Selçuk Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Selçuk Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

İzmir’de Ege Denizi kıyılarında, şehrin güney sahilinde bulunan Selçuk ilçesi, İzmir ile Aydın arasında yer almaktadır.

Sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasları ile İzmir’in önemli bir tarih ve turizm merkezi olan Selçuk, plaj tatili denince akla ilk gelen seçeneklerden biri olmasa da, Selçuk tatilinizde de denize girebileceğiniz sahil ve plaj seçenekleri mevcuttur.İlçe merkezinden özel araç ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz plajların başında Pamucak Plajı gelmektedir. Bu plaj, Selçuk Belediyesi’ne ait, halka açık ücretsiz bir plajdır. Onun dışında, yine ilçe merkezine yakın bir konumda bulunan Yoncaköy Sahili de tercih edilebilir.

İzmir ilçe sınırları dışına çıkıyor olunsa da, Selçuk merkeze 15 km uzaklığı ile Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Kuştur Plajı da Selçuk tatilinde denize girmek için tercih edebileceğiniz plajlardan biridir.

Selçuk’un pırıl pırıl denizinin ve sahillerinin keyfini çıkarırken huzur dolu ve konforlu bir konaklama deneyimleyebileceğiniz otellere Selçuk Otelleri sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Pamucak Plajı

Selçuk ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Pamucak Plajı’na özel araçla ulaşım ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Selçuk ilçe merkezinden çıktıktan sonra Pamucak tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gitmek için; Selçuk’tan kalkan Kuşadası minibüslerini, Tepeköy-Selçuk İzban hattından indikten sonra, Pamucak Sahili dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Ortalama 5 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahip olan Pamucak Plajı, mavi bayraklı bir plajdır. Kum zambakları için doğal bir yetişme ortamı olan plaj; berrak ve temiz denizi ve güneşli sahili ile oldukça keyifli bir ortam sunmaktadır.

Selçuk’ta su sporları yapmak isteyenler tarafından da tercih edilen plaj, sığ denizi ile çocuklu aileler için de uygundur. Pamucak Plajı, kamp yapmak için de uygundur. Kamping alanlarının dışında, çevrede kendi çadırınızı kurarak da kamp yapabilirsiniz. Kamp alanlarında tuvalet ve duş seçenekleri, ayrıca kampa yakın noktalarda bakkal ve market gibi alışveriş yapabileceğiniz adresler bulunmaktadır.

Pamucak Plajı’nda, belediyeye ait olan bir restoran da bulunmaktadır.

Yoncaköy Sahil

Selçuk ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır ve özel araç ile yolculuk ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek isterseniz; 775,792 no’lu otobüs hatlarını ve İzmir-Denizli trenini kullanabilirsiniz. Tren ile Menderes durağında indikten sonra, Yoncaköy minibüslerine aktarma yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir’in kalabalık sahillerinden uzakta, sessiz ve huzurlu bir atmosferde tertemiz bir denizin keyfini çıkarabileceğiniz Yoncaköy Sahili, sığ, sıcak ve sakin denizi ile özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

Yaz aylarında daha kalabalık olsa da, Eylül ayı itibariyle sakinlik ve kafa dinlemek için de gidilebilir. Temiz ve yeşil bir ortamda günübirlik deniz tatili için Yoncaköy Sahili idealdir. Plaj, yaz sezonunda hafta sonları oldukça kalabalık olabilmektedir.

Giriş için herhangi ücret talep edilmemektedir.  Plaj çevresinde bulunan kafe ve restoran tarzı birkaç işletmeye ek olarak, midye gibi seyyar olarak satılan bazı lezzetleri de bulmak mümkündür.

Kuşadası Kuştur Plajı

Selçuk tatilinizde, bölgede denize girebileceğiniz plajlar oldukça sınırlıdır. İlçeye yalnızca 15 km uzaklıkta bulunan ve Aydın’ın Kuşadası’nda yer alan Kuştur Plajı da Selçuk tatilinizde günübirlik deniz tatili için tercih edebileceğiniz bir yerdir.

Selçuk ile Kuştur Plajı arası ortalama 15 km’dir ve özel araç ile yolculuk ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek isterseniz, Selçuk- Kuşadası dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Otobüs ile gitmek için, Selçuk Otogarı’ndan kalkan Kuşadası otobüslerini de kullanabilirsiniz.

1 km uzunluğunda kum plaja sahip olan Kuştur Plajı’nda duş, tuvalet ve kafe gibi olanaklar mevcuttur ve halka açık bir plajdır.

Kuştur Plajı’nda, plaj voleybolu ve su sporu gibi olanaklar da mevcuttur.

Selçuk’ta tatil planı yaparken konaklamak istediğiniz otelin özel plajı olup olmadığı da sizin için bir tercih sebebi olabilir. Misafirlerine özel plaj alanı bulunan otelleri incelemek için Selçuk Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.