Rize Seyahatinde Mutlaka Yapılması Gerekenler


Rize Seyahatinde Mutlaka Yapılması Gerekenler

Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan Rize şehrini ziyaret etmek için pek çok sebep sıralanabilir. Pitoresk manzaralar sunan ve gelenekselle moderni buluşturan bu etkileyici şehir; çay tarlaları ve yemyeşil yaylaları ile ünlüdür.

Karadeniz’in zengin tarih ve kültürünü, dağ manzaralarını, akarsularını, yaylalarını, çay bahçelerini, tarihi köprülerini ve daha fazlasını deneyimlemek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken Karadeniz şehirlerinden biridir. Şehir, doğa yürüyüşleri ve tırmanışlar için ideal bir ortam sunan Kaçkar Dağları’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Şaşırtıcı manzaralar ve doğal güzellikler sunan Rize’de yapılması gerekenlerin başında bu muhteşem sıradağları, buzul gölleri, yemyeşil yaylaları ve derin vadileri görmek gelmektedir. Macera severlerin, burada mutlaka helikopter kayağı, rafting ve zipline yapmaları önerilmektedir.

Tarihe yolculuk yapmak için ise şehrin Ortaçağ kaleleri, tarihi taş köprüleri, geleneksel evleri ve tarihi camileri ziyaret edilebilir.

Kaçkar Dağları’nda Doğayla Buluşun

Kaçkar Dağları, Karadeniz’in en güzel yürüyüş rotalarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Doğa severlerin mutlaka denemesi gereken bu yürüyüş parkuru boyunca; dramatik uçurumların ve etkileyici tepelerin manzaraları sizi büyüleyebilir.

Doğal yaşam alanı, güzel yaylaları ve yemyeşil manzaraları ile her mevsim ziyaretçilerine sunacak pek çok şeyi olan Kaçkar Dağları Milli Parkı’na gidildiğinde; doğa yürüyüşleri, tırmanış, dağcılık, helikopter kayağı ve kamp yapılabilir. Burada, heliski adı verilen helikopter kayağı için kişi başı ücret 9 bin Euro civarındadır.

Kaçkar Dağları’nda, her yıl Mayıs ayında KaçkarFest adı verilen bir gençlik festivali de gerçekleştirilmektedir.

Parkın içerisinde bulunan Ayder Yaylası da konaklama için uygundur.

Fırtına Vadisi’nde Rafting Yapın

Karadeniz’in en yeşil bölgelerinden biri olan ve Fırtına Nehri’ne ev sahipliği yapan Fırtına Vadisi, Rize’nin en turistik doğal güzelliğidir.

Karadeniz’in yamacında pek çok nehri birleştiren bu doğa harikası, rafting ve zipline gibi heyecan verici aktiviteler için tercih edilmektedir.

Fırtına Nehri üzerinde rafting ve kano gibi deneyimler sunulmaktadır. Nehrin rafting parkuru 23 km uzunluğundadır. Burada rafting için en uygun zamanlar; Nisan ve Eylül ayları arasıdır.

Rafting ve kano yarışlarını izleyebileceğiniz Fırtına Nehri kıyısındaki mekanlarda taze demlenmiş Rize çayının tadını da çıkarabilirsiniz.

Palovit Şelalesi’nin Güzelliğini İzleyin

Ayder Yaylası yakınlarındaki Palovit Şelalesi, Rize’nin en etkileyici doğal güzelliklerinden biridir. Bozulmamış doğası, tertemiz suyu ve sakin atmosferi ile ziyaretçilerine keyifli bir gün geçirme olanağı sunan Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır.

Yoğun su akışı ve yüksekten akan suyu ile şehrin en etkileyici manzaralarından birini sunan şelale, etrafını çevreleyen bakir doğası ile oldukça etkileyicidir.

Palovit Şelalesi’nden ilerlendiğinde, zorlu bir rotanın ardından Sal, Pokut, Hazindan ve Palovit yaylalarına ulaşım sağlanabilir.

