Sapanca’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Sapanca’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Sakarya’nın en gözde ve turistik ilçelerinden bir tanesi olan Sapanca; her sene yerli ve yabancı on binlerce ziyaretçinin uğrak noktası haline gelmiştir. Sapanca’yı ziyaret eden gezginler; burada yer alan pek çok doğal, tarihi ve turistik noktada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli vakit geçirme şansına sahiptir.

Sapanca ilçesi, doğal güzellikleri sayesinde ziyaretçilerine doğa ile iç içe bir gün geçirme imkanı sunarken; aynı zamanda tarihi mekanları sayesinde geçmişe yolculuk yaptırmaktadır. Sapanca’nın gezilecek turistik yerleri arasında; Sapanca Gölü, Maşukiye Parkı, Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, Rüstem Paşa Camii, Rahime Sultan Camii, Bizans Lahitleri ve Sapanca İstasyon Binası yer almaktadır.

Sapanca Gölü

Sapanca ilçe merkezinin ortalama olarak 1,5 km uzağında yer alan Sapanca Gölü’ne ulaşım; özel otobüs firmaları, taksiler ya da özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Başta ülkemizin de olmak üzere Sapanca’nın en önemli turistik noktalarından biri olan Sapanca Gölü, doğa ile iç içe bir gün geçirmek için oldukça ideal bir turistik noktadır. Tatilciler; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte göl bisikletleri ile suda gezebilir, çeşitli canlı türlerini gözlemleyebilir ve temiz havanın keyfini çıkarabilir. Sapanca Gölü’nde bisiklet turları düzenleme, kamp ve trekking yapma gibi imkanlar da mevcuttur.

Sapanca Gölü, yılın her günü ve günün her saati, ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Doğası ve doğal güzellikleri açısından ülkemizin doğa turizminde öne çıkan yerlerinden olan Sapanca’da tatilinizi planlamak için Sapanca Otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Maşukiye Parkı

Sapanca ilçe merkezinden yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunan Maşukiye Parkı’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen turistiler; özel araç ve taksiler yardımı ile kısa sürede kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Maşukiye Parkı; kuş seslerinin şelale seslerine karıştığı, temiz havanın bol olduğu oldukça turistik bir alandır. Maşukiye Parkı ziyaretçileri; burada manzaraya karşı yemek yiyebilir, kamp yapabilir, keyifli doğa yürüyüşleri düzenleyerek etraftaki canlı çeşitliliğini gözlemleyebilir. Aynı zamanda ziyaretçilerin ATV turları düzenleme şansı da bulunmaktadır.

Maşukiye Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Maşukiye Parkı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, Sapanca ilçe merkezinden 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, ziyaretçilerine doğa ile iç içe bir gün geçirip aynı zamanda kamp ve piknik yapma imkanı sunmaktadır. Tatilciler; Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’nda aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte bisiklet turları düzenleyebilir, keyifli ve uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı; yılın her günü ve saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii, Sapanca ilçe merkezinin 1 km uzağında yer almaktadır. Rüstem Paşa Camii’yi ziyaret etmek isteyen gezginler; özel araçları, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirebilir. İlçe merkezinin yakınında bulunan gezginler; kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Rüstem Paşa Camii’ye kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Oldukça eski bir yapı olan Rüstem Paşa Camii, 1550 ile 1560 yılları arasında inşa edilmiştir. Günümüz yapılarından fazlasıyla büyük olan Rüstem Paşa Camii’de; 1200 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Tatilciler; burada hem ibadet edebilir hem de ilçenin köklü geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilir.

Rüstem Paşa Camii, yılın her günü ve saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Rahime Sultan Camii

Rahime Sultan Camii, Sapanca ilçe merkezinden aşağı yukarı 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Rahime Sultan Camii’ye ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler; taksileri, toplu taşıma araçlarını ya da özel araçlarını kullanarak rahatça ulaşım gerçekleştirebilir.

Rahime Sultan Camii, çok sayıda süsleme ve kemere sahiptir. 1892 yılından kalma olan bu yapı; döneminin mimarisini ve sanat anlayışını fazlasıyla yansıtmaktadır. Rahime Sultan Camii’yi ziyaret eden gezginler; kubbeli bir yapıya sahip olan camiyi inceleyebilir, ilçenin geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilir.

Rahime Sultan Camii; yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Rahime Sultan Camii’ye giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bizans Lahitleri

Sapanca’ya 1,5 km uzaklıkta yer alan Sapanca Hükümet Binası’nın önünde yer alan Bizans Lahitleri’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler, toplu taşıma araçları ve yaya olarak gerçekleştirilebilir.

Sapanca’da toplamda dört adet lahit bulunmaktadır. Bizans Lahitleri’ni ziyaret eden tatilciler; şehrin köklü geçmişini ve lahitlerin yapısını inceleme şansı bulabilir.

Bizans Lahitleri; yılın her günü ve saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Sapanca İstasyon Binası

Sapanca ilçe merkezinden aşağı yukarı 2 km uzaklıkta yer alan Sapanca İstasyon Binası’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Sapanca İstasyon Binası, 1890 yılından bu yana mimarisini hiç bozmadan gelebilmiş bir yapıdır. Seneler boyunca hizmet veren Sapanca İstasyon Binası; aynı zamanda Şener Şen’in de oynamış olduğu “Mesudiyeli Mesut” filmindeki istasyon binasıdır.

Sapanca İstasyon Binası, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Sapanca Otelleri sayfamızı inceleyerek seyahatiniz boyunca şehrin tüm güzelliklerini yerinde göreceğiniz tatili planlayabilirsiniz.

Sapanca Günübirlik Gezilecek Yerler

Keyifli bir Sapanca tatili geçiren tatilciler; tatillerini bitirmeden önce Sapanca’ya en fazla 70 km uzaklıkta yer alan turistik yerleri de günübirlik olarak ziyaret edebilir. Sapanca’da günübirlik gezilecek yerler arasında; Kartepe Kayak Merkezi ve Doğançay Şelalesi yer almaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, Sapanca ilçe merkezinden ortalama olarak 30 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi’ni ziyaret eden gezginler; teleferikler aracılığı ile eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli bir kayak macerası yaşayabilir.

Kartepe Kayak Merkezi’nde kısa tür ücreti 30 TL, uzun tur ücreti 50 TL, hafta içi gün boyunca sınırsız tur ücreti 120 TL ve hafta sonu sınırsız tur ücreti 150 TL’dir.

Kış turizminin ve hafta sonu tatillerinin en gözde noktalarından olan Kartepe’de doğanın en güzel yansımalarına şahit olacağınız tatili Kartepe Otelleri arasından yapacağınız seçimle planlayabilirsiniz.

Doğançay Şelalesi

Doğançay Şelalesi, Sapanca ilçe merkezinden ortalama olarak 30 km uzaklıkta yer almaktadır.

Doğançay Şelalesi’ni ziyaret eden tatilciler; burada kamp ve trekking yapabilir, temiz havanın ve manzaranın tadını çıkarabilir. Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan hemen herkes; Doğançay Şelalesi’nde aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte şelalenin serinletici havasının keyfini çıkarabilir.