Şanlıurfa Gezisinde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Şanlıurfa Gezisinde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Şanlıurfa, Güney Dolu Anadolu Bölgesi’nde yer alan turistik bir şehirdir. Bünyesinde yer alan tarihi yapıları ile göze çarpan şehir, doğal güzellik alanları ile de oldukça dikkat çekmektedir. Dağlık ve platolardan meydana gelen bir arazi yapısına sahip olan şehir, yıl boyunca birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, gelen ziyaretçilerine doğa ile iç içe unutulmaz bir tatil geçirme imkânı sunmaktadır.

Şanlıurfa gezisinde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında Balıklı Göl gelmektedir. Fırat Nehri, Harran Ovası, Takoran Vadisi, Tek Tek Dağları Milli Parkı, Ayn Zeliha Gölü, Atatürk Barajı, Gölpınar Tabiat Parkı ve Karaköprü Mesire Alanı, şehri ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Balıklı Göl

Balıklı Göl, şehir merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bölgeye İpekyol Bulvarı/D400 üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balıklı Göl, şehrin en popüler doğal güzellik alanlarından biridir. Göl, bölge halkı tarafından kutsal sayılmaktadır. Kutsal sayılmasının sebebi ise Hz. İbrahim’in bölgede tek tanrılı dini yayma mücadelesidir. Her sene şehir dışından çok sayıda yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyarete gelmektedir.

Göl kutsal olarak görüldüğünden göl içerisinde yer alan sazan balıkları hiçbir şekilde yenmemekte ve korunmaktadır. Oldukça farklı bir atmosfere sahip olan bölgeyi, Şanlıurfa’ya geldiğinizde mutlaka yakından görmelisiniz. Balıklı Göl’ü ücretsiz bir şekilde gün içerisinde ziyaret edebilirsiniz.

Fırat Nehri

Fırat Nehri, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Dağbaşı Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 116 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D885/E99 üzerinden ulaşım mümkündür.

Fırat Nehri, Güneybatı Asya’nın en uzun nehri olma özelliğini taşımaktadır. Şanlıurfa üzerinden geçen nehir, eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Nehir üzerinde toplam beş baraj bulunmaktadır. Bu barajlar arasında Atatürk ve Birecik Barajı, Şanlıurfa’da yer almaktadır. Nehrin uzunluğu yaklaşık olarak 2800 km’dir.

Şanlıurfa’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Fırat Nehri’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir, bölgede huzurlu saatler geçirmenin yanı sıra bol bol manzara fotoğrafı da çekebilirsiniz.

Harran Ovası

Harran Ovası, Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde yer almaktadır. Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık olarak 65 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Akçakale Şanlıurfa Yolu/D885/E99 üzerinden ulaşım mümkündür.

Harran Ovası, şehrin meşhur doğal güzellik alanlarından biridir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihsel dokusu ile de dikkat çekmektedir. Her sene hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bölge, yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Bölge aynı zamanda Hz. İbrahim’in bölgesi olarak da bilinmektedir.

Hem tarihi hem de doğal güzelliği ile gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bölge, aynı zamanda Eski Mezopotamya putperestliği için de büyük bir öneme sahiptir. Bölgede özellikle Ekim ayında pamuk hasadı yapılmaktadır. Ziyaretinizi Ekim ayına denk getirerek, pamuk hasadına da yakından tanıklık edebilirsiniz.

Harran Ovası’nı ücretsiz bir şekilde gün içerisinde ziyaret edebilirsiniz.

Takoran Vadisi

Takoran Vadisi, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Baki Köyü’nde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 134 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D885/E99 üzeriden hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Takoran Vadisi, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile öne çıkan bölgelerden biridir. Vadi içerisinde yer alan kanyonlar, şelaleler ve tarihi yapılar oldukça dikkat çekicidir. Yemyeşil bitki örtüsü ile de öne çıkan bölgede, keyifli bir keşif yolculuğuna çıkabilir ve çevredeki birçok doğal güzelliği yakından görebilirsiniz.

Ayrıca vadi, Türkiye’nin üçüncü büyük asma köprüsüne de ev sahipliği yapmaktadır. Her sene binlerce yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyaret etmek için gelmektedir. Bölgeyi ziyaretiniz esnasında yaklaşık olarak 20 km uzunluğa sahip olan doğal mağaraları da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Takoran Vadisi’ne giriş ücreti yoktur. Gün boyu ziyarete açıktır.

Tek Tek Dağları Milli Parkı

Tek Tek Dağları Milli Parkı, Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 66 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Akçakale Şanlıurfa Yolu/D885/E99 üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tek Tek Dağları Milli Parkı, şehrin görülmeye değer doğal güzellik alanları arasında yer almaktadır. Park, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Park içerisinde yer alan Menengiç bitkisinin görüntüsü, gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca parkın kuzey tarafında yer alan dere ve kanyonlar da oldukça etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Park içerisinde doğal güzellikler dışında mağara, kilise, manastır gibi birçok tarihi yapı da bulunmaktadır. Tarihi yönden de oldukça zengin olan bölgede, Roma Dönemi’nden kalma birçok tarihi kalıntıya rastlamanız mümkündür. Tek Tek Dağları Milli Parkı’nı ziyaret ederek, hem bölgedeki doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları yakından görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Tek Tek Dağları Milli Parkı’na giriş ücreti kişi başı 3 TL’dir. Özel araçla giriş ücreti ise 9 TL’dir. Gün boyu ziyarete açıktır.

