Pamukkale Nerededir Nasıl Gidilir?


Pamukkale Nerededir Nasıl Gidilir?

Pamukkale ilçesi, Ege Bölgesine bağlı olan Denizli ilinin merkez ilçesidir. İlçe içerisinde birçok medeniyetten kalma antik yapılar ve eserler bulunmaktadır.

Tarih boyunca birçok savaşa ve efsanevi olaya ev sahipliği yapmış olan bir bölgedir. Bu tarihi yapılar haricinde, ilçenin doğal güzellikleri ve kaplıcaları yoğun ilgi görmektedir.

Yüzyıllardır aktif olarak kullanılan bu kaplıcalar, günümüzde birer şifa merkezi olarak kullanılmakta ve dünyanın her bölgesinden yoğun ziyaret almaktadır.

Doğa ve tarih severler, çeşitli hastalıklara şifa arayanlar, yılın her mevsiminde Pamukkale ilçesine akın etmektedirler. Pamukkale ilçesi, içerisinde barındırdığı tarihi yapılar ve doğal güzellikleri sayesinde, 1988 yılında, UNESCO Dünya Miraslar Listesine eklenmiştir.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale ilçesine yapılacak ziyaretlerde hava, kara ve demir yolu kullanılabilir. Denizli, turizm ve ulaşım açısından oldukça gelişmiş bir şehir olduğu için içerisinde havaalanı, otobüs terminali ve tren garı mevcuttur.

İlçeye yapılan ulaşımların, neredeyse, hepsinde direkt sefer bulmak mümkündür. İlçeye yapılan ziyaretlerde hava ve kara yolu başta olmak üzere, deniz yolu hariç, tüm ulaşım yolları sıkça kullanılır.

Pamukkale’ye Otobüs ile Ulaşım

Hemen hemen her şehirden Pamukkale’ye giden otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu nedenle, ilçeye otobüs ile ulaşım gerçekleştirecek olanlar hiç zorluk çekmez.

İl içerisindeki şehirlerarası otobüs terminali, Pamukkale ilçesinde bulunmaktadır. Bu sayede aktarma yapmaya gerek kalmadan ilçe merkezine ulaşabilir ve geziye başlayabilirsiniz.

Pamukkale’ye Özel Araç ile Ulaşım

Türkiye’nin her bölgesinden rahat bir şekilde Denizli’ye ulaşmak mümkündür. İl içindeki ve çevredeki karayolları, neredeyse her bölge ile bağlantılıdır ve bu sayede özel araç ile yolculuk yapanlar rahatlıkla Denizli’nin Pamukkale ilçesine ulaşabilirler.

Pamukkale’ye Tren ile Ulaşım

Türkiye’nin, tren yolu gelişmiş olan, birçok şehrinden direkt olarak Denizli’ye giden tren seferleri bulunmaktadır. Keyifli, rahat ve ucuz bir ulaşım türü olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Denizli’deki tren istasyonu, ilçe merkezinde bulunan şehirlerarası otobüs terminalinin hemen karşısındadır. Tek seferde ve ucuz bir ulaşım türüdür.

Pamukkale’ye Hava Yolu ile Ulaşım

İl içerisindeki havalimanı, Pamukkale’ye yaklaşık 71 kilometre uzaklıktadır ve İstanbul hariç hiçbir şehirden bu havaalanına direkt uçuş yapılmamaktadır. Hava yolu ile Pamukkale’ye ulaşım gerçekleştirmek isteyenler, ilk olarak uçak ile İstanbul üzerinden aktarma yaparak Çardak Havaalanına ulaşım sağlamalıdır. Daha sonra araç veya taksi kiralayabilir ya da havaş servisleri ile Pamukkale’ye ulaşabilirsiniz.

Havaalanından Pamukkale merkezine kadar yaklaşık 1 saatlik bir ulaşım gerçekleştirilir ve 10 - 15 TL arasında bir ücret ödenmesi gerekir. Uzun süreli bir ulaşım türü olduğu için sıklıkla tercih edilmez.

İstanbul’dan Pamukkale’ye Ulaşım

İstanbul’dan Pamukkale’ye yapılan yolculuklarda en sık tercih edilen yollar sırası ile; tren ile, otobüs ile, uçak ile ve son olarak özel araç ile yapılan ulaşımdır.

