Sakarya Gezinizde Mutlaka Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Sakarya Gezinizde Mutlaka Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Marmara Bölgesi’nin gözde şehirlerinden bir tanesi olan Sakarya; doğa, tarihi ve turistik yerleri sayesinde oldukça ilgi görmektedir. Sakarya ziyaretçileri; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte temiz hava ve doğanın tadını çıkarma şansına sahiptir.

Sakarya şehri, doğal alanlar açısından oldukça zengin bir bölgedir. Sakarya’da oldukça ilgi gören doğal alanlar arasında; Kuzuluk Kaplıcaları, Gölbaşı Park, Kent Park (Donatım Park), Orman Park, Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, Acelle Yaylası, İnönü Yaylası, Sultanpınar Yaylası, Acarlar Longozu, Sapanca Gölü, Poyrazlar Gölü, Sakarya Saklı Göl, Doğançay Şelalesi, Soğucak Şelalesi ve Maden Deresi yer almaktadır.

Kuzuluk Kaplıcaları

Sakarya şehir merkezinden ortalama olarak 40 km uzaklıkta yer alan Kuzuluk Kaplıcaları’na ulaşım; özel araç ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Kuzuluk Kaplıcaları’nı ziyaret eden gezginler; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte suya girebilir, rahatlayabilir ve çeşitli hastalıkları tedavi edebilir. Aynı zamanda; Kuzuluk Kaplıcaları’nın hemen yanında yer alan tesislerde konaklanabilir, işletme hizmetlerinden yararlanılabilir.

Kuzuluk Kaplıcaları hem yaz hem de kış aylarında ziyaret edilebilmektedir ve giriş saati bulunmamaktadır. Kuzuluk Kaplıcaları’na giriş ücretini ise oteller belirlemektedir.

Giriş ücretleri otellere bağlı olarak 10 TL ile 25 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Gölbaşı Park

Sakarya şehir merkezinin ortalama olarak 12 km uzağında yer alan Gölbaşı Park’a ulaşım; konumu sebebi ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Gölbaşı Park’a ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; özel araçlarını, taksileri ve toplu taşıma araçlarını kullanabilir.

Gölbaşı Park, eşsiz bir göl manzarasının yanında oldukça rahatlatıcı bir ortam sunmaktadır. Tatilciler; göl kenarında uzun yürüyüşler yapabilir, temiz havanın keyfini çıkarabilir. Oldukça rağbet gören Gölbaşı Park, genel olarak aileler tarafından ziyaret edilse de arkadaş grupları da burada keyifli vakit geçirebilmektedir. Gölbaşı Park’ta piknik alanları, restoranlar, büfeler, kır düğün salonu, mescit, spor alanı ve tuvalet bulunmaktadır. Bu nedenle de sık sık ziyaret edilen Gölbaşı Park’ta keyifli ve rahat zaman geçirmek mümkündür.

Gölbaşı Park, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır.

Gölbaşı Park’ına giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Kent Park (Donatım Park)

Sakarya ilçe merkezinden yaklaşık olarak 700 metre uzaklıkta yer alan Kent Park’a ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan tatilciler; şehir merkezinden yola çıkarak kısa bir süre içerisinden yaya olarak da Kent Park’a ulaşım gerçekleştirebilir.

Kent Park, oldukça geniş bir yürüyüş parkuruna sahiptir ve bu nedenle de spor severlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Kent Park’ı ziyaret eden gezginler; ayrıca burada ağaçlar altında piknik yapabilir, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte oyunlar oynayabilir ve park içerisinde yer alan gölet kenarında oturarak su canlılarını gözlemleyebilir.

Kent Park, günün her saati ziyarete açıktır.

Kent Park’ı ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Orman Park

Orman Park, Sakarya il merkezinden aşağı yukarı 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Orman Park’a ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Orman Park; 18 dönümlük bir arazidir ve canlı çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Orman Park’ı gezintiye çıkan ziyaretçiler; burada yer alan cafe ve restoran hizmetlerinden yararlanabilir, ağaçlar altında keyifli yürüyüşler yaparak farklı canlı türlerini gözlemleyebilir.

