Seydikemer’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Seydikemer’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Muğla’nın doğal güzellikleriyle ön planda olan ilçelerinden Seydikemer, gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine pek çok alternatif sunmaktadır. Antik kentleriyle, doğal güzellikleriyle ve birbirinden güzel plajlarıyla her yıl binlerce turistin gözde tatil merkezlerinden olan Seydikemer, Muğla il merkezine yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Muğla şehir merkezinden, özel araçla Seydikemer’e ulaşımlar Muğla – Fethiye yolunu takip ederek yapılırken; taksi veya otogardan hareket eden Seydikemer dolmuşlarıyla da ilçeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olan ilçe, sakin doğasıyla, tarihe tanıklık eden yapılarıyla ve eşsiz destinasyonları ile öne çıkmaktadır. İlçede gezilecek yerler arasında; Tlos Antik Kenti, Saklıkent Kanyonu, Gizlikent Şelalesi, Pınara Antik Kenti, Letoon Antik Kenti ve Girdev Yaylası bulunmaktadır.

Tlos Antik Kenti

Seydikemer’de gezilecek yerler arasında bulunan Tlos Antik Kenti, ilçe merkezine 13 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Yaka mahallesi sınırları içerisinde yer alan antik kente ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla, taksiyle veya Yaka minibüsleriyle gerçekleştirilebilmektedir.

Likya Birliği’nin önemli kentlerinden olan Tlos Antik Kenti, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer almaktadır. Çevresinde gezebileceğiniz pek çok önemli yapının bulunduğu antik kentte, akropol en dikkat çeken yapılar arasındadır. M.Ö. 14. yüzyıla tarihlenen akropolde bulunan yazıtta, Tlos’dan Tlawa olarak bahsedilmektedir.

Etrafında bölgenin doğal güzelliklerinin çevrelediği yeşil ağaçların bulunduğu Tlos Antik Kenti, yaklaşık 500 metrelik bir yükseklikte kurulmuştur. Etrafı kısmen sur duvarlarıyla çevrili olan kentte gezilecek diğer yapılar arasında Tlos Kalesi ve birçok tapınak bulunmaktadır. Tapınak mezar olarak inşa edilen yapılar arasında en çok dikkat çeken yapı mitolojide kanatlı at olarak bilinen Pegasus’un, Chimera ile birlikte savaştığı anın resmedildiği Bellerophontes Tapınağı’dır.

Antik kent içerisinde stadyum, antik tiyatro, hamam ve kilise görülebilmektedir. Likya Birliği’ne ait birçok tarihi evin de incelenebildiği antik kent, haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Tlos Antik Kenti’ne giriş ücreti 6 TL’dir.

Saklıkent Kanyonu

Seydikemer’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında öne çıkan Saklıkent Kanyonu, ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Muğla ile Antalya il sınırında konumlanan kanyona, özel araçla ilçe merkezinden Fethiye – Antalya yolunu takip ederek, taksi ya da Saklıkent minibüsleriyle gidilebilmektedir.

Bölgenin önemli su kaynaklarından olan Eşen Çayı’nın bağlı olduğu Karaçay’ın oluşturduğu kanyon, Seydikemer tatilinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğal güzellikler arasındadır. Kalkerli bir yapıya sahip olan kanyonun uzunluğu 18 kilometredir. 200 metrelik yüksekliği ile birlikte etkileyici bir görünüme sahip olan kanyon, Seydikemer’in bunaltıcı sıcaklarında, ferah bir nefes alabileceğiniz eşsiz konumlar arasındadır.

Doğa yürüyüşleri, trekking, piknik veya kamp gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Saklıkent Kanyonu, haftanın her günü 09:00 ile 19:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Saklıkent Kanyonu’na giriş ücreti 9 TL’dir.

Gizlikent Şelalesi

Gizlikent Şelalesi, bölgenin öne çıkan doğal güzelliklerinden olan Saklıkent Kanyonu’na oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. İlçe merkezine 18 kilometrelik bir mesafede bulunan şelaleye, özel araç ile Fethiye – Antalya yolunu takip ederek, taksiyle veya Kayadibi dolmuşlarıyla gidilebilmektedir.

Seydikemer bölgesini keşfetmek için yola çıktığınızda mutlaka gezi rehberinizde bulunması gereken destinasyonlardan olan Gizlikent Şelalesi, etkileyici manzarası ve ferahlatıcı etkisiyle birlikte ön plana çıkmaktadır. Bölgenin bitki örtüsünün zenginliğini gözler önüne seren şelalenin buz gibi sularına ayaklarınızı sokabilir veya çevresinde uzun doğa yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gizlikent Şelalesi’ne gitmeden önce yanınıza fotoğraf makinenizi de almanız tavsiye edilmektedir. Yeşil ağaçların, şelalenin maviliğiyle birleştiği konumlardan biri olan Gizlikent Şelalesi’nde, keyifli anlarınızı ölümsüzleştirebileceğiniz pek çok kare yakalayabilirsiniz.

Seydikemer tatilinde ziyaret edebileceğiniz Gizlikent Şelalesi, haftanın her günü 08:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Gizlikent Şelalesi’ne araç girişleri 10 TL, yaya girişleri ise ücretsizdir.

Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kenti, Seydikemer’in önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. İlçe merkezinin güney bölgesinde, Yakabağ Köyü’nde bulunan antik kent, ilçe merkezine 27 kilometrelik mesafede yer almaktadır. Bölgeye ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araç, taksi veya Yakabağ Köyü dolmuşlarıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Likya Birliği’ne dahil olan kentler arasında öne çıkan Pınara Antik Kenti, bölgede daha önce kurulmuş Xanthos’da yaşanan aşırı nüfus artışı nedeniyle, kentteki bir takım insanların ayrı bir şehir kurma amacıyla hareket etmeleri sonucunda kurulmuştur. Kelime anlamı olarak ‘yuvarlak’ anlamına gelen Pınara’da bulunan akropol, gerçekten de yuvarlak bir şekilde inşa edilmiştir.