Tren ile İstanbul’dan Pamukkale’ye gidecek olan yolcular oldukça fazladır. İki ilde de demiryolları gelişmiş olduğu için sürekli tren seferi bulunabilir ve bu yolculuğu gerçekleştirmek çok rahattır. Denizli’de yer alan tren garı Pamukkale merkezindedir ve aktarma yapmadan ulaşım sağlanabilir. İstanbul - Denizli arasında gerçekleşen tren seferleri yaklaşık 13 saat sürmekte ve bilet fiyatları 110 TL’den başlamaktadır. Konforlu ve keyifli bir ulaşım gerçekleştirmek için gayet uygun bir yoldur. Özellikle tren sevdalılarının sürekli tercih ettiği bir ulaşım türüdür.

İstanbul’dan yola çıkarak Pamukkale’ye gidecek olan ve bu ulaşımda otobüsü tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır. İki şehirde de ulaşım imkanları oldukça gelişmiş olduğu için sürekli otobüs seferi bulunabilmektedir ve herhangi bir aktarma yapılmasına gerek yoktur. İstanbul’dan otobüse bindikten yaklaşık 11 saat sonra Pamukkale’ye ulaşmak mümkündür. Denizli’de bulunan şehirlerarası otobüs terminali, Pamukkale merkezindedir ve bu sayede birçok kişi otobüs ile yolculuk yapmayı tercih etmektedir. İstanbul - Denizli arasında düzenlenen otobüs seferleri 130 TL’den başlamaktadır.

İstanbul’dan hava yolu ile Pamukkale’ye ulaşım gerçekleştirecek olan gezginlerin sayısı fazla değildir. Kara ve demir yolu ile ulaşım daha rahat ucuz olduğu için genellikle bu yol tercih edilmez. Uçak ile yolculuk yapacaklar, ilk olarak uçak ile Çardak Havaalanına ulaşmaları gerekir. Aşağı yukarı 1 saatlik bir uçak yolculuğu ile İstanbul’dan Denizli’ye ulaşmak mümkündür ve bu yolculuğun bilet fiyatları 200 TL’den başlamaktadır. Denizli’ye ulaştıktan sonra araç ya da taksi kiralayabilir veya havaalanında bulunan otobüsler, servisler ile 1 saatlik bir sürede Pamukkale’ye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan özel araç ile yola çıkarak Pamukkale’ye ulaşım gerçekleştirmek isteyenlerin 6 7 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu yolculuk için ücretli ve ücretsiz yollar kullanılabilir. Ücretsiz yolları tercih edenler; D650 Yolu üzerinden yaklaşık 592 kilometrelik bir mesafe kat etmelidir ve bu yolculuk 7 saat 30 dakika civarında sürebilir. Ücretli yolları tercih edenler; O-5 Yolu üzerinden yaklaşık 580 kilometrelik bir yolu 6 saat 30 dakikalık bir sürede gidebilirler.

İzmir’den Pamukkale’ye Ulaşım

İzmir’den Pamukkale ilçesine yapılan yolculuklarda en sık tercih edilen ulaşım türü demir yoludur. Demir yolundan sonra kara yolu gelmektedir ve en az tercih edilen yol; hava yoludur.

İzmir - Denizli arasında düzenlenen tren seferleri oldukça fazladır ve ucuzdur. İzmir’den tren ile 4 - 5 saat arasında bir sürede Denizli’ye ulaşmak mümkündür. Bu yolculuk için alınacak bilet fiyatı 30 TL’den başlamaktadır. Yolculuk kısa süreli, ucuz ve konforlu olduğu için sıkça tercih edilmektedir.

İzmir’den Pamukkale’ye gitmek için en sık tercih edilen 2. ulaşım türü; otobüs ile ulaşımdır. İzmir Denizli arasında yapılan otobüs seferleri gün boyunca bulunur. Otobüs ile ulaşım gerçekleştirmek isteyenler; İzmir’den otobüse binerek yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonunda Pamukkale’ye ulaşım sağlayabilirler. Bu yolculuk için alınması gereken biletler, 25 TL’den başlamaktadır. Kısa süreli ve ucuz bir seçenek olduğu için sıklıkla tercih edilir.