Orman Park, yılın her günü sabah saat 08:00 ile gece 00:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Orman Park’a giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, Sakarya il merkezinden aşağı yukarı 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı ziyaretçileri; doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte kamp veya piknik keyfinin tadını çıkarabilir. Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, geniş ve düzgün arazisi sayesinde doğa yürüyüşlerine ve bisiklet turlarına da elverişlidir. Doğa turlarına çıkan gezginler; pek çok canlı türünü de gözlemleme şansına sahiptir.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, hergün ve her saat ziyarete açıktır.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’nı ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Acelle Yaylası

Sakarya il merkezinin ortalama olarak 60 km uzağında yer alan Acelle Yaylası’na ulaşım; özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Acelle Yaylası, pek çok yürüyüş alanına ev sahipliği yapmaktadır ve oldukça dikkat çekici bir manzaraya sahiptir. Acelle Yaylası’nın içerisinden akan Enişte Deresi; yayla içerisinde oldukça ilgi çekici bir gölet oluşturmuştur. Tatilciler; göletin etrafında tur atabilir, yayladaki canlı çeşitlerini gözlemleyebilir ve görüntüsü ile huzur veren yeşilliklerin arasında keyifli bir gün geçirebilir.

Acelle Yaylası, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

İnönü Yaylası

İnönü Yaylası, Sakarya şehir merkezinden ortalama olarak 70 km uzaklıkta yer almaktadır. İnönü Yaylası’na ulaşım; özel araçlar aracılığı ile sağlanabilmektedir.

İnönü Yaylası, gene olarak kamp yapmaktan keyif alan ziyaretçilerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Oldukça geniş ve yeşil bir alan olan İnönü Yaylası; aynı zamanda kış turizminde de oldukça rağbet görmektedir.

İnönü Yaylası, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Sultanpınar Yaylası

Sakarya şehir merkezinin ortalama olarak 65 km uzağında yer alan Sultanpınar Yaylası’na ulaşım; özel araçlar ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Sultanpınar Yaylası’nı ziyaret eden gezginler; 1.200 metre yükseklikteki manzaranın keyfini çıkarma şansına sahiptir. Sultanpınar Yaylası, ormanlarla çevrilidir ve ortasında da küçük bir göl bulunmaktadır. Eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan Sultanpınar Yaylası’nda keyifli doğa yürüyüşleri ve kamp gibi aktiviteleri gerçekleştirmek mümkündür.

Sultanpınar Yaylası, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Sultanpınar Yaylası’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Acarlar Longozu

Sakarya il merkezinin aşağı yukarı 60 km uzağında yer alan Acarlar Longozu’na ulaşım; özel araç ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Acarlar Longozu, uzun yürüyüş parkurlarına, çeşitli canlı türlerine ve oldukça dikkat çekici bir manzaraya sahiptir. Acarlar Longozu’nda, su üstünde göl bisikletleri ile gezme imkanı da bulunmaktadır. Su üstünde hoş bir gezintiye çıkan gezginler; bölgede bulunan işletme hizmetlerinden de yararlanma şansına sahiptir.

Acarlar Longozu, yılın her günü ve saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Sapanca Gölü

Sakarya şehir merkezinden ortalama olarak 20 km uzaklıkta yer alan Sapanca Gölü’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler ve özel otobüs firmaları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Sapanca Gölü, doğa ile iç içe olmaktan keyif alan hemen herkesin seveceği noktalardan bir tanesidir. Sapanca Gölü’nde kanolar ile gezintiye çıkmak ve göl bisikletleri ile suda süzülmek mümkündür. Sapanca Gölü; kamp, piknik ve trekking gibi aktiviteler için de oldukça uygundur. Sapanca Gölü’nün en ilgi çekici olan tarafı ise eşsiz manzarasıdır.

