Ordu Gezinizde Uğramanız Gereken Tarihi Yerler


Ordu Gezinizde Uğramanız Gereken Tarihi Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin en gözde turistik yerlerinden biri olan Ordu; her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Ordu’yu ziyaret eden gezginler; burada yer alan pek çok doğal, tarihi ve turistik bölgeyi gezebilir, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli bir tatil geçirebilir.

Ordu şehri, özellikle tarihi ve turistik noktaları açısından oldukça zengindir. Tatilciler, Ordu’da yer alan birçok tarihi ve turistik yerde keyifli vakit geçirme şansına sahiptir. Ordu’nun tarihi ve turistik yerleri arasında; Etnografya Müzesi, Saray Hamamı, Atik İbrahim Paşa (Orta) Camii, Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı, Kurul Kalesi ve Yerleşkesi, Ünye Kalesi, Osman Paşa Şadırvanı, Taşbaşı Kilisesi, Kardeşler Köyü Kaya Mezarı, Sarpdere Köprüsü ve Efirli Camii yer almaktadır.

Etnografya Müzesi

Ordu şehir merkezinden ortalama olarak 750 metre uzaklıkta yer alan Etnografya Müzesi’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Öte yandan şehir merkezine yakın konumda bulunan tatilciler; kısa süreli bir yürüyüş yaparak Etnografya Müzesi’ne yaya olarak da kolayca ulaşım sağlayabilir.

Etnografya Müzesi, 3 katlı eski bir konaktır. Etnografya Müzesi’ni ziyaret eden tatilciler; burada yer alan çeşitli motif ve süslemeleri gözlemleyebilir. Aynı zamanda gezginler; konakta yer alan eserleri inceleyebilir, dönemin kültür ve tarihi hakkında bilgi edinebilir.

Etnografya Müzesi, haftanın her günü sabah saat 08:00 ile akşamüstü 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Etnografya Müzesi’ne giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da kısıtlama bulunmamaktadır.

Tarih boyunca pek çok medeniyete başkentlik yapmış Ordu için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Ordu Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Saray Hamamı

Saray Hamamı, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 500 metre uzaklıkta yer almaktadır. Saray Hamamı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler, toplu taşıma araçları ve yaya olarak da gerçekleştirilebilir.

Saray Hamamı, dönemin saray halkı ve misafirleri için yaptırılmıştır. Yakın zamanda restore edilen Saray Hamamı, kullanıma tekrar açılmıştır. Saray Hamamı’nı ziyaret eden tatilciler; dönemin mimarisi hakkında bilgi edinebilir, hamamda kese attırabilir.

Saray Hamamı, haftanın her günü sabah saat 07:00 ile gece 23:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Atik İbrahim Paşa (Orta) Camii

Atik İbrahim Paşa Camii, Ordu şehir merkezinden ortalama olarak 350 metre uzaklıkta yer almaktadır. Atik İbrahim Paşa Camii’ye ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; özel araçları, taksiler, toplu taşıma araçları ve yaya olarak da ulaşımlarını kolayca gerçekleştirebilir.

Atik İbrahim Paşa Camii, 1770 yılında inşa edilmiş oldukça eski bir yapıdır. Atik İbrahim Paşa Camii’yi ziyaret eden gezginler; dönemin mimarisini inceleyebilir, şehrin tarihi dokusu hakkında bilgi sahibi olabilir.

Atik İbrahim Paşa Camii, yılın her günü ve günün yirmi dört saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı

Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile rahatça gerçekleştirilebilir.

Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı, bir tarafı karakol ve bir tarafı gözetleme bölümü olarak kullanılan bir kale ve 18. yüzyılda inşa edilen ahşap bir konaktan oluşmaktadır. Oldukça eski ve tarihi olan mekanda; aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte gezebilir, dönemin mimarisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı, yılın her günü ve günü her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir.

Kurul Kalesi ve Yerleşkesi

Kurul Kalesi ve Yerleşkesi, Ordu şehir merkezine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Kurul Kalesi ve Yerleşkesi’ne ulaşım, özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Kurul Kalesi ve Yerleşkesi’ni ziyaret eden tatilciler; burada bulunan 300 adet merdiven, pişmiş seramik ve arkeolojik eseri inceleyebilir.

Kurul Kalesi ve Yerleşkesi, yılın her günü ve saati ziyarete açıktır.

