Seben Nerededir Nasıl Gidilir?


Seben Nerededir Nasıl Gidilir?

Seben ilçesi, Karadeniz Bölgesi’ndeki Bolu şehrine bağlı olan bir ilçedir ve Bolu merkezinden yaklaşık 54 kilometre mesafededir. Bolu merkezden bu ilçeye gitmek için özel araç ya da ilçeler arası otobüsler kullanılabilir. Ulaşım, Bolu – Seben yolu ve Bolu – Kıbrıscık Yolu üzerinden yapılabilir ve yaklaşık olarak 1 saatlik bir sürede Seben’e varılabilir.

Seben’e Nasıl Gidilir?

Seben ilçesine yapılan yolculuklarda en çok tercih edilen ulaşım türü otobüs ve özel araç ile yapılandır. Bu ulaşım türlerinin en sık tercih edilmesinin sebebi; ilçede ve ilde havaalanı ile tren garının bulunmamasıdır. Otobüs ile Seben’e gidecek yolcuların ilk olarak Bolu’ya gitmeleri ve oradan aktarma yaparak Seben’e geçmeleri gerekir. Seben içerisinden geçen otoyol bulunmamaktadır. Bu nedenle özel araç ile Seben’e gidecek olanlar, otoyoldan çıkarak Seben’e giden yollardan bir tanesini kullanmalıdır. D140 ve D160 yolları Seben’e giden yollara bağlıdırlar. İlçeye Hava ve tren yolu ile gidecek olanların ise Ankara’dan aktarma yapmaları gerekmektedir.

Seben’e Otobüs ile Ulaşım

Seben ilçesine yapılan ziyaretlerde en fazla tercih edilen ulaşım türü, otobüs ile yapılan ulaşımdır. Seben ilçesi içerisinde şehirler arası otobüs terminali bulunmamaktadır ve bu nedenle otobüs kullanarak ilçeyi ziyaret edecek olanların ilk olarak Bolu Şehirler Arası Otobüs Terminali’ne gitmeleri gerekir.

Bolu merkezine otobüs ile ulaştıktan sonra ilçeler arası otobüslerden Seben’e giden otobüsü kullanarak ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz. Bolu merkezinden kalkan İlçeler arası otobüslerin tek kişilik bilet fiyatı 10 – 15 TL arasındadır. Bolu merkezinden Seben’e olan uzaklık yaklaşık 54 kilometredir ve ilçeler arası otobüsler ile 1 – 2 saat arasında süren bir yolculukla gidilebilir.

Seben’e Özel Araç ile Ulaşım

Seben’e yapılan yolculuklarda otobüsten sonra en sık tercih edilen yoldur. Genellikle yakın çevredeki bölgelerden yola çıkarak Seben’i ziyaret edecek olan kişilerin tercih ettiği bir yoldur. Direkt ilçe içerisinde bağlı otoyol bulunmamaktadır.

Özel araç ile Seben’e gidecek olan turistler, D140 Yolu ve D160 Yolunu kullanarak Seben’e giden köy yollarına geçebilirler. Bu otoyollar üzerinde ve girilecek köy yolları üzerinde bulunan Seben tabelaları takip edilirse, kolaylıkla ilçeye ulaşım sağlanabilir.

Seben’e Hava Yolu ile Ulaşım

Bolu’da hava yolu bulunmadığı için hava yolunu tercih eden turistlerin aktarma yapmaları gerekmektedir. Bolu’ya en yakın ve kullanımı en rahat olan havalimanı Ankara’da bulunmaktadır. Hava yolunu tercih edenler, ilk olarak uçak ile Ankara Esenboğa Havalimanı’na gitmeliler. Ankara’ya vardıktan sonra şehirler arası otobüsler ile Bolu’ya gidilmesi gerekir. Bu yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir ve tek kişilik bilet ücreti 40 TL ile 60 TL arasındadır. Otobüs ile Bolu’ya vardıktan sonra son olarak ilçeler arası otobüsleri kullanarak Seben’e gidilebilir. Bu yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir ve ücreti 10 – 15 TL arasındadır. Bu yolu kullanarak Seben’e gitmek uzun süreli, zahmetli ve diğerlerine göre daha pahalı olduğu için sıkça tercih edilen bir yol değildir.