Sapanca Gölü, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Sakarya'nın en güzel tatil köşelerinden Sapanca'daki konaklama seçeneklerine Sapanca Otelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü, Sakarya şehir merkezinden aşağı yukarı 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Poyrazlar Gölü’ne ulaşım; özel araçlar ve taksiler ile gerçekleştirilebilir.

Poyrazlar Gölü; aile ve arkadaş gruplarının keyifli zaman geçirebildiği yerlerden bir tanesidir. Ziyaretçiler; burada bulunan eşsiz manzara karşısında piknik yapabilir ve göldeki canlıları gözlemleyebilir. Yeşil alanlarda gezmekten keyif alan tatilciler; ATV turları düzenleyebilir ve rüzgarı hissedebilir.

Poyrazlar Gölü, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır.

Poyrazlar Gölü’ne giriş ücreti; yetişkinler için 6 TL, öğrenciler ve çocuklar için 3 TL olarak belirlenmiştir. Poyrazlar Gölü’ne araçları ile giriş yapmak isteyen gezginler; araç giriş bedeli olarak 15 TL ödemelidir.

Sakarya Saklı Göl

Sakarya şehir merkezinden aşağı yukarı 15 km uzaklıkta yer alan Sakarya Saklı Göl’e ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Sakarya Saklı Göl; şehir kalabalığından uzak ve doğa ile iç içe oldukça nezih bir mekandır. Tatilciler; Sakarya Saklı Göl’de keyifli doğa yürüyüşlerine çıkabilir, piknik yapabilir ve aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte çeşitli canlı türlerini gözlemleyebilir. Aynı zamanda gezginler; Sakarya Saklı Göl’de bulunan işletme hizmetlerinden de yararlanma şansına sahiptir.

Sakarya Saklı Göl, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Sakarya Saklı Göl’ü ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Doğançay Şelalesi

Doğançay Şelalesi, Sakarya şehir merkezinden yaklaşık olarak 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğançay Şelalesi’ne ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler; özel araçları ya da taksiler kullanmak zorundadır.

Doğançay Şelalesi, oldukça rağbet gören yerlerden bir tanesidir. Doğançay Şelalesi’nde uzun doğa yürüyüşleri, kamp ve trekking yapmak mümkündür. Tatilciler; Doğançay Şelalesi’nde aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte piknik yapabilir ve şelalenin serin havasını hissedebilir.

Doğançay Şelalesi, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Soğucak Şelalesi

Soğucak Şelalesi, Sakarya il merkezinden 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Soğucak Şelalesi’ne ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; özel araçlarını kullanarak kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Soğucak Şelalesi, doğa yürüyüşleri için oldukça sık ziyaret edilmektedir. Zorlu bir yürüyüş parkuruna sahip olan Soğucak Şelalesi; pek çok ağaç ve canlı türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Tatilciler; Soğucak Şelalesi karşısında fotoğraf çekilebilir, manzaranın ve doğanın da tadını çıkarabilir.

Soğucak Şelalesi, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Maden Deresi

Maden Deresi, Sakarya şehir merkezinden ortalama olarak 75 km uzaklıkta yer almaktadır. Maden Deresi’ne ulaşım; özel araçlar ve taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Maden Deresi, geçmişte Fransız firması tarafından kurşun, boraks, altın ve çinko gibi değerli madenleri çıkarmak için kullanılıyordu. Tatilciler; Maden Deresi’ni ziyaret edebilir, günümüzde oldukça nadir rastlanan madenleri arama işine koyulabilir. Öte yandan tatilciler; keyifli doğa yürüyüşleri düzenleyebilir, tarihi kalıntıları inceleyebilir ve eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir.

Maden Deresi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Maden Deresi’ne giriş ücreti 15 TL’dir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Sakarya'daki tatilinizi planlamak için Sakarya Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.