Safranbolu’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Safranbolu’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Karabük ilinin gözde ilçelerinden bir tanesi olan Safranbolu, her sene yerli ve yabancı olmak üzere on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Safranbolu ilçesini ziyaret eden gezginler; ilçede bulunan pek çok doğal, tarihi ve turistik alanı ziyaret edebilir, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli bir tatil macerası yaşayabilir.

Safranbolu’yu ziyaret eden tatilciler; ilçede bulunan Safranbolu Evleri, Safranbolu Eski Çarşı, Tarihi Saat Kulesi, Safranbolu Tarihi Cezaevi, Tarihi Safranbolu Tabakhanesi, Cinci Han, Kent Tarihi Müzesi, Safranbolu Ters Ev (Konak), Tokatlı Kanyonu, Sırçalı (Düzce) Kanyonu, İncekaya Kanyonu, Sarıçiçek Yaylası, Safranbolu Dipsiz Göl, Hızar Mağarası, Sakaralan Kanyonu, Ağzıkara Mağarası ve Bulak (Mencilis) Mağarası gibi turistik yerleri ziyaret edebilir ve keyifli bir tatil geçirebilir.

Safranbolu Evleri

Safranbolu ilçe merkezinden ortalama olarak 2 km uzaklıkta yer alan Safranbolu Evleri’ne ulaşım; konumu sebebi ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Safranbolu Evleri’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. İlçe merkezine yakın konumda bulunan tatilciler; yaya olarak da kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Safranbolu’da, tarihleri 18. yüzyıla kadar dayanan toplamda iki bin ev bulunmaktadır. Geleneksel Türk evlerini temsil eden yapıların 800 tanesi koruma altına alınmıştır. Tatilciler; bu tarihi evleri ziyaret ederek dönemin mimarisi ve ilçenin geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilir, evlerin önünde hoş fotoğraflar çekilebilir.

Safranbolu Evleri, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Evleri ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu Eski Çarşı, Safranbolu ilçe merkezinden aşağı yukarı 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Çarşıya ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar, taksiler, toplu taşıma araçları ve yaya olarak da kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Safranbolu Eski Çarşı’da, ilçenin yöresel lezzetleri ve hediyelik eşyaları bulunmaktadır. Çarşıyı ziyaret eden tatilciler; burada çeşitli lezzetlerin tadına bakabilir ve sevdiklerine hoş hediyeler satın alabilir.

Safranbolu Eski Çarşı; yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Tarihi Saat Kulesi

Safranbolu ilçe merkezinden ortalama olarak 2 km uzaklıkta yer alan Tarihi Saat Kulesi’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. İlçe merkezinin yakınında bulunan tatilciler; yaya olarak da kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Anadolu’nun ilk saat kulesi olma ünvanına sahip olan Tarihi Saat Kulesi, 1979 yılında kesme taş ve molozdan inşa edilmiş oldukça eski bir yapıdır. Kulenin saati Londra’dan özel olarak getirtilmiştir. Kuleyi ziyaret eden tatilciler; ihtişamlı binanın önünde fotoğraf çekilebilir, yapının mimarisini inceleyebilir.

Tarihi Saat Kulesi; pazartesi günleri hariç haftanın her günü, sabah saat 09:00 ile akşamüstü saat 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Tarihi Saat Kulesi’ne giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Safranbolu Tarihi Cezaevi

Safranbolu ilçe merkezinin yaklaşık olarak 2 km uzağında yer alan Safranbolu Tarihi Cezaevi’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. İlçe merkezine yakın konumda bulunan tatilciler; yaya olarak da kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

1906 yılında inşa edilen ve tarihi boyunca pek çok azılı suçluya ev sahipliği yapmış olan tarihi cezaevi, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Cezaevini ziyaret eden tatilciler; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile cezaevi duvarları arasında dolaşabilir, kafe bölümünde çeşitli içecek ve yiyeceklerden sipariş edebilir.

Safranbolu Tarihi Cezaevi; pazartesi günleri hariç haftanın her günü, sabah saat 09:00 ile akşamüstü saat 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Safranbolu Tarihi Cezaevi’ne giriş ücreti bulunmamaktadır.

Tarihi Safranbolu Tabakhanesi

Safranbolu ilçe merkezinden ortalama olarak 1 km uzaklıkta yer alan Tarihi Safranbolu Tabakhanesi’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler, toplu taşıma araçları ve yaya olarak kolayca gerçekleştirilebilir.

800 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan tabakhane, günümüze kadar ulaşmayı başaran nadir tabakhaneler arasında yer almaktadır. Tatilciler; Türkiye’nin ilk ve tek gezi tabakhanesi unvanına sahip olan Tarihi Safranbolu Tabakhanesi’nde hoş fotoğraflar çekilebilir, dönemin mimarisini inceleme fırsatı bulabilir.