Ünye Kalesi

Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 70 km uzaklıkta yer alan Ünye Kalesi’ne ulaşım; özel araçlar aracılığı ile rahatça gerçekleştirilebilir.

Ünye Kalesi’ni geintiye çıkan tarih meraklıları; burada tarihi kale kalıntılarını inceleyebilir ve neredeyse bütün Ünye’ye kuşbakışı bakabilir.

Ünye Kalesi, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Osman Paşa Şadırvanı

Osman Paşa Şadırvanı, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Osman Paşa Şadırvanı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Osman Paşa Şadırvanı, Ordu’nun kent meydanında yer alan oldukça eski ve tarihi bir yapıdır. Tatilciler; Osman Paşa Şadırvanı’nın önünde hoş fotoğraflar çekilebilir, dönemin mimarisini inceleme şansı bulabilir.

Osman Paşa Şadırvanı, yılın her günü ve günün yirmi dört saati ziyarete açıktır.

Osman Paşa Şadırvanı’nı ziyaret edebilmek için ise herhangi bir giriş ücreti ya da kısıtlama bulunmamaktadır.

Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi, Ordu il merkezinin 1 km uzağında bulunmaktadır. Taşbaşı Kilisesi’ne ulaşım, şehir merkezinden yaya olarak gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda gezginler; özel araçlarını, taksileri ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak da Taşbaşı Kilisesi’ne kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Taşbaşı Kilisesi, 19. yüzyıl başlarında, bölgede yaşayan Hıristiyanlar tarafından inşa edilmiştir. Taşbaşı Kilisesi’ni ziyaret eden gezginler; tarihi kilise içerisinde dolaşabilir, dönemin mimarisini ve farklı kültürlerin geleneklerini inceleme şansı bulabilir. Öte yandan ziyaretçiler; denize sıfır konumda bulunan Taşbaşı Kilisesi’nden manzaranın keyfini sürebilir.

Taşbaşı Kilisesi, Pazar günleri hariç, haftanın her günü sabah saat 09:00 ile akşamüstü 17:00 saatleri arasında ziyaret açılmaktadır.

Taşbaşı Kilisesi’ni ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Kardeşler Köyü Kaya Mezarı

Kardeşler Köyü Kaya Mezarı, Ordu il merkezinin 30 km uzağında bulunmaktadır. Kardeşler Köyü Kaya Mezarı’na ulaşım; toplu taşıma araçları, taksiler ya da özel araçlar ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Kardeşler Köyü Kaya Mezarı’nı ziyaret eden gezginler; burada bulunan tarihi mezarları inceleyebilir. Aynı zamanda tatilciler; burada çeşitli canlı türlerini gözlemleyebilir.

Kardeşler Köyü Kaya Mezarı, yılın her günü ve saati ziyaret açıktır.

Kardeşler Köyü Kaya Mezarı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da kısıtlama gerekmemektedir.

Sarpdere Köprüsü

Sarpdere Köprüsü, Ordu şehir merkezinden ortalama olarak 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Sarpdere Köprüsü’ne ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Sarpdere Köprüsü, yaklaşık olarak 200 yıllık tarihi bir köprüdür. Taştan yapılan Sarpdere Köprüsü; yakın zamanda restore edilmiş ve kullanıma yeniden açılmıştır. Sarpdere Köprüsü’nü ziyaret eden tatilciler; tarihi köprü üzerinde şık fotoğraflar çekilebilir, dönemin mimarisini inceleyerek tarih hakkında bilgi sahibi olabilir.

Sarpdere Köprüsü, yılın her günü ve günün yirmi dört saati ziyaret edilebilmektedir.

Sarpdere Köprüsü, tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Efirli Camii

Efirli Camii, Ordu şehir merkezinden aşağı yukarı 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Efirli Camii’ye ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Efirli Camii, 1230 yılında inşa edilen oldukça eski ve tarihi bir yapıdır. Yapıldığı günden bugüne kadar yapısı ve mimarisine hiçbir şekilde dokunulmamıştır. Efirli Camii’yi ziyaret eden gezginler; caminin tarihi dokusunu inceleyebilir, cami önünde hoş fotoğraflar çekilebilir ve dönemin mimarisi hakkında bilgi sahibi olabilir.

Efirli Camii, yılın her günü ve saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Ordu'nun tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Ordu Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.