En çok tercih edilen diğer bir ulaşım türü de özel araç ile gerçekleştirilen ulaşımdır. Özel araç ile İzmir’den Pamukkale’ye gidecek olan yolcular yaklaşık olarak 3 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmelidir. Bu yolculuk için ücretli ve ücretsiz geçiş bulunan yollar kullanılabilir. Ücretsiz yolları kullanacak olanlar; D585 Yolu üzerinden yaklaşık 225 kilometrelik bir yol kat etmelidirler ve bu yol ile gidilirse aşağı yukarı 3 saatte Pamukkale’ye ulaşılabilir. Ücretli yolları tercih edenler ise; Denizli Aydın Yolu, D320 Yolu ve E87 Yolu üzerinden ulaşım sağlayabilir. Bu yolları tercih edenler, yaklaşık 237 kilometrelik bir yol gitmelidirler.

İzmir’den Pamukkale’ye yapılan yolculuklarda en az tercih edilen ulaşım türü; havayoludur. İzmir’den aktarmasız bir şekilde Denizli’ye uçuş bulunmadığı için ilk olarak İstanbul üzerinden aktarma yapılması gerekir. İstanbul aktarması ile birlikte İzmir Denizli arası uçak seferleri 450 TL’den başlamaktadır ve 4 5 saat arası bir sürede gerçekleşmektedir. Denizli Çardak Havaalanına ulaştıktan sonra taksi, kiralık araç, otobüs ya da havaalanı servislerini kullanarak Pamukkale’ye ulaşım sağlanabilir. Uzun süreli ve pahalı bir yolculuk olacağı için nadiren tercih edilmektedir.

Ankara’dan Pamukkale’ye Ulaşım

Ankara’dan Pamukkale ilçesine ziyarete giden çok sayıda turist bulunmaktadır. Bu seyahatçilerin en sık kullandığı ulaşım türleri sırası ile şu şekildedir; tren ile ulaşım, otobüs ile ulaşım, özel araç ile ulaşım, uçak ile ulaşım.

İki şehirde de demiryolları gelişmiştir ve bu sayede tren ile ulaşım gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Ankara’dan tren ile Pamukkale’ye ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler, yaklaşık 11 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmelidir. Denizli’de bulunan tren garı Pamukkale içinde olduğu için aktarmasız bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Bu ulaşım için alınması gereken bilet tutarı 80 TL’den başlamaktadır. Konforlu ve keyifli bir yolculuk gerçekleştirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yoldur.

Ankara Pamukkale arasında yapılan yolculuklarda en sık tercih edilen diğer ulaşım, otobüs ile gerçekleştirilen ulaşımdır. Ankara’dan otobüse binerek aşağı yukarı 7 saatlik bir yolculuk sonunda Denizli/Pamukkale’ye ulaşmak mümkündür. Aktarmasız bir şekilde gerçekleşecek olan bu yolculuğun bilet fiyatları 60 TL’den başlamaktadır. Kısa süreli ve ucuz bir yolculuk olduğu için sıkça tercih edilmektedir.

Ankara’dan özel aracı ile yola çıkarak Denizli/Pamukkale’ye ulaşmak isteyen turistler, yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmelidir. Bu yolculuk için D320 Yolu ve Dumlupınar Bulvarı kullanılabilir. Yol üzerinde ücretli geçişler bulunmamaktadır. D320 Yolu’ndan ilçeye ulaştıktan sonra rahat bir şekilde gezinize başlayabilirsiniz. Özel araca sahip yolcuların sürekli tercih ettiği bir ulaşım türüdür.

Ankara Pamukkale arasında yapılan yolculuklarda nadiren tercih edilen ulaşım türü; uçak ile ulaşımdır. Ankara’dan Denizli’ye direkt uçuş bulunmadığı için İstanbul üzerinden aktarma yapılması gerekir. İlk olarak Ankara’dan İstanbul’a uçakla gidilmesi ve oradan aktarma yaparak Denizli Çardak Havaalanına ulaşılması gerekir. Bu yolculuk için tek bilet alınması mümkündür ve alınacak olan bu biletin fiyatı 160 TL’den başlamaktadır. Aktarmalı yapılacak olan bu uçak yolculuğu en az 4 saat sürmektedir ve aktarma saatlerine göre süre artabilir. Çardak Havalimanına ulaştıktan sonra araç ya da taksi kiralayabilir veya havaalanı servisleri ya da ilçeler arası otobüsleri kullanarak Pamukkale’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanı servisleri ve otobüslerin fiyatları 10 15 TL arasında değişim göstermektedir. Çardak Havalimanı’ndan Pamukkale’ye yaklaşık olarak 71 kilometrelik bir mesafe bulunur ve ortalama 1 saatlik bir yolculuk ile ulaşılabilir. Uzun süreli, zahmetli ve pahalı bir yolculuk olduğu için nadiren tercih edilmektedir.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.