Rize Mutfağının Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Rize Mutfağının Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi, Karadeniz’in güzel şehri Rize de bol ve bereketli kaynaklarından ortaya çıkan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Dağların denize bakan yamaçları, bol yağışlı iklimi ve yemyeşil doğası ile elverişli iklim koşullarının hakim olduğu Rize, Türkiye’de çay üretiminin önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Tam bir çay şehri olan Rize’nin mutfağında da yine bereketli topraklarının yansımasını görmek mümkündür.

Rize’de tahıl denildiğinde ilk akla gelen mısırdır. Mısır hem taneli olarak hem de un formunda birçok yemekte kullanılmaktadır. Fındık, fasulye, karalahana, hamsi de sıklıkla kullanılan besinlerdir.

Rize mutfağının öne çıkan yöresel yemekleri arasında ise; mıhlama, Laz böreği, Çayeli fasulyesi, Korkoto çorbası, hamsili pilav, Rize kavurması, Rize pidesi, hamsili pilav ve pekmezli kabak tatlısı yer almaktadır.

Yeni Bahar Restoran’da Mıhlama

Halk arasında kuymak olarak da bilinen mıhlama, Rize ve Karadeniz mutfağı denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biridir. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir.

Mıhlama; mısır unu, tereyağı ve köy peyniri kullanılarak hazırlanır. Eritilmiş tereyağın içerisine mısır unu eklenir ve ardından tel peyniri benzeri köy peyniri eklenir. Ardından, peynir güzelce eriyene kadar pişirilir.

Rize seyahatinde, kahvaltıda mıhlamayı deneyimlemek için, şehrin kahvaltı için en iyi destinasyonlarından biri olarak gösterilen Yeni Bahar Restoran tercih edilebilir. Bir tarafta deniz ve bir tarafta sıralanan dağların görüntüsü ile benzersiz bir manzaraya sahip olan restoran, mıhlamayla birlikte zengin bir köy kahvaltısı da servis etmektedir.

Adres: 1. Çamlı Sok. 78/A Dağbaşı, Rize

Lale Lokantası’nda Çayeli Fasulyesi

Kuru fasulye, Türk mutfağının en çok tüketilen yemeklerinden biridir. Rize için de durum farklı değildir. Rize’nin Çayeli ilçesinde üretilen Çayeli fasulyesi, iri taneleri ve lezzeti ile Rize halkı tarafından sıklıkla tüketilmektedir.

Çayeli fasulyesi, kuşbaşı et ile birlikte servis edilir. Tereyağı ile pişirilir ve biber salçası ile aromatik bir lezzete de sahiptir. Önce kaynatılarak, daha sonra da fırında 1 saat pişirilerek servis edilir.

Rize’de lezzetli bir kuru fasulye deneyimi için, adı Çayeli fasulyesi ile özdeşlemiş olan Lale Lokantası tercih edilebilir. Lale Lokantası, Vedat Milor’un da kuru fasulyesine yüksek puan verdiği bir işletmedir.

Adres: Yenipazar, 9 Mart Cd No:93, 53200 Çayeli/Rize

Liman Lokantası’nda Laz Böreği

Laz böreği, adı börek olduğu için tuzlu bir lezzeti çağrıştırsa da, aslında muhallebili ve şerbetli bir lezzettir.

Rize ve genel olarak Karadeniz mutfağında sıklıkla tüketilen Laz böreği, el açması yufka ile hazırlanır. Açılan yufkalar sütlü muhallebi ile birleştirilir, piştikten sonra da şerbetle buluşturularak servis edilir.

İncecik açılan baklava yufkalarının çıtır dokusu ve lezzetli muhallebisi ile fırında pişirilen ve genellikle üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilen Laz böreği, Rize’de pek çok yerde denenebilir. Şehirde Laz böreğinin en iyi adreslerinden biri olarak ise Liman Lokantası gösterilmektedir.

Şehir merkezinde hizmet veren Liman Lokantası, Vedat Milor’un rehberinde de yer almaktadır.

Odun ateşinde pişen geleneksel Karadeniz yemekleri ile tercih edilen lokantanın en ünlü lezzetlerinden biri ise Laz böreğidir.

Adres:Çarşı, Osman Karavin Cd No:15, Rize Merkez/Rize

Evvel Zaman Yöresel Yemek’te Rize Kavurması

Dana eti ve soğanların gömlek yağı tereyağı, mısır yağı ve et suyu ile pişirildiği Rize kavurması, yaklaşık 1.5 saatlik pişirme süresinin ardından servis edilir.

Rize kavurması, şehirdeki pek çok kebap ve ev yemeği servis edilen restoranda bulunabilir. Rize şehir merkezinde bulunan Evvel Zaman Yöresel Yemekleri, yöresel yemekleri ile Rize’nin en ünlü restoranlarından biridir. Rize kavurması, restoranın öne çıkan lezzetlerindendir.