Seben’e Tren ile Ulaşım

Seben’de ve Bolu’da tren istasyonu bulunmamaktadır ve bu nedenle en yakın istasyon olan Ankara Tren Garı’ndan aktarma yapılması gerekir. Bolu iline mesafe olarak daha yakın tren istasyonları bulunmaktadır fakat bu istasyonlardan Bolu’ya ulaşım zor olduğu için nadiren tercih edilirler. İlk olarak tren ile Ankara Tren Garı’na ulaşım sağlanmalıdır ve Ankara’ya vardıktan sonra otobüs ile devam edilmelidir. Ankara’dan Bolu’ya giden şehirler arası otobüsleri kullanarak yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk gerçekleştirilmeli ve bu yolculuk için 40 TL – 60 TL arasında bir bilet ücreti ödenmelidir. Bolu’ya yetiştikten sonra ise Seben’e giden ilçeler arası otobüsler kullanılabilir ve yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonucu Seben’e ulaşım sağlanabilir. Bu yolculuk için ödenmesi gereken tutar ise 10 TL ile 15 TL arasında değişmektedir.

Ankara’dan Seben’e Ulaşım

Ankara’dan Seben’e ulaşım sağlamanın yalnızca 2 yolu vardır ve bu yolların ikisi de kara yolundan geçmektedir. Bolu’ya en yakın tren garı ve havalimanı Ankara’da bulunduğu için bu yollar ile ulaşım sağlanamaz.

Ankara’dan Seben’e gitmek için en sık tercih edilen ulaşım türü; özel araç ile yapılan ulaşım türüdür. Ankara – Seben arasında bulunan mesafe yaklaşık olarak 200 kilometredir ve aşağı yukarı 3 saatlik bir sürede ulaşım sağlanabilir. Bu ulaşım için kullanılacak olan yol D140 Yolu’dur. D140 Yolundan bir süre gittikten sonra sırası ile Seben Yolu ve Seben Nallıhan Yolu kullanılarak ilçeye varılabilir.

Ankara’dan Seben’e ulaşım sağlamak için kullanılan diğer yol ise otobüs ile ulaşım sağlamaktır. Ankara (Aşti) Otogarı’ndan Bolu’ya giden şehirler arası otobüsleri kullanarak yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonucunda Bolu il merkezine ulaşılabilir. Bu yolculuk için alınacak biletin fiyatı 40 TL’den başlamaktadır. Bolu il merkezine vardıktan sonra ilçeler arası otobüsleri kullanarak ve yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk daha gerçekleştirerek Seben’e ulaşım sağlanabilir. Bu yolculuk için ise 10 TL ile 15 TL arasında olan bir bilet ücreti ödenmesi gerekir.

İzmir’den Seben’e Ulaşım

İzmir ilinden Seben’e yapılan yolculuklarda en çok kullanılan yol kara yoludur. Otobüs ve özel araç ile yapılan yolculuklardan sonra en sık tercih edilen yol ise hava yoludur. Kara ve havayollarından sonra en az kullanılan yol tren yoludur.

İzmir’den Seben’e otobüs ile ulaşım gerçekleştirmek isteyenler ilk olarak Bolu otogarına gitmeliler. Bu yolculuk yaklaşık 10 saat sürmektedir ve bilet fiyatları 120 TL’den başlamaktadır. Bolu’ya ulaştıktan sonra ilçeler arası otobüsler ile Bolu merkezden Seben ilçesine gidilebilir. Bu yolculuk aşağı yukarı 2 saat sürmektedir ve ücreti 10 – 15 TL arasında değişmektedir. Tek aktarmalı ve birçok kişiye uygun olan bir yolculuk olduğu için en sık kullanılan ulaşım türüdür.

İzmir’den Seben’e özel araç ile gitmeyi tercih eden gezginler, yaklaşık 620 kilometrelik bir mesafe gitmeliler. Bu yolculuk için O-5 yolu kullanılabilir ve yolculuk yaklaşık 7 saat sürebilir. Bu yol üzerinden ücretli geçişler bulunmaktadır. Ücretli yolları kullanmak istemeyen kişiler ise D300 yolu üzerinden Seben’e ulaşım sağlayabilirler fakat bu yol üzerinden gidildiği takdirde yolculuk 8 – 9 saat sürebilmektedir.

İzmir’den yola çıkarak Seben’e gitmek isteyen ve bu ulaşım için hava yolunu tercih eden turistlerin Ankara üzerinden aktarma yapmaları gerekmektedir. İlk olarak, yaklaşık 1 saatlik bir uçuş gerçekleştirerek İzmir’den Ankara’ya gidilmesi gerekir ve bu uçuş için ödenmesi gereken bilet fiyatı 150 TL’den başlamaktadır. Ankara’ya yetiştikten sonra şehirler arası otobüsler ile yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk gerçekleştirerek Bolu’ya gidilmelidir. Bu yolculuk için ödenmesi gereken bilet fiyatı ise 40 TL’den başlamaktadır. Otobüs ile Bolu’ya ulaşıldıktan sonra ise ilçeler arası otobüsleri kullanarak Seben’e gidilmesi gerekir ve bu yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. İlçeler arası otobüsleri kullanarak Seben’e gitmek isteyenlerin 10 – 15 TL arasında bir ücret ödemeleri gerekir.

