Pamukkale’nin Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


Pamukkale’nin Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Denizli iline bağlı olan Pamukkale ilçesi, Denizli’nin 2 merkez ilçesinden bir tanesidir ve Denizli’nin en büyük ilçesidir.

Pamukkale ilçesinin ilk yerleşim tarihi milattan önce 2. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu bölgedeki ilk yerleşim, şehrin 6 kilometre kuzeyinde yer alan, Eskihisar Mahallesi’nde kurulmuştur.

Pamukkale ilçesinde gezilmesi ve görülmesi gereken doğal alanlar arasında; Pamukkale Travertenleri, Karahayıt Kırmızı Suyu ve Kaplıcaları, Antik Yüzme Havuzu (Kleopatra Havuzu)’dur. Bu bölgeyi ziyaret eden ve piknik, kamp gibi aktiviteleri gerçekleştirmek isteyenlerin gidebileceği mekanlar arasında ise; Bağbaşı Yaylası, Çamlık Parkı ve Zeytin Yaylası bulunmaktadır. Bu alanlar, yılın her mevsiminde binlerce turist ziyaretçiyi misafir etmektedir.

Pamukkale ilçesi, bu doğal güzellikleri sayesinde, 1988 yılında, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Pamukkale Travertenleri

İlçe merkezinden yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer almaktadır ve bu alana gitmek için özel araç, taksi ya da gezi otobüsleri kullanılabilir. Ayrıca il ve ilçe merkezinden her yarım saatte bir kalkan minibüs ve otobüsler ile de gidilebilir. Yolculukta, Pamukkale Yolu kullanılabilir ve yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Pamukkale Travertenleri; kimyasal reaksiyon sonucunda yaşanan çökme ile oluşmuş olan kayalıklardır. Buradaki kaynaklardan çıkan termal su, hava ile birleştiği zaman, kalsiyum karbonat birikmesine neden olmakta ve bu sayede travertenlerin pamuğa benzer görüntüsü ortaya çıkmaktadır.

Travertenlerin oluşurken; kaynaktan çıkan sıcak sular, kanal ile, travertenlerin tepe kısmına ulaşmakta ve buradan kat kat dökülerek tekrardan kaynağa dönmektedir.

Bu alanın içerisinde Hierapolis Antik Kenti bulunmaktadır ve burada da şifalı olduğu ifade edilen bir başka havuz bulunmaktadır. Bu travertenler, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi içinde yer almaktadır.

Travertenlerin sıcak sularında romatizma, solunum ve dolaşım yolu rahatsızlıkları, kas ve eklem ağrıları, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara şifa bulmak ve doğal bir mucizeye tanık olmak isteyen binlerce turist, yılın her döneminde, burayı ziyaret etmektedir.

Bölgedeki müze pazartesi günleri kapalıdır. Travertenler ise her mevsim ve her gün açıktır. Yaz sezonu, 5 Nisan ile 2 Ekim arası, sabah 08.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında, kış sezonu, 3 Ekim ile 4 Nisan arası, sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Pamukkale Travertenlerinin giriş ücreti; 80 TL’dir.

Karahayıt Kırmızı Suyu ve Kaplıcaları

İlçe merkezinden 20 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır ve özel araç ya da taksi ile Pamukkale Yolu üzerinden yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlanabilir. İlçe merkezlerinden kalkan Karahayıt servisleri ile de ulaşım sağlanabilir.

Bu kaplıcalar, Karahayıt Mahallesi’ne bağlıdır ve yılın her mevsimi kendine özel kırmızı renkli su çıkmaktadır. Bu alanda çıkan termal suyun sıcaklığı 60 dereceyi bulmaktadır ve oldukça zengin bir mineral kaynağıdır. Bu mineral zenginliği sayesinde suyun rengi kırmızı çıkmaktadır.