Tarihi bir konakta, Rize mutfağının bu sevilen lezzetini deneyimlemek için Evvel Zaman Yöresel Yemek tercih edilebilir.

Adres: Piriçelebi Mah, Harem Sk. No:2, 53020 Merkez/Rize

Huzur Pide ve Kebap’ta Rize Pidesi

Karadeniz pidesi olarak da bilinen ve Karadeniz’in hemen her yöresinde pişirilen özel bir lezzet olan Rize pidesi, farklı bir damak tadının ürünü olarak benzersiz bir lezzete sahiptir.

Kıymalı ve yumurtalı bir pide olan Rize pidesi, 300 derecedeki fırına verilmeden önce üzerine de yumurta sürülür. Bazı bölgelerde, peynirli ve kavurmalı versiyonlarını bulmak da mümkündür.

Rize seyahatinde lezzetli bir pide deneyimi için, şehrin en iyi pidecilerinden biri olarak gösterilen Huzur Pide Ve Kebap tercih edilebilir.

Kebap ve Türk mutfağı ağırlıklı hizmet veren Huzur Pide Ve Kebap’ın peynirli, kavurmalı ve karışık pidesi de beğenilmektedir.

Adres:Çarşı, Cumhuriyet Cd. No:111/D, 53020 Rize Merkez/Rize

Evvel Zaman Yöresel Yemek’te Hamsili Pilav

Hamsi, Rize mutfağında özel bir yere sahiptir. Mısır ununa bulayarak kızartıldığı gibi, farklı tariflerin içerisine dahil edilerek de kullanılmaktadır. Hamsinin dahil olduğu en ünlü lezzetlerden biri ise hamsili pilavdır

Hamsili pilav kuş üzümlü, fıstıklı, baharatlı, maydanozlu bir iç pilav hazırlanarak yapılır. İç pilav, ardından hamsilerin dizildiği tabak ile birleştirilir ve hamsilerin üzeri katlanarak fırında ya da odun ateşinde pişirilir.

Rize’nin bu sevilen yöresel yemeğini deneyimlemek için şehirdeki en iyi adreslerden biri Evvel Zaman Yöresel Yemek’tir.

Şehir merkezinde tarihi bir konakta hizmet veren restoranda, Rize mutfağının sevilen diğer yemek ve tatlıları da bulunabilir.

Adres: Piriçelebi Mah, Harem Sk. No:2, 53020 Merkez/Rize

Kuzeybalık Lokantası’nda Pekmezli Kabak Tatlısı

Rize’nin Çamlıhemşin yöresinin mutfağından çıkan ve tüm Karadeniz ve Türkiye’de bilinen bir lezzete dönüşen pekmezli kabak tatlısı; balkabağı, ceviz içi ve pekmez kullanılarak hazırlanır.

Temizlenen balkabakları, toz şekerle birlikte bekletildikten sonra sıcak suda pişirilir. Ardından, üzerine pekmez gezdirilir ve biraz da bu şekilde pişirilir. Servis edilirken, üzerine ceviz serpilir. Yanında kaymak ile birlikte servis edilebilir.

Rize seyahatinde, birçok restoranın menüsünde kabak tatlısı bulmak mümkündür. Ancak her yemekte olduğu gibi, kabak tatlısında da doğru şeker oranı, kaliteli pekmez kullanımı ve doğru pişirme oldukça önemlidir.

Hem konumu hem de lezzetli menüsü ile Rize’nin en iyi restoranları arasında gösterilen Kuzeybalık Lokantası, ızgara balık çeşitlerinin yanı sıra pekmezli kabak tatlısı ve fındıklı baklava çeşitleri ile de tercih edilmektedir.

Adres: Dağınıksu Mah, Karadeniz Sahil Yolu 18/2, Gündoğdu/Rize Merkez/Rize

Cadde Çorbacısı’nda Korkoto Çorbası

Rize mutfağının yöresel çorbalarından biri olan korkoto çorbası, adını iri dövülmüş mısırdan almaktadır.

Mısırla yapılan ve içerisine barbunya, yoğurt, tereyağı ve baharatların da dahil edildiği bu çorba, üzerinde biberli tereyağı gezdirilerek servis edilir. Geleneksel olarak ise yalnızca korkoto, ayran ve tereyağı ile pişirilir. Rize restoranlarında ve mutfaklarında her iki versiyonunu da bulmak mümkündür.

Rize’de meşhur bir çorbacı olan Cadde Çorbacısı, zengin çorba çeşitliliği ve Rize’nin bu meşhur çorbasını denemek için ziyaret edilebilir.

Adres: Çarşı, Osman Karavin Cd No:4 D:E, 53020 Rize Merkez/Rize

Kuzeybalık Lokantası’nda Mısır Ekmeği

Mısır ekmeği, Rize ve tüm Karadeniz’de vazgeçilmez lezzetlerden biridir. Sofralarda sıklıkla beyaz ekmek yerine tercih edilir.

Rize’de, pek çok restoranın menüsünde ve pastanelerde bulmak mümkündür. Mısır ekmeği, mısır unu kullanılarak hazırlanır. Hamurunda süt ve toz şeker de kullanıldığından, alıştığınız ekmek lezzetinden daha farklı bir tada sahiptir.

Turşu kavurması ve mısır ekmeği ikram edilen Kuzeybalık Lokantası, lezzetli bir mısır ekmeği deneyimi için tercih edilebilir.

Adres: Dağınıksu Mah, Karadeniz Sahil Yolu 18/2, 53800 Gündoğdu/Rize Merkez

Taçmahal Restoran’da Hamsi Koli

Rize yöresinin sevilen lezzeti hamsi koli, adından da anlaşılacağı üzere hamsili bir yemektir. Pazı, dereotu, maydanoz, yeşil soğan gibi yeşillikler de içerir. Mısır unu ile hamur kıvamına getirildikten sonra fırında pişirilir.

Hamsi koli, hamsili ekmek olarak da bilinir. Oldukça besleyici ve lezzetlidir. Rize’ye gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biridir.

Rize’de balık restoranlarının menüsünde bulunabilir. Et ve balık menüsü ile şehir merkezinde sıkça tercih edilen Taçmahal Et ve Balık Restoranı’nda deneyebilirsiniz.

Adres: Portakallık Mahallesi, Menderes Bulvarı No:113/A, 53100/Rize Merkez

Hamsi Çığırtası

Rize mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan hamsi çığırtası; hamsi, pazı, mısır unu, soğan ve tereyağın bir araya getirilerek hazırlandığı bir yemektir.

Hamsiler temizlendikten sonra pazı yaprakları ve unla buluşturulur. Ardından soğan ve iç yağı da ilave edilerek yoğrulur. Ardından, tavada kızartılarak servis edilir.

Hamsi çığırtası, daha çok Rize’de evlerde pişen bir yemektir. Yaylalarda hizmet veren mekanlarda ve restoranlarının menüsünde de bulunabilir.

Turşu Tavalısı

Fasulye ile yapılan ve Rize’nin meşhur lezzetleri arasında yer alan turşu tavalısı; fasulye turşusunu soğan, sarımsak ve tereyağı ile hazırlanır. Bir gün önceden hazırlanan fasulye turşusu, soğan ve sarımsakla birlikte kavrulur.

Rize mutfağında, genellikle yemekten önce aperatif olarak mısır ekmeği ile birlikte tüketilen bir iştah açıcıdır. Sofralarda lezzetli bir meze olarak da yer verilmektedir.

Turşu tavalısı, şehirde yöresel yemeklerin servis edildiği restoranların menüsünde bulunabilir.

Rizem Pastanesi’nden Enişte Lokumu

Rize’nin yöresel tatlılarından biri olan ve damat kurabiyesi olarak da bilinen enişte lokumu, bol tereyağlı, oldukça lezzetli bir kurabiyedir.

Tereyağı, şeker, yoğurt, yumurta, un ve karbonat gibi her mutfakta bulunabilen malzemeler ile hazırlanır. Bazı yörelerde Laz lokumu adıyla da bilinir.

Rize seyahatinde, şehirdeki pek çok pastanede paketli ve ambalajlı olarak bulunabilir. Rize’de lezzetli bir enişte lokumu deneyimi için en çok önerilen pastanelerden biri Rizem Pastanesi’dir.

Adres: Piriçelebi Mahallesi, Atatürk Cd. 314/1A, 53500 Rize Merkez/Rize

Evvel Zaman’da Pepeçura

Pepeçura, Rize’nin yöresel tatlılarından biridir. Rize’nin yöresel mutfaklarında sıklıkla pişirilir.

Üzümlü bir tatlı olan pepeçura; üzümlerin su ve şekerle birlikte pişirildikten sonra, tencerede nişasta ve unla birleştirilir ve karıştırılarak pişirilir. Piştikten sonra, soğutularak servis edilir. Hem lezzeti hem aroması hem de soğuk lezzeti ile sıcak bir yaz gününde serinlemek için idealdir.

Genellikle Rize evlerinde pişen bir tatlı olmakla birlikte, şehrin yöresel mutfağını tanıtan restoranlarda da bulunabilir.

Rize şehir merkezinde bir Türk restoranı konsepti ile hizmet veren ve şehrin yöresel tatları için en iyi mekanlardan biri olarak gösterilen Evvel Zaman’ın keyifli bahçesinde, lezzetli bir ana yemeğin ardından soğuk bir pepeçuranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Adres: Piriçelebi Mah, Harem Sk. No:2, 53020 Merkez/Rize

Tüm bu birbirinden güzel lezzetleri denemek ve keyifli bir Rize tatili yaşamak isterseniz Rize Otelleri sayfamızdaki oteller arasından seçiminizi yaparak, kolay bir şekilde rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.