Pınara Antik Kenti içerisinde gezebileceğiniz noktalar arasında antik hamam, antik tiyatro, agora, kaya mezarı ve akropol yer almaktadır. Likya mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Pınara Antik Kenti’nin çevresi sur duvarları ile çevrilmiş, günümüzde birçoğu harabe şekline dönüşmüştür.

Hafta sonları hariç, haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Pınara Antik Kenti, 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açıktır.

Pınara Antik Kenti’ne giriş ücreti bulunmamaktadır.

Letoon Antik Kenti

Antik kentleriyle meşhur Seydikemer’de gezilecek bir başka tarihi yer olan destinasyon ise Letoon Antik Kenti’dir. İlçe merkezine 43 kilometre uzaklıkta, Kumluova mahallesinde bulunan antik kente ulaşımlar, özel araçla, taksiyle veya Kumluova dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Kuruluşu M.Ö. 7. yüzyıla tarihlenen Letoon Antik Kenti, Likya Uygarlığı’na bağlı bir kent olarak inşa edilmiştir. Likyalıların dini merkezi olarak kullanılan antik kent içerisinde gezebileceğiniz yapılar arasında Leto, Apollon ve Artemis tapınakları bulunmaktadır.

Antik kent içerisinde bulunan en büyük tapınağı olan Leto, M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Girişinde Grekçe, Aramice ve Likçe yazılmış yazılar bulunmaktadır. Bu kitabe, günümüzde Fethiye Müzesi’nde görülebilmektedir.

Kentin diğer tapınaklarından olan Apollon ise şehrin doğu bölgesindedir. Leto’ya göre daha az korunmuş olan tapınağa yakın konumda ise Artemis Tapınağı bulunmaktadır. Kentin en küçük tapınaklarından olan Artemis Tapınağı da Letoon Antik Kenti içerisinde görebileceğiniz yapılar arasında yer almaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Letoon Antik Kenti, aynı zamanda Likya Yolu’nun üzerinde konumlanmaktadır.

Haftanın her günü ziyarete açık olan Letoon Antik Kenti, 08:30 ile 17:30 saatleri arasında görülebilmektedir.

Letoon Antik Kenti’ne girişlerde 12 TL ücret alınmaktadır.

Girdev Yaylası

Seydikemer tatilinde gezilecek yerler listeniz ekleyebileceğiniz Girdev Yaylası, ilçe merkezine 55 kilometre uzaklıktadır. Bölgenin önemli doğal güzelliklerinden olan Girdev Gölü’nün kıyısında kurulmuş olan yaylaya ilçe merkezinden ulaşımlar, özel araç, taksi veya Girdev Köyü dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Seydikemer gezisinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden olan Girdev Yaylası, etkileyici doğası ve ferah atmosferiyle birlikte şehir kalabalığından uzak, doğa ile iç içe bir konumdadır. Çevresinde doğa yürüyüşleri, trekking, piknik ve kamp yapabileceğiniz birçok alan bulunan yayla, etrafını dağların çevrelediği eşsiz bir konumda yer almaktadır.

Göl kenarında olta balıkçılığı yapabileceğiniz Girdev Yaylası’nı istediğiniz zaman diliminde ziyaret edebilirsiniz.

Girdev Yaylası’ne girişler ücretsizdir.

Seydikemer Günübirlik Gezilecek Yerler

Muğla’nın ilçelerinden olan Seydikemer, gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine birçok alternatif sunmaktadır. Etrafında yer alan önemli destinasyonları ile birlikte de gezi rehberinize ekleyebileceğiniz önemli konumlara da yakın konumda bulunan Seydikemer’de günübirlik bir şekilde ziyaret edebileceğiniz önemli noktalar yer almaktadır.

Ölüdeniz

Seydikemer’e oldukça yakın bir konumda bulunan Ölüdeniz, ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Antalya – Fethiye yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz bu eşsiz güzelliğe, taksi veya Ölüdeniz dolmuşlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Dünyaca ünlü plajlara ev sahipliği yapan Ölüdeniz’de deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilir, etrafındaki işletmelerde keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Doğal güzellikleriyle öne çıkan Ölüdeniz, yamaç paraşütü gibi sporların yapılabildiği bir konumda yer almaktadır.

Fethiye Müzesi

Seydikemer’e 26 kilometre uzaklıkta bulunan Fethiye Müzesi’ne özel araçla, taksiyle veya Fethiye otobüsleriyle ulaşım sağlanabilmektedir.

Fethiye’nin ilçe merkezinde bulunan müzede, bölgedeki antik kentlerden çıkarılmış olan birçok tarihi yapı, belge ve eser sergilenmektedir.

09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan Fethiye Müzesi’ne girişler ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

İztuzu Plajı

Seydikemer’e 80 kilometre uzaklıkta bulunan İztuzu Plajı’na ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla D400 karayolunu takip ederek yapılabilmektedir. Bu güzergahta sırasıyla Fethiye, Göcek, Ortaca ve Dalyan tabelalarını takip ederek bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Seydikemer ulaşımlarında taksi veya Ortaca dolmuşlarını da kullanabilirsiniz.

Caretta carettaları ile ünlü İztuzu Plajı’nda gün boyu keyifli bir şekilde denize girebilirsiniz. Uzun sahil şeridi, altın renkli kumlarıyla birlikte oldukça etkileyici bir destinasyon olan İztuzu Plajı’na girişler ücretsizdir.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.