Bu kaplıcaları kullanarak tedavi olan sayısız insan bulunmaktadır ve kaplıcanın oldukça şifalı olduğu kanıtlanmıştır. Kaplıcalarda yıkanarak tedavi edilen hastalıkları arasında; ortopedik ve nörolojik rahatsızlıklar, romatizma hastalıkları, kireçlenme, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, ameliyat sonrasında meydana gelen tutukluk ve sertliklerin giderilmesi, kadın hastalıkları, stres ve strese bağlı tüm hastalıklar, uykusuzluk ve yorgunluk, saç, tırnak ve derideki hücrelerin canlanması, kolit hastalıklarının tedavisidir. Ayrıca bu suyun içilmesi ile tedavi edilen hastalıklarda bulunmaktadır ve bunlar; mide ve yemek borusu rahatsızlıkları, kemik erimesi, kalsiyum ve çeşitli mineral ihtiyacının giderilmesidir.

Bölgedeki kırmızı suyun ve çamurun bir şelaleden akmasını izleyerek görsel bir şölen yaşamak isteyenler ve rahatsızlıklarına şifa arayanların gidebileceği bir mekandır. Her mevsim ziyarete açık bir alandır.

Kaplıcaların giriş ücretleri 20 50 TL arasında değişim göstermektedir. Eğer bölgedeki otellerden birisinde konaklıyorsanız bu kaplıcaları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bölgede birçok konaklama tesisi bulunmaktadır.

Antik Yüzme Havuzu (Kleopatra Havuzu)

İlçe merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunan bu havuza Pamukkale Yolu üzerinden 30 dakikada gidilebilir. Ulaşım için özel araç ve taksi kullanılabilir ya da ilçe merkezinden kalkan Pamukkale minibüsleri, otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Bu havuz, Pamukkale Travertenlerinde yer alan Hierapolis Antik Kenti içerisinde bulunmaktadır. Milattan sonra 7’nci yüzyılda yaşanan bir deprem sonucunda buradaki kentin ortasında bir çukur açılmış ve şehirdeki birçok sütun bu çukura düşmüştür. Daha sonra, deprem nedeniyle, serbest kalan termal sular bu çukurda birikmiştir. Termal sular bu havuzu beslemeye devam etmiştir ve bu havuz, o dönemden beri bir şifa merkezi olarak kullanılmaktadır.

Rivayete göre Kleopatra bile bu havuzu ziyaret etmiştir ve bu nedenle havuzun diğer adı Kleopatra Havuzu’dur. Termal suların kesilmemesi sayesinde havuzun sıcaklığı, yaz kış, 36 derecedir ve havuzun suyu birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Havuzun çevresinde dolaşmak ve eşsiz tarihi fotoğraflar çekmek için, havuzda yüzerek hem eğlenmek hem de şifa bulmak için yılın her ayında binlerce turist buraya misafir olmaktadır.

Antik Yüzme Havuzu; yaz aylarında (Nisan ve Ekim arası) sabah 08.00’den akşam 21.00’a kadar, kış aylarında (Ekim ve Nisan arası) sabah 08.00’den akşam 17.00’a kadar hizmete açıktır.

Havuzun çevresine gezmek ve fotoğraflamak ücretsizdir. Pamukkale’ye ilk giriş için 80 TL ödenmesi gerekir ve havuzu kullanmak için ayrı ücret alınmaktadır. Havuzun saatlik ücreti 60 TL’dir, 6 12 yaş aralığındaki kişiler için 20 TL’dir, 0 6 yaş aralığındaki kişilere ücretsizdir.

Bağbaşı Yaylası

Bu yayla, ilçe merkezinden yaklaşık 33 kilometre uzaklıktadır ve özel araç ile 45 dakikada gidilebilir. Ulaşım için D585 Yolu ile E87 Yolu kullanılabilir, bölgede bulunan 300 araçlık ücretsiz otopark sayesinde sıkışıklık yaşanmaz.

Doğa ve manzara sever birçok turistin ziyaret ettiği bu alanda teleferik ile şehri seyretmek mümkündür. Teleferik ile manzaranın tadını çıkarttıktan sonra ring otobüsleri ile yaylaya ulaşmak mümkündür. Bu alanda yapılabilecek birçok aktivite mevcuttur ve yaylanın yoğun ilgi görmesi nedeniyle birçok işletme burada hizmet vermektedir.