Tarihi Safranbolu Tabakhanesi; yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Cinci Han

Cinci Han, Safranbolu ilçe merkezinden ortalama olarak 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Hana ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir. İlçe merkezine yakın bir konumda bulunan tatilciler; yaya olarak da kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

17. yüzyıl eserlerinden bir tanesi olan han, oldukça geniş avlusu ve avlusunda yer alan havuzu ile oldukça ilgi görmektedir. Hanı ziyaret eden tatilciler; ilçenin tarihi dokusu hakkında bilgi edinebilir, han içerisinde bulunan işletmelerin sunduğu hizmetlerden yararlanabilir ve tarihi hamamı ziyaret edebilir.

Cinci Han, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Cinci Han’a giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu ilçe merkezinden ortalama olarak 2 km uzaklıkta yer alan Kent Tarihi Müzesi’ne ulaşım gerçekleştirmek; bulunduğu konum sebebi ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Müzeye ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçları, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirebilir. Öte yandan; ilçe merkezine yakın konumda bulunan tatilciler; yaya olarak da kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

Daha önce hükümet konağı olarak kullanılan Kent Tarihi Müzesi, bölgede çıkan yangın nedeni ile boşaltılmıştır. Bir süre sonra restore edilerek müzeye dönüştürülen hükümet konağı; günümüzde Safranbolu’ya ait pek çok sosyal, kültürel ve tarihi eşyaya ev sahipliği yapmaktadır. Kent müzesini ziyaret eden tatilciler; müze içerisinde gezinerek bölge hakkında pek çok bilgi edinme şansını elde edebilir.

Kent Tarihi Müzesi; pazartesi günleri hariç haftanın her günü sabah saat 09:00 ile akşamüstü 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kent Tarihi Müzesi’ne giriş ücreti ise 3 TL’dir.

Safranbolu Ters Ev (Konak)

Safranbolu Ters Ev, Safranbolu ilçe merkezinden ortalama olarak 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ters eve ulaşım; özel araçlar, toplu taşıma araçları ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Safranbolu Ters Ev, ilçede yer alan en marjinal yapılardan bir tanesidir. Adından anlaşılacağı üzere ters olarak tasarlanan ev, her sene yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Tatilciler; burada farklı fotoğraflar çekilme şansını elde edebilir.

Safranbolu Ters Ev, haftanın her günü sabah saat 08:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Ters eve giriş ücreti 10 TL’dir.

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu ilçe merkezinden ortalama olarak 6 km uzaklıkta yer alan Tokatlı Kanyonu’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Hızar Çayı yatağında bulunan kireç taşlarının aşınması sonucu oluşan Tokatlı Kanyonu, doğa ile iç içe bir gün geçirmekten hoşlanan tatilciler için oldukça ideal bir mekandır. Tatilciler; kanyonu gezdikten sonra, kanyonun etrafında yer alan piknik ve kamp alanlarının keyfini çıkarabilir.

Tokatlı Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Tokatlı Kanyonu’na giriş Ücreti 4 TL’dir.

Sırçalı (Düzce) Kanyonu

Sırçalı Kanyonu, Safranbolu ilçe merkezine ortalama olarak 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Sırçalı Kanyonu’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

 Doğanın tadını çıkarmak için oldukça ideal bir yer olan Sırçalı Kanyonu; çeşitli hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Tatilciler; burada temiz havanın keyfini çıkarabilir, canlı çeşitliliğini gözlemleyebilir ve kanyonda yer alan Taş Teras’tan manzaranın tadını çıkarabilir.

Sırçalı Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Kanyona giriş ücreti bulunmamaktadır.

Ancak Taş Teras’tan manzarayı izlemek isteyen tatilciler için 4 TL giriş ücreti belirlenmiştir.

İncekaya Kanyonu

Safranbolu ilçe merkezine ortalama olarak 6 km uzaklıkta yer alan İncekaya Kanyonu’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Dik ve derin yamaçlardan oluşan kanyon, aynı zamanda eşsiz bir manzaraya da ev sahipliği yapmaktadır. Kanyonu ziyaret eden tatilciler; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte temiz havanın keyfini çıkarabilir, manzaraya karşı harika fotoğraflar çekilebilir.

İncekaya Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

İncekaya Kanyonu’na giriş ücreti ise 3 TL’dir.

Sarıçiçek Yaylası

Safranbolu ilçe merkezinden yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta yer alan Sarıçiçek Yaylası’na ulaşım; taksiler ya da özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Peynir ve bal kaynağı olarak ün kazanan yayla, aynı zamanda içerisinde pek çok gölet de bulundurmaktadır. Doğa gezintileri yapmaktan keyif alan tatilcilerin uğrak noktalarından biri olan Sarıçiçek Yaylası’nda; temiz hava eşliğinde kamp yapmak da mümkündür.