İzmir’den tren ile Seben’e ulaşım gerçekleştirmek nadiren tercih edilen bir yoldur. İlk olarak İzmir’den Ankara’ya tren ile gidilmesi gerekir ve bu tren yolculuğu yaklaşık 13 saat sürmektedir. İzmir – Ankara arası yapılan tren seferlerinin tek kişilik ücreti 70 TL’den başlamaktadır. Tren ile Ankara’ya ulaştıktan sonra Ankara – Bolu arası yapılan otobüs seferleri ile Bolu’ya gidilmesi gerekir, bu yolculuk yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir ve yolculuk için alınacak bilet fiyatları 40 TL’den başlamaktadır.

İstanbul’dan Seben’e Ulaşım

İstanbul’dan yola çıkarak Seben’e gidecek olan seyahatçilerin en sık kullandığı ulaşım türleri sırası ile otobüs, özel araç, uçak ve trendir.

İstanbul’dan otobüs ile Seben’e gitmeyi tercih edenlerin ilk olarak Bolu’ya gitmeleri ve oradan Seben’e aktarma yapmaları gerekmektedir. İstanbul – Bolu arası yapılan otobüs seferleri yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir ve 70 TL’den başlamaktadır. Otobüs ile Bolu’ya ulaştıktan sonra, Bolu otogarından kalkan ve Seben’e giden ilçeler arası otobüsleri kullanarak ulaşım tamamlanabilir. Bolu merkezinden Seben’e yapılacak olan yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir ve 10 – 15 TL arasında bir ücreti vardır.

İstanbul’dan Seben’e özel araç il gitmeyi tercih eden turistler, yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmelidir. Bu yolculuk O-4 yolu üzerinden gerçekleştirilebilir ve yaklaşık mesafe 315 kilometredir. Yol üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır ve bu yolculuk için kullanılabilecek ücretsiz bir yol bulunmamaktadır.

İstanbul – Seben arasında gerçekleştirilecek yolculukta hava yolunu tercih edenlerin ilk olarak İstanbul’dan Ankara’ya bir uçuş gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Hava yolu ile İstanbul’dan Ankara’ya yapılacak olan yolculuk aşağı yukarı 1 saat sürmektedir ve bilet fiyatları 120 TL’den başlamaktadır. Uçak ile Ankara’ya ulaşım sağlandıktan sonra, Ankara’dan otobüse binerek Bolu’ya gidilmesi gerekir. Bu yolculuğun fiyatı 40 TL’den başlamaktadır ve yaklaşık 3 saat sürmektedir. Bolu’ya ulaştıktan sonra ise son olarak ilçeler arası otobüsleri kullanarak Seben’e gidilmesi gerekir. İlçeler arası otobüsler ile Bolu merkezden Seben’e gitmek için yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk gerçekleştirmek gerekir ve bu yolculuğun fiyatı 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

İstanbul’dan tren ile Seben’e gitmeyi tercih edenlerin ilk olarak tren ile Ankara’ya gitmeleri gerekmektedir. İstanbul – Ankara arasında sıkça tren seferler düzenlenmektedir ve bu seferler yaklaşık 5 saat sürmektedir. İstanbul’dan Ankara’ya tren ile gitmek için ödenmesi gereken bilet fiyatı 86 TL’den başlamaktadır. Tren ile Ankara’ya ulaştıktan sonra Ankara’dan Bolu’ya, Bolu’dan ise Seben’e gidilmesi gerekir. Ankara – Bolu arasında ulaşım sağlamak için şehirler arası otobüsler kullanılabilir ve yaklaşık olarak 3 saatlik bir sürede Bolu’ya ulaşılabilir. Bu ulaşım için ödenmesi gereken tutar 40 TL ila 60 TL arasındadır. Bolu merkeze ulaştıktan sonra Seben’e giden ilçeler arası otobüsleri kullanarak yaklaşık 2 saatlik bir sürede Seben’e varılabilir ve bu yolculuk için 10 – 15 TL arasında değişen bir tutar ödemek gerekir.