Burada kurulu olan Macera parkuru isimli parkurda eğlenebilirsiniz. Bu parkurda; tırmanma, atlama gibi faaliyetleri uzmanlar eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu parkurda gerçekleştirilen oyunlar ve yarışmalar sayesinde hemen herkesin eğlenmesi mümkündür. Alanda konaklamak isterseniz burada işletilmekte olan bungalov tipi evleri kiralayabilir ya da çadır kurabilirsiniz.

Yıl boyunca hizmete açık olan bu alan, Denizli’ye gelen turistlerin sıkça uğradığı bir yerdir.

Yaylaya giriş ücreti yoktur. Yaylada hizmet almak isteyenler, seçtikleri tesise göre farklı ücretler ödeyebilir. Yaylada çadır kurmak isteyenler; çadır kurma alanlarını 30 TL karşılığında kiralayabilir.

Çamlık Parkı

Pamukkale ilçe merkezinden yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta yer alan bir doğal alandır. Bu alana gitmek için özel araç, taksi, halk otobüsleri ve minibüsler kullanılabilir. Özel araç ve taksi ile gitmeyi tercih eden turistler, Pamukkale Bulvarı üzerinden yaklaşık olarak 30 dakikalık bir yolculuk sonucunda ulaşım gerçekleştirebilir. Minibüs ve halk otobüsleri ile ulaşım gerçekleştirmeyi tercih edenler ise; ilçe merkezinden kalkan otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Bu parkın denizden yüksekliği 400 metre civarındadır ve içerisinde yeme içme, otopark, çeşme, WC, spor alanları, çocuklara uygun oyun alanları, telefon, yağmur barınağı, koşu ve yürüyüş yerleri mevcuttur. Ayrıca bu alanda bir adet hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Park içinde kızılçam, yalancı akasya, servi ve akçaağaç türünde ağaçlar oldukça fazladır.

Çamlık ve Kınıklı olmak suretiyle 2 adet giriş kapısı bulunan parkta, 3 tane gölet ve birçok piknik alanı bulunmaktadır. Doğal alanın düzenlenmesi ile oluşturulmuş bu alan içinde yürüyüş, koşu ve çeşitli sporları gerçekleştirebilirsiniz. İçerisinde çeşitli büfeler mevcut olduğu için yeme içme gibi birçok ihtiyacınızı karşılamak mümkündür.

Parkın en iyi özelliği ise; aydınlatması ve emniyetidir. Çok iyi aydınlatılmış ve sürekli emniyet altında tutulan bu parkta 24 saat boyunca dilediğiniz saatte aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Bölge halkı ve turistler tarafından sürekli ziyaret edilen bir alandır. Ailecek, çocuklar ile ve arkadaş grubu ile rahatlıkla ziyaret edilebilecek bir mekandır.

Çamlık Parkı’na giriş için ücret ödemenize gerek yoktur.

Zeytin Yaylası

İlçe merkezinden 29 kilometre uzaklıkta bir alandır ve özel araç ile ulaşım mümkündür. Pamukkale Bulvarı üzerinden yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuk ile ulaşım sağlanabilir.

Yüksek konumu sayesinde yaz kış serin olan bir alandır ve sıklıkla yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Doğal yapısını günümüze kadar korumuş olan bir yerdir ve doğa severlerin uğrak noktasıdır. Geniş ve düzlük alanı sayesinde piknik, koşu, yürüyüş, kamp gibi birçok aktivitenin rahatlıkla gerçekleştirilebileceği bir ortamdır.

Bu alanın yakınında “Zeytin Yaylası Suyu” adında bir su kaynağı vardır. Yaylayı ve su kaynağını ziyaret eden ve keyifli vakit geçiren birçok insan bulunmaktadır. Günümüze kadar korunmuş olan bu alanda genellikle çobanlar dolaşmaktadır ve çevrede herhangi bir işletme bulunmamaktadır.

Şehirden uzakta bir yer olduğu için burayı ziyaret edecek olanların malzemelerinin eksiksiz olmaları gerekir. Ailecek ve arkadaş grubuyla birlikte, doğa ile iç içe bir yerde, keyifli vakit geçirmek isteyenlerin gidebileceği bir yerdir.

Yaylanın giriş ücreti yoktur.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.