Sarıçiçek Yaylası, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Sarıçiçek Yaylası’nı ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Safranbolu Dipsiz Göl

Safranbolu Dipsiz Göl, ilçe merkezinden aşağı yukarı 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Göle ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar ve taksiler yardımı ile kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Dipsiz Göl, bünyesinde iki tane su kaynağı bulundurmaktadır. Göl suyunun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Yaz ve kış aylarında suyunun sıcaklığı ortalama olarak 25 derecedir. Tatilciler; gölü gezdikten sonra, göl çevresinde bulunan işletmeleri ziyaret edebilir.

Safranbolu Dipsiz Göl, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Safranbolu Dipsiz Göl’e giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Hızar Mağarası

Safranbolu ilçe merkezinden aşağı yukarı 10 km uzaklıkta yer alan Hızar Mağarası’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Diğer mağaralara oranla oldukça büyük bir ağza sahip olan Hızar Mağarası, Dünya literatürüne girmeyi başarmıştır. Oldukça ilgi çekici manzaralara sahip olan mağara içerisinde, oldukça hoş fotoğraflar çekilmek mümkündür.

Hızar Mağarası, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Hızar Mağarası’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Sakaralan Kanyonu

Safranbolu ilçe merkezine ortalama olarak 11 km uzaklıkta yer alan Sakaralan Kanyonu’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Genel olarak profesyonel sporcuların tercih ettiği noktalardan biri olan Sakaralan Kanyonu; oldukça zor yürüyüş parkurlarına ve geçişlere sahiptir. Maceraperest sporcular; burada oldukça keyifli vakit geçirme şansına sahiptir.

Sakaralan Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Sakaralan Kanyonu’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Ağzıkara Mağarası

Safranbolu ilçe merkezine ortalama olarak 5 km uzaklıkta yer alan Ağzıkara Mağarası’na ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Bünyesinde bulundurduğu sarkıt ve dikitler ile oldukça ilgi çeken Ağzıkara Mağarası; doğa ile iç içe olmaktan keyif alan ziyaretçiler için oldukça ideal bir turistik alandır. Tatilciler; mağarayı ziyaret ederek jeolojik yapısını inceleyebilir ve mağara içerisinde hoş fotoğraflar çekilebilir.

Ağzıkara Mağarası, yılın her günü ve günü her saati ziyaret edilebilmektedir. Ağzıkara Mağarası’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Bulak Mağarası, Safranbolu ilçe merkezinin ortalama olarak 9 km uzağında yer almaktadır. Mağaraya ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve oldukça köklü bir geçmişi olan Bulak Mağarası; yılın her günü 15 derecelik sabit bir ısıya sahiptir. Mağaranın havası, astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Bulak Mağarası giriş ücreti; öğrenciler için 4 TL, yetişkinler için ise 6 TL olarak belirlenmiştir. Özel eğitimli rehberler eşliğinde daha ileriye gitmek isteyen tatilciler; ayrıca 150 TL ücret ödemelidir. Astım ya da nefes darlığı raporu olan kişilere iki haftalık ücretsiz giriş sağlanmaktadır.

Bulak Mağarası, yılın her günü ziyarete açıktır. Bulak Mağarası, yaz sezonlarında sabah saat 07:00 ile gece saat 23:00 saatleri arasında; kış sezonunda ise sabah saat 08:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Safranbolu Günübirlik Gezilecek Yerler

Safranbolu’da uzun ve keyifli bir tatile çıkan tatilciler; burada yer alan doğal, tarihi ve turistik alanları gezdikten sonra; Safranbolu’ya en fazla 70 km uzaklıkta yer alan turistik yerleri ziyaret edebilir. Safranbolu’da günübirlik gezilecek yerler arasında; Baklabostan Şelalesi ve Eğriova Göleti yer almaktadır.

Baklabostan Şelalesi

Safranbolu ilçe merkezinden ortalama olarak 20 km uzaklıkta yer alan Baklabostan Şelalesi’ne ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan hemen herkesin dikkatini çeken şelale; şehir kalabalığından uzak, sessiz ve sakin bir yerde bulunmaktadır.

Eşsiz şelale manzarasının yanı sıra; çeşitli ağaç ve hayvan türlerine de ev sahipliği yapan Baklabostan Şelalesi, doğasever misafirlerin kamp yapabileceği noktalar arasında da yer almaktadır.

Eğriova Göleti

Eğriova Göleti, Safranbolu ilçe merkezinden aşağı yukarı 30 km uzaklıkta yer almaktadır.

Eşsiz bir doğa manzarasın sahip olan Eğriova Göleti; doğa ile iç içe, sessiz, sakin ve şehir kalabalığından uzaktır. Tatilciler; berrak bir suya yansıyan çam ağaçlarının manzarası eşliğinde harika fotoğraflar çekilebilir, kamp ya da piknik yapma şansı elde edebilir.

Ziyaretçiler; oldukça uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, çeşitli hayvan ve bitki türlerini inceleme şansı bulabilir.

Eğriova Göleti, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Eğriova Göleti’ne giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.