arasında kalan 125. Yıl Kültür Parkı; sahip olduğu yüzme havuzu, göleti, şelaleleri, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, mini golf alanı, bisiklet yolları, koşu parkurları, jimnastik alanları ve çok daha fazlası ile yöre halkının doğa ile iç içe olmak ve sosyalleşmek için tercih ettiği bir parktır.

İlçe merkezine ortalama 2.5- 3 km uzaklıkta bulunan 125. Yıl Kültür Parkı’na; özel aracınız ile Menderes Caddesi’ni takip ederek ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım ise; 795, 796 ve 797 no’lu otobüs hatları ve Ödemiş- Birgi dolmuşları ile sağlanmaktadır.

Gölcük Gölü ve Yaylası

Ödemiş ilçesine bağlı Gölcük mevkiinde bulunan Gölcük Gölü, ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araba ile ulaşım; Atatürk Caddesi ve Zeybek Caddesi üzerinden Bayırlı istikametine doğru ilerleyerek sağlanmaktadır. İzmir’den geliyorsanız, Tire yolunu takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir’de bir doğa harikası olarak gösterilen Gölcük Gölü, yerli halkın özellikle yaz aylarında serinlemek için tercih ettikleri bir yerdir. Ödemiş tatilinizde günübirlik bir tur yapmak için de idealdir.

Gölcük’te Pazar günleri büyük bir gıda pazarı kurulmaktadır. Bölge, özellikle Pazar günleri oldukça kalabalık olabilmektedir.

Doğal bir göl olan Gölcük Gölü ise kıyı şeridinden balık tutmak, avlanmak, göl etrafındaki işletmelerde köy kahvaltısı yapmak, merkezde gözleme ve Ödemiş tostunu tadını çıkarmak, bölgenin ünlü Kavurmacı Kahvesi’nde kavak ağaçları arasında nefes almak, doğa ile iç içe bir parkurda yürüyüş yapmak, dağ tırmanışı yapmak, piknik yapmak için de idealdir.

Kadın El Sanatları Pazarı

Ödemiş’li kadınların iğne oyaları, el yapımı hediyelik eşyaları, dantelleri, ipek mendilleri, oyaları, el dokumaları, el yapımı kıyafetleri ile Kadın El Sanatları Pazarı, Ödemiş’in mutlaka ziyaret edilmesi gereken pazarlarından biridir.

Tarihte pamuk ve ipek üreticiliğinden geçimini sağlayan bölge halkı, bu geleneği bugün de sürdürmektedir. Otantik ürünlerden hoşlananlar ve hediyelik eşya satın almak isteyenlerin ilgisini çekebilecek bu Pazar, ilçe merkezindeki Üç Eylül Tayyare Parkı’nda kurulmaktadır.

Her hafta Cumartesi günleri kurulan Kadın El Sanatları Pazarı, ilçe merkezinde bulunduğundan yürüyerek kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. İzmir’den geliyorsanız, Bademli – Ödemiş treni ile 795 no’lu otobüs hattı kullanılabilir.

Ödemiş Kent Arşivi Müzesi

Ödemiş’te Emmioğlu mevkiinde bulunan Kent Arşivi Müzesi, 2012 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

İzmir’in ve Ege Bölgesinin kültürünü ve tarihini biraz daha yakından tanımak, Ödemiş’te sosyal yaşamı öğrenmek, çeşitli sergileri gezmek, tematik animasyon odalarını keşfetmek için ziyaret edebileceğiniz Kent Arşivi Müzesi’nin avlusunda ziyaretçiler için bir kafeterya da bulunmaktadır.

Müzede, 6000’in üzerinde kültür varlığı, 20 binin üzerinde belge arşivi, kütüphane koleksiyonu, sergi salonu da bulunmaktadır. Burada obje satın alımları hem satın alma hem de bağış yoluyla gerçekleştirilmektedir.

Müze, Pazartesi günleri hariç 09:00 ile 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İlçe merkezinde bulunan müzeye, yürüyerek 5-10 dakikada ve arabayla Mithatpaşa ve Hacı Sadık caddelerini takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı

Tarihi 17.yüzyıla kadar uzanan bir çarşı olan ve Osmanlı döneminin arasta çarşısı örneklerinden en güzellerinden biri olan Ödemiş Tarihi Arasta Çarşısı, 20’ye yakın han ve 3 caminin ortasına kurulmuştur.

Hem Osmanlı hem de Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine şahitlik eden bu çarşıda, unutulmaya yüz tutmuş zanaatkarlarla karşılaşmak mümkündür. Günümüzde, bu çarşıda hala sepet, çuval, heybe gibi zanaat ürünleri ile semerci ve tenekeci gibi zanaatkarlar vardır.

Bozdağ Kayak Merkezi

Yılın her mevsiminde ziyaretçilere açık olan Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’in Uludağ’ı olarak bilinmektedir.

Ege Bölgesi’nin en büyük kayak merkezi olan Bozdağ Kayak Merkezi, Ödemiş ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için Bozdağ Kayak Merkezi’ne kadar giden ve ilçe merkezinden kalkan minibüsler tercih edilebilir.

Bozdağ Kayak Merkezi’nde aynı zamanda bir otel de bulunmaktadır. Şubat ayında gidecekseniz, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Dağcılık Şenlikleri’ne de katılabilirsiniz. Bahar aylarında ise yamaç paraşütü için tercih edilebilir.

Ödemiş Günübirlik Gezilecek Yerler

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan Kurşunlu Kaplıcaları, Ödemiş’e yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu Kaplıcaları, Bozdağ’ın eteklerinde yer almaktadır. Ödemiş seyahatinizde bir doğa harikası olarak yarım gününüzü ayırabileceğiniz kaplıcalar, her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip doğası ve şifalı suları ile özellikle romatizma ve cilt hastalıklarını tedavi etmek isteyen ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Salihli’ye geldiğinizde, konaklama için Berrak Otel Salihli’yi tercih edebilirsiniz.

Lydia Park Nature

Ödemiş ilçe merkezine 55 km uzaklıkta bulunan Lydia Park Nature, Manisa ile Akhisar Yolu üzerinde bulunan turistik bir parktır. Antik Serdes Kenti’nde bulunan bu park; doğa ile baş başa olmak, organik ve etnografik ürünler satın almak, turistik ve tarihi bir atmosferde keyifli vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz bir yerdir.

Kaplan Köyü

İzmir’in Tire ilçesinde bulunan Kaplan Köyü, Ödemiş’e yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ödemiş ilçe merkezinden Gökçen Yolu ve ardından Kaplan Caddesi’ni takip ederek ulaşım sağlayabileceğiniz Kaplan Köyü’ne, Ödemiş- Tire dolmuşları ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Yeşillikler içindeki doğası ile bu köy, bol bol temiz hava almak ve ünlü Tire köftesinin tadına bakmak için idealdir.

Tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerini etkisi altına alan Ödemiş’te her bütçeye ve her zevke hitap eden Ödemiş Otelleri arasından seçiminizi yaparak, tatilinizi planlayabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.