Ayn Zeliha Gölü

Ayn Zeliha Gölü, Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 5 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile İpekyol Bulvarı/D400 üzerinden hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayn Zeliha Gölü, muhteşem görüntüsü ile gelen ziyaretçileri büyülemektedir. Çevresi yemyeşil alanlarla kaplı olan göl içerisinde birçok balık yaşamlarını sürdürmektedir. Gölün Nemrut’un kızı Zeliha ile ilgili oldukça ilginç bir hikâyesi vardır. Bir rivayete göre Zeliha, babasına tek tanrılı dine inandığını söylemiştir. Bunun üzerine Nemrut, kızını ateşe atmıştır. Zeliha’nın ateşe atıldığı bölgede bir göl oluşmuş ve bu göle de Ayn Zeliha ismi verilmiştir.

Bir başka rivayete göre de gölün Zeliha’nın gözyaşlarından meydana geldiğine inanılmaktadır. Arapçada Ayn kelimesi gözyaşı manasına geldiğinden göle bu isim verilmiştir. Bu sebepten dolayı da göl içerisinde yaşayan balıklar hiçbir şekilde yenmemekte, hatta balıklara dokunanın anında öldüğüne inanılmaktadır. Oldukça ilginç bir hikâyeye sahip olan bu gölü, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ayn Zeliha Gölü’nü ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret için en uygun mevsim ise bahar ve yaz aylarıdır.

Tahirli Şelalesi’ne girişler ücretsizdir. Gün boyu ziyarete açıktır.

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı, Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Eskin Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 71 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Şanlıurfa Adıyaman Yolu/D875 üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Meşhur Fırat Nehri üzerinde kurulan Atatürk Barajı, şehrin görülmeye değer doğal güzellik alanlarından biridir. Türkiye’nin en uzun barajı olma özelliğini taşıyan baraj, aynı zamanda en önemli sulama ve hidroelektrik kaynağıdır. Yaklaşık 169 metre yükseklikte yer alan baraj çevresinde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

Baraj etrafında sevdikleriniz ile birlikte piknik yapmanıza fırsat sunan mesire alanları yer almaktadır. Ayrıca bir de seyir terası mevcuttur. Seyir terasından muhteşem baraj manzarasını izleyebilir ve bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir de işletme mevcuttur. Bu işletmeyi de ziyaret ederek, keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Atatürk Barajı’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Gün boyu ziyarete açıktır.

Gölpınar Tabiat Parkı

Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa’nın merkez ilçelerinden biri olan Karaköprü ilçesine bağlı Yusufkuyu Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 21 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D885/E99 üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gölpınar Tabiat Parkı, şehrin popüler doğal güzellik alanlarından biridir. Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilen bölge, tamamen yeşillik bir alanda yer almaktadır. Parkın çevresinde yer alan çam ağaçları oldukça büyüleyicidir. Bölge, aynı zamanda piknik yapmak için de oldukça elverişlidir. Ayrıca çocuklu ailelerin sevebileceği çocuk oyun alanları da bulunmaktadır.

Park içerisinde gelincik başta olmak üzere; yonca, hardal gibi birçok farklı ağaç türüne rastlamanız mümkündür. Ağaçların altında sevdikleriniz ile birlikte keyifli bir piknik yapabilir veya doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Park içerisinde yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir de cafe mevcuttur. Ayrıca park içerisinde tilki, keklik, tavşan, kirpi gibi farklı hayvan türlerini de görebilirsiniz.

Gölpınar Tabiat Parkı’na kişi başı giriş ücreti 4,50 TL’dir. Özel araçla giriş ücreti ise 13 TL’dir. Gün boyu ziyarete açıktır.

Karaköprü Mesire Alanı

Karaköprü Mesire Alanı, Şanlıurfa’nın merkez ilçelerinden biri Karaköprü ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 8 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D885/E99 üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Karaköprü Mesire Alanı, yemyeşil bitki örtüsü ile öne çıkan doğal güzellik alanlarından biridir. Mesire alanında yapabileceğiniz birçok keyifli aktivite seçeneği bulunmaktadır. Yemyeşil alanlarda sevdikleriniz ile birlikte piknik yapabilir veya doğa yürüyüşüne çıkarak çevreyi keşfedebilirsiniz.

Bölgede çocuklu ailelere yönelik çocuk oyun parkları da mevcuttur. Ayrıca yürüyüş yapmanıza fırsat sunan yürüyüş parkurları ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir de cafe yer almaktadır. Karaköprü Mesire Alanı, Şanlıurfa’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzellik alanları arasında yer almaktadır.

Karaköprü Mesire Alanı’na girişler ücretsizdir. Gün boyu ziyarete açıktır.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.