Şelale yolunun üzerinde dinlenme ve kamp alanı gibi olanaklar da mevcuttur.

Çamlıhemşin’in Yaylalarına Çıkın

Şehir merkezine yaklaşık  65-70 km uzaklıkta bulunan ve eskiden Viçealtı olarak bilinen Çamlıhemşin, turizm açısından Rize’nin en çok ilgi gören ilçesidir.

Fırtına Vadisi, Kaçkar Dağı Milli Parkı, pek çok tarihi Osmanlı köprüsü ve yaylasına ev sahipliği yapmasının dışında; yemyeşil yaylaları ile de ünlüdür.

Çamlıhemşin’e gidildiğinde görülmesi gereken yaylaların başında Ayder Yaylası gelmektedir. Ayder, Türkiye genelinde en çok ilgi gören yaylalardan da biridir. Buraya gidildiğinde; ünlü Ayder balı, yayla peyniri ve yayla tereyağı gibi doğal ürünler de satın alınabilir.

İlçede mutlaka görülmesi gereken diğer yaylalar arasında; Gito, Elevit, Sal, Pokut ve Kavrun yaylaları yer almaktadır.

Çamlıhemşin Otelleri arasından seçiminizi yaparak tercihinize ve ulaşım detaylarına göre konaklama yapacağınız otele karar verebilirsiniz.

Tarihi Taş Kemerli Köprülerinde Yürüyün

Rize, tarihi köprüleri ile şehrin tarihine uzun bir yolculuk olanağı sunmaktadır. Fırtına Vadisi çevresinde, tarihi 18.yüzyıla kadar uzanan ve şehrin eski taş ustaları tarafından inşa edilmiş çeşitli Osmanlı köprüleri görülebilir.

Karakteristik taş yapıları ve kemerleri ile Rize’nin görülmeye değer taş köprüleri arasında; Timisvat Osmanlı Taş Kemer Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Tütüncüler Köprüsü ve Mikron Köprüsü öne çıkmaktadır.

Ayder Yaylası’ndan Bal Alın

Ayder Yaylası, yalnızca Rize’nin değil, Karadeniz’in en popüler yaylalarından biridir. Ahşap doğal evleri ve yemyeşil manzaraları ile ünlü olan Ayder’in bu kadar ünlü olmasının bir nedeni de, pek çok derde deva olarak gösterilen yayla balıdır.

Yürüyerek keşfedebileceğiniz etkileyici manzaralarla dolu Ayder Yaylası’na gidildiğinde, buradaki işletmelerden yayla balı satın alınabilir. Burada ayrıca yayla peyniri, tereyağı, mısır ekmeği gibi doğal ürünlerin satışı da yapılmaktadır.

Fırtına Vadisi’nin florasının özelliklerini barındıran Ayder balı, yalnızca Fırtına Vadisi’nde bulunan yaylalarda üretildiğinden, en iyisi doğrudan üreticinin kendisinden satın almak olacaktır.

Rize’nin Tarihi Kalelerini Görün

Köklü bir tarihe sahip Rize, tarih ve kültürel turlar için de harika gezi destinasyonlarına sahiptir. Şehrin merkezinde yükselen Rize Kalesi, köklü tarihi ve etkileyici manzaraları ile mutlaka görülmelidir.

Bu Ortaçağ kalesi günümüzde kısmen yıkılmış olsa da, şehrin en güzel manzarasına bir tepenin üzerinden bakmak için ziyaret edilebilir.

Yaylaları ile ünlü Çamlıhemşin ilçesinde bulunan ve bir vadinin ortasında yükselen Zilkale de bir Ortaçağ kalesi olarak şehirde popüler tarihi yapılardan biridir.

Rize’de tarihe yolculuk için; Ciha Kalesi, Kız Kalesi ve Kale-i Baba da ziyaret edilebilir.

Geleneksel Konaklarında Tarihe Yolculuk Yapın

Rize, genellikle yaylaları ile öne çıkan bir turistik destinasyon olsa da, şehrin köklü tarihini yansıtan geleneksel Hemşin evleri ve tarihi konakları da oldukça etkileyicidir.

Zamana meydan okuyan geleneksel Rize konakları, ziyaretçilerine bol bol fotoğraf çekebilecekleri görüntüler sunmaktadır.

Şehrin köklü tarihini simgeleyen bu konaklar, aynı zamanda Rize’nin tarihi ve kültürel mirasının da önemli bir parçasıdır.

Rize Müzesi, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi, Şevket Ataç Evi, Tuzcuoğlu Konağı ve Reyhanlılar Konağı, şehrin öne çıkan tarihi evleridir.

Yaylalarını süsleyen ahşap evler ve geleneksel Hemşin evleri de görülmeye değerdir.

Pileki Mağarası Çevresinde Kahvaltı Yapın

Mağaraları ile Karadeniz sahilinde güzel bir ambiyans oluşturan Rize’nin Pileki Mağarası, şehrin en etkileyici mağaralarından biridir.

Kendine has özellikleri ile her mevsim ziyaretçi çeken Pileki Mağarası’nın çevresinde restoran ve kafe seçenekleri bulmak da mümkündür.

Buradaki restoranlar, özellikle eşsiz bir manzara eşliğinde kahvaltı yapmak, Rize’nin yöresel lezzetlerinden biri olan hamsili pilavı ve hamsi çorbasını deneyimlemek için tercih edilebilir. Mağaranın girişinde bulunan Pileki Cafe, bölgenin en ünlü mekanıdır.

Pileki Mağarası’na gelindiğinde, albümlerde güzel bir anı oluşturacak harika fotoğraflar da çekilebilir.

Ahşap Osmanlı Camilerini Keşfedin

Ahşap, Karadeniz insanının evlerinde ve yapı inşaatında sıklıkla kullandıkları bir malzemedir.

Karadeniz halkı, yaylalardaki evlerinden şehrin cami ve konaklarına kadar, hayatın her alanında ahşap malzemeleri kullanmıştır. Rize’de bulunan tarihi Osmanlı camileri de bu ahşap yapıların etkileyici birer örneğidir.

Ahşap Osmanlı camileri, özel teknikler kullanılarak, el emeği olarak inşa edilmiştir. Bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış olmaları, ne kadar güçlü bir şekilde inşa edildiklerini göstermektedir.

Yöre halkı tarafından her zaman önem görünen ve korunan bu tarihi Osmanlı camileri arasında öne çıkanlar; Kale Cami, Şeyh Cami, Kıble Dağı Cami, Şimşirli Camii, İkizdere Hacı Şeyh Camii ve Hemşin Bilen Camii'dir. 

Yayla Şenliklerine Katılın

Rize’nin yaylaları; dağ manzaraları, bol oksijenli atmosferi ve yemyeşil alanlarının dışında, eğlenceli şenlikleri ile de ünlüdür.

Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan yayla nüfusu, burada çok çeşitli şenliklerin ve festivallerin düzenlenmesine de olanak sunmaktadır.

Yayla şenlikleri, Haziran ayının 2. haftasından başlayarak yaz sonuna kadar devam etmektedir. Bölgede en çok ilgi gören festivaller arasında ise; Fırtına Deresi Rafting Şenliği, Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali, Yaz Spor Şenlikleri, Dağcılık Şenliği, Dağ Horozu Şenliği, Handüzü Yayla Şenlikleri, Fındıklı Yeşil Altın Gümüş ve Deniz Festivali ve Anzer Balı ve Yayla Şenlikleri yer almaktadır.

Kış aylarında düzenlenen Ayder Kardan Adam Şenliği de şehrin ilgi gören festivalleri arasındadır.

Huser Yaylası’nda Salıncağa Binin

Bulut manzaraları ile Rize’de en etkileyici yaylalarından biri olan Huser Yaylası, sosyal medyada meşhur olan salıncağı ile popülerdir. Özellikle güzel havalarda, pek çok insan buraya gelerek salıncağa binmek için sıraya girmektedir.

2700 metre rakımlı Huser Yaylası’nda sis bulutun üzerinde 5-10 dakika sallanarak benzersiz bir deneyim yaşanabilir.

Buraya gelen ziyaretçiler, gün batımı manzaralarını izledikten ve akşamları düzenlenen eğlencelerde yöresel türkülere eşlik edip horon oynadıktan sonra geri dönebilirler.

Huser Yaylası’ndaki bu salıncaklar, yaylada bulunan konaklama tesislerine aittir ve ücretli olarak kiralanabilmektedir. Kiralama ücreti 10-15 TL civarındadır.

Çinçiva Kafe’de Mıhlamayı Deneyin

Mıhlama, Rize’nin öne çıkan yöresel lezzetlerinden biridir. Lezzetli peyniri ve akışkan dokusu ile hem gözlere hem de damaklara hitap eden bu lezzeti, şehrin pek çok kafe ve restoranının kahvaltı menüsünde bulmak mümkündür.

Yöresel Rize yemekleri ile etkileyici bir mutfağa sahip olan Çinçiva Kafe, Çamlıhemşin sınırları içerisinde en çok ilgi gören yöresel mekanlardan biridir.

Rize ve Karadeniz’in yöresel yemeklerini bulabileceğiniz Çinçiva Kafe’de köy kahvaltısı yapabilir, kahvaltıda mıhlama yiyebilir, günün ilerleyen saatlerinde ise Laz böreği, pepeçura, mısır ekmeği, tereyağında alabalık ve fındıklı sütlaç gibi lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Çamlıhemşin ilçe merkezinde bulunan Çinçiva Kafe; dere kenarında konumlandırılmış olması ve yeşil doğa manzaraları sunması ile de sıklıkla tercih edilmektedir.

Pastacılar Festivali’ne Katılın

Rize’de düzenlenen festivaller, sadece yayla festivali değildir. Doğal güzellikleri ile öne çıkan Çamlıhemşin ilçesi, her yıl gelenekselleşen bir pastacılık festivaline de ev sahipliği yapmaktadır.

Pastacılık, Rize’de oldukça önemli ve tarihidir. Öyle ki, şehirde bir Pastacılar Anıtı bile bulunmaktadır. Pastacıların zamanla daha büyük şehirlere göç etmiş olsa da, pastacılık kültürü burada hala varlığını sürdürmektedir.

Pastacılık kültürünün varlığını sürdürmek amacıyla, Çamlıhemşin ilçesinde her yıl bir pastacılık festivali düzenlenmektedir. Horon ve türkülerle başlayan festival, pasta savaşı gibi eğlenceli aktiviteler ile devam etmektedir.

Pastacılık Festivali, her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilmektedir.

Çay Bahçelerinden Çay Satın Alın

Rize’ye yapılacak bir seyahat, meşhur çayını denemeden ve çay tarlalarını görmeden bitirilmemelidir.

Rize’ye gidildiğinde mutlaka yapılması gereken şeylerden biri de, kendiniz ve sevdikleriniz için birkaç paket Rize çayı satın almaktır.

Kendine has aroması ve yoğun lezzeti ile ünü Türkiye’yi aşan Rize çayını denemek ve satın almak için şehrin en popüler noktası ise Ziraat Çay Bahçesi’dir.

Şehir merkezinde doğayla buluşabileceğiniz bir tesis olan Ziraat Çay Bahçesi; hem sunduğu manzaraları hem de lezzetli çaylardan oluşan menüsü ile popüler bir duraktır. Tesis, haftanın her günü 09:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Hediyelik çay satışı da yapılmaktadır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Rize'de tatilinizi planlamak